24.03.2018, 14:00 | czytano: 8161

W powiecie nowotarskim pozostanie tylko jedna karetka z lekarzem?

Taką propozycję złożył do Wojewódzkiego Planu Ratownictwa Medycznego dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu Marek Wierzba. Powód? Brak lekarzy.
W powiecie nowotarskim stacjonują obecnie trzy karetki specjalistyczne z lekarzem - w Nowym Targu, Krościenku i Rabce-Zdroju. Dyrektor wnioskuje, by "S" pozostawić tylko w Nowym Targu, a karetki w Krościenku i Rabce-Zdroju przekształcić w podstawowe ("P), czyli karetki bez lekarza, z co najmniej dwoma ratownikami medycznymi.
Zdaniem dyrektora Marka Wierzby, problem jest w całym województwie. - Proszę sprawdzić w powiecie suskim, tam jedyna karetka specjalistyczna zostanie przekwalifikowana na podstawową - tłumaczy. - To nie potrzeba, ale konieczność, która bierze się z tego, że np. w wakacje czy święta nie jesteśmy w stanie obsadzić lekarzy na karetkach, bo ich po prostu nie ma. Tym samym nie jesteśmy w stanie realizować umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a za niewywiązywanie się z umowy grożą nam wysokie kary. Stąd wniosek o zmiany w planie wojewódzkim. Zresztą tego typu wniosków, o zmianę karetek z "S" na "P", w całym województwie jest kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt - dodaje.

Zdaniem dyrektora, sytuacja ta nie stanowi jednak zagrożenia dla pacjentów i nie pogorszy stanu bezpieczeństwa. Za przykład podaje kraje, w którym opieki zdrowotna jest lepiej rozwinięta niż w Polsce. Tam karetki nie mają lekarzy, bo zadaniem karetki jest szybkie i sprawne dostarczenie pacjenta do szpitala. Lekarze bardziej potrzebni są na szpitalnych oddziałach ratunkowych. - Jak jest w karetce lekarz, to super, ale gdy go nie ma, to sprawny, wyszkolony i doświadczony zespół ratowników wystarczy, żeby w bezpiecznym stanie przetransportować pacjenta dla szpitala - przekonuje dyrektor.

Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie Minister Zdrowia, akceptując plan wojewódzki. Jeśli to uczyni, zmiany wejdą w życie mniej więcej w wakacje.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
TakaLekarka27.03.2018, 22:14
czytając i artykuł i komentarze ogarnia przerażenie... ludzie którzy na codzień ze sobą WSPÓŁpracują skaczą sobie do gardeł. wypominanie sobie kompetencji, szacunku, zakresu obowiązków lat kształcenia itp itd wskazuje tylko na to jak wszyscy są w sobie zadufani... straszne. jesteśmy kolegami z pracy, na codzień sie do siebie usmiechamy , mówimy "dzień dobry ' i żartujemy... a anonimowość internetu nagle upoważnia wszystkich do obrażania, wypominania i oskarżania nawzajem o wszystkie nieszczęścia świata. Na litość... jestesmy od siebie nawzajem zależni, a przede wszystkim sobie POTRZEBNI. Wszyscy! ratownicy, pielęgniarki, lekarze , sanitariusze, laboranci , fizjoterapeuci. Nikt sam nie pociągnie tego wózka. Największą tragedią szpitala i służby zdrowia ogólnie jest brak jedności i solidarności w tym środowisku, co większość zgromadzonych komentarzy pokazuje. Aż chce się uciekać, tylko nie ma gdzie...
piguła27.03.2018, 09:38
@przejrzyj na oczy
Ci twoi rzekomi fachowcy(znachorzy),kształcili się za pieniądze podatników.Łaski nikomu nie robią,nie podoba sie to wy.....ć na zachód,tam jest kraina miodem płynąca.
jano26.03.2018, 12:43
Dobra zmiana i tyle w temacie
przejrzyj na oczy26.03.2018, 12:10
zbulwersowany....nie są zmanierowani jak reszta personelu? Tu może byś pomyślał że ich kontakt z pacjentem w 90% polega na "podrzuceniu" pacjenta na SOR? A niektórzy się "noszą" jak by co najmniej lekarzami byli a tak naprawdę to ich umiejętności i wiedza nawet koło wiedzy pielęgniarek blisko nie stała.... Podrzucą pacjenta po dopalaczach czy pijanego i personel SORu musi się z nim bujać cały dzień/noc a biedne paniusie co mają od dwóch tygodni "złe samopoczucie" są wielce oburzone że muszą czekać kilka godzin na badanie- chodzą i p...lą jaki to personel nie jest be ...
zbulwersowany25.03.2018, 23:33
Co za różnica która karetka przywiezie jak opieka w nowotarskim szpitalu jest ponizej godności człowieka. lekarze źle zarabiają ? to ile powinni ?
Za nieuprzejmość, brak chęci zdiagnozowania, a jak juz nawet jest diagnoza to nie lecza tylko odsyłaja od jednego do drugiego ? za taka opieke to 10 zł na godzine jest za duzo !!!!
wystarczy posluchac co ludzie opowiadaja na temat pobytu w nowotarskim szpitalu, ....
Nie karteki sa problemem ale ludzie ktorzy robia sie oraz bardziej zachłanni i niewrażliwi.
Proponuję dyrektorowi przyjrzeć sie dyscyplinie pracy panującej w jego szpitalu bo chyba nie zdaje sobie sprawy jak zla ma on opinie wśród mieszkańców powiatu i gminy .
Ratownikom dajcie spokój oni akurat robią dobra robote i nie sa tak zmanierowani jak reszta personelu.
wiśtawio25.03.2018, 17:59
A ilu jest dyrektorów w szpitalu? O ile wiecej niz n.p 10 lat temu.?
Lekarze dyzur i kontrakt a pielegniarki mają kontrakty?
Jeszcze chwila i zabraknie pielęgniarek.wtedh to się zacznie
chyba ślepy25.03.2018, 17:29
Obserwator, ty przestań w spędach KODofili wiedzy o tym jak to z nas się nie"śmieją" na świecie czerpać, bo ośmieszasz się jak ten kiep z Nowoczesnej co cały dom na jednym bezpieczniki ma....I gdzie tą destrukcję m*** widzisz? W LOT może? Ty chyba te same leki co Petru bierzesz...
Lekarze25.03.2018, 17:17
Jeśli Panowie Ratownicy czują się poszkodowani w związku z w/w artykułem tzn ze brak umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz interpretacji tekstu .
Po przeczytaniu treści zarówno w TP oraz P24 jedynie co można wywnioskować to ze Pan Wierzba składa fałszywe zapewnienia oraz wprowadza w błąd opinie publiczną na temat zarobków lekarzy jak i braku lekarzy w ramach obsadzenia dyżurów w ZRM .
Nikt nie podważa kompetencji Panów Ratowników ale nie po to lekarz kończy studia a później specjalizacje żeby Pan ratownik pisał takie komentarze na ramach czy też forach P24.
Jeśli szanowny Pan ratownik czuje się niedowartościowany lub na tyle kompetentny niech porówna kompetencje zawodowe i czy ktoś po szkole często w formie zaocznej lub wieczorowej przez 2-3 lata robiąc licencjat na podhalance może porównywać się do kogoś kto łącznie ze specjalizacją uczy się 10 - 12 lat ?
Apelując do KOMPETENCJI , WRAŻLIWOŚCI , SOLIDARYZMU oraz WZAJEMNEGO SZACUNKU szanownego forum ratowniczego apeluje o zachowanie się odpowiedzialnie i stosownie do wykształcenia i pełnionego zawodu .
Z wyrazami szacunku chyląc czoła lekarze z pewnością nie będą zajmować miejsc w karetkach rywalizując z ratownikami medycznymi
Uszanowania dla P.Marka Wierzby :) oby pamietał ze wybory juz tuz tuz:)
Ratownicy25.03.2018, 11:48
Szanowni koledzy- Lekarze.Szanowni pacjenci.
Ten artykuł to zniesławienie, podważenie autorytetu i zaufania społecznego do zawodu ratownika medycznego.To tania manipulacja i wykorzystywanie niewiedzy pacjentów w zakresie ratownictwa.
Zanim napisze się artykuł o podobnej treści należy zapoznać się z tematem.
Twierdzenie że tylko lekarz może udzielić faktycznej pomocy a ratownik tylko cyt:"wpakuje i zawiezie do szpitala",że tylko karetka z lekarzem potrafi i może REANIMOWAĆ" -jest zwykłym kłamstwem, manipulacją, wprowadzaniem w błąd społeczeństwa-w myśl zasady-cel uświęca środki.

Szanowni pacjenci,szanowni samorządowcy-bez obaw. Od lat pomagamy,ratujemy w zespołach bez lekarzy-stacjonujac w Rabie, Wróblówce, Jabłonce,Ochotnicy,Sromowcach i Nowym Targu.Potrafimy ratować życie i zdrowie ludzkie.Wielokrotnie dziekowaliście nam Państwo za pomoc, uratowane życie.
Nie jesteśmy przeciwni lekarzom w ZRM, ale argumentacja obrony lekarzy z karetek jest pozbawiona przede wszystkim prawdy, a także KULTURY,solidarności i wzajemnego szacunku.
Na koniec pytanie do kolegów lekarzy-czyżby naprawdę to Wasza wrażliwość i troska o zdrowie i życie pacjenta upoważniła Was do takich opinii o ratownikach medycznych?
Jeśli posiadacie jakikolwiek poziom kultury (proporcjonalny do wykształcenia i pełnionego zawodu) to sprostujecie ten artykuł,bo przeprosić się już nie da.
kowal25.03.2018, 10:16
dziadostwo j........ne!!!
kozi tyłek25.03.2018, 10:13
draństwo i tyle .Pi S głosujcie dalej na tych pzernych oszołomów
piskliwy25.03.2018, 09:41
@ DAMIAN na premie szydło kasę wyczarować dała rade nawet dla siebie
MSI25.03.2018, 08:52
M.d***...jak nie masz czymś pojęcia to nie pisz. Jeden dyżur 24h na karetce dla lekarza to ok 2tys złotych. Wiec przestań majaczyć i p..ć głupoty.
?25.03.2018, 08:33
Kuba, mówisz że ok 100zl/h to mało? Hmm...no to gratuluje "rozumu"..
mm25.03.2018, 08:09
przecież pan Wierzba dostał solidną premie za dobrą prace ja twierdził starosta to już wiecie co dobrego zrobił i jak dobrze pracuje
Obserwator25.03.2018, 07:57
do @Lubię PiS, oby ci starczyło energii i entuzjazmu dla nich na dłuższy czas. Dla mnie to są pazerni na pieniądze destruktorzy Narażają nas na wstyd w świecie.
wiedza lekarza = wiedza ratownika ?25.03.2018, 04:12
Przecież nadzór nad dyrektorem szpitala sprawuje starosta i radni powiatowi. Nie tak dawno to przecież oni przyznali dyrektorowi premię za dobrą pracę (czytaj oszczędności). Dla normalnego człowieka zrozumiałe są oszczędności w zakładzie pracy np. usługowym, czy produkcyjnym, ale w szpitalu? Na czym tam można oszczędzić na badaniach pacjentów, pensjach pielęgniarek i personelu pomocniczego, bo lekarze sobie nie dadzą. Zrezygnowanie z obsady lekarzy w karetkach w takich turystycznych miejscowościach jak Rabka, czy Krościenko, lub Szczawnica to bezmiar głupoty i brak świadomości odpowiedzialności. Czy ktoś słyszał ogłoszenie w mediach o propozycji pracy dla lekarzy, tak jak to robią dyrektorzy innych szpitali. Z tego co słychać to lekarze rezygnują z pracy w nowotarskim szpitalu i przenoszą się gdzie indziej. O czymś to świadczy. Może prościej zmienić dyrektora, zamiast dawać mu wysokie premie. Państwo radni powiatowi oraz starosto, czy wy to akceptujecie?
I jeszcze jedno panie dyrektorze, jeśli stosuje pan porównania do innych krajów, to niech się pan zastanowi, bo ludzie jeżdżą za granicę i takie opinie pacjentów, jak o nowotarskim szpitalu to trudno spotkać gdziekolwiek.
piguła25.03.2018, 00:18
Specjalista od wodociągów,zarządza wielkowiejskim szpitalem.Czego się spodziewaliście,gruszek na wierzbie?Poza tym co to za porównanie,powiat suski i nowotarski...?
bzik24.03.2018, 22:51
Jaka dyrekcja takie karetki
BZIK24.03.2018, 22:50
Bo dyrekcja dba o swoja kase a nie o pacjentów
szacunek dla lekarzy24.03.2018, 22:35
Do Temat poselski-Dlaczego dentysci nie muszą odpracowywać studiów ,nikt ich nie straszy embargiem dużo łatwiej jest im się wykształcić.Od zakończenia studiów żyją godnie z pracy w prywatnych gabinetach a my płacimy cieżkie pieniądze za leczenie zębów.Dlaczego nie odpracowują kosztownych studiów??
temat poselski24.03.2018, 21:54
Skoro brakuje lekarzy ,trzeba zwiększyć przyjęcia na medycynę,tych co
chcą "czmyknąć" za granicę obłożyć" embargiem "żeby się im nie opłacało wyjeżdzać,chyba,że zwrócą nakłady poniesione przez państwo na wykształcenie.Nie może być tak,że państwo nie może sobie poradzić
z brakiem lekarzy.Po II wojnie światowej był ogromny brak lekarzy i jakoś
sobie ówczesna władza poradziła.W końcu zawód lekarza jest zawodem
dobrze opłacanym w porównaniu z innymi zawodami wyuczonymi!!!!
Lubię PiS24.03.2018, 20:01
PiS 47% poparcia nie naskaczecie POpaprańce hahahaha
hahaha24.03.2018, 17:48
felczer...nie no pewnie trzeba pokazać że rządzą lekarze...jeszcze pewnie rezydenci:D:D:D:D jpd co za idiota :D:D:D
Kuba24.03.2018, 17:47
A czy przez przypadek Minister Zdrowia juz nie podjal tej decyzji? Zmiany wchodza w zycie od 01.04.
Lekarze i tak nie przyjda pracowac na SOR, nie za te pieniadze.
www24.03.2018, 17:44
e2...tyś się urodził jako " uszkodzony zarodek"....
kiss spod sobla24.03.2018, 17:29
mam nadzieje że wójt z ochotnicy i inni z okolicy skutecznie zaprostestują i nie dopuszcza do tego skandalu łącznie z panią Anią naszą poslanką, zróbcie choc tyle dla ludzi..............pokażcie na co was stać bo jak nie wywieziemy was na taczkach
prześmiewca24.03.2018, 17:11
Przynajmniej będą zaoszczędzone pieniądze na premie dla Dyrekcji szpitala
Hektor24.03.2018, 17:06
Najważniejsze że L-ek przybywa. Tamują ruch i powodują korki. Już są nawet z Krakowa i Myślenic. Tu zostanie niedługo tylko smog, smród, brud i korki.
Obserwator24.03.2018, 16:56
Nie rozumiem, przecież dyrektor brał nagrody za tak cudowne prowadzenie szpitala, wprost kraina mlekiem i miodem płynąca, cóż się nagle stało? Wyborcy czas rozliczać włodarzy za obietnice przedwyborcze, tu jest szansa dla naszych posłów, niech zaczną bronić interesów Podhala i ludzi tu mieszkających a nie za granica
Maria24.03.2018, 16:55
trzeba było współpracować z dyr. Imioło i nie wywalać lekarzy których ściągnął z Polski po jego odejściu.
Za jego czasu jakoś nie brakowało lekarzy na karetkach
A może Pani J będzie jeździć zamiast lekarzy, każdy wtedy otrzyma fachową pomoc ha,ha
Obserwator24.03.2018, 16:47
Biedni lekarze. Ja za 140 zl na godzine pracy na sorze też bym nie chciał pracować. Wolalbym być pielęgniarką
M.24.03.2018, 16:24
Jak proponujecie im 3000 miesięcznie, to się nie dziwię, że nie chcą jeździć i nadstawiać swojego życia. Już lepiej jechać do Niemiec i pracować za 3000, ale euro i przez pół mniej stresu co w Cebulandii
temacik24.03.2018, 16:15
A pielęgniarki i położne dymają za trochę ponad 2 tys. zł i nad nimi nikt się nie rozczula. Pacjentów cała masa, na oddziale 1-2 pielęgniarki, do tego kupa papierkowej roboty. No ale wszyscy rozczulają się nad lekarzami
Darian24.03.2018, 16:05
Służba zdrowia zaniedbana od początku przemiany ustrojowej, a w komentarzach cisną po PiS-ie, za kilka lat będą cisnąć po PO i tak w kółko :-)
Ogarnijcie się ludzie, to nie jest instytucja gdzie się z kapelusza wyczaruje kilka miliardów w rok i wszystko będzie cacy.
e224.03.2018, 15:50
To jest ta dobra zmiana. Społeczna eutanazja zgodnie z prawem,czyli już urodzony, żyjący człowiek może umierać bez leczenia i pomocy medycznej , a uszkodzone zarodki będą chronione, a kobiety zmuszane do cierpienia i przechodzenia męki po to tylko by by zadowolić kler? To jakaś totalna hipokryzja!
alik24.03.2018, 15:07
Szkoda się w K.................ć!!!!!!!!!
Ratmed24.03.2018, 14:58
Żadna nowość, za chwilę w całym kraju nie będzie karetki z lekarzem. W Krakowie jest tylko jedna taka!!!. Tylko jeszcze gdyby zespoły wyjazdowe były trzy osobowe to byłoby świetnie. Wyszkoleni ratownicy potrafią sobie świetnie poradzić nawet bez obecności lekarza.
felczer24.03.2018, 14:40
Ha Ha Ha ! To ci dopiero nowina. Brak lekarzy, bo nikt nie chce współpracować z Dyrektorem Wierzbą. Lekarze SĄ, tylko trzeba z nimi rozmawiać i tworzyć atmosferę a nie warczeć na nich i pokazywać, kto tu rządzi, nie mając przygotowania i wykształcenia do pełnienia takiej funkcji. Jeśli tak dalej będzie to inni tez odejdą i co wtedy ? Szpital padnie ?
Szkoda, że nadal Starostwo a szczególnie K. Faber nie próbuje nawet się bronić, tylko dalej lgnie w kolejną aferę. Jeszcze więcej wyjdzie przed wyborami - zobaczycie, usłyszycie.
65000plus24.03.2018, 14:40
Na opłatę lekarzy nie ma kasy ale pis przy korycie premie wielo tysięczne sobie daje niema jak przy korycie!!! Jakby kierowcy karetek jeździli jak dobra zmiana to już nie było by ani jednej karetki
Nie lubie dziadostwa totalnego24.03.2018, 14:19
znawca wielki pan dyrektor
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl