12.07.2018, 18:29 | czytano: 3282

Miliony złotych na remont zabytkowych budynków w centrum Krościenka

XIX-wieczny ratusz znajdujący się na rynku w Krościenku, w którym dziś swoją siedzibę ma urząd gminy oraz centrum kultury, już wkrótce czeka gruntowna przebudowa. Efektem tych prac będzie m.in. sala widowiskowa oraz dodatkowe pomieszczenia, z których będą mogli korzystać mieszkańcy odwiedzający centrum.
Umowy gwarantujące dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisali dziś wicemarszałek Stanisław Sorys oraz przedstawiciele gminy.
Budynek ratusza w Krościenku lata świetności ma już jednak dawno za sobą i wymaga natychmiastowej modernizacji, dlatego już wkrótce rozpoczną się prace związane z jego przebudową. To właśnie dzięki środkom unijnym – kwocie ponad 4,1 mln zł – ten zabytkowy ratusz zmieni się nie do poznania. Wypięknieje także jego najbliższe otoczenie.

Na początek zaplanowano budowę jednej kondygnacji nad dawnym kinem „Sokolica”. Powstaną tu nowe pomieszczenia na potrzeby centrum kultury. Na poziomie parteru z kolei, po przebudowie, obiekt zyska salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia. Będzie nie tylko nowocześnie wyposażona, ale co najważniejsze, profesjonalnie oświetlona i nagłośniona. Zmieni się też całkowicie układ komunikacyjny w budynku. Część, w której siedzibę ma urząd gminy, także zostanie przebudowana. Zaplanowano wymianę konstrukcji dachu, a także wewnętrznych instalacji m.in.: wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej.

Nowe przestrzenie będą służyć mieszkańcom podczas zajęć czy warsztatów artystycznych, a także lokalnym zespołom i kapelom ludowym, dla których zaplanowano tu salę prób. W budynku powstanie także część ekspozycyjna, w której będzie prezentowany dorobek historyczno-kulturowy Krościenka nad Dunajcem i Pienin oraz działających tutaj twórców lokalnych.

Warto dodać, że dzięki realizacji projektu mieszkańcy gminy Krościenko otrzymają realną możliwość uczestnictwa w kulturze, licznych inicjatywach edukacyjnych i społecznych – budujących społeczeństwo obywatelskie Krościenka, a także w koncertach, spektaklach czy pokazach kinowych.

Obiekt będzie miejscem spotkań lokalnej społeczności, miejscem bliższego poznania dziedzictwa kulturowego regionu, a także pielęgnowania tradycji i kultury górali pienińskich.
To jednak nie wszystko. Północna pierzeja rynku, pobliska jezdnia w otoczeniu urzędu i miejsca postojowe również zostaną przebudowane. Zaplanowano też montaż nowego oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Nieopodal będzie przyjemnie i zielono – a wszystko za sprawą nowych nasadzeń: kwiatów i krzewów.

Koszt całej inwestycji, która zostanie zakończona do końca 2020 roku, szacowany jest na kwotę prawie 8,5 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do tubylec16.07.2018, 11:03
A no to,mają wspólnego że zarządza nimi to samo Starostwo. Ta ekipa rządząca w temacie zabytkowych willi nie zrobiła NIC. I jakoś głosu rozsądku ze starostwa nie słychać . W końcu jakiś nadzór nad nimi podobno sprawują. Budynek w Krościenku nie wymaga pilnych remontów i o pomoc nie woła w przeciwieństwie do rabczańskich willi dewastowanych z roku na rok coraz bardziej.
tubylec14.07.2018, 11:01
@ Zocha:
Natomiast budynek urzędu gminy w Krościenku wcale nie niszczeje! Jest w dobrym stanie! Nie potrzeba go remontować! Każdy może przyjechać do Krościenka, wejść do budynku i samemu się przekonać na własne oczy. Czy jest jeszcze jakaś możliwość przekazania tych pieniędzy na te dawne pensjonaty w Rabce? Krościeński magistrat jest w bardzo dobrym stanie jak na drewniany budynek, który sam w sobie jest rozpoznawczym budynkiem dla tej miejscowości od paru już wieków. Ktoś powinien się zastanowić co oni chcą zniszczyć.
Zocha13.07.2018, 23:57
@tubylec
W Rabce jest kilka przepięknych budynków - dawnych pensjonatów, którymi gospodaruje Spółdzielnia Mieszkaniowa i w których znajduję się mieszkania socjalne. Remonty tych willi magistrat wpisuje w plany rozwoju uzdrowiska. I nic się nie dzieje. Nic się nie robi. Budynki niszczeją. O pozyskaniu środków na ratowanie tych perełek architektury drewnianej przy tej ekipie rządzącej nie ma co marzyć. A szkoda. Bo to był właśnie Rabki czar!
tubylec13.07.2018, 21:45
@ k:
Co mają wspólnego stare, kto wie czy nie jeszcze prywatne, wille przedwojenne w Rabce z sumą aż 8,5 milionów wydawaną na remont budynku, w którym już dawno powinno się mieścić jakieś muzeum? Krościeński magistrat jest budynkiem historycznym i pod ochroną, nie wiem czy te osiem milionów wystarczy na kary za naruszenie architektonicznej struktury budynku.
k13.07.2018, 09:34
RABKA pewnie nawet nie starała się o takie wsparcie. W uzdrowisku stare przedwojenne wille rozsypuję się na każdym kroku rządzący nabierają wody w usta. Nic się nie da zrobić bo nie ma pieniędzy. W Krościenku się dało i pieniądze są. BRAWO
tubylec12.07.2018, 22:51
To są niestety faktycznie fanaberie, tak jak ktoś tu już wcześniej napisał. Jest tyle rzeczy do zrobienia w Krościenku. Dlaczego akurat to?
jas12.07.2018, 19:45
Gądole na marszalek dla turystow a nie w stara rudere pchac kase
pomyłka12.07.2018, 19:14
zupełnie odlotowy pomysł
należy wybudować nowy urząd
a gmina będzie wydolna wykorzystać srodki na fanaberie ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl