17.08.2018, 11:20 | czytano: 2745

Piotr Haza i zespół im. Klimka Bachledy z Nagrodami Starosty Tatrzańskiego

Fot. Piotr Korczak
Podczas ostatniego dnia Europejskich Targów Produktów Regionalnych starosta tatrzański Piotr Bąk wręczył doroczne nagrody szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Nagrodami finansowymi w wysokości 4 i 10 tys. zł uhonorowani zostali muzykant Piotr Haza i zespół im. Klimka Bachledy.
Piotr Haza urodził się w 1969 roku w Zakopanem. Wychowywał się w rodzinie, w której kultywowane były tradycje górali podhalańskich. Pobierał lekcja gry na skrzypcach u najlepszych muzykantów regionalnych Podhala takich jak: Jan Papież, Jan Stachoń – Kaduk, Florian Walkosz – Berda, Jan Stachoń – Capek. Od 1987 do 2009 roku był wieloletnim członkiem i prymistą muzyki Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont”. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć artystycznych, liczne nagrody i odznaczenia. Do najważniejszych należą: Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w uznaniu za zasługi w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przyznana przez prof. Piotra Glińskiego – Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016r., wyróżnienie za prezentację zapomnianych nut góralskich na Międzynarodowym Festiwalu Folkrolu Ziem Górskich, I nagroda dla instrumentalistów na Sabałowych Bajaniach, w których nieprzerwanie uczestniczy od 2004r. Na 44-tych Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej został podniesiony do honorności i godnego miana zbójnika, natomiast podczas Poroniańskiego Lata w 2017r. został pasowany na prymistę.

Zespół im. „Klimka Bachledy” rozpoczął swoją działalność w 1952 r. w Zakopanem przy ZWW „Cepelia”. W 1957r. po reaktywacji Związku Podhalan przeszedł pod jego opiekę i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Zespół od zawsze zrzeszał ludzi, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara leżały głęboko na sercu. Od 65 lat pielęgnuje tradycje, które w naszym regionie są ciągle żywe. Od początku swego istnienia zespół rozwinął wszechstronną działalność artystyczną przygotowując przedstawienia: na hali, zaloty, wesela, jasełka, grali sztuki napisane przez Juliana Reimschussela. W latach 60-tych i 90-tych opracowali jedyną na ówczesne czasy operę góralską pt. „Jadwisia spod regli”. W 2012r. zespół brał udział w dużym przedsięwzięciu artystycznym, balet Harnasie Karola Szymanowskiego. Corocznie uświetnia korowód rozpoczynający Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Targi Europejskie Produktów Regionalnych, Dudaskie Ostatki, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, bierze też udział w uroczystościach państwowych i kościelnych. W ciągu ponad 65 lat swego istnienia zespół dał ponad 2000 występów, zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
Zespół im. „Klimka Bachledy” ma na swoim koncie wiele osiągnięć artystycznych, liczne nagrody i odznaczenia.

materiał prasowy, oprac. pk, zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciotka lipka18.08.2018, 23:26
Na Podhalu, że jest folklor i góralszczyzna zostało zauważone. Idą wybory !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl