"W odpowiedzi na Pana pismo informuję, że Urząd Miasta nie miał wpływu na treści przedstawione przez wnioskodawców do Budżetu Obywatelskiego zarówno w samym wniosku do Budżetu jak i materiałów przygotowanych i prezentowanych przez wnioskodawców na stronach internetowych" - pisze w odpowiedzi na list nowotarżanina, Grzegorz Watycha.
Dwa dni temu opublikowaliśmy list otwarty od mieszkańca Miasta, w którym autor zastanawia się nad różnicami między projektem, a tym co zostało zrobione w ramach Nowotarskiej Strefy Relaksu. "Podsumowując i uprzedzając komentarze – nie narzekam – cieszę się, że takie miejsce powstało, szkoda tylko, że zupełnie inne niż zapowiadano"- zastrzega nowotarżanin. Dziś ukazała się odpowiedz burmistrza. Oto ona: "W odpowiedzi na Pana pismo informuję, że Urząd Miasta nie miał wpływu na treści przedstawione przez wnioskodawców do Budżetu Obywatelskiego zarówno w samym wniosku do Budżetu jak i materiałów przygotowanych i prezentowanych przez wnioskodawców na stronach internetowych.
Wizualizacja (wysłana w Pana liście) nie była załącznikiem do formularza zgłoszeniowego złożonego w Urzędzie na podstawie, którego Urząd Miasta oceniał zasadność wniosku z kryteriami Regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Z informacji jakie tutejszy Urząd posiada wynika, że wizualizacja powstała po ocenie wniosku. Przesłanych grafik nie należy rozpatrywać jako projektu będącego podstawą do wykonania prac, gdyż prawdopodobnie powstały one w celach promocyjnych i nie uwzględniały uwarunkowań prawno-formalnych, takich jak: Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, użytek terenu, warunki wynikające z zalewowego charakteru terenu i związana z tym konieczność uzgodnień z RZGW, opinii RDOŚ, warunków technicznych itp.
Jeszcze raz podkreślam, że Urząd Miasta nie ma wpływu na sposób promowania zadań zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego przez jego wnioskodawców, a wizualizacja pomysłu do Budżetu, na który się Pan powołał w piśmie została przygotowana przez wnioskodawców i posłużyła do promocji ich zadania w trakcie głosowania nad Budżetem Obywatelskim.
Właściwy projekt został wykonany na zlecenie Urzędu Miasta i był on podstawą do wykonanie robót budowlanych przez wykonawcę wyłonionego w przetargu nieograniczonym
Co do Pana zapytań informuję :
– planowane jest umieszczenie toalet przenośnych obsługujących Strefę Relaksu
– alejeki żwirowe – taka nawierzchnia została narzucona w warunkach uzyskanych przez Projektanta od RZGW celem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
– trawy ozdobne, taras kompozytowy, boisko streetball to elementy, które nie były ujęte w złożonym wniosku Budżetu Obywatelskiego
– w formularzu do wniosku nie było również mowy o altanie na grilla a jedynie o miejscu do grillowania
– plaża miejska we wniosku została zaproponowana jako trawiasta
– koszt wykonania mini placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej oszacowany przez wnioskodawców wynosił 30 000 zł. Urząd Miasta nie dysponując wizualizacjami ocenił ten koszt jako realny a zamontowany obecnie statek odpowiada dokumentacji projektowej
– elementy boiska do siatkówki zostały przekazane przez wykonawcę Inwestorowi i zostaną zamocowane
– krążki do street workout polecono zamontować Wykonawcy na stałe by służyły wszystkim mieszkańcom a nie tylko tym, którzy zechcieliby użytkować je indywidualnie. Do czasu stałego montażu postanowiono je zdemontować.
Szczegółowe koszty całości prac do wykonania oraz zakupu materiałów i sprzętu poznano na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Zakres prac i liczne pozycje kosztowe wymusiły etapowanie prac. Do realizacji w ramach I etapu przyjęto podstawowy zakres prac do realizacji, natomiast do kolejnego etapu pozostało do wykonania oświetlenie, monitoring, leżaki oraz siłownia zewnętrzna. Zamontowano za to jako dodatkowe urządzenie Street Workout, którego nie ma w tej części Miasta, a doskonale wpisuje się w potrzeby mieszkańców oraz charakter Strefy Relaksu.
Ponadto informuję, że projektant przy opracowaniu dokumentacji projektowej na bieżąco prowadził uzgodnienia z Wnioskodawcami pomysłu, a przedstawione przez niego rozwiązania zostały przez nich zaakceptowane.
Dostrzegając spore zainteresowanie mieszkańców terenem (powierzchnia samej Strefy Relaksu to około 60 arów), które już przed realizacją inwestycji było częstym miejscem spacerów a dodatkowo po wykonaniu ścieżki rowerowej stało się bardzo popularnym obszarem do celów rekreacyjnych postanowiono podjąć próbę pozyskania środków zewnętrznych składając wnioski o dofinansowanie na drugi kolejny etap rozwoju Strefy Relaksu. W ramach etapu II przewidziano: budowę altan, rozbudowę strefy workout i siłowni zewnętrznej, montaż leżaków i przebieralni oraz wykonanie monitoringu i oświetlenia. Wniosek został złożony ramach Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020 (Oś priorytetowa 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza) – możliwość pozyskania dofinansowania w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych. Kolejnym III etapem rozbudowy strefy relaksu będzie wykonanie zieleni urządzonej po uzyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.
Budżet zadania został oszacowany poprawnie jednak podstawą oceny był formularz zgłoszeniowy a nie wizualizacje, które powstały w terminie późniejszym a do których odnosił się Pan w liście. W kwestiach finansowych informuję, że zgodnie z Regulaminem Budżetu Obywatelskiego wniosek mógł być złożony maksymalnie do kwoty 150 tys. zł i taki właśnie był oceniany i przedłożony do głosowania. Już przy zleceniu wykonania pierwszego etapu okazało się, że konieczne jest przeznaczenie większych środków na jego realizację. Dlatego na wniosek Burmistrza Miasta Nowego Targu Rada Miasta zgodziła się przeznaczyć dodatkowe środki na realizację wybranego zakresu z I etapu. Kolejny II etap został ujęty we wspomnianym wcześniej złożonym wniosku.
Podsumowując obecna realizacja jest zgodna z wnioskiem złożonym do Budżetu Obywatelskiego. Środki na wykonanie zadania ze względu na duży wzrost cen robót budowlanych zostały zwiększone, a sposób wykonania robót w pierwszym etapie pozwala na dalszy rozwój strefy.
Mając na uwadze duże zainteresowanie mieszkańców podjęto decyzję o złożeniu wniosków na dofinansowanie II i przygotowaniu III etapu rozbudowy (miejskie tereny zielone), by nowopowstający teren rekreacyjny był dostosowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców oraz umożliwiał miłe spędzenie czasu z dala od zgiełku samochodowego."
opr.s/ na zdjęciu wizualizacja zamieszczona na FB Nowotarska Strefa Relaksu