10.09.2018, 18:17 | czytano: 2640

Piknik Ekologiczny w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Uzdrowisko, które przez ostatnie zimy było mocno krytykowane za smog, zorganizowało piknik dla mieszkańców, na którym mogli zapoznać się z ofertą ekologicznych kotłów i dowiedzieć się, jak zdobyć dofinansowanie na ich wymianę.
Piknik Ekologiczny w amfiteatrze cieszy się dużym zainteresowaniem. Osoby, które myślą o wymianie pieca na ekologiczny, mogły dowiedzieć się, ile one kosztują, zlecić wycenę albo złożyć zamówienie. Sporo miejsca poświęcono również dotacjom, jakie Urząd Miejski w Rabce-Zdroju udziela na wymianę pieców węglowych na gazowe, inne nowoczesne kotły oraz odnawialne źródła energii.
Najbardziej widoczne podczas pikniku były spółki gazowe, bowiem miasto podpisało niedawno dwie umowy - z Polską Spółką Gazowniczą oraz Polskim Górnictwem Nafty i Gazu - na mocy których wspólnie z nimi promuje wśród mieszkańców wymianę ogrzewania na gazowe oraz pomaga w rozbudowie sieci gazowej. Rabka-Zdrój jest w o tyle komfortowej sytuacji, że większa część miasta ma sieć gazową. Problemem jest jednak to, że wielu mieszkańców nie korzystało do tej pory z przyłączy w obawie przed wysokimi opłatami za gaz. W trakcie pikniku przedstawiciele spółek gazowych przekonywali, że błękitne paliwo nie jest drogie, jest natomiast bezpieczne i ekologiczne.

Podczas konferencji prasowej burmistrz Ewa Przybyło poinformowała, że urząd prowadzi ciągły nabór wniosków od mieszkańców o dofinansowanie na wymianę pieców i będzie w 100% finansował zmianę systemu ogrzewania na ekologiczny. Oznacza to, że nawet gdy skończą się pieniądze, które miasto pozyskało z dotacji na ten cel, dofinansowanie dla mieszkańców będzie wypłacane z budżetu miasta. Promowane jest głównie przejście na gaz, ale dofinansowanie można też dostać na wymianę pieca na piec nowej generacji albo na odnawialne źródła energii.

r/ zdj. Piotr Kuczaj
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@11.09.2018, 11:27
Pani Przybyło.!!! Proszę nam tu oczu nie mydlić. Przez trzy lata pani kadencji jaką kwotę miasto pozyskało na wymianę pieców? I ile osób przez ostatnie trzy lata pani rządów skorzystało z wsparcia finansowego o którym tak ochoczo pani opowiada? Urzad owszem prowadzi ciągły nabór wniosków i w efekcie na tym kończy się jego rola. Zapewnienia ze pieniadze na wymianę będą są czystą hipokryzja w przedwyborczym wydaniu. Proszę nam powiedzieć KIEDY BĘDĄ te pieniądze. Za dwa lata ,za pięć za 20? Bo nic nie wskazuje na to że w tym lub przyszłym roku. I jakie to pieniądze mają się skończyć te których nie ma.? Bo prawda jest taka że urząd pieniędzy na wymianę pieców NIE MA. Nie miał ich też rok temu. To po co ta cała jatka z pustosłowiem w amfiteatrze? Jakie dofinansowanie mozna dostać do pieca nowej generacji? Takie samo jak starej! Czyli żadne. Można za to zapisać się na listę oczekujących z numerem powiedzmy 600 z ogonkiem i czekać na audyt kilka lat. Jedyne co jest realne to smog i zagrożenie ze znów Rabce odbiorą status uzdrowiska a wraz z nim spore środki finansowe. Mając na uwadze ogromną liczbę oczekujących widać że mieszkańcy chcą walczyć ze smogiem natomiast pozyskanie środków przez włodarzy miasta pozostawia wiele do życzenia.
tak, jak zawsze11.09.2018, 08:56
Jak zwykle, impreza w Rabce nie udana a temat bardzo ważny na dzisiejsze czasy. To już jest w Rabce norma, że nie ma publiczności i w tym przypadku zainteresowanych.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl