18.09.2018, 14:19 | czytano: 3356

Nowotarskie obchody 79. rocznicy napaści ZSRR na Polskę (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Obchody rozpoczęła msza za poległych i pomordowanych na Wschodzie w kościele pw. św. Anny na nowotarskim cmentarzu.
Mszę koncelebrowali ks. Stanisław Gulak - rektor Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, ks. Henryk Paśko - proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej, ks. Zbigniew Płachta - proboszcz parafii Świętej Katarzyny, ks. Mieczysław Łukaszczyk - rektor Kościoła Świętej Anny, ks. Franciszek Rembiesa - proboszcz parafii Świętego Brata Alberta oraz ksiądz Zygmunt pochodzący z diecezji Częstochowskiej. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Henryk Paśko. Oprawę muzyczną zapewnił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby.
Po mszy poczty sztandarowe reprezentujące szkoły z całego powiatu, służby mundurowe, organizacje, stowarzyszenia i urzędy wraz z delegacjami i uczestnikami uroczystości przy wtórze „Hymnu Sybiraków” udały się pod symboliczny grób Katyński. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki. W swym wystąpieniu podkreślił jak ważna dla nas i przyszłych pokoleń jest pamięć o tragicznych wydarzeniach 17 września 1939 roku. - Nie możemy zapomnieć, że 17 września Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, że armia ta jest odpowiedzialna za mordowanie jeńców, masakrę ludności cywilnej, deportacje na Sybir, gdzie co trzeci wywieziony nie wytrzymywał ekstremalnych warunków życi - mowił. W swym przemówieniu podkreślił, jak ważne jest przywracanie pamięci ofiar i nawoływanie do pojednania i przebaczenia.

Apel poległych odczytał Franciszek Sołtys. Delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, organizacji, szkół przy wtórze przejmującej muzyki Fryderyka Chopina Nocturne Op.55 w wykonaniu Arthura Rubinsteina złożyły pod Krzyżem Katyńskim wiązanki.

Uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Urząd Miasta Nowy Targ zakończyła wspólnie odśpiewana Rota.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości za obecność, za modlitwę, zadumę, za poświęconą chwilę skupienia, za złożenie hołdu milionom ofiar sowieckiej agresji na Polskę 17 września. - Dziękujemy księżom, parlamentarzystom, przedstawicielom władz powiatowych i miejskich. Podziękowania składamy przedstawicielom rodzin Katyńskich, kombatantom, rodzinom żołnierzy AK, przedstawicielom stowarzyszeń i instytucji ,przedstawicielom szkół, Straży Pożarnej, Policji i Wojska, wszystkim służbom mundurowym. Podziękowania dla Miejskiego Nauczycielskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Pani Joanny Szczerby. Dziękujemy Panu organiście i obsłudze liturgicznej. Podziękowania składamy dla Harcerek i Harcerzy oraz licznie zgromadzonych Pocztów Sztandarowych. Za pomoc w organizacji uroczystości dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Targu oraz Zakładowi Gospodarczemu Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu. Dziękujemy wszystkim bez wyjątku za przybycie na uroczystości upamiętniającej 79 Rocznicę Agresji ZSRR na Polskę – podkreślają.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/ zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kogitator20.09.2018, 21:55
Zgadzam się poza tylko jedną rzeczą: Hitler nie był taki wielki i wpływowy na świecie. To był showman w tamtych warunkach raczkujących mediów wizualnych (przykuwające wzrok swastyki, pochodnie, itd.). Hitler nigdy nie był w żadnym z zorganizowanych przez siebie obozów śmierci. Wysyłał rozkazy do nieistniejących armii.
Za dużo skupiamy się na winach naszych wrogów, a za mało na błędach i blamażach polskiej strony: groteskowe aresztowanie rządu w Rumunii, infantylne oczekiwanie na pomoc aliantów, wzajemne skłócenie się wszystkich ze wszystkimi w rządzie w Londynie, a przede wszystkim nadmierne zadłużenie prawie wszystkich majątków ziemskich przed 1 września - Polska wtedy tak naprawdę zbankrutowała. Zostaw Hitlera i kryzys światowy 1929 w spokoju; klucz do sedna leży po naszej polskiej stronie - byliśmy łatwym łupem.
cogitator20.09.2018, 20:56
Nawet dziecko w szkole wie, że druga wojna światowa choć wybuchła w 1939 r. to przygotowania do niej trwały wiele lat. Hitlerowi ustępowano przez kilka wcześniejszych lat mając nadzieję, że to go zadowoli i "udobrucha". w rzeczywistości była to gra wszystkich uczestników późniejszej wojny. Udawali przed opinią świata, że zapobiegają wojnie. Najpierw jednak trzeba było wywołać kryzys ekonomiczny 1929-1933 który wyniesie Hitlera do władzy (bo próba zamachu z 1923 r była nieudana). Później już było z górki. Celem miała być komunistyczna Rosja, a raczej ludzie którzy byli jej tyranami. Polska była po drodze, też była niewygodna, tu także było wiele do "uporządkowania", podobnie jak w Rosji. Wszystko to, siłom które wywołały wojnę się udało. To co dzisiaj niepokoi, to ponowne widzenie wroga na wschodzie, dokładnie jak w 1930 roku. Niemcy już nie chcą dać się wykorzystać do wojny, więc czołgi Abrams przerzuca się do innego kraju. Resztę niech każdy dopowie sobie sam.
kogitator20.09.2018, 19:54
@ niestety:
Będzie to znana wszystkim maksyma Einsteina, ale jeżeli ktoś więcej niż trzy razy popełnia dokładnie ten sam błąd i ciągle liczy na inny rezultat za kolejnym razem, to jest to właśnie definicja głupoty. Polska przed II wojną była po uszy zadłużona, dlatego po wrześniu staliśmy się towarem i w pewnym sensie spłacaliśmy jako naród sanacyjne długi w naturze: silne osobniki do darmowej pracy w obozach, młodzi do testowania samolotów w Anglii i na wszelakie fronty, ludność wiejska do produkcji żywności, chorzy na eksperymenty pseudonaukowe, reszty dopełniał terror. W latach 1970-tych Edward Gierek tak gigantycznie zadłużył Polskę że dopiero parę lat temu spłaciliśmy jego długi: miliony najwartościowszych ludzi przed i po stanie wojennym opuściło Polskę, dokonał się cywilizacyjny regres w wielu dziedzinach, utraciliśmy przyczółki na wielu polach nauki w których liczyliśmy się na świecie. Teraz "popis" równie ochoczo nas zadłuża, bez naszej wiedzy i zgody. Sprawdź i upewnij się czy to Ty aby nie używasz niewłaściwie rozumu.
Niestety20.09.2018, 09:01
"Co głupiemu po rozumie jak go użyć nie umie"
kogitator19.09.2018, 22:17
@ meritum:
Jak ktoś ma zrozumieć kulisy wybuchu II wojny światowej w oparciu o książkę która ukazała się dziewięć lat wcześniej, tj. w 1930 roku?
cogitator do kogitator19.09.2018, 21:12
Bardzo proszę byś nie odnosił się do tego co napisałem lub napiszę. Ja zwracałem się do
" Wszystkich, którzy chcą zrozumieć kulisy wybuchu II wojny światowej" - Ty do nich nie należysz.
kogitator19.09.2018, 19:58
@ cogitator:
No to po co przed wojną tak buńczucznie sanacyjny rząd zapewniał Polaków że ho, ho, nie oddamy nawet guzika? Po co zbierali złote obrączki ślubne, złote łańcuszki i bransoletki od ludzi i zapewniali ich że za złoto na które przetopią te ich wartościowe przedmioty/pamiątki zakupią działa, amunicję i wszystko inne żeby przygotować Polskę do odparcia wroga? Po klęsce wrześniowej wszyscy Polacy byli zawiedzeni, w szoku i mocno rozczarowani że ich oszukano (coraz mocniej obawiam się że bardzo podobnie oszukuje się nas również i dzisiaj; "dobra zmiana" i wielka propaganda sukcesu, a równocześnie bez naszej wiedzy i zgody gigantycznie zadłużają nas w Brukseli na osiemnaste zrywanie dobrego chodnika no bo to i tak z funduszy UE - oni tam sobie w Brukseli dokładnie co do centusia liczą każdą taką "inwestycję" w naszym kraju i tylko patrzą kiedy nam powiedzieć stop, teraz Polacy spłacać długi - dlaczego na tak masową skalę Polacy dzisiaj zupełnie nie obawiają się że UE zrobi z nami dokładnie to co zrobiła parę lat temu z Grecją? Gdy się postawimy Unii to nie zawahają się i będzie płacz i zgrzytanie zębów, ale póki co mamy kolejne wybory i urzędujący politycy kandydując ponownie licytują się kto więcej zadłużył swoją gminę bo to jest w ich jakimś chorym myśleniu dowód i oznaka że "dużo robią" - nic nie robią, zaciągają w imieniu mieszkańców pożyczki, które my wszyscy będziemy przez następne pokolenia spłacać).
A książka którą polecasz wygląda, owszem, na ciekawą, lecz wątpię aby prawidłowo oceniała ówczesną sytuację, gdyż z punktu widzenia 1930 roku, w którym została wydana, wystarczyło wprowadzić demokrację (tak, tak, demokrację, a nie zakazywać ludziom działalności politycznej jeśli nie podobała im się jedynie słuszna siła - na komunistów Polacy przecież i tak by przed wojną nie głosowali, komuniści przed wojną mieli w Polsce poparcie na poziomie 1 procenta, więc można było śmiało pozwolić na demokratyzację, już sam ruch ówczesnych władz w tym kierunku dużo by zmienił na korzyść, może nie dałoby się całkowicie uchronić Polski przed okupacją, ale to by było coś w rodzaju tego co mieli np. Czesi, a nie że Polska pod względem procentowym najbardziej ucierpiała wskutek wojny, tak materialnie jak i demograficznie, ocean cierpień i niepotrzebnie przelanej krwi).
Tina19.09.2018, 15:19
No proszę zakochana działaczka solidarności tak się udziela a w rzeczywistości niebieska karta za znęcanie się nad rodziną wstyd! !!!!!
cogitator19.09.2018, 06:21
Wszystkim, którzy chcą zrozumieć kulisy wybuchu II wojny światowej, gorąco polecam reprint książki wydanej w 1930 roku (w kilku językach),
pt: "Nieunikniona wojna mocarstw zachodnich przeciw unji sowietów".
Jest to ocena sytuacji politycznej w Europie na dziewięć lat przed wojną, każdy kto tą książkę przeczyta, zrozumie, że od Polski tak naprawdę nic nie zależało. Podobnie jak dzisiaj.
(Dostępna na Allegro i Poczytaj.pl)
kogitator18.09.2018, 23:41
Pan Bogusław Waksmundzki jest świetnym działaczem samorządowym, świetnym nauczycielem informatyki, dlatego wybaczmy mu że nie zna się na historii i pogódźmy się z jego jednostronnym ujęciem tragicznych zdarzeń z 17 września. Historyk natomiast zapyta o bezpośrednie okoliczności poprzedzające wejście Sowietów, zapyta o sens paktów obronnych z Francją i Anglią, o infantylizm polityczny przedwojennych elit.
besala18.09.2018, 20:47
@pomarańczowa alternatywa
Zgadzam się z Tobą! Miałem nadzieję, że Grzegorz Watycha przypnie ten medal, który mu wpięto przy odsłanianiu pomnika-widmo, ale ten medal to chyba też medal-widmo. Cala kadencja tego pana to jakieś widmo!
pomarańczowa alternatywa18.09.2018, 14:56
Przedwyborczy lansik władzy. Watycha raczej powinien składać wiązanki przed pomnikiem widmo. Obecnie gdzieś w Kluszkowcach, albo na śmietnisku historii.
Monika18.09.2018, 14:54
Cieszy duża liczba uczestników obchodów. Jak widać na Podhalu większość stanowią patrioci. Tak trzymać!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl