26.09.2018, 17:28 | czytano: 4958

Krzysztof Faber: "W wyborach każdy jest rywalem"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Starostą jestem 12 lat. Chcielibyśmy kontynuować naszą pracę i zmieniać na lepszę tę nasza powiatową rzeczywistość - mówi Krzysztof Faber, obecny starosta nowotarski, a jednocześnie pełnomocnik KWW Prawica Powiatu Nowotarskiego i kandydat z tego komitetu na radnego powiatowego.
Podczas dzisiejszej prezentacji kandydatów na radnych, Krzysztof Faber powiedział: - Część z osób, które tutaj są i są już radnymi - łącznie z moją osobą - wykazało się. Pokazany został program naszego działania. Są też i osoby, które zdecydowały się pójść w tym komitecie, bo mają podobne zapatrywania. Do tej pory - a jestem w samorządzie od 2006 roku - wybudowano 6 sal gimnastycznych, wszystkie inne zostały wyremontowane. Jeszcze pozostaje budowa sali przy Zespole Szkół nr 1 - popularnym "Sokole" i ośrodku szkolno-wychowawczym w Nowym Targu. Chciałbym kontynuować przebudowę ulicy Szaflarskiej - jest złożony już wniosek na następny rok. Mówimy o szpitalu powiatowym, by ten szpital - tak jak ma w nazwie był specjalistyczny. I to jest robione. W ostatnim roku powstał oddział kardiologii i chirurgii. Ja się tym nie chwalę, bo to zasługa wielu osób, dyrektora szpitala, ale i radnych, którzy to wspierali i całego środowiska. Bez tego wsparcia by się nie udało. W Rabce-Zdroju priorytetem jest dokończenie budowy nowej siedziby teatru Rabcio. Idąc po poszczególnych miejscowościach - to są drogi w Zubrzycy, Lipnicy, Skawie, Sromowcach, Szaflarach. Wszystkie te obietnice są deklaratywne - projekty są opracowane i teraz trzeba te inwestycje dokończyć. Oczywiście wszystkiego nie uda się od razu zrobić. Jestem starostą 12 lat i nie udało się wszystkiego zrobić, ale wiele się udało. Wyniki powiatu świadczą, że powiat nie jest znacząco zadłużony przy tylu inwestycjach, bo na ok. 20 mln zł. Chcielibyśmy to kontynuować i zmieniać tę rzeczywistość na lepsze.
Zapytany o trwającą kampanię i o to, czy afera łapówkarska w PZD będzie obciążeniem, Krzysztof Faber opowiedział: - W tej kampanii już spotkałem się z różnymi zarzutami, pomówieniami i rzeczami o których pierwszy raz słyszałem, różnymi sensacjami. W sprawie PZD toczy się cały czas postępowanie. My jako zarząd powiatu sprawujący nadzór nad Powiatowym Zarządem Dróg nie mamy sobie nic do zarzucenia. Ale tego co się działo miedzy poszczególnymi osobami - nie jesteśmy w stanie dopilnować. Jednak są różne sytuacje problemowe i z tym się trzeba zmierzyć. W zakresie PZD - udało się wiele spraw zrobić, więc nie można patrzeć na PZD przez pryzmat tej tylko sytuacji, bo wiele ważnych inwestycji udało się zrobić. Trzeba też liczyć się z tym, że jak się jest starostą, to jak petent poczuje się źle obsłużony to oberwie się staroście, jak w urzędzie pracy coś będzie "nie tak" to starosta obrywa. Za wszystko co ma w nazwie "powiatowe", nawet jeśli nie podlega staroście - dostaje się staroście.

Dziś pański długoletni współpracownik, członek zarządu powiatu Bogusław Waksmundzki zaprezentuje swoich kandydatów do powiatu. Jego komitet to rywal, czy potencjalny koalicjant?

- W tym momencie jesteśmy partnerami i to od wielu lat. Ale to partnerstwo wynika z osób, które tam startują albo są już radnymi, z którymi potrafimy się dogadać. Natomiast w wyborach każdy jest rywalem. A koalicje.. to wszystko układa się w zależności od ilości posiadanych mandatów.

Cztery lata temu dał się Pan poznać jako znakomity strateg w zawieraniu koalicji.

- Ja? No nie wiem.. Powiem tak, że dziękuję tym którzy mi pomogli. To nie byłem ja sam, ale ci którzy mi bardzo pomogli w zawieraniu tej koalicji. Ale to już jest przeszłość.
Patrzę na przyszłego starostę?

- Zdecydowałem się na start. A tworząc ten komitet, rozmawiając z ludźmi tę pozycję wyjściową posiadam. Reprezentuję ten komitet więc ...

... więc nie mówi Pan "nie".

- Nigdy nie mówię "nie". Choć teraz "nie" mówię rzadziej (śmiech). A może mówię częściej.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Święty Krzysztof30.09.2018, 18:08
" ..... My jako zarząd powiatu sprawujący nadzór nad Powiatowym Zarządem Dróg nie mamy sobie nic do zarzucenia..." No nie, ja chyba żyję w jakimś matriksie. Koleś, który z ustawy sprawuje nadzór nad podległymi mu jednostkami nie ma sobie nic do zarzucenia. Już powinien dawno siedzieć za brak nadzoru a jego kumpel Grzegorz N za współudział. Gdzie on był, gdy połowa z jego podległych pracowników z PZD w godzinach pracy zajmowała się fuchami. Ponad 10 lat Krzysztof Sz. więcej czasu spędzał w Szczawnicy nadzorując prace zlecone mu przez burmistrza Grzegorza N niż w swojej pracy w PZD. Dyrektor również wykonywał projekty na zlecenie w/w burmistrza. Oczywiście nikt nie wiedział, ani starosta ani burmistrz że ci goście z racji pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach administracji państwowej fuszyć nie mogą.
ABW30.09.2018, 11:44
Pan Starosta i cały zarząd są odpowiedzialni m.in.za zmarnowane 200 tyś wynikające z durnowatego pomysłu zmiany ośrodka specjalnego w zespół. To był pomysł Fabera i Waksmundzkiego czyli trwającej od 12 lat dziwnej koalicji. Zmarnowanych pieniędzy jest więcej tylko nikt o tym nie mówi nawet pani skarbnik w powiecie milczy.
ocena z Orawy29.09.2018, 22:54
"Patrzymy na osobę, a nie na przynależność partyjną" to dewiza KWW Prawica Powiatu Nowotarskiego (czytaj Solidarna Polska )
to samo robi PiS czyli widać przyszła koalicja to PiS róznej maści - byli PZPR, TW, ludzie PO, dzięki takiej sztuce wyborczej chcą ugrać mandaty
Lepiej głosować na PiS niż na Prawice Powiatu, bo to nie jest Prawica a Lewica PiS
PiS na smietnik historii jak PZPR29.09.2018, 21:54
polityczna propaganda ruszyła - a PiS jak był w opozycji nić nie dołożył do inwestycji powiatowych a A.Paluch przecinała wstęgi przy otwarciu i wtedy było ok ?
A.Paluch i cały PiS trzeba szybko odsunąć od władzy
Prawica Powiatu to też PiS tylko Siarki więc mamy to co mamy u góry i na dole
kogitator29.09.2018, 01:01
@ Do Ewy:
Z pewnością nie są to ludzie odważni, nie są to ludzie z poczuciem misji społecznej, nie są to ludzie z wrażliwością społeczną, brakuje tym ludziom samokrytyki, czego dowodem wypowiedź że oni już się sprawdzili (niech raczej zaczekają jak ktoś inny tak o nich powie).
Do Ewy28.09.2018, 14:46
Te same obserwacje i doświadczenia mam. Otaczająca nas rzeczywistość przekroczyła już dawno granice absurdu... Istnieje realna potrzeba gruntownej zmiany.
kogitator27.09.2018, 19:10
@ smutna prawda:
Nowy człowiek na stanowisku starosty to inne rozdanie, nawet w tej pokrętnej grze jaką de facto stały się powiaty (zgadzam się że chwalą się tym co ustawowo mają wykonywać, przy czym mogliby to robić o wiele, wiele lepiej: drogi, szpital, szkoły), gdzie potworzyły się przedziwne, nie znane opinii publicznej wzajemne powiązania we władzach powiatu (zasadne jest pytanie o nadreprezantatywność w administracji ludzi z pewnej konkretnej gminy), nieobecność obecnego starosty w przyszłej radzie powiatu dużo by powyjaśniała i poprzecinałaby pewne koneksje - przecież po to jest demokracja abyśmy, gdy tego będziemy sobie życzyć, bez rozlewu krwi, wojny domowej, itp. za pomocą wyborów wymienili polityków na lepszych.
dróżnik27.09.2018, 11:48
do bryniu - za tę wiecznie remontowaną drogę przez Sieniawę to można było ze 3-4 inne drogi zrobić w powiecie.
bryniu27.09.2018, 09:30
Chciałoby się na kolejne 5 lat pozostać starostą. A potem, to już niech się dzieje co ma się dziać......Za akcję służb w PZD, za choćby ciągle poprawianą i modernizowana drogę powiatową przez Sieniawę (ile tam kasy poszło, a ciągle jakieś zapadnięcia asfaltu, uskoki, poprawki, łatanie itd.), to już dałby sobie człowiek spokój. Niech inni pozarządzaja Nowotarszczyzną.
polityczna propaganda ruszyła27.09.2018, 08:22
Panie Starosto Faber
Po co Pan z p. Waksmundzkim pojechał do Skrzypnego święcić sale gimnastyczną? Ile powiat dołożył ? Nic
Pana Tylkę rozumiem bo wiele lat temu uczył.
Niech Pan juz odejdzie i oszczędzi wstydu. Nie ma Pan mojego głosu, ani żaden obecnie rządzący czy to z innego komitetu czy to z pańskiego
Marcin Nowy Targ27.09.2018, 08:13
Pan starosta nie chce mieć i dać szanse młodym ludziom wiec nie głosujmy na niego i na jego listę !!!!!! To co mówi to tylko kampania a i tak inaczej myśli i robi.
kogitator26.09.2018, 23:13
@ basta:
Oglądnij sobie Henryka V w reżyserii Kennetha Branagha, zwłaszcza ten fragment gdy Henryk robi obchód wojsk przed bitwą i właśnie ten temat porusza ze swoimi żołnierzami. Nie zawsze kapitan odpowiada, tak samo jak nie zawsze rodzicie odpowiadają za to że ich dziecko odmroziło sobie uszy.
smutna prawda26.09.2018, 23:06
Zwykle nie wypowiadam się w sprawach dotyczących polityki. Jednak 12 lat na jednym stanowisku, to dużo. Przez te 12 lat obserwowałam poczynania Pana Starosty i nie wiem, co jeszcze chce zmienić? Zatrudnił we wszystkich podległych mu placówkach, prawie całą gminę Raba Wyżna. Dla wykształconych osób z Nowego Targu - w Nowym Targu - pracy brak. Młodzi ludzie wyjeżdżają z miasta i już nie wracają, bo nie mają po co. O to chodzi? O taki rozwój? Czy może po prostu o to, by osoby bez kultury, bez wykształcenia i jakiegokolwiek pojęcia o pracy administracyjnej zajęły wszystkie stanowiska w powiatowej administracji? Chwalenie się osiągnięciami (remont szpitala czy dróg), które wynikają z ustawowych obowiązków starostwa, to słaba reklama. Jaką propozycję ma Pan Starosta dla młodych ludzi? Jak chce powstrzymać ten potencjał przed ucieczką do Warszawy lub za granicę? Pytanie retoryczne. Żal patrzeć na to do wszystko...
Ewa26.09.2018, 21:17
tak...PZD - z kierownictwem w pace, Nadzór Budowlany - tylko do zwykłych ludzi sie przywala, a z tymi z trochę większa kasa nic nie robi, a z tymi z kasą, że kasą współpracuje. Starostwo , ale nie w tym składzie widze. Zupeła zmiana powinna być
basta26.09.2018, 21:04
Dość długo już rządzili razem z urzędującym członkiem, najwyższa pora na zmiany. Jeśli chodzi o tłumaczenie z PZD to jak na statku , kapitan jest odpowiedzialny za załogę. Więc to tłumaczenie mnie nie przekonuje. Lista kandydatów wzajemnej adoracji nie do przyjęcia skoro są w tym komitecie.
avivat26.09.2018, 20:59
Część z tych osób w tym ja - wykazało się. Ale w czym? W aferach goniących jedna drugą? W nieudolności podległych pracowników?
Wojki26.09.2018, 20:53
Najlepiej nie głosować na listę starosty porażka nadszedł koniec starosto nasz kochany
kogitator26.09.2018, 19:53
Radni, łącznie z moją osobą, wykazali się się (sic) - a może jednak lepiej by było gdyby to inni tak stwierdzili, a nie my sami o sobie, nieprawdaż? Poza tym, zachowanie pana starosty i tego urzędującego członka zarządu zaczyna powoli przypominać żart jak to ojciec mówi do do syna "chwolą nos", syn odpowiada "a kto?", na co ojciec "ty mnie a jo ciebie".
PiterQ26.09.2018, 18:39
Panie Starosto,
Proszę o coś więcej niż zarys budżetów na najbliższe cztery lata. To nie jest kwestia co Pan zrobi w Rabce, Nowym Targu, czy Szczawnicy. Problem polega jak sprawić, żeby Powiat Nowotarski był choć w 1/10 tak atrakcyjny jak Tatrzański, a na to pomysłu Pan nie przedstawia!
oby się nie przeliczył26.09.2018, 18:16
....no pięknie powiedziane:(...ale to już przeszłość...)-chodzi o zawartą
cztery lata temu koalicję...Za jakim,że to koalicjantem starosta się rozgląda ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl