23.04.2018, 08:20 | czytano: 3665

Rajd ekologicznych pojazdów na trasie Kraków - Zakopane. Małopolska stawia na pojazdy ekologiczne (zdjęcia)

zdj. UMWM
Elektryczne samochody, skutery, rowery, trójkołowce – to pojazdy, które mieszkańcy Krakowa oraz turyści, mogli zobaczyć i przetestować podczas specjalnego pokazu z udziałem marszałka Jacka Krupy.
Przy okazji zapowiedziano, iż w ramach czerwcowego Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, którego współorganizatorem jest Województwo Małopolskie - wystartuje rajd ekologicznych pojazdów na trasie Kraków - Zakopane. Jego zwycięzcą będzie jednak nie ten, kto najszybciej, ale kto najbardziej „eko” dojedzie do stolicy Tatr.
W spotkaniu zapowiadającym wydarzenie wzięli udział: marszałek Jacek Krupa, wiceburmistrz Zakopanego Wiktor Łukaszczyk, dyrektor ds. organizacyjnych forum EKOZAKOPANE Bartosz Krawczak oraz Andrzej Bargiel – trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, rekordzista świata w biegu na Elbrus, a zarazem pierwszy Polak, któremu udało się zdobyć ośmiotysięcznik Shishapangma oraz zjechać z jego wierzchołka na nartach.

- Małopolska kilka lat temu podjęła skuteczną walkę o to, abyśmy mogli oddychać czystym powietrzem. Jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy w życie uchwały antysmogowe, dzięki którym już za kilka lat będziemy mogli nareszcie oddychać powietrzem bez smogu. Nieustannie zachęcamy też mieszkańców do korzystania z ekologicznego transportu, chociażby zostawiając swój samochód na parkingach Park&Ride i jadąc w dalszą podróż po Małopolsce nie tylko komfortowym, ale i ekologicznym pociągiem. Budujemy też setki kilometrów tras rowerowych, a już teraz po Krakowie jeżdżą elektryczne autobusy, kupione dzięki unijnemu wsparciu - mówił marszałek Jacek Krupa.

Jednym z głównych elementów forum EKOZAKOPANE będzie rajd ekologicznych pojazdów, ale także prezentacja nowatorskich rozwiązań technologicznych z całego świata, dzięki którym można jeszcze łatwiej dbać o nasze otoczenie. Jakich? Oprócz ekologicznych samochodów, skuterów, a nawet samochodów dostawczych, warto wymienić także Raptora, czyli… osobowy pojazd powietrzny. Kto wie, być może już niedługo będzie można ominąć korki na Zakopiance i udać się nim w podróż do stolicy Tatr?

Podczas forum przewidziano także dyskusje z ekspertami na tematy związane z elektromobilnością czy też ekologicznym budownictwem. W sumie dzięki forum EKOZAKOPANE do Małopolski przyjedzie aż 6 tys. osób z całego świata, a 1,5 tys. z nich weźmie udział w specjalnych sesjach panelowych. Tegoroczne forum to nie tylko debaty, ale też wizyty studyjne, podczas których będzie można poznać najbardziej ekologiczne rozwiązania, już dziś stosowane na Podhalu. Na liczne atrakcje mogą liczyć także najmłodsi. Wśród nich zaplanowano bieg na Wielką Krokiew – oraz „ekoparadę” dla dzieci i młodzieży, na której zostaną zaprezentowane ubrania pozyskane z recyklingu.
Więcej informacji na temat II Międzynarodowego Forum Energetyka i Środowisko EKOZAKOPANE, w tym formularz rejestracyjny, można znaleźć na stronie internetowej www.ekozakopane.pl.

opr.s/zdj. UMWM
zobacz także
komentarze
perpetum mobile23.04.2018, 16:12
@aha.:D:D:D haha.:D:D :(.
aha23.04.2018, 15:35
Uuuu....to te cuda które są napędzane prądem z pierdów jednorożca a ich baterie produkują małe skrzaty z mchu i źródlanej wody, a po ich zużyciu przylatuje po nie wózka z Piotrusia Pana i obraca je w ekologiczną nicość różdżką Harrego Pottera...:D:D:D:D
korek23.04.2018, 09:04
Policyjne kopciuchy,też mozna było podziwiać...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl