13.07.2018, 13:04 | czytano: 4063

Przebudują oczyszczalnie ścieków, bo w sezonie turystycznym ledwo zipią

Fot. UMWM
Ponad 12,2 mln zł – na taką właśnie kwotę szacowany jest koszt dwóch inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków na terenie gminy Czorsztyn, a konkretnie w Kluszkowcach i Maniowach.
Dzięki dofinansowaniu obydwu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego – 6,2 mln zł – do końca 2020 roku przedsięwzięcia zostaną zrealizowane.
Gminę Czorsztyn każdego roku odwiedza liczna rzesza turystów. Cała infrastruktura turystyczna: gastronomia, działalność usługowa, hotelowa i produkcyjna sprawia, że obydwie oczyszczalnie już od pewnego czasu, zwłaszcza w sezonie turystycznym, są nadmiernie obciążone. Dlatego konieczna jest przebudowa, która pozwoli pracować oczyszczalniom z optymalną wydajnością.

Realizacja tych inwestycji nie tylko zwiększy przepustowość oczyszczalni, ale co ważne bezpośrednio ochroni i poprawi stan czystości wód Dunajca oraz zbiornika Czorsztyńskiego, a także pobliskich gruntów.

W ramach podpisanych umów zostaną wybudowane obiekty techniczne wraz z instalacjami i urządzeniami m.in.: wodociągowymi czy kanalizacyjnymi, a także reaktory biologiczne: technologiczne i energetyczne.

Zaplanowano również przebudowę i wymianę istniejących budynków, instalacji i urządzeń przeznaczonych do oczyszczania ścieków i przeróbki osadu. Po modernizacjach, z oczyszczonych ścieków, odbierane będzie ciepło do ogrzania budynków poprzez instalację pomp ciepła.
Całkowity koszt inwestycji w Kluszkowcach wynosi 4,9 mln zł, z czego 3,4 mln zł pochodzi z RPO, natomiast w Maniowach – 7,3 mln zł, w tym 2,8 mln zł z RPO. Umowy gwarantujące dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisali wicemarszałek Stanisław Sorys oraz beneficjenci projektów. W spotkaniu uczestniczył też radny województwa Stanisław Barnaś.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Czarna Góra14.07.2018, 23:31
W Czernej Górze oczyszczalnia też ma za mała wydajność ...
tubylec14.07.2018, 22:38
@ Komentator:
Bo zrobić kanalizację dla Huby nie jest opłacalne finansowo i politycznie. To jest jeden z wielu naprawdę głębokich i poważnych problemów naszego obecnego systemu. To tak jak moja gmina zatrudnia gońca do roznoszenia korespondencji po ulicach gęsto zabudowanych, natomiast do odległych przysiółków w gminie ten sam goniec idzie na pocztę, przykleja znaczek na list polecony i wrzuca do skrzynki. Jest parę innych takich przykładów (po prostu trzeba nie patrząc na rachunek ekonomiczny odgórnie zabronić działania wolnemu rynkowi w pewnych newralgicznych dla społeczeństwa kwestiach, w tym również np. kanalizacji w miejscach takich jak np. Huba - to musi kosztować, ale to też jest Rzeczpospolita, opłaca się czy nie).
Komentator14.07.2018, 18:26
Wspaniale. Szkoda tylko, że władze gminy Czorsztyn całkowice zapomniały, że istnieje jeszcze wieś Huba która nie ma ani wodociągu ani kanalizacji. Nie widziałem też przez wiele lat ani jednej najmniejszej inwestycji w tym rejonie.
do wyborcy PO14.07.2018, 10:25
dotacje sa dla PPK , którym nie rządzi PiS tylko Twoi ulubieńcy
co do braku uprzedzeń to mam inne zdanie
Władysław13.07.2018, 21:10
wszystk0 ściema przed wyborcza,
fred13.07.2018, 20:02
A kiedy w LIPNICY coś zrobią z oczyszczalnią?Bo zrobiona jest na pół Wsi a reszta płynie rzeką a wójt to ma gdziesz.
leming doskonały13.07.2018, 15:25
A już myślałem, że sprawa przebudowy oczyszczalni dotyczy Zakopanego.
widzący13.07.2018, 14:42
pogratulować takiego przedsięwzięcia!!! we Frydmanie też oczyszczalnia ledwo dyszy ale władze gminy Łapsze jakoś tego nie widzą!! wstyd, niedługo scierki wleją się za wał i go wypełnią szczelnie bo teraz już jest taki smród z oczyszczalni że aż strach tam przechodzić!!! akurat będzie inhalacja dla tych jadących rowerem :-)
tulipan13.07.2018, 14:32
Jaka rola w tym wszystkim PPK Nowy Targ, płacimy za ścieki jak za woły. Drugie pytanie gdzie "Narcyz" ?
wyborca PO13.07.2018, 14:13
Brawo PO-PSL. W sumie na terenie gdzie nie mają zbyt wielu wyborców, bo tu dominuje elektorat PISu, to jednakże dotacje są przyznawane tutejszym samorządom bez uprzedzeń politycznych. I to jest klasa. Szacunek dla Marszałków z PO i PSL.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl