14.03.2018, 23:11 | czytano: 4550

Prezes MPEC: "Nasze ciepło jest konkurencyjne"

"Nowy Targ chce się rozwijać i to jest budujące" - mówi Artur Michalski, wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podsumował w ten sposób słowa prezesa nowotarskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, który był wieczorem gościem w TvP Kraków.
Rozmowa dotyczyła dotacji, jakie NFOŚiGW przeznaczył na modernizację sieci ciepłowniczej. - Podłączanie do sieci to najlepszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Pozwala zlikwidować kotłownie, które nie spełniają norm, a przede wszystkim pojedyncze piece. Ale sieć musi być efektywna, stąd konieczność jej modernizacji - zaznacza wiceprezes Michalski.
- Na inwestycje, jak i modernizację istniejącej infrastruktury otrzymaliśmy ponad 10 mln. zł bezzwrotnej dotacji - całość prac to koszt rzędu 17 mln. Środki te posłużą na wybudowanie 6 km sieci ciepłowniczej i podłączenie mieszkańców w ścisłym centrum Miasta. W ciągu 5 lat planujemy zasilić Nowy Targ ze źródeł geotermalnych, na co Szaflary już dostały dotację. Ale my ścisłe centrum Nowego Targu z tej dotacji będziemy mogli zasilić. Pozostaje tylko kwestia, by jak najwięcej mieszkańców przekonać do podłączenia się. Burmistrz wsparł nas nowym przedsięwzięciem, jakim jest dofinansowanie do każdego węzła cieplnego w wysokości 8 tys. zł. Więc węzeł nie będzie mieszkańców nic kosztował - przekonuje prezes MPEC.

- Wyliczenia ekonomiczne wykazują, że nasze ciepło jest konkurencyjne jeśli chodzi o gaz, ale przede wszystkim konkurujemy z węglem. Wiadomo, że ze śmieciami nie wygramy, ale tu liczymy na edukację, promocję ekologii i na to, że mieszkańcy zrozumieją i zdecydują czy chcą mieszkać w czystym mieście - mówi Grzegorz Ratter.

Na pytanie prowadzącej rozmowę w studio - "jak już będzie pan miał czyste powietrze i tę ekologiczną sieć - to jaki projekt się panu marzy" - Grzegorz Ratter odpowiedział: - Projektów mamy sporo. Bardzo mocno zaangażowany jest "klaster energii", założony z Urzędem Miasta, starostwem, Podhalańskim Szpitalem Specjalistycznym i miejskimi wodociągami. Wszyscy zainteresowani zajmą się - tam, gdzie nie dojdziemy z gorąca wodą - tworzeniem elektrociepłowni, by móc produkować prąd.

Na uwagę, że "jest wizjonerem", prezes MPEC odparł: - Ostatnio mi powiedziano, że mało jest wizjonerów jest w Polsce. Rozmawiamy o planach, które dziś mogą się wydawać idée fixe, ale popatrzmy na to, co jeszcze kilkanaście lat temu było niemożliwym. Można albo powiedzieć: "nie da się, siądźmy i patrzmy w zasnute dymem niebo", albo postarać się poprawić ten element naszego otoczenia.
- Nowy Targ chce się rozwijać i to jest budujące - skwitował rozmowę wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

not. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Lem,Staszek16.03.2018, 20:34
@zatroskany.Ile Cię ta inwestycja kosztowała w setkach tysięcy? Dużo wydajesz na baterie do czujników. Kiedy Ci się to wróci bajkopisarzu ,,wiatraku,,?
zatroskany15.03.2018, 22:08
A ja mam to wszystko w nosie ja nie truję nawet poprawiam bilans cieplarniany ogrzewam 550m domu i całkowity koszt +energia elektryczna wynosi 18.50zł miesięcznie dzierżawa liczników prądowych .Moja dewiza jak masz w głowie to i w kieszeni .Pozdrawiam tych co nie mają węża kieszeni
bajkopisarz15.03.2018, 11:50
nie na darmo teraz taka informacja wszak idą wybory, a później na kilka lat się zapomnij i odgrzejemy kotlet przed następnymi wyborami wtedy to chyba już obiecają darmowy przyłącz i darmowe ciepło
ciopak15.03.2018, 09:49
Taaaa.... za darmo dostaniemy. Ludzie co Wy z księżyca ???? Jakie preferencja??? w Związku z tym, że tak zanieczyszczamy powietrze to powinno nam się jeszcze dodatkowo kazać płacić a nie preferencje... Najpierw zaprzestańmy palić czym się da a potem mówmy o cenie. Cena nigdy nie spadnie poniżej kosztu spalania śmieci i Tyle w tym temacie.....
jaro15.03.2018, 09:39
Biedaków z centrum nie stać aby się podpiąć. Czynsze biorą tysiące złotych miesięcznie za wynajem pod sklepy. Ja bym się nie prosił ino nakazał a jak któregoś biedaka nie stać niech sprzeda i kupi bloki a potem niech biadoli ze go nie stać na czynsz pozostanie ulica dworcowa piąty peron ławka po lewej stronie za friko
zgryzak15.03.2018, 09:30
5-lat będą projektować, wykonywać sieć geotermalna dla ścisłego centrum!!!. Ot wizja bajarzy !!!
Skumulować, pozyskać środki i działać , bo dotacje z UE po roku 2020 ponoć ograniczone.
Wizja to-przyłącze do węzła cieplnego w każdym domu.
Warunek -cena ciepła , a ta powinna być przystępna- preferencyjna w centrum rekreacyjno-turystycznym jakim jest Podhale.
Wtedy MPEC ma stały dochód, jak Tauron.
................................................
Remont ul Grel, budowa ulicy Starokrakowska, ciekawe czy jest wizja, by tam już poprowadzić przyszłą sięć cieplna- przewidzieć kanał cieplny.
ja15.03.2018, 08:33
koszty , koszty i jeszcze raz ile to bedzie kosztowało !!?
eko15.03.2018, 00:08
a ja się podpinam - po kolejnym sezonie grzewczym odpowiem na pytanie czy słowa p. Prezesa to tylko lep na muchy, czy realne obliczenia.
krecik14.03.2018, 23:30
Jak by Pan był w krótkim rękawku to może by mnie,Nas Pan przekonał.Na razie posadki grzejecie.(se Pan wyobraża rozkopany N.Targ).Można było to zrobić przy remontach dróg dawno,pare rurek zakopać.Ul. Szaflarska,teraz Długa na przykład.Myślicie?
derr14.03.2018, 23:21
Cena - tylko cena nas trzyma prezesie. Jak będzie to porównywalne z dotychczasowymi źródłami ciepła to ludzie się zdecydują. Mówienie, że coś jest łatwiejsze w obsłudze, mniej brudzące to za mało. Cena, cena nas trzyma...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl