13.07.2018, 19:59 | czytano: 6376

Znalazł się chętny na zakup akcji PKL. Pakiet kupi... agencja państwowa

arch. Podhale24
Kilka tygodni temu prezes Polskich Kolei Linowych Janusz Ryś złożył spółce ALTURA - głównemu akcjonariuszowi PKL - ofertę zakupu 45 tysięcy akcji spółki. Propozycja zakładała odkupienie akcji za milion trzysta siedemdziesiąt jeden tysięcy złotych.
Zgodnie ze statutem spółki, w przypadku sprzedaży pakietów prawo pierwokupu przysługuje gminom. Samorządy, które mają mikroskopijny udział w spółce - nie skorzystały z tego prawa, uznając, że cena jest zbyt wysoka.
Zachodziło też podejrzenie, iż jest to sposób na sztuczne podniesienie wartości majątku spółki. Według praw rynku: każda rzecz jest warta tyle, ile ktoś jest skłonny za nią zapłacić. Jeśli więc prezes PKL składa deklarację zakupu części akcji za tak wysoką cenę, to ma to oznaczać, że akcje tyle są warte. Wątpliwości co do tego miał m. in. burmistrz Zakopanego.

Samorządy nie były jedynym podmiotem, któremu przysługiwało prawo pierwokupu. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego - także państwo ma spore uprawnienia. Jednostką, która może z tych przywilejów skorzystać jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. KOWR powstał niespełna rok temu, we wrześniu 2017 r. przejmując zadania dwóch agencji rolnych: Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Zgodnie z uprawnieniami, KOWR może skorzystać z prawa pierwokupu akcji, jeśli spółka ma na swoim kapitale grunty rolne. W przypadku PKL taka przesłanka zachodziła i Ośrodek skorzystał z tych uprawnień, oświadczając dziś, iż kupi pakiet 45 tysięcy akcji PKL. Przypomnijmy, że PKL ma ponad 17 mln akcji.

To jednak nie wszystko, bowiem w oświadczeniu opublikowanym przez KOWR czytamy,że zwróci się on sądu o ustalenie ceny sprzedaży przedmiotowych akcji. Taki ruch powoduje, iż odsunięte zostanie podejrzenie o sztucznym podnoszeniu ceny akcji, a także sprawi, że każdy następny podmiot, który zechce kupić akcje PKL będzie mógł skorzystać z niezależnej wyceny akcji, dokonanej przez biegłych spoza spółki.

Radio Alex, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
tubylec16.07.2018, 21:26
@ Hanka:
Jednej bardzo ważnej rzeczy nie rozumiesz w tym wszystkim: państwo polskie jest tu tylko i wyłącznie instrumentem do przekrętów. Teraz załóżmy że znowu państwo przejmie ten majątek, wpompuje w niego nasze wspólne giga pieniądze z budżetu państwa, po czym ktoś znowu za 1 zł albo za inną śmieszną sumę to przejmie, żeby na tym zarobić, a jak rzecz się wyeksploatuje i będzie kiedyś wymagała remontów, no to - czary mary - znowu państwo chętnie odkupi akcje stając się właścicielem i to ono będzie się martwiło co z tym robić. Dlatego niech rząd RP koniecznie tnie koszty i wydatki społeczne, niech na wszystko inne w tym kraju brakuje środków, tylko po to żeby gdy zajdzie taka potrzeba państwo miało za co po horrendalnie wysokich cenach odkupywać wyeksploatowane albo chybione biznesy od cwaniaczków.
Janosik16.07.2018, 09:21
do pamiętam
Owszem, nazwiska z PiS również tej sprzedaży pomogły. Pewnie kierowały się dobrem, pytanie czyim ( w domyśle swoim).
Najważniejsze w tej transakcji jest to, kto to wymyślił, kto do tego doprowadził, kto zatwierdził. Gdzie są wielkie pieniądze, każdego można zbałamucić. Też się zastanawiam, gdzie byli lokalni działacze PiS, gdzie były związki zawodowe PKL?
Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy też szedł pod młotek, jednak tą sprzedaż udało się zablokować, również dzięki protestom pracowników.

Tych działaczy samorządowych z PiS należy w najbliższych wyborach rozliczyć.
Ale nie należy składać winę na całe PiS. Wszędzie są czarne owce. A w samorządach najwięcej.
Hanka15.07.2018, 20:44
POomazańcy merkelandii mieli obowiązek puścić Polskę z torbami czyli sprzedać wszystko co w tym Kraju ,,się rusza i pełza ,,,a resztę zniszczyć zrujnować i pobrać sowitą zapłatę za swoją psełdo robotę ,oderwani od takiego koryta dziwią ,kwiczą ,wyją ...dobry pomysł popieram i cieszę się na to wszystko że ta kolejka znowu będzie nasza czyli Polska
tubylec15.07.2018, 19:49
@ ... & pamiętam:
Pogodzę Was: wśród złodziei którzy partycypowali w rozkradaniu majątku narodowego były i nazwiska z obecnej PO i nazwiska z obecnego PiS.
pamiętam15.07.2018, 19:31
Raczej nie wciśniesz nazwisk z PO w sprzedaż PKL, bo to znane nazwiska z innego ugrupowania były...Wiadomo, że najłatwiej na PO teraz, a tu taki klopsik he he
...15.07.2018, 18:11
@pamiętam
To chyba masz bardzo źle z ta pamięcią, ba ja pamiętam głównie nazwiska z PO, to oni chcieli wszystko zachodowi sprzedać za bezcen,a nas bez niczego zostawić.
Oszukany przez PIS rolnik15.07.2018, 11:00
Tekst ze statutu ośrodka
"Krajowy Ośrodek realizuje zadania wynikające z polityki państwa,
w szczególności w zakresie wdrażania i stosowania instrumentów wsparcia rolnictwa, aktywnej polityki rolnej oraz rozwoju obszarów wiejskich."

Czy wg. PIS polityczne rozgrywki wokół PKL to wsparcie rolnictwa ??
jeżeli tereny wyciągów zamienimy na pastwiska to gminom PKL zapłaci podatek od terenów wykorzystywanych do celów gospodarczych czy rolniczych. Przecież tam Ośrodek będzie wspierał rolnictwo na terenie miasta Zakopane !

Może ten statut dla tego przypadku nie obowiązuje tak jak konstytucja w "demokratycznym" kraju ?
Hanka14.07.2018, 20:28
Białczanin powiedział co wiedział w każdym razie nic mądrego
derr14.07.2018, 15:58
Doskonałe zagranie.
pamiętam14.07.2018, 15:31
do Janosik: ale co ciekawe to przy sprzedaży PKL to raczej pojawiały się nazwiska niezwiązane z PO....
Białczanin14.07.2018, 14:01
Lepiej żeby robili więcej kolei linowych a nie skupiali się na tym co nasi pradziadkowie zrobili.Dawniej coś się robiło teraz tylko walka o gotowe obiekty
tubylec14.07.2018, 10:49
Trzydzieści milionów jeleni gapi się i nic nie reaguje na te szwindle. Przez ponad dwie dekady trąbiono o wyższości prywatnego nad państwowym i w imię tej jedynie słusznej ideologii za śmieszne pieniądze wyprzedawano co się dało. A teraz za o wielokrotnie wyższe sumy to samo państwo będzie to odkupywać. Teraz już tylko "nrc" tutaj przypomina to co wszyscy wymazali z pamięci, a więc że państwowe to niczyje; teraz nagle obowiązują prawa rynku, nagle nic się nie dzieje gdy państwo coś posiada lub kupuje. A jelenie niech dalej milczą i tylko się przyglądają jak są robieni w bambuko.
Góral14.07.2018, 10:31
Taką sumę pieniędzy wydali na namiot nasi rządzący. Czasy HIPISÓW powróciły
nrc14.07.2018, 09:42
Nie zapomnijcie że państwowe to niczyje!!
Janosik14.07.2018, 08:25
Z propozycji prezesa wynika, że cena jednej akcji wynosiła by ponad 30 zł. A to oznacza mnożąc cenę akcji przez całą ilość, że wartość PKL to ponad pół miliarda zł. Koleje linowe sprzedano za 240 milionów. To co wyprawiała Platforma to była wyprzedaż, a nie sprzedaż. To było draństwo!
tol13.07.2018, 21:14
Powoli, pomalutku i znów kolejka będzie własnością narodu.
dobre zagranie13.07.2018, 20:25
świetny ruch! zablokowano pompowanie ceny.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl