08.08.2018, 10:00 | czytano: 8702

To będzie wyjątkowy Tour de Pologne. Po raz pierwszy kolarze pojadą po... szutrowej drodze

Fot. Piotr Korczak
Jutro wyścig kolarski Tour de Pologne dotrze na Podhale. Tegoroczna edycja, ze względu na zbyt małe zaangażowanie finansowe podhalańskich gmin, będzie bardzo mocno okrojona. Po raz pierwszy od lat pod Wielką Krokwią nie będzie mety etapu, a jedynie start. Wyścig nie przejedzie też przez Kościelisko.
Z Tour de Pologne tradycyjnie będą się jednak wiązały spore utrudnienia dla kierowców. O cierpliwość i wyrozumiałość apeluje do mieszkańców i turystów Piotr Bąk, starosta tatrzański. - Myślę, że ranga tego wydarzenia, obecność całej czołówki kolarskiej z Europy tutaj pod Tatrami rekompensuje to, jest to znakomita promocja - podkreśla.


Starosta zaapelował jednocześnie do kibiców, żeby przynieśli ze sobą polskie flagi aby podkreślić, że rok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości jest dla nas szczególny.

Warunki pogodowe w ostatnich tygodniach nie były zbyt łaskawe dla organizatorów podhalańskiego etapu. Po ulewnych deszczach uszkodzony został most na najpopularniejszej drodze prowadzącej do Morskiego Oka, którędy
przeprowadzony będzie wyścig.

- Gdyby ta droga była zamknięta, to kolizja między Tour de Pologne a dojazdem turystów, a trzeba powiedzieć, że w niektóre dni jest to ponad 10 tys. osób dziennie, byłaby oczywista i Morskie Oko byłoby niedostępne. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby ten most naprawić. Wymagało to wcześniejszej ekspertyzy żeby mieć pewność, że będzie on bezpieczny. Trzy dni temu droga Oswalda Balzera została dopuszczona do ruchu - wyjaśnia starosta.
Problemy pojawiły się również na etapie, na którym znajduje się słynna ściana Bukovina. W Gliczarowie Górnym remontowany jest bowiem most, przez co droga dojazdowa do najtrudniejszego odcinka wyścigu jest zamknięta. Udało się zorganizować objazd przez przysiółek Gile. Kolarze będą jednak musieli przejechać fragment trasy po szutrowej drodze, co nie zdarzyło się jeszcze nigdy w historii podhalańskich zmagań.

Każdego roku do organizacji wyścigu ogromne pieniądze dopłacają podhalańskie gminy. Kwoty sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Starosta tatrzański nie ma jednak wątpliwości, że są to wydatki, które przynoszą wymierne korzyści promocyjne. Według niego, Podhale musi się promować, ponieważ jest regionem, gdzie turystyka jest podstawową gałęzią gospodarki i każda forma promocji jest dobra.

pk/zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
komentarze
Pietrek09.08.2018, 16:59
Wincenty to na pewno z stolicy (Warszawy) . Po charakterze pisma widać.
abc09.08.2018, 11:23
a jak do pracy miejscowi mają jechać .Po drugie w Hotelu Bania jest jeszcze drożej , a i tak przyjeżdżają
zako-pion09.08.2018, 10:16
Brawa dla wójta Kościeliska,że przepędził Langa ze swojej gminy. reszta zgodziła się na armagedon i dziś właśnie to się stanie . Kierowcy pamiętajcie o wyborach . Nasi włodarze nie pamiętają ,że w Polsce są jeszcze inne regiony górskie , tylko ,że tamci włodarze Langa już dawno przepędzili wraz z jego rodzinną firmą tam gdzie pieprz rośnie i nie narażają swoich miejscowości na komunikacyjny paraliż w okresie wakacji , pod pretekstem rzekomej reklamy .
115KM09.08.2018, 09:58
Przestańcie narzekać. W takim regionie turystycznym różne atrakcje muszą być. Widzę, że niektórzy tu chcieliby "zjeść ciastko i mieć ciastko", liczyć dutki bez żadnych problemów. Zamieszkajcie na kresach wschodnich, tam nie ma turystów, atrakcji i korków. Ale nie ma też kasy...
Mak09.08.2018, 09:04
Do LEON - trochę przesadzasz. Kogo stać na wynajem pokoju w hotelu typu Bukovina i tak nie będzie szukał noclegu u gazdy, a z kolei ci co szukają tanich noclegów ( a takich jednak jest zdecydowana większość) i tak przyjadą do tych tańszych pensjonatów. Poza tym wyścig trwa tylko 2 dni - turyści, którym to przeszkadza zwyczajnie przyjadą w takim terminie, żeby ominąć te "atrakcje". Dobrego dnia życzę :-)
p.08.08.2018, 22:41
Same milionery tu mieszkają ale sknery że hej.
porządkowy08.08.2018, 20:18
LEON - popieram twoją opinię.
Szanowna władzunia nie potrafi działać w interesie mieszkańców. Jaka niewidzialna ręka i czarna stopa uzależnia ich od szkodliwych dla mieszkańców działań ? Czego oczekujecie od wyborców, krawaciarze? Pchacie się do władzy a później takiemu Langowi nadskakujecie. Któryś odważny wyjawi swoją tajemnicę? Wiele jest pytań bez odpowiedzi ale odpowiedź jedna - wynocha do łopaty, darmozjady!
Tomasz08.08.2018, 19:09
A jakby tak nie zamykać dróg. Mamy już wiele kilometrów ścieżek rowerowych można bez wielkich starań i utrudnień przeprowadzić na nich sportową rywalizację. Panie Lang zapraszamy na nasze ścieżki rowerowe nie tylko Bukowina Zakopane i parodniowe balety za kasę sponsorów kilka razy do roku w ramach promocji regionu. Panie Czesławie na rower i jedziemy.
wkurzony08.08.2018, 18:27
w gminie zamiast zrobić kanalizacje , to drugi rok z rzędu 400 tysięcy idzie na promocję , tyle tylko że nie wszystkich promują , i zawsze jadą tylko jedną trasą
LEON08.08.2018, 15:53
Na tym spędzie rowerzystów szosowych zarabia tylko jeden hotel w Bukowinie. Reszta mieszkańców ma tylko problemy. Zyski wizerunkowe? Co z nich wynika? Nic. Mądre kraje i mądre miasta coraz częściej wycofują się nawet z największych imprez sportowych bo dbają o życie mieszkańców. Taka impreza puszczona i tak zakorkowanymi drogami Podhala w szczycie sezonu to czyste kretyństwo i działanie na szkodę ludzi. Mniej zamożni przez korki i problemy z komunikacją idą na piechotę do pracy. Co roku w wysokim sezonie prace na drogach idą pełną parą. Nie można tego zrobić w maju w czerwcu? Turystów przez to przyjeżdża znacznie mniej. Mniej turystów - mniej pieniedzy zostawią. Mniej pieniędzy zostawią to mniej krąży po regionie i każdy po sezonie zarobi. To niestety zbyt trudne do zrozumienia dla władz...Wydawajcie także koleje pozwolenia na budowę hoteli i apartamentowców. Doprowadzacie do tego że ludzie żyjący z wynajmu kilku pokoi nie mają za co żyć a zyski i podatki i tak są stąd wywożone...
Vera08.08.2018, 15:34
Jacek :) to ja też!!
UNIAnieNASA08.08.2018, 15:17
Ja Jacek na taką flagę POściołem se wcora. Jak fces dom za darmo z moim psem...co se dalej na nij uzywo....
fan sportu08.08.2018, 15:08
Jacek , może to i dobrze , ze przyniesiesz flagę Uni Europejskiej. Bo co niektórzy już nie długo bedą wywieszać tęczowe flagi jako ...narodowe??
jacek08.08.2018, 14:45
a ja przyniosę flagę UE
Jaś08.08.2018, 14:35
Staś a dali kasę?
ens.08.08.2018, 14:18
Dokładnie, co z Nowym Targiem?

Niech tam jadą i powodują korki i zamknięte drogi a nie w Szaflarach/Borze
Wincenty08.08.2018, 13:36
Staś musisz zobaczyć pod promocja terenów wiejskich.
STAŚ08.08.2018, 10:06
Dobrze, a co z promowaniem Nowego Targu ?!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl