23.07.2018, 18:52 | czytano: 9712

Pomnik przed Kopcem Wolności - zniknął

NOWY TARG. W chwili, gdy burmistrz Grzegorz Watycha tłumaczył radnym, że zobowiązał inwestora pomnika uznanego wstępnie za samowolę budowlaną - do starań o zalegalizowanie budowli - sporny pomnik był rozmontowywany.
Przypomnijmy - odsłoniętym uroczyście w ubiegłym miesiącu głazem z tablicą poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny zajął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wstępne postępowanie wyjaśniające wykazało, iż obiekt jest samowolą budowlaną.
Podczas dzisiejszej sesji radna Bogusława Korwin kiedy "samowola zostanie rozebrana i kto był inwestorem pomnika".

Wyjaśnień udzielał burmistrz: - Inwestorem postawienia kamienia z tablicą jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej... niezależny związek, dobrze jest znany państwu ten związek z wystąpień jego przedstawicieli tu, na sesji.

Przypomnijmy chodzi o nazwę Niezależny Światowy Związek Żołnierzy AK, bo Światowy Związek Żołnierzy AK, a przynajmniej członkowie jego nowotarskiego koła - stanowczo się od "społecznego związku" odcinają.

- Ja jako przedstawiciel właściciela gruntu wyraziłem zgodę na postawienie takiego kamienia z tablicą pamiątkową, a już po stronie inwestora było dopełnienie formalności. A teraz, ponieważ wpłynęły wnioski do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - Nadzór prowadzi postępowanie. Nic nie wiem, żeby to postępowanie miało zakończyć się rozbiórką. Ale są prowadzone starania, by tę budowlę zalegalizować. Inwestorzy zostali przeze mnie ustnie zobligowani, by wszystkie formalności uzupełnić i naprawić tę sytuację - powiedział Grzegorz Watycha.


W chwili, gdy mówił te słowa pomnik był wyrywany z ziemi. Sądząc po reklamie na pojeździe, robili to pracownicy przedsiębiorcy, który jako jeden z pięciu widniał na tablicy w gronie inicjatorów i fundatorów.
Wątpliwości co do inwestora miał Andrzej Rajski. - Szukałem w internecie i nie znalazłem nic na temat Niezależnego Związku AK... nie ma ani KRS, ani nic innego. Czy to nie jest tak, że sobie ktoś po prostu pieczątkę zrobił? - pytał przewodniczący Rady Miasta.

- Przecież był tu na sesji przedstawiciel tego związku i przekazał mi, że prezesem jest Tadeusz Morawa i ja przyjąłem, że to legalna organizacja - odparł burmistrz Watycha.


Tymczasem po pomniku pozostała dziura w ziemi.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ewa29.07.2018, 08:41
Pojawia się i znika..i znika i znika....
moim_zdaniem28.07.2018, 16:51
Do @ Burok. Ale z ciebie optymista:)
Ci starsi wiedzą że nie ty napisałeś ale młodsi? Oczywiście nie mam żadnych pretensji bo tekst wpasowany w temat 100% :)
morela27.07.2018, 14:26
Ja chciałabym wiedzieć, kto poniesie karę za samowolę budowlaną?
nowotarżanka27.07.2018, 09:26
Pomnik powinien wrócić tam gdzie go postawiono
Burok26.07.2018, 22:20
do moim zdaniem :
przecież ludzie nie są głupie , wiedzą że tą posenkę Burok nie napisał :)
besala26.07.2018, 21:51
Mimo kontrowersyjności całej tej sprawy, mimo żywego zainteresowania nią mieszkańców Nowego Targu burmistrz, który wymógł umieszczenie swojego nazwiska na tym nieszczęsnym pomniku głupoty i pychy milczy. Jego milczenie w tej ważnej sprawie należy zapamiętać! To już nie tylko pycha, która kazała temu panu uwiecznić swoje nazwisko, ale i arogancja, ignorowanie mieszkańców, dzięki którym ( i dla których!) burmistrz Watycha pełni funkcję i zaszczytną i odpowiedzialną! Ten nieszczęsny obelisk ujawnił (po raz kolejny) brak wszelkich kompetencji Grzegorza Watychy do pełnienia jakichkolwiek funkcji samorządowych.
Nie ma czego żałować26.07.2018, 16:16
I kuro-orzeł uciekł (fruwać nie potrafił), ponoć wystraszył się wrony.
Maria26.07.2018, 15:39
NIEPOPRAWNY MARZYCIELU
Podpisuję się pod Twoimi słowami! Marzę o normalności, o włodarzach którzy zajmą się ulepszaniem przyszłości, a nie babraniem w łajnie przeszłości! Pozdrawiam
blokerss226.07.2018, 09:12
a tadek miał go bronić do upadłego własną piersią ha ha ha ha ha
prezesss25.07.2018, 22:13
Grzegorz z Joanna pikuje w dół ale Bolesław im załatwi miękkie lądowanie na bani
moim_zdaniem25.07.2018, 21:55
Do @ Burok
Jako autor tekstu widnieje też Ludwik Jerzy Kern i szczerze powiem, że skłaniam się uwierzyć temu faktowi bardziej :)
moim_zdaniem25.07.2018, 21:44
Do @ Burok
Dziękuję.
Pragnę zwrócić jedynie uwagę na fakt, że Twój wpis powinien być w całości ujęty w cudzysłów bo to cytat. Piosenkę napisał J. Baranowski.
Moja zaś, nazwijmy to rymowanka, jest w całości autorska. :)
Pozdrawiam.
majtki jak spadochron25.07.2018, 21:08
Szaflarska jest ,,pomnikiem,,wjazd od Zakopanego.Wizytówka N.Targu.Tonaż do 5 ton(Mc i inny fast się nie zgodzi,zdrówka baby)
Kuraś Bartłomiej25.07.2018, 10:01
DO AK- spl:
"Nie odebrał listu i symbolicznej flagi od Pana Prezydenta oraz ciepłych słów skierowanych w liście do Podhalan"
Flaga nie była dla miasta tylko dla uczestników i organizatorów rajdu "Góralskie drogi do Niepodległości!! Mieszanie w to miasta i władz jest niegodne, a dla uczestników haniebnym gestem propagandowym. Mieszanie obecnych władz miasta w idee rajdu jest uwłaczaniem pamięci Górali walczących o Wolność i Niepodległość Polski.

Proszę w imieniu organizatorów i uczestników nie mieszać dwóch rozbieżnych idei Pamięci, jak i niepamięci o Niepodległości Polski.
Obecne władze Nowego Targu nie zasługują na wiązanie ich z ideą rajdu, bo nie mając poważania dla Osoby Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, nie są godnymi uwagi i poświęcenia im chwili rozważań.

organizator rajdu Góralskie drogi do Niepodległości
burok ,moim_zdaniem24.07.2018, 16:36
fajne komentarze
gargamel24.07.2018, 14:49
do HipPiS - może już dość tych głupot, które rzekomo mają być mniejszymi niż te poprzednie. Nie, są takie same a nawet rekordowo głupsze. Takich samowoli w ostatnich czterech latach mamy w Polsce setki, albo już nawet tysiące, począwszy od słynnego pomnika smoleńskiego w Warszawie do koszmarnych krasnali upamiętniających Lecha Kaczyńskiego w małych dziurach. Tego nie zauważyłeś? I to jest wystarczający dramat i wstyd. Zacznij myśleć, bo tego żaden PiS Ci nie da, a co gorsza na to nie pozwoli.
moim_zdaniem24.07.2018, 14:16
Z daleka przyszłam
by przyglądnąć się z bliska
dlaczego? dlaczego?
już nie ma ''obeliska''
Podchodzę, patrzę... no nie ma!
Gdzie głaz ów jest zatem?
Dziura została, kwiaty zwiędłe
i wstążki targane wiatrem...
KTO ZABRAŁ ''POMNIK''?!
A może...?
ten ptak który na nim stał
go wyrwał
(ten ptak co to niby był orzeł)
Dosyć już miał ciągłej szydery.
Błędnej daty
i tego,
że na nazwiska
z ''obeliska''
siusiał Reksio z Kolegą.
podtasowane pod idee prawdy24.07.2018, 12:40
Drażni mnie to bez pojęcia działanie zarówno nowych jak i starych władz.
Jedni bez pojęcia (chyba że to sabotaż szefów budownictwa) stawiają sobie pomnik.
Drudzy próbują na tym ugrać pozycję w najbliższych wyborach.
Źle się chłopcy bawicie .
besala24.07.2018, 12:39
Czy burmistrz odda medal, który przy odsłanianiu tego czegoś mu przypięto i czy przywróci drzewa, które zostały usunięte, aby to coś było bardziej widoczne?
miasteczkowy24.07.2018, 12:16
do rozebrania jest jeszcze jedna samowola budowlana tzw. telebim w rynku. Jego postawienie kwestionował pan Watycha kiedy był jeszcze sekretarzem powiatu i radnym miejskim.
poeta24.07.2018, 11:54
Pani Joanno, niech pani tam postawi taką palmę jak w Warszawie. na święta będą na niej blyskać lamki w lecie fruwac kokardki i wstążki. nazwiemy tą palmę Morawka
Burok24.07.2018, 11:40
Płynął strumyk przez zielony las,
A przy brzegu leżał stukilowy głaz.
Płynął strumyk - minął jakiś czas,
Stukilowy głaz zaginął,
Strumyk płynie tak jak płynął.

Cicha woda brzegi rwie,
Nie wiesz nawet jak i gdzie,
Bo nie zna nikt metody,
By się ustrzec cichej wody.
Cicha woda brzegi rwie,
Nie wiesz nawet jak i gdzie,
Ma rację, że tak powiem to przysłowie:
Cicha woda brzegi rwie.
AK- spl24.07.2018, 11:07
Pon Burmistrz wyruszył na kampanię wyborczą z MO Tadkiem ps. ?00?. ?Dwuzerowy?, Markiem Z ps. ?Galas?, ?Pieruk? i trzecim wspaniałym ?Maciusiem I? CZY TO ABY SZTAB WYBORCZY?

Pon Burmistrz nie zwolił na Konferencję Naukową o KT . Na spotkanie z Panią Kurek w MOK-u, Na wystawę Niepodległościową z IPN, Na Rocznicę Powstania Warszawskiego . Nie odebrał listu i symbolicznej flagi od Pana Prezydenta oraz ciepłych słów skierowanych w liście do Podhalan ? "Uroczyście przekazuję Państwu jubileuszowy dar - flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Eksponujcie ją z dumą i satysfakcją - jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu, w którym wielowiekowa spuścizna góralskich pokoleń ma swój wielki i piękny udział. Biało-czerwona to bowiem jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej. Jednoczy ona i umacnia naszą polską wspólnotę. Jest świadkiem historii ojczystej i pozostaje źródłem inspiracji do służby Polsce, lokalnej społeczności i drugiemu człowiekowi. Niech jej widok towarzyszy więc Państwu w czasie Rajdu, utwierdzając ducha patriotyzmu oraz miłość do niepodległej Ojczyzny, zarówno tej małej, rodzinnej ziemi Tatr i Podhala, jak i całej Rzeczypospolitej. Niech będzie także motywacją do kształtowania przyszłości naszego kraju w duchu wolności, wzajemnego zrozumienia i szacunku" - napisał Andrzej Duda w specjalnym liście skierowanym do zaledwie sześcioosobowej grupy z Podhala i Podkarpacia.

Pytam czy przy tej dziurze w czwórkę będziecie świętować jak zwykle przed południem godz. 17.00 ?W? 1 sierpnia 2018 r.

Może najwyższy czas aby wspólnie z GMP i Rekonstruktorami oraz z ŚZŻ AK koło Nowy Targ wspólnie czcić państwowe uroczystości.
Czy może wreszcie Pon Burmistrz przestanie się nadal ośmieszać z towarzyszami skompromitowanymi i wyrzuconymi prawomocnym wyrokiem Sądu MO Tadka i Marka Z ze ŚZŻ AK Koło Nowy Targ.

Pochwała dla Pana Kazimierza za godna patriotyczną i obywatelską postawę ? jest Pan bezinteresownym patriotą i człowiekiem z charakterem . Zrobił pan jak trzeba. Dał się Pan wystawić jak dziecko. Taka jest wdzięczność za dobre serce pana Burmistrza i 3 wspaniałych synów AK- mina z zapalonym lontem.
Czekamy jak zwykle na wiarygodne wypowiedzi najlepszych historyków i biegłych w sprawach sądowych znawców tematu i zamieszania Trzech muszkieterów.
Zgoda buduje niezgoda rujnuje.

Czekamy jak zwykle na wiarygodne wypowiedzi najlepszych historyków i biegłych w sprawach sądowych znawców tematu i zamieszania Trzech muszkieterów.
Zgoda buduje niezgoda rujnuje.
HipPiS24.07.2018, 11:07
Jak czytam co to się wyprawia i kto za to jest odpowiedzialny to przypomina mi to rządy PO.Coś musi być na rzeczy,że takie cuda dzieją się w Nowym Targu.
Dość zabawy24.07.2018, 09:50
A co teraz z poświęconym głazem i medalami, trzeba chyba oddać? A jak to pan burmistrz wytłumaczy młodzieży która jest zmanipulowana i uczestniczy w tej szopce,piękna lekcja historii w Roku Niepodległości.A jaka reklama dla miasta,wstyd.
alik24.07.2018, 09:12
Ale teren nie przywrócony do stanu pierwotnego. Do ukarania.
sprzątaczka24.07.2018, 08:01
Kiedyś pojawił się w Polsce taki wizjoner i hochsztapler o nazwisku Stan Tymiński a u nas cztery lata temu burmistrzem został Grześ Watycha. No i mamy miasto ułudy i niekompetencji.
PJ24.07.2018, 07:28
Bardzo dobrze się stało. Nie dość tekst na tablicy, ale ona sama była kością niezgody, a to przeczyło jej celowi. Oczekujemy na ruch pana burmistrza i publiczna zbiórkę oraz ufundowanie tablicy od społeczności lokalnej a nie trzech panów, którzy pragnęli rozgłosu i sławy na wieki.
Kierowca24.07.2018, 07:05
Błażej ten wasz burmistrz mieszczuchy
zwz24.07.2018, 06:26
Tadziu i Mareczek z Julianem chcieli walić pomniki wraz ze słowakami, to obalili - swój,za swoje pieniądze i we własnym mieście.
To się nazywa skuteczność działań :)
zatroskany24.07.2018, 00:01
Burmistrz nie widzi, że całe to towarzystwo "trzech muszkieterów" go deprecjonuje? Panie burmistrzu, ile jeszcze razy mają ci ludzie Pana ośmieszyć i wpuścić w maliny żeby Pan przejrzał na oczy?!?
syn córki AK i MO23.07.2018, 23:27
Została dziura i wstążki. Następne odsłonięcie 1 sierpnia w ogródku u Morawy z Bolkiem Joanną Maciejem Markiem i wstęgą z MON
Partyzant23.07.2018, 23:17
Dobrze że zniknął bo to bardziej reklama była niż pomnik upamiętniający coś.Pomnikow jest dość a pamięci i modlitwy brak.....
SplówAK23.07.2018, 23:07
WARTO PRZYPOMNIEĆ:
Zaprezentuję cytat oburzonego Macjeja: Gazeta Krakowska podaje. Naszych synów akowskich, mały komentarz i zapis dodanych załączników.:
PODANO LUDZI I ORGANIZACJE, KTÓRE NIE POZWOLIŁY SIĘ OŚMIESZYĆ JAK PON BURMISTRZ. :
W rocznicowych uroczystościach nie wzięli udziału przedstawiciele miejscowego PiS, poza jednym kolegą, Józefem Żarneckim.
Na uroczystość nie przybyli:
- nie było żadnego radnego PiS.
- nie było Przewodniczącego Rady miasta A. Rajskiego,
- i drugiego wice przewodniczącego,
- Nie było też z PiS-u pani Poseł RP, szefowej tego terenu; Anny Paluch mimo poinformowaniu. Jak nam wiadomo w tym dniu inny Poseł PiS RP p. Siarka był na uroczystościach w pobliskich Spytkowicach. Natomiast p. Senatora RP z Podhala Jana Hamerskiego z PiS również nie było.
- Nie było związku Podhalan i wiele szkół, a młodzież winna poznawać historie?
- Nie było Radnych Starostwa członków PiS.
- nie było przedstawicieli Straży Pożarnej w mundurach i ze Sztandarem.
LUDZIEIE I ORGANIZACJE , KTÓRE WZIĘŁY UDZIAŁ W ODSŁONIĘCIU
Zmanipulowani przez Burmistrza , MO Tadzika, Mareczka ps. ?Galas? , ?Pieruk? i autora tekstu.
W uroczystościach udział wzięli:
- władze miasta NT z wszystkimi burmistrzami, rodzinami i dziećmi,
- przewodniczący Rady Starostwa NT p. dr Jan Krzak,
- byli Radni z miasta NT., było 4, na 21 w mieście,
- był wiceprzewodniczący Rady Miasta Jacenty Rajski,
- przybyła delegacja i warta honorowa, Wojsko Polskie i rezerwiści,
- miejscowi księża z proboszczem parafii św. Katarzyny ks. prałatem Zb. Płachtą,
- dyrekcja MOK NT i naczelnik wydz. biura promocji UM NT, współorganizując uroczystości,
- zespół rozśpiewanej młodzieży z MOK, Studio Piosenki Septyma,
- przybyli licznie przedstawiciele akowskich rodzin z miasta, terenu Podhala i Polski,
- przedstawiciel fundacji AK z Londynu ? Krakowa w osobie p. dr Roberta Zapart,
- przybyli; nowotarska delegacja NSZZ ?Solidarność?,
- delegacja szkoły nr 4 ze sztandarem,
- delegacja miejscowego nadleśnictwa ze sztandarem,
- delegacja 1. psp AK ze sztandarem / ŚZŻAK /,
- delegacja ze sztandarem krajowego ZG Piłsudczyków RP z Kraśnika,
- delegacja z Nałęczowa z płk. związku St. Olszewski z delegacją,
- delegacja, Prezes Zarządu Krajowego Związku RP generał związku z Gdynia?Kosakowo Stanisław Wł. Śliwa,
- obecność zaznaczyli wierni, dużo dzieci, młodzieży i mieszkańców Nowego Targu,
- byli; przedstawiciele miejscowych mediów ? foto, i Nowotarskiej Telewizji Kablowej / NTvK /.
W czasie uroczystości nadano przyznane wyróżnienia, odznaczenia indywidualne i z ŚZŻAK oraz Medal Pro Patria dla Sztandaru Szkoły nr 11 Żołnierzy AK przyznanego z (U. ds. K. i O. R. ), który zostanie wręczony w październiku 2018 r.
- Podczas uroczystości rozdawano okolicznościową Jednodniówkę przypominająca historie tego miejsc tj. Kopca, datując historię od 1910 roku.
Jako synowie żołnierzy Armii Krajowej jesteśmy przekonani, że przywrócony w to miejsce dawny Obelisk z nową Tablicą spełni swoją historyczną role i pamięć, po bohaterskich żołnierzach i ofiarach nieszczęśliwego lotu do Smoleńska, jak jedyny do tej pory znak wykuty w tablicy na Podhalu i Podtatrzu. Należy również zrobić wszystko aby zamontowana w Nowym Targu Tablica Pamięci zachowała się w tym miejscu na wieczność i pamięć potomnym.
Po uroczystościach dalej świętowano fakt odsłonięcia obelisk i tablicy pamięci. M. D. Zapolski. 21.07.2018r.
Inne foto z uroczystości w następnej odsłonie.
Maciej Downar Zapolski
Pamiętliwy23.07.2018, 22:50
A można było inaczej, po chrześcijańsku - Panie burmistrzu. Można było w MDK-u użyczyć sali dla pani dr Ewy Kurek, czyż nie? I byłby święty spokój. A tak, sam Pan widzi, porobiło się, oj, porobiło.
Niepoprawny marzyciel23.07.2018, 22:44
Przez takich właśnie, niezależnych durniów, mamy taką zas....ą niepodległość. Jak nie naziści, to komuniści, teraz znowu syjoniści z chrześcijańskim syjonistą Trampem na czele. Czy wreszcie któreś pokolenie Polaków będzie żyło w polskiej Polsce?
Tchórz miał w ręku nóż23.07.2018, 22:25
Takiej kompromitacji nie było. Temat ogarniała Królowa Kiczu. Za 15 tys.miesięcznie. A miał być jeden zastępca. Budowlaniec.
CzaRNA DZIURA23.07.2018, 22:11
Morawian trzyma z ps slowakej... Żadna z niego figura i pieczątkę każdy głupi może sobie zrobić niezależną, no chyba że ogień ją POtem POchlonie!
I tak Moralnie Panie jest teraz czas Posiedzieć na dziurą, czas teraz na zadumę na osłami w POlsce...
moim_zdaniem23.07.2018, 21:45
To się do kabaretu nadaje :))))))
Zawiedziony kumpel23.07.2018, 21:42
Grzegorz mówiłem Ci, że ten pomnik wyjdzie Ci bokiem, to nie słuchałeś, z resztą jak w wielu innych sprawach. Teraz za późno, już nic nie zdołasz naprawić, nawet odwołanie jednego zastępcy (którego to dobrze wiesz) już nic Ci nie da. Szkoda bo mogłeś wiele dobrego zrobić, ale Ty wolisz otaczać się albo słabeuszami, albo nawiedzonymi, albo dur...mi. Za to masz świetnych doradców, z którymi brniesz w to ....o
prezes23.07.2018, 21:42
Grzesiek, żegnaj. Wrócicie razem z Joanną do starej roboty i dacie nam spokój. Widzisz twoi znajomi którym dałeś robotę nie uchronili Cię przed tymi prowokatoami synam AK
Mieszkaniec23.07.2018, 21:31
W Maniowsch przed Gminą jest Miejsce Pamięci Narodowej - 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości to tam ten pomnik postswić
A to łobuz23.07.2018, 21:26
Zaprzyjażniony przedstawiciel tego związku kłamał?
Robert23.07.2018, 21:25
Po osobach które wybiera Grzegorz na wysokie stanowiska widać że się w niczym nie orientuje. Tak najlepiej powiedzieć "myślałem że to członkowie tej legalnej organizacji". Myślę że Pana obowiązkiem jest sprawdzić takie rzeczy jeśli ich Pan nie wie. Ale obciach...
stały czytelnik23.07.2018, 21:13
Rozumiem, że drzewa też wrócą, tak?
Ale jaja...
Staen23.07.2018, 21:11
Zadowoleni Wszyscy?!
deeerrr23.07.2018, 20:58
Dawno się tak nie uśmiałem...
Emma23.07.2018, 20:58
To nie przebój dnia, to przebój całej kadencji tej władzy.Co prawda obiecywali różne śmiesznostki ale teraz przeszli samych siebie.Tylko czy to jest jeszcze śmieszne czy już straszne?
brawo mizerna23.07.2018, 20:50
No i teraz zakład zieleni zasadzi tyle drzew ile wyciął i będzie gittttt
Robespierre23.07.2018, 20:48
Nie chcą w Nowym Targu to będzie w Kluszkowcach. Ot patrioci i dumna władza. Szkoda, że wyłącznie ze swoich głupot.
łubudubu23.07.2018, 20:31
Panie burmistrzu, niech pan się już nie ośmiesza. To zakrawa na jakąś farsę, a tu trzeba mieć odrobinę klasy i honoru. Jutro zjawię się z pismem podbitym pieczęcią Ministerstwa Skarbu, że właśnie przejmuję Ratusz. Deklaruję, że nawet przypnę tabliczkę na drzwiach informującą o przekazaniu tego obiektu przez jaśnie panującego Grzegorza władcę Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ w roku jubileuszu 100 lecia niepodległości. Stoi?
gienia23.07.2018, 20:20
ha hhhahaa aaaaaa hahahahahaaaaaaa
no nie mogę, ale cyrk
życzliwa23.07.2018, 20:10
Panie burmistrzu miło, że pan pokłada ufność w ludzi, ale nie powinien pan przesadzać z tą wiarą. Zwłaszcza, że reprezentuje pan nie tylko siebie i swoją rodzinę, ale wszystkich nowotarżan. Jak to możliwe, e nie sprawdził pan - a raczej nie polecił pan sprawdzić czy dana organizacja istnieje i jest legalna? l jeszcze się pan zgadza na umieszczenie pana nazwiska wśród ludzi o których nic pan nie wie? Co za karygodna beztroska...
dm23.07.2018, 20:06
dla mnie to przebój dnia :)))))))))))))0
Mizerna23.07.2018, 19:44
A nie mówiłem że Kazek postawił to i rozbierze
Chłop ma honor góralski
baciok@23.07.2018, 19:44
Ale cyrk
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl