28.02.2018, 09:43 | czytano: 2865

Zakopiańskie mistrzostwa świata oficjalnie otwarte (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W Parku Miejskim odbyła się ceremonia oficjalnego otwarcia Mistrzostw Świata INAS w Narciarstwie. W muszli koncertowej zaprezentowali się uczestnicy mistrzostw, zawodnicy i sędziowie złożyli ślubowanie, wciągnięto flagi na maszt oraz udekorowano pierwszych zwycięzców.
W pierwszym dniu mistrzostw w konkurencji narciarstwo biegowe mężczyzn na 10 km drugie miejsce zdobył Polak Patryk Jakieła. Łącznie w tej kategorii startowało dwudziestu zawodników z ośmiu krajów. Na mistrzostwach bardzo mocną ekipę stanowi reprezentacja Rosji, która w biegu na dystansie 10 km zdobyła pierwsze miejsce (Ivan Volegov) ale także trzecie, piąte, szóste i dziesiąte. Wśród pań na dystansie 5 km Rosjanki zajęły trzy pierwsze miejsca.
W Mistrzostwach Świata INAS biorą udział zawodnicy, których niepełnosprawność intelektualna wystąpiła przed osiemnastym rokiem życia, iloraz inteligencji nie przekracza 75 IQ i którzy nie są przystosowani do samodzielnego życia. Stworzono też grupy z zespołem Downa oraz autyzmem.

W Polsce organizacją Mistrzostw Świata zajmuje się Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, należący do światowej federacji INAS (The International Federation for Intellectual Impairment Sport), która jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

W całych Mistrzostwach bierze udział około szejśćdzsęsciu zawodników z dziewięciu krajów. Konkrecje które bedą rozgrywane przez 5 dni trwania mistrzostw to biegi mężczyzn i kobiet na dystansach 5, 10 i 15 kilometrów, bieg sprinterski na 1200m i sztafeta 3 x2,5 km. W konkurencjach zjazdowych zobaczymy gigant, super gigant i slalom.

WYNIKI:

Narciarstwo Biegowe techniką dowolną kobiet

Elena Shchukina (Rosja)
Viktoria Prokofeva (Rosja)
Ekaterina Babaeva (Rosja)Narciarstwo Biegowe techniką dowolną mężczyzn

Kat. I

Ivan Volegov (Rosja)
Patryk Jakieła (Polska)
Aleksander Sorokin (Rosja)Kat. II

1. Clement Colomby (Francja)Slalom Specjalny

Kat. I

Kobiety:

De Bona Melanie (Francja)
Yavuz Ayse Kader (Turcja)
Marcurova Denisa (Czechy)Mężczyźni

Kimura Yoshihide (Japonia)
Hiranoi Wataru (Japonia)
Maure Antoine (Francja)Kat. II

Richer Paul (Francja)
Miyoshi Sirki (Japonia)


pk/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
115KM28.02.2018, 16:19
Nazwy "slalom specjalny" już się dawno nie używa jest slalom, albo slalom gigant. Oznaczenia międzynarodowe SL, GS, SG, DH .
Jolka28.02.2018, 13:06
O, fajne, nie wiedziałam, że cos takiego w ogóle jest.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl