28.06.2018, 15:17 | czytano: 3825

Starosta z absolutorium

Zarząd Powiatu Nowotarskiego otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Zdaniem koalicji rządzącej, w 2017 roku zarząd wykonał to co zaplanował. Opozycja miała jednak drobne zastrzeżenia.
- Od strony czysto formalnej dochody i wydatki zostały wykonane na wysokim poziomie – stwierdził przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Julian Stopka. - Zawsze problemy tkwią w szczegółach. A do tych szczegółów należy zaliczyć sposób wykonania budżetu – dodał i wyjaśniał, w jaki sposób władze powiatu zapisują zadania, aby od strony formalnej wszystko wyglądało dobrze. - Naszym zdaniem nie jest przestrzegana jedna z podstawowych zasad w finansach publicznych – zasada przejrzystości. Dlatego przyjmujemy to sprawozdanie, ale nie możemy głosować zarządowi absolutorium dla zarządu – poinformował. Zastrzeżenia opozycji dotyczyły nie realizowania wszystkich zaplanowanych inwestycji i rozwiązywania umów np. dotyczących przygotowania projektów. - Jak ktoś podpisuje umowę, to musi się z niej wywiązać - mówił radny Stanisław Waksmundzki i wspólnie z radnymi opozycji apelował o odpowiedzialność i odpowiedzialny nadzór nad inwestycjami. - Nie może być tak, że się tylko klepiemy po plecach – dodał radny.
Starosta Krzysztof Faber tłumaczył, że czasami sytuacja wymaga, aby przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi formalno-prawne, być może dla niektórych niezrozumiałe, ale wszystko odbywa się zgodnie z prawem i w trosce o dobro powiatu. Zdaniem starosty, czasami występuje konieczność rozwiązania umów, ale dzieje się to w sytuacjach, gdy sytuacja nie rokuje, iż wykonawca wykona powierzone mu zadanie. - Zadania nie są zagrożone – zapewnił, ale wyjaśniał, że to, że czasami jakieś inwestycje czy projekty nie są wykonane, to nie wynik złej woli, ale obiektywnych przesłanek np. tego, że wykonawca nie dostał jakiegoś pozwolenia, ale powiat nie dostał dotacji.

W ostatecznym głosowaniu za udzieleniem zarządowi absolutorium było radni klubu Wspólnie dla Powiatu. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ocena z Orawy08.07.2018, 22:39
Osoby, które funkcjonują w spółkach skarbu państwa, nie będą kandydowały z list PiS na żadnym szczeblu samorządu ? oświadczył w piątek w przerwie obrad Komitetu Politycznego PiS prezes tego ugrupowania Jarosław Kaczyński.
czyli kilka osób zniknie z list PiS do samorządu
tak było03.07.2018, 08:05
apo - masz zaniki pamięci
Jachymiak i pozostali byli przeciw głupiej "reformie" ludzi PiS w sprawie szpitala czyli połaczenie szpitala nowotarskiego z rabczańskim
i obecny zarząd , rada powiatu to rozłaczył przejmując długi szpitala w Rabce poprzez "reformę" ludzi z PiS
łaczenie i wciąganie Prochowskiego (człowieka Pruszkowa) do działąń było "sukcesem"
antyapo03.07.2018, 07:58
PiS atakuje swojego człowieka Krzysztofa Fabera za brak nadzoru nad PZD
a nie pamietają - jak nadzorowali most w Knurowie ?
afera szyta wraz ze służbami
PiS jest do wyrzucenia z samorządów na z... p...
apo02.07.2018, 22:26
niedoszły senator Waksmundzki sam siebie chwali w komentarzach, powtarzając ciągle te same frazesy...
szkoda ze nie pamieta jak razem z Panem Jachymiakiem organizowali protesty przeciw reformie szpitala
kampanię już zaczął bilbordem na granicy Ostrowska i Łopusznej, witając na Podhalu, Spiszu i Orawie..... o Pieninach, skąd pochodzi, nie pamięta
obiektywnie02.07.2018, 18:35
Tak co poniektórzy jeżdżą po PO, a niech sami powiedzą jak się ma zegarek Ministra z PO nie wykazany w oświadczeniu majątkowym do stodoły wartej milion Ministra z PIS? Jaka o ten zegarek była afera, jakie grillowanie. A tu proszę z czym do czego. Kolejny przykład to słynne "ośmiorniczki" do nagród w rządzie premier Szydło. Pasowało by wreszcie, żeby się oczy ludziom pootwierały.
ocenka z Krakowa02.07.2018, 12:14
PiS to zwykle ludzie PZPR schowali się tam
przykładem kandydat na starostę z PiS
PiS zadłuzył ile się dało powiat02.07.2018, 07:54
Brawo Panie Bogusławie
Widać PiS jest słaby i ma zaniki pamięci
Pan Bogusław Waksmundzki startował do powiatu i Senatu z własnego Komitetu RAZEM PODHALE SPISZ ORAWA przeciw kandydatom PiS i PO
Najwięcej "Judaszków" z PZPR i SB jest w PiS a PiS przesuwa się w stronę PZPR
Zadłużyli panowie JLasyk, JHamerski, J.Stopka (wszyscy z PiS) powiat po uszy a teraz mówią, ze to zrobił obecny zarząd - Faber (Solidarna Polska), Waksmundzki ...
do pochwały i oczekiwania"01.07.2018, 21:57
jak to zniknęło PO? a Boguś W i jego podhale spisz orawa albo to jego nowe ugrupowanie?? toz to kwintesencja PO!!! dalej oszukują wyborców wymyslając coraz to nowe nazwy. a są po prostu platformersami...

a za nadzór nad PZD już w najbliższych wyborach odpowiedzą....

daj Boże także przed sądem
źle skrojony budżet30.06.2018, 16:36
do tubylec - jak PIS konstruował budżet szpitala to czyja jest wina, że był on źle skonstruowany? Nie rozumiemy się chyba w zasadniczej kwestii.
Prawomyślny30.06.2018, 00:27
Nie mogę zrozumieć tego, że Pan Starosta, który nie umiał (nie chciał) dopilnować podległej sobie jednostki to jest Powiatowego Zarządu Dróg dostaje absolutorium ?! To dla mnie niezrozumiałe. Dziwię się też , że za brak nadzoru nie zostaje pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Myślę, że po wyborach, które na pewno przegra trzeba się tym będzie na pewno zająć. Na razie chyba ktoś go chroni. Ponadto Pan Starosta mówił, że nie wiedział, że jest tak żle w PZD. To w takiej sytuacji on się na stanowisko Starosty nie nadaje. No to jak może dostać absolutorium ?
tubylec29.06.2018, 23:20
@ co powiedzą wyborcy:
Czy chcielibyście żeby wszyscy radni, sto procent tak jak za komuny, głosowało za?
Co powiedzą wyborcy29.06.2018, 21:23
Radni z PiS-u,będąc przeciwnymi udzielenia absolutorium,oznacza,że są
przeciwni inwestycją budżetowym powiatu takim jak:budowa dróg,chodników,obiektów szkolnych,kulturalnych jakie miały miejsce w 2017r
Dochody i wydatki zostały wykonane należycie- o czym świadczy opinia
Regionalnej Izby Obrachunkowej.Całe te uzasadnienie na NIE opozycji
nie jest powodem do tak radykalnego stanowiska jakie przyjęto.
tubylec29.06.2018, 17:10
@ źle skrojony budżet:
Niedokładnie przeczytałeś: 50 mln złotych to jest tak duża suma że widać wyraźnie że ktoś konstruując ten budżet pominął jakieś podstawowe jego elementy. I właśnie ja nie atakowałem PiS, tylko konstatowałem że widocznie PiS nic już innego nie mógł zrobić, tylko zadłużyć szpital bo aż 50 mln brakowało.
pytajnik29.06.2018, 14:16
Przepraszam, a kto konstruował ten budżet szpitala za czasów PIS?
pochwały i oczekiwania29.06.2018, 11:00
@ Harnaś : o jakich PO-cach mówisz ? PO dawno zniknęło z powiatu
i regionu.O wiedzy i sile klubu świadczą projekty uchwał/...a z tym jest
marnie.../ w wydaniu radnych z PiS-u.Hasło + 500 to za mało by rządzić
powiatem.W skali kraju niepełnosprawni wciąż oczekują na realizację + 300.
Wicher29.06.2018, 10:17
Jak nie przyznać racji Panu Stanisławowi Waksmundzkiemu pamiętając aferę w Zarządzie Dróg ! Klepanie po plecach kojarzy się z Tuskiem !!!
źle skrojony budżet29.06.2018, 10:10
ale wytłumaczenie zajefajne: "Jeżeli PiS zadłużył szpital na aż 50 mln złotych, to znaczy że to był źle skrojony budżet, który nie uwzględniał prawidłowo potrzeb szpitala. To jest zbyt duża suma, więc wydatki były źle zaplanowane, a nie wina PiS". Tak to można wszystko wytłumaczyć. Biedny PIS...
popieram29.06.2018, 08:34
Załosny PiS masz rację
to co wychodzi najlepiej PiS to zadłużanie i sprzedawanie majątku naszych dzieci i wnuków
Julian Stopka wielki działacz PZPR a dzisiaj PiS ?
nie do uwierzenia
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK,WiN29.06.2018, 06:55
A ten jeden z PiS to czasem nie syn Przewodniczącego KW PZPR w Nowym Sączu nazywany Judaszek
Harnaś28.06.2018, 23:49
Wielkie brawa dla Radnych PiS i dla Szefa klubu PiS że nie dali PeOwcom swojego poparcia w głosowaniu przy absulutorium i głosowali przeciw wielki szacunek i tak trzymać.
wyborca28.06.2018, 23:30
Do załosny PiS. Nie pajacuj pajacu jeden,przywołujesz fakty nie mające miejsca i kłamiesz .Najwyższy czas zmienić ten uklad władzy w starostwie pod przykrywką PO
tubylec28.06.2018, 22:43
Jeżeli PiS zadłużył szpital na aż 50 mln złotych, to znaczy że to był źle skrojony budżet, który nie uwzględniał prawidłowo potrzeb szpitala. To jest zbyt duża suma, więc wydatki były źle zaplanowane, a nie wina PiS.
tubylec28.06.2018, 21:59
@ żałosny PiS:
Mnie w sumie nie obchodzi czy PiS, czy PO, czy ktoś inny zadłuża nas. Miejmy świadomość o jaki proceder tu chodzi: pan premier z ministrem finansów wsiadają do "wehikułu czasu" i odbywają podróż w czasie 20 lat do przyszłości, bo tam spodziewają się znaleźć owoce wzrostu gospodarczego który wypracuje pokolenie Polaków, które jeszcze nawet nie weszło na rynek pracy. I to z tej gospodarki, którą dopiero wypracują ludzie którzy dziś chodzą do przedszkola, premier RP zabiera pieniądze żeby dzisiaj łatać źle skrojony budżet, błędnie zaplanowane bez pytania obywateli wydatki i inwestycje. Rząd się w ogóle o nic nas nie pyta, tylko potem my będziemy ponosić konsekwencje jego błędów.
obserwator28.06.2018, 20:36
Tak na marginesie - i po co było to zamieszanie z nowelizacją ustawy o IPN? Przyjechał niedawno Premier z Brukseli i szybciutko wszystko zmieniono, Prezydent szybciutko podpisał i tak wygląda to słynne "wstawanie z kolan". Czy ktoś jeszcze np. wierzy w koncepcję "Międzymorza" (kto by chciał z nami to tworzyć...)?
tubylec28.06.2018, 19:20
Demokracja zaczyna się tam gdzie jest budżet, a kończy się tam gdzie zaczyna się prawo, które z góry mówi dokładnie na co trzeba wydać pieniądze. I tak te głosowania nad budżetem to swego rodzaju rytuał.
załosny PiS28.06.2018, 19:16
PiS zadłuzył szpital na 50 mln zł
PiS sprzedał PKL w Zakopanem
PiS winny za defraudacje pieniędzy w kasie nauczycielskiej
a teraz mówią ze długi są i zła praca w PZD, gdzie najwięcej wykonano dróg
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl