12.09.2018, 20:04 | czytano: 4381

Zabytkowa willa po pożarze nie nadaje się do użytku. Miasto chce ją odbudować

Arch. Podhale24.pl
RABKA-ZDRÓJ: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zakaz użytkowania zabytkowej willi "Pod Aniołem", którą w niedzielę strawił pożar. Zniszczonego budynku nie można rozebrać bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Miasto deklaruje jednak, że go odbuduje.
W wyniku wybuchu butli z gazem spłonęło piętro zabytkowej willi, a parter został zalany. Na piętrze były mieszkania socjalne zajmowane przez pięć rodzin i samotnych lokatorów. Wszyscy po pożarze znaleźli schronienie u rodzin, ale samorząd wszystkim znalazł lub jest w tracie załatwiania mieszkań socjalnych. Otoczeni oni zostali również opieką psychologa, a Ośrodek Pomocy Społecznej w Rabce-Zdroju wypłacił im zapomogi celowe na zakup artykułów pierwszej potrzeby i rzeczy, które spłonęły.
Samorząd znalazł też nowe siedziby stowarzyszeniom, organizacjom i instytucjom, które mieściły się w willi.

Co z budynkiem? - Straty są ogromne, budynek nie nadaje się do użytku, ale był ubezpieczony na 1,4 mln zł - mówi burmistrz Ewa Przybyło, która w tym tygodniu spotka się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, żeby porozmawiać z nim o przyszłości willi. - Będziemy chcieli ją odbudować z zachowaniem jego funkcji instytucji kulturalno-edukacyjno-społecznej. Znalazła by się tam w powrotem siedzib ZGM, miejsce dla stowarzyszeń, sala wystawowa i miejsce na zajęcia dla dzieci i młodzieży - mówi burmistrz.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
do ludzie z miasta13.09.2018, 10:48
Gwiazdę odzyskali Wieczorkowscy. Nic nie robią bo widocznie w protokole przekazania miasto nie umieściło klauzuli rozpoczęcia prac. Pytanie dlaczego? Po co im w takim razie było cokolwiek oddawać. Jeszcze wytargał grunt w koło budynku ogrodził i ma w d........ Jak stała ruina tak stoi. Tu zawiniło miasto .Ewidentnie .
k13.09.2018, 09:10
Kwaterunek socjalny w willach na terenie Rabki to pomyłka. W tych obiektach nie powinno być w ogóle lokatorów. Mam nadzieje że po odbudowie budynku ich tam nie będzie.
ludzie miasta13.09.2018, 08:36
Gdzie była Przybyło do tej pory, by wcześniej zająć się tymi lokatorami, żyjącymi dzięki alkoholowi. Kiedy była kontrola stanu budynku i systemu elektryczno gazowych w mieszkaniach i gdzie są tego dowody w postaci protokołów. Przy 28 milionowym zadłużeniu miasta, kto i po co będzie ten budynek odnawiał. Rozebrać i spokój, bo będzie tak jak z Gwiazdą. Stoi ruina już tyle lat i nic i nikt się tym nie zajmuje. Teraz, przed wyborami Burmistrzowa vel Sołtysowa, będzie brylować ? Jak to wielce dba o miasto a w Gminie, po sołectwach jest spalona.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl