22.04.2018, 21:31 | czytano: 5099

Msza św. na Kasprowym Wierchu, czyli 10. Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
- Nie ma nic piękniejszego niż Bóg. A przecież musi być najpiękniejszy, skoro stworzył tak cudowny świat, przemawiający do nas w sposób szczególny zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy w górach - mówił podczas Mszy św. na Kasprowym Wierchu abp Marek Jędraszewski.
Homilię metropolita krakowski rozpoczął od przypomnienia słów wyrytych nad krzyżem Wincentego Pola w Dolinie Kościeliskiej: „i nic nad Boga". - W tym zawołaniu jest zachwyt - nie ma nic piękniejszego niż Bóg. A przecież musi być najpiękniejszy, skoro stworzył tak cudowny świat, przemawiający do nas w sposób szczególny zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy w górach. To jakaś szczególna mowa natury, która właśnie w górach rozbrzmiewa najbardziej pięknie, najbardziej czysto, najbardziej trafiając do naszych serc.
Arcybiskup mówił o Chrystusie Dobrym Pasterzu, Który dobrowolnie oddaje za nas swoje życie, troszczy się o nas i daje nam siebie jako pokarm, byśmy na naszej drodze nie ustali. Dodał, że ludźmi szczególnego honoru są ratownicy, niosący pomoc zagubionym i potrzebującym w górach. Oni nierzadko także oddają swoje życie, poświęcając się dla innych. - Oni mają w sobie coś z Dobrego Pasterza, coś z Chrystusa, który idzie na poszukiwanie zaginionej owcy.

Tradycja wiosennych Mszy św. na Kasprowym Wierchu trwa już 10 lat. Powstała z inicjatywy ludzi gór (głównym pomysłodawcą jest Rafał Sonik - przedsiębiorca i sportowiec). W organizację spotkań szczególnie zaangażowane są osoby związane z Kasprowym i kolejką, spotkania odbywają się bowiem w ośrodku Polskich Kolei Linowych na Kasprowym Wierchu. Na szczycie, oprócz uroczystej Eucharystii, rokrocznie ma miejsce także uhonorowanie ludzi szczególnie zasłużonych dla Podhala i gór.

W prezencie od Przyjaciół Kasprowego Wierchu, arcybiskup dostał rzeźbę autorstwa zmarłego niedawno - Mieczysława Króla Łęgowskiego oraz pamiątkowy kawałek liny ze starej kolejki.

Archidiecezja Krakowska, opr.s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
v24.04.2018, 09:43
ci co te bzdury wypisuja nie sa w stanie zrozumiec bo siedza na kanapie w bloku
ona24.04.2018, 09:41
blizej z modlitwa do boga ktorej tak ludziom potrzeba,,,,,,,,,,,
jaga224.04.2018, 07:14
Przyroda jaka jest każdy widzi im głębiej w las wszędzie śmieci. Worki na plecy i sprzątać a nie deptać gór.
Kolejka23.04.2018, 20:49
Msza dla ubogich . Dlaczego nie było mszy na Giewoncie przecież krzyż tam jest gotowy, znudzone ***
Wiara23.04.2018, 16:44
Małej wiary jesteście.Bóg jest wszędzie,nie tylko w niebie(z Gierlacha bliżej do nieba,Boga, na nogach umartwiając się po drodze niż kolejką na Kasprowy) ,,święci,,.
Oj23.04.2018, 15:04
Średniowiecze i tyle w temacie
Oj23.04.2018, 14:57
Miejsce takich modlitw jest w kościele , chyba że już kościół zrobił się miejscem bizmesmenow i Boga tam niema
Goralka22.04.2018, 23:20
Piękna sprawa i to miejsce magia
Zobacz pełną wersję podhale24.pl