13.03.2018, 17:24 | czytano: 7857

Sąd nad starostą

Fot. Robert Miśkowiec
Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Nowotarskiego nie poprała wniosku Prawa i Sprawiedliwości o odwołanie Krzysztofa Fabera ze stanowiska starosty z powodu afery w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu.
Komisja ta wyraziła dziś opinię do wniosku, jaki w lutym na ręce przewodniczącego rady Jana Krzaka złożyło dziesięciu radnych PiS. Radni opozycji zarzucają staroście przede wszystkim brak nadzoru nad PZD, którego kierownictwo aresztowano pod zarzutem korupcji.
Dyskusją na komisji rozpoczął starosta Krzysztof Faber, który odniósł się do wniosku o jego odwołanie. Przekonywał, że zarzuty są bezzasadne. Jego zdaniem nic nie wskazywało na to, że w PZD może dziać się źle. - Brak było jakichkolwiek wskazań, które by mówiły, że w PZD dzieje się coś niezgodnego z prawem - twierdził. - Zadania były wykonywane terminowo i bez zastrzeżeń.

Starosta przekonywał, że liczne kontrole prowadzone w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu m.in. przez służby wojewody małopolskiego czy marszałka województwa nic nie wykazały. Dlatego powiat nie zlecał audytu PZD, "bo nie było dużego ryzyka, że dochodzi tam do nieprawidłowości".

Na posiedzeniu komisji poinformowano, że przeprowadzona w ostatnim czasie kontrola Biura Kontroli i Audytu nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Kontrolerzy starostwa sprawdzili 55 mniejszych postępowań dotyczących mniejszych przetargów, bo tymi interesowała się prokuratura i "nie było zastrzeżeń do nich pod względem formalnym".

Radny opozycji Stanisława Waksmundzki wskazywał, że kontrola starosta pokazała, iż dyrektorzy PZD zlecali mniejsze roboty wybranym firmom, nierzadko bez rozeznania wśród innych za ile i czy nie lepiej by je wykonały. Sekretarz powiatu Bartłomiej Garbacz, który pełni teraz tymczasowo obowiązki dyrektora PZD tłumaczył, że było to postępowanie zgodne z regulaminem i przepisami, a odnosiło się do rzadkich sytuacji.
Radny Jacek Król pokazał liczne artykuły prasowe informujące o zarzutach korupcyjnych dla osób z kierownictwa Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu. To, jego zdaniem, wystarczający dowód na brak nadzoru nad dyrektorem PZD, nad którym starosta pełni bezpośredni nadzór.

W głosowaniu, które zakończyło dyskusję, czterech radnych wyraziło negatywną opinię do wniosku radnych PiS, a trzech pozytywną. Opinia radych Komisji Rewizyjnej nie ma jednak żadnego wpływu na głosowanie w sprawie odwołania starosty, które zostanie przeprowadzone na najbliższej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego. Przewodniczący Jan Krzak jeszcze nie wyznaczył jej terminu.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
vice versa16.03.2018, 09:17
a @duch oczywiście podpisał/a sie imieniem i nazwiskiem......;D jesteś żałosna:(
duch15.03.2018, 21:22
czy czytacie komentarze ??? przeciez to jedno wielkie donosicielstwo !!! jak macie odwage oczerniac anonimowo????? ale na ujawnianie sie juz brakuje odwagi? wstretne .............dlatego NT byl ciemnogrodem i pozostanie bo to mieszkancy taki wizerunek buduja.................
precz z Polski15.03.2018, 18:04
jak PiS radzi sobie z rządzeniem mamy ogląd
jedynie to co robi dobrze
to SKOK na kasę państwa
i montowanie kolesi na stanowiskach
w imię "wstawania z kolan"
i wskazanie jak robi się ruinę z państwa
naszej kochanej Polski
i to samo chcą zrobić kolesie z PiS w powiecie
dość poniżania!!15.03.2018, 12:09
Mam nadzieje i mocno trzymam kciuki, ze szanowny pan starosta zostanie usuniety z zajmowanego stanowiska (jeśli nie teraz to przy najbliższych wyborach) i skończy sie kolesiowskie wspieranie i utrzymywanie na stołku, w jednym z ważnych ośrodków, pani dyr. z dyssocjalnymi zaburzeniami osobowości
szkoda gadać15.03.2018, 11:47
Szkoda gadać. Dyrekcja i kierownictwo PZD - jednostki organizacyjnej podległej Starostwu w areszcie, a wg Starosty wszystko jest ok.
Gul15.03.2018, 10:30
Ciekaw jestem czy wszyscy komentujący są czyści jak łza, że w tak prosty sposób wydają wyroki ,
do@teraz dobrze.....14.03.2018, 23:34
dla kogo ja sie pytam ? bo nie dla pracowników i mieszkancow
alex14.03.2018, 21:58
M. lub MM. prawdę piszesz. Ja odpowiem za nich, że to nie przypadek. Cieszę się, że inni też to widzą. Mam nadzieje, że ktoś z tym zrobi porządek.
widz14.03.2018, 20:40
Z dps ludzie sie zwalniają -nie ma kto pracować - w żadnej państwówce nie ma takiej rotacji pracowników -o czymś to świadczy ..... tiaaa .... zapewne z dobrobytu ludziom odbija;D
o wilku mowa14.03.2018, 20:29
na wazelinie daleko nie zajedziesz
poseł Siarka wie o tym14.03.2018, 20:25
MMM - ta pani pracuje na rzecz PiS i to jest dobra zmiana
wszędzie gdzie jest to z namaszczenia PiS
a doba ma tylko 24 godz
PiS jest wieczny
MM14.03.2018, 14:36
Nie tylko w Zarządzie Dróg jest problem. A wydział inwestycji? Ktoś w ogóle nadzoruje to co się tam wyprawia? Czy nikogo nie zastanawia, że przetargi wygrywa tylko jedna firma Pana P? Natomiast przetargi w zakresie obsługi prawnej dla starostwa i jednostek podległych wygrywa żona naczelnika wydziału? Przypadek?
Pamiętliwa14.03.2018, 14:35
"Radny" Jacek Król ma tak dużo do powiedzenia o uczciwości. A ja do dzisiaj pamiętam jak nieuczciwie się wobec mnie zachował. To jest ta tzw. Dojna Zmiana....
teraz dobrze w DPS14.03.2018, 14:19
pytanie nie pleć bzdur ... za S. w DPS było dobrze dla elity dyrektora
teraz jest ok. wszystko jasne i klarowne
czytam ze S, jest poszukiwany przez ZUS i tak działal układ przed 2007 r. stworzony przez działaczy PiS ?
M.14.03.2018, 14:18
Nie tylko w Zarządzie Dróg jest problem. A wydział inwestycji? Ktoś w ogóle nadzoruje to co się tam wyprawia? Czy nikogo nie zastanawia, że przetargi wygrywa tylko jedna firma Pana P? Natomiast przetargi w zakresie obsługi prawnej dla starostwa i jednostek podległych wygrywa żona naczelnka wydziału? Przypadek?
Andrzej14.03.2018, 12:54
I bym odwołał wszystkich dyrektorów których PAN STAROSTA powołał ! Bo to jedna wielka szajka układów !!!
pytanie14.03.2018, 10:22
do@pytania do PiS - masz coś z głowa:(,pierwszy raz słyszę zeby pracownicy byli wykorzystywani przez Pana Sz.,wręcz przeciwnie -bardzo sobie chwala z nim współpracę- obecnie sytuacja jest tragiczna a wszystko zamiatane przez p.staroste pod dywan
lb14.03.2018, 10:18
to nieprawda ze dach przeciekal, szczegolnie ze prawie nie padało...
k14.03.2018, 09:09
Jak to nic nie wskazywało na nieprawidłowości i nadużycia? Ogry żyły jak pączki w maśle . Nie wzbudzało to podejrzeń zwierzchników???? No to jak nie wzbudzało TO JEST POWÓD DO zwolnienia. No chyba że urzędasy mają inne standardy i wszyscy jada na tym samym wózku? Wtedy nie tylko starosta powinien zrobić wylot ale całe cała świta. Tak czy siak płazem to nie może mu przejść w zapomnienie. Wybory jesienią .Ludzie go ocenią. I po temacie.
115KM14.03.2018, 08:37
Faber wywodzi się z PiS-u i odwołują go radni PiS. (niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę). Uważam, że przy obecnym układzie politycznym w Polsce powinny zniknąć zakamuflowane twory typu: " Ruch Obywatelski...." . " Nowotarżanie.....", " ....Na Rzecz Spisza i Orawy" Trzeba się jasno określić, bo partia PiS podzieliła społeczeństwo na MY i ONI...jak na meczu. Nie ma się co oszukiwać, głosowanie będzie przebiegać w formie: przeciw PiS lub za PiS.
wyborca z Pienin14.03.2018, 08:36
jak to jest że radny z PIS pan Jan Rataj- widoczny na zdjęciu - nie poparł wniosku swojego klubu i nie poparł go na Komisji Rewizyjnej???
Nowotarżanin 7714.03.2018, 08:27
@Maria :

Tego też PO nie wie.
"Kto wpierw daje i odbiera ten się w piekle poniewiera" - to a propos b. prezydenta Komorowskiego. Podczas kampanii wyborczej złożył do Sejmu wniosek w sprawie emerytur dla osób mających 40 lat składkowych. Gdy wybory przegrał haniebnie wniosek ów z Sejmu wycofał.
zniesmaczony14.03.2018, 08:20
~do Archiwalny BIP
A czemuż to inni śmiertelnicy nie mogą sobie dorobić w gminach czy miastach? Nawet tutaj gołym okiem widać kumpelstwo, kumoterstwo a nawet powiem kolesiostwo.
AK Podhale14.03.2018, 07:48
Specjaliści po szkole podstawowej chcą osadzać człowieka wykształconego.Kandydaci?
Loco13.03.2018, 23:40
Nie interesuje mnie czy PiS czy PO czy jeszcze inne oszołomy składają wnioski, podobnie jak nie mam żadnego interesu żeby kogokolwiek bronić, ale śmieszą mnie te górnolotne komentarze o honorze i takich tam... Po pierwsze, po to ma starosta dyrektora, żeby ten dyrektor zarządzał i jeśli to robił dobrze, to przecież go starosta z powierzonych zadań rozliczał. Jeśli dyrektor faktycznie wziął łapówkę, to wyobrażam sobie że nie zrobił tego jawnie przy świadkach, a skoro tak, to skąd starosta miał wiedzieć o takim zajściu i dlaczego miałby się teraz podać do dymisji? Jak u was na imprezie pies pod stołem puści bąka, to wy też honorowo przyznajecie się do winy i z przeprosinami opuszczajcie pokój? Co myślicie że w CV miał ten dyrektor wpisane że łapówkarz, a może do PITa sobie wpisywał łapówki jako przychód??? No nie wiem ale od tego służby i sąd żeby sprawę wyjaśnić, a nie jakieś nawiedzone chłopki-roztropki. Wprawdzie PiS zarządza służbami, prokuraturą i sądami, więc z tą sprawiedliwością może być różnie, ale po owocach ich poznacie...
Maria13.03.2018, 22:37
Stare powiedzenie mówi "szanuj szefa swego, bo możesz mieć gorszego"
Jest też inne: "zamienił stryjek siekierkę na kijek"
Ale PIS niestety nie wie, że przysłowia są mądrością narodów (...)
zmarnowany głos wyborczy13.03.2018, 22:06
Jak można pełnić mandat radnego,kiedy głosuje się przeciwko
budżetowi,kiedy głosuje się przeciwko udzieleniu absolutorium,czyli neguje
się ważne zadania inwestycyjne jak drogi,sale gimnastyczne,które przecież
służą mieszkańcom i poprawiają ich byt.Jakie sprawozdanie na koniec kadencji złożycie radni powiatowi z klubu PiS,coście dobrego zrobili przez te
4 lata......????
ZP13.03.2018, 20:34
Audyt to należy wykonać w Starostwie Powiatowym, prześledzić decyzje i wnioski do rady (starosta ma w niej większość), a tak swoją drogą to należny przyjrzeć się staroście czy go /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
pytania do PiS13.03.2018, 20:29
W związku z wnioskiem o odwołanie starosty nasuwa się refleksja i rodzą się pytania o działania starosty, zarządu w latach 1999 ? 2006, kiedy starostami byli Jan Lasyk, Jan Hamerski, ? Julian Stopka. Jaki był nadzór nad :
- szpitalem powiatowym w Nowym Targu, który w tak krótkim czasie został zadłużony na kwotę 42 miliony kredytu długoterminowego, a kontrakt z NFZ wartości 40 milionów nie był realizowany ?
- jaki był nadzór w latach 1999 ? 2002 nad Poradnią Psychologiczno-Pedagogicznej i Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym - wskazanie nieprawidłowości w gospodarce finansowej na kwote 300 tys. zł i starostowie wyżej wymienieni odstąpili od ścigania sprawców
- jaki był nadzór nad Domem Pomocy Społecznej DPS Zaskale, skoro pracownicy DPS wykonywali prace w prywatnych DPS w Pyzówce i Gronkowie prowadzonych przez zonę dyrektora DPS ?
BETATA13.03.2018, 20:07
Rok wyborczy trzeba jakoś zaistnieć, a gdzie byli wszyscy radni wcześniej. Uprawiali klakierstwo?. To oni mieli pilnować urzędników takich ja starosta czy dyrektor.
mati13.03.2018, 20:06
kolesie z PO,was czas już minął i nigdy nie wróci,możecie sobie tylko postękać i wyć do księżyca
taka prawda13.03.2018, 20:01
kontrole które starosta zleca to tylko pic na wode
!!!!!13.03.2018, 19:48
Zdaniem starosty w PZD nie dochodziło do żadnych nieprawidłowości....a co z innymi instytucjami panie starosto....też w nich nie dochodzi do żadnych nieprawidłowości....?
xyz13.03.2018, 19:47
A przyjrzyjcie sie moi drodzy radnym - wszystkim i każdemu z osobna. Kto w tym "towarzystwie" miałby odwagę "rzucić kamienim"? Znacie takiego? Ja nie.
Harnaś13.03.2018, 19:25
No ale siara ... fuj
ss13.03.2018, 19:24
W Polsce utarła się taka zasada i to wszędzie, głównodowodzący nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za czyny ludzi, którymi kierują. Ja się zastanawiam po co są ci głównodowodzący, chyba żeby kaskę zarabiać.
Patriota13.03.2018, 18:51
Normalnie po takiej aferze to starosta powinien się podać do dymisji z tą swoją świątą a nie czekać aż taki wniosek bedzie no ale trzeba by było mieć trochę honoru.Wielki Szacunek dla tych radnych co mieli odwagę złożyć taki wniosek.
Archiwalny BIP13.03.2018, 18:31
Ja bym nie czpiał się majętności Krzyśka i Roberta. Chłopaki uczciwie dorabiali w gminach i miastach na umowach zlecrniach. Z początkiem lat 2000 Krzysiek w oświadczeniach wyciągał 300 tys, a Robert w okolicach 100 tyś. Jeśli nie mieli pokrycia to ratowali się darowiznami od rodziny.
wyborca13.03.2018, 18:28
Odwołanie powinno nastąpić już dawno i tyle w tym temacie.Brawo dla Radnych PiSu że taki wniosek złożyli oby inni Radni mieli odwagę zagłosować za wnioskiem.
dr inz mgr13.03.2018, 18:03
,,NIC nie wskazywalo ze w PZD dzialo sie cos nie tak"" vicek KRZYSZTOF SZ.dziesiec lat temu rozbijal sie range rover za 500 000tys zl a ostatnio bmw 7 a prosze przesledzic oswiadczenia od 12lat ... i podac sie do dymisji
Pożal się Boże.13.03.2018, 18:02
No jeżeli wszyscy żołnierze Pis-u są pokroju Króla, to winszuję. Z takimi ludźmi PIS niebawem zaliczy samozagładę.
nowotarżanin13.03.2018, 18:01
Wiecie co normalnie jak człowiekowi jest mi ogromnie wstyd,że mamy takie władze jakie mamy...Afera za aferą a starosta jak przyspawany do stołka. Na dodatek radni wyrazili negatywną opinię o odwołanie.No ludzie ręce opadają :( Czy tych czterech radnych naprawdę nie widzi problemu??? Nie obchodzi mnie czy to PiS czy PO bo jestem bezpartyjny,żeby nie było. Człowiek z honorem już dawno by zrezygnował ze stanowiska.No właśnie ale honorowi już wyginęli...
Czesiu13.03.2018, 17:59
ręka, rękę myje...
Nowotarżanin 7713.03.2018, 17:33
Arogancja władzy w pełnej krasie. Ależ "specjaliści" pracują w tym Biurze Kontroli i Audytu którzy "nie wykazali" żadnych nieprawidłowości, strach pomyśleć. Ciekaw jestem ile kosztuje miesięczne utrzymanie takowego Biura ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl