26.03.2018, 19:07 | czytano: 7253

Willa Monte Makabryłą 2017

fot. Piotr Korczak
Zakopiańska Willa Monte, której przebudowa wzbudza ogromne kontrowersje, zdobyła niechlubny tytuł "Makabryły 2017".
"Makabryła" to architektoniczna antynagroda. W tegorocznej edycji na kandydatury z całej Polski głosowało 25 tys. internautów.
Budynek zaprojektowany został przez Karola Stryjeńskiego w 1925 roku. W 2015 roku nowy inwestor rozpoczął przebudowę zabytkowej willi. Ponieważ nie mógł jej zburzyć, postanowił obudować ją nowym budynkiem. Całość wygląda kuriozalnie.

pk, zdjęcia: Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
JJ28.03.2018, 22:40
Czemu ma cierpieć? Może dlatego, że pieniądze odebrały mu rozum i szacunek do samego siebie? Jeżeli za pieniądze zrobi się wszystko, to tak, trzeba podać jego nazwisko.
Do Rufio28.03.2018, 14:46
Czemu architekt ma cierpieć? Jest inwestor, daje zlecenie i robisz, a jeżeli odmówisz, to pójdzie do innego. Nie wszyscy archtekci koszą kasę, żeby się utrzymać musisz niestety odejść od swojej wizji i zrobić to, za co ci płacą.
zako27.03.2018, 20:35
Zakopane korupcja łapówkarstwo ale nikt nic nie widzi szkoda gadać
pozdrawiam27.03.2018, 20:34
Będzie atrakcja nowa dla turystów,,,sprzeda się.
florian27.03.2018, 14:30
Szpetne ...ale nie mniej szpetne są również bryły galerii Stocha przy Krupówkach czy galerii szpecącej Zakopane przy ul Kościeliskiej...ale kto nowobogackiemu zabroni? Powstało wiele makabrył w Zakopanem co nijak mają się do reszty budynków ale widocznie każda władza miała podobny gust bo bez zająknięcia wydawali pozwolenia na wszystkie szpety ...
BELLA27.03.2018, 14:18
CZEŚĆ TEGO BUDYNKU /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
Rufio27.03.2018, 11:17
Dlaczego nie podaje się nazwiska architekta który to zaprojektował ? nazwisko projektanta jest na każdej tablicy przy wejściu na budowę, razem z nazwiskiem inwestora, wykonawcy, kierownika budowy. Nie jest więc tajne ani poufne, więc dlaczego nie można się dowiedzieć z artykułu w internecie ? Niech każdy pozna nazwisko tego mistrza. Kto uważa że to paskuda będzie się trzymał od niego z daleka, kto uważa że to piękne też będzie wiedział do kogo się zwrócić.
A po drugie: z ocenami trzeba poczekać do zakończenia budowy. Na oko widać, że sporo brakuje. Że jeszcze coś się pojawi na tych betonowych słupach. Może wtedy nabierze to innego wyrazu. Więc radziłbym wstrzymać się z przedwczesnymi opiniami.
oja27.03.2018, 11:02
Swoją drogą, ciekawi mnie co będzie w tej części po lewej stronie co się zwęża ku dołowi. Bo wiadomo, podłogi tam nie będzie, nikt chyba po skosie chodzić nie potrafi ;-) Nie umiem sobie jakoś wyobrazić sensownego zagospodarowania tej części budynku, poza jedynie schodami. Ale jeśli schody, to też trochę bez sensu, bo schody by szły z 2 piętra na 3 tylko? To na co komu takie schody. Cóż, no ogółem ktoś będzie musiał chyba ostro kombinować co można umieścić w miejscu, którego podloga jest nachylona pod kątem 45 stopni ;-)
uojo27.03.2018, 10:55
Były wizualizacje tego budynku, ma tam być zrobiony taki szklany dach i moim zdaniem to jak to zrobią tak, jak na tej wizualizacji, to nie będzie tragedii. Może nie będzie jakiś piękny, wiadomo, ale straszył też nie będzie. Tak że poczekajmy, niech skończą budować i wtedy oceniajmy.
osioł27.03.2018, 09:27
nie zartujcie wolno budowac co i jak sie komus podoba to socjalizm narzucił ludziom jeden wzor budynku a ta socjalistyczna machina zwana ładem architektonicznym zabija nowoczesnosc nowoczesne rozwiazania bo trzeba je wbic do socjalistycznego wygladu budynku
z tąd26.03.2018, 22:55
Co z tego wyjdzie? Może OK. Na razie budują(remontują).@acc.,,Miasto... Zakopane.Na Podhalu.Gdzie jedziesz? Do miasta(N.Targ) czy do Zakopanego?
DDD26.03.2018, 21:34
Jak można oceniać plac budowy ? ...
acc26.03.2018, 21:19
Już niedługo komunikat PR miasta Zakopane i Konserwatora zabytków o następującej treści.
"Całkowicie nie zgadzamy się z opinią internautów, miasto Zakopane jest w krajowej czołówce miast dbających o zabytki i o architekturę. Miasto bowiem jest w trakcie modernizacji hotelu Palace, dawnej katowni gestapo. Jako nie jedno z nie wielu miast dbamy o estetykę nowych budynków powstających jak grzyby po deszczu w Zakopanym. Zakopane znane jest ze stylu Zakopiańskiego w architekturze, to on sprawia że Zakopane odróżnia się od reszty Polski, a także pokazuje piękno góralszczyzny i naszej myśli budowlanej. Grubą kreską odcinamy się również od domniemań, jakoby ktoś przedstawicieli władz samorządowych na naszym terenie miał coś wspólnego z tą inwestycją ponieważ pozwolenie na budowę zostało wydane zgodnie z prawem. Należy tutaj pamiętać, że trwają obecnie pracę nad tym obiektem i za wcześnie na takie wnioski. Rzeczą równie istotną dla całej sprawy jest fakt, że to inwestycja prywatna, zatem jako władza nie możemy w tej sprawie nic zrobić. Nasi eksperci ds. budownictwa również nie widzą niczego złego w tej budowie, tak pod względem konstrukcji, tak i pod względem estetyki tej inwestycji. Słowem końca warto też wspomnieć, że nad budową czuwa inspektor nadzoru budowlanego."

"Miejski konserwator zabytków nie dostrzega żadnych uchybień w budowie. Inwestor wcześniej chciał przebudować willę, ale nie mogliśmy wydać mu zgody. Jednak w naszym przekonaniu inwestycja ta w żaden sposób nie łamie ustawy o ochronie zabytków oraz prawa miejscowego."

A tak całkiem serio jakim prawem powstają takie kretynizmy, bo budynkiem nazwać to nie w sposób. Kto na budowę wydaje pozwolenie?
Czemu miasto nie wykupuje działek z tak pięknymi pomnikami naszej architektury? Który architekt to zaprojektował i kto dał mu dyplom? Pytań tak wiele jak pustaków w tej pochyłości.
Nowotarżanin z wyboru26.03.2018, 21:08
O kurcze... Bardzo słuszny wybór.
baciok@26.03.2018, 20:29
Ja p............... Mad max w Zakopanem.
Obserwator26.03.2018, 19:24
ale koszmarny przykład bezguścia, brzydota, aż wyje! za zeszpecenie terenu powinni dać karę i to ogromną. Jak można być tak niewrażliwym na taki koszmarek?fe
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl