05.10.2018, 16:30 | czytano: 4922

KWW Nowotarska Wspólnota Samorządowa prezentuje swój program. Stawiają na skromność

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Zdecydowaliśmy się na organizację konferencji w tym miejscu z dwóch powodów. Jesteśmy komitetem skromnym i nasze biuro jest skromne, bez przesady i pompy. Dlatego nie robimy tego spotkania na dachu hotelu, ani w jakieś ekskluzywnej sali bankietowej - tłumaczy pełnomocnik KWW Nowotarska Wspólnota Samorządowa.
Spotkanie kandydatów na radnych z dziennikarzami odbyło się w lokalu przy ul. Ogrodowej, miejscu z ciekawą historią. To tu kiedyś drukowano gazetkę hokejową, mieści się siedziba związku wędkarskiego, wreszcie było to miejsce adresowe Podhalańskiej Wspólnoty Samorządowej - matecznika byłego długoletniego burmistrza Nowego targu Marka Fryźlewicza. Ale adres ten ma dłuższą historię.
- Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że jest to miejsce historyczne, z dużą charyzmą, bo tu odbywały się pierwsze spotkania komitetów założycielskich NSZZ Solidarność w 1989 i 1990 roku - zaznacza Lesław Mikołajski.

Uwaga o dachu hotelu była odniesieniem do tego, iż komitety wszystkich trzech kandydatów na burmistrza miasta swoje spotkania z dziennikarzami zorganizowały na najwyższym piętrze hotelu CASA. Podczas spotkania przy ul. Ogrodowej pojawiło się więcej uwag i aluzji do trwającej kampanii.

W czwartkowe popołudnie Komitet Wyborczy Wyborców Nowotarska Wspólnota Samorządowa zaprezentował kilku z 25 kandydatów do Rady Miasta. Prezentacja programu nastąpiła w rozbiciu na poszczególne okręgi, a omawiali go liderzy list.

"Nie wolno oszczędzać na zdrowiu mieszkańców"

Okręg wyborczy nr 1 reprezentuje Lesław Mikołajski, który mówił, że w programie są "drobne zadania o znaczeniu lokalnym, ale i dwa zamierzenia o charakterze ogólnomiejskim". - To rozpoczęcie budowy północnej obwodnicy miasta, o której się od lat mówi, a ona wydaje się coraz bardziej konieczna, ze względu na duży tłok i korki jakie powstają na odcinku od Ronda Pileckiego do ul. Krakowskiej - zwłaszcza w dni targowe. A z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Realnie patrząc wiemy, że na tak duże zadanie potrzeba 10 lat. To droga prawie 2 km i realizacja potrwa, ale trzeba zacząć skupować grunty i projektować tę drogę, która będzie mieć znaczenie dla komunikacji w całym mieście - tłumaczy.

- Druga sprawa to ochrona powietrza, ochrona zdrowia i życia. Czystość powietrza to będzie najważniejsze wyzwanie, z jakim przyjdzie się zmierzyć władzom Miasta w najbliższym 5-leciu. Tutaj nie wolno oszczędzać. Proponujemy konkretne rozwiązania w tej materii. Ponieważ wymiana źródeł ciepła jest pierwszym zadaniem. Trwająca wymiana kotłów węglowych na gazowe, elektryczne, pompy ciepła jest w ostatnich latach absolutnie niewystarczająca. W tym roku w budżecie przeznaczono na ten cel 125 tys. zł, z czego 65 tys. ze środków zewnętrznych. To pozwoli na wymianę 12, może 15 kotłów. W roku 2016 roku było tych kotłów wymienionych 2. Średnio rocznie wymienia się 20-30 kotłów, a do wymiany są 2 tysiące. Z taką prędkością to nasze pra-prawnuki doczekają skutków tej wymiany My proponujemy zwiększyć wielokrotnie środki na wymianę źródeł ciepła w poszczególnych domach. Proponujemy, by na ten cel przeznaczany był 1 procent z budżetu miasta, to jest ok. miliona 200 tys. zł. plus środki zewnętrzne. To pozwoli na wymianę 240-250 kotłów rocznie, w ciągu całej kadencji - 1500 kotłów. To oznacza ograniczenie emisji o 60 procent - wylicza.

Jak dodaje kandydat na radnego - "sama wymiana nie załatwia problemów, bo ludzie boją się kosztów eksploatacji". Dlatego wzorem Krakowa proponuje zwrot kosztów eksploatacji np. gazu - w kwocie zależnej od wielkości dochodu w rodzinie. - Nie wolno oszczędzać na zdrowiu mieszkańców - podkreśla.

"Zaczekajmy z budową tego "pałacu lodowego" aż będzie to możliwe"

Listę kandydatów w okręgu 2 otwiera Marek Fryźlewicz. - To okręg środkowy, z którego najwięcej radnych jest do wybrania, bo to jest okręg największy, ale i potrzeby są bardzo duże. Mam na myśli inwestycje komunikacyjne, bo bez tego nie będzie rozwoju miasta. Ważne jest udrożnienie ul. Ludźmierskiej. Nie chcemy o tym tylko mówić, ale i ściśle współpracować. Stąd nasze poparcie kandydatury obecnego radnego wojewódzkiego Marka Wierzby - zaznaczył były burmistrz.
- Słyszę opowiadania, że się deptało (aluzja do wypowiedzi Grzegorza Watychy, który tłumaczył, że wydeptał ścieżki do GDDKiA oraz PKP w tj sprawie - przyp. red.), ale nie słychać, ani nie widać żadnych skutków. A na ulicy Ludźmierskiej średniodobowe natężenie ruchu jest większe, niż na zakopiance. Korki są przez cały dzień, a jeszcze będzie rozwijać się komunikacja kolejowa i będą te blokady ruchu jeszcze większe. Kilka kadencji temu ta inwestycja była wśród priorytetów Małopolski na 13 miejscu, a weszło do realizacji 10. Teraz można o to zawalczyć. Druga sprawa to Miejska Hala Lodowa. Można mieć marzenia o wielkich centrach sportowych (chodzi o projekt budowy Centrum Sportów Lodowych - przyp. red.), ale zaczekajmy z budową tego "pałacu lodowego" aż będzie to możliwe. Nasza grupa stawia na inwestycje, które są realne i możliwe. Patrzmy jak wygląda nasza hala lodowa. Jest potrzebna modernizacja. Jak można nic nie robić przy tej i czekać aż tamta się wybuduje? Jak słyszę, że będzie tam baza na 300 miejsc noclegowych, a pan Wojas w przyszłym roku odda hotel na 200 miejsc, to ja się pytam skąd w Nowym Targu zrobi się taki bum na kilkaset miejsc o wysokim standardzie? - zastanawiał się lider listy nr 2.

Mówiąc o kolejnych inwestycjach, Marek Fryźlewicz wymienił "zapomniane ulice Ogrodowa, Długa od strony Bereki". - To warto by było zrobić i nie czekać - tym bardziej, że z ogromnymi inwestycjami będzie spory problem. Więc może jest czas, żeby robić te mniejsze i remonty. Pamiętacie państwo hasło "otwarcia południowej strony Miasta na Dunajec, lotnisko i rekreację"? Myślę tu o budowie kładki na lotnisko, która to umożliwiła. A były osoby - znane w mieście - które to krytykowały, że "po co, że to na końcu świata", a jednak okazało się to strzałem w dziesiątkę. Myślę o takim samym połączeniu ulicy Grel z Ibisorem. Zbudowanie takiej kładki i połączenie ze ścieżkami rowerowymi. Jest mieszkaniec Grela, który powiedział, że nie chce pieniędzy i przekazuje Miastu za darmo działkę, żeby tę kładkę tam zlokalizować, a syn byłego radnego zrobił już koncepcję. To jest realne i możliwe. Mamy tyle terenów jest do wykorzystania, zagospodarowania. Wyremontujmy bulwary - to małe zadanie, można dogadać się z spółką Polskie Wody. Oni pieniędzy nie mają, ale ci którzy tam chodzą i jeżdżą na rowerach chcieliby, żeby tam było równo.. To nie jest duży koszt dla budżetu Nowego Targu. To może drobne sprawy, ale ważne dla mieszkańców - podsuwał Marek Fryźlewicz.

Drogi, chodniki, parkingi

Liderem listy w okręgu nr 3 jest Piotr Jarząbek, który również wymienił kilka problemów z tej części Miasta. To: wschodnia obwodnica miasta, projekt i budowa ulicy od Sikorskiego do Szaflarskiej, wyjazd z ul. Szaflarskiej na zakopiankę (tu proponuje rondo jako jedyne rozwiązanie), budowę chodnika na ostatnim odcinku Szaflarskiej, a także zwiększenie ilości miejsc parkingowych na osiedlach, w tym budowę parkingu wielopoziomowego zlokalizowanego np. obok Szkoły Podstawowej nr 11.

Wspomniał o konieczności nasadzenia drzew w Strefie Relaksu i uruchomienia "białych orlików", czyli boisk sportowych do zimowej aktywności. Ostatni postulat to zastanowienie się nad salą gimnastyczną przy SP nr 11. - To największa szkoła w Mieście, a salę ma sprzed 30 lat. Tu jest potrzebna albo nowa, taka jak na Niwie, albo trzeba tę obecną rozbudować - zaproponował kandydat na radnego.

s/ zdj. Michał Adamowski

=========
Podczas prezentacji kandydatów na radnych miejskich byli także obecni Marek Wierzba starający ponownie o mandat radnego sejmiku wojewódzkiego oraz Adam Jurek walczący o reelekcję do rady Powiatu Nowotarskiego. Obu Panów przepraszam, jeśli poczuli się urażeni moim wyjściem w trakcie ich prezentacji, ale powodem były wcześniejsze zobowiązania zawodowe.

Sabina Palka
zobacz także
komentarze
Podupadły na zdrowiu19.10.2018, 14:55
Nie wolno oszczędzac na zdrowiu mieszkańców, no pewnie, bo kto będzie harował na nas ?
ja17.10.2018, 14:25
Drużyna Pierścienia :) mordor czeka :)
nie ślepy07.10.2018, 17:33
W czasie, gdy się budowało w NT i do teraz buduje ronda, jako najlepsze rozwiązanie skrzyżowania, tylko na Waksmundzkiej nie zbudowano ronda! Dlaczego? Pytanie do Pana MF. Teraz po uruchomieniu dalszego odcinka drogi od Alej będzie tam istna masakra i kilometrowe korki od strony Kowańca w stronę targowicy!
Realista07.10.2018, 17:19
Bądźmy Realistami i nie patrzmy na to, że to są Ludzie Starsi. Patrzmy na Doświadczenie tych Kandydatów i ich zatroskanie o Sprawy Naszego Miasta. Pan Marek Fryźlewicz - (SZKODA że nie Kandydat na BURMISTRZA) dobrze zna realia budżetowe Miasta i nie obiecuje "SZKLANYCH DOMÓW" czy też "GRUSZEK na WIERZBIE" Przypomnijmy sobie krytykę Burmistrza Marka F. - a teraz Podsumujmy co zostało za jego Burmistrzowania zrobione. Chodźmy po Ziemi, a nie Bujajmy w Obłokach, które po Wyborach Szybko Wiatr Przegoni. POWODZENIA.
kg07.10.2018, 10:20
Średnia wieku tej grupy nie rokuje dobrze. Może doświadczenie b. burmistrza daje mu prawo do ubiegania się o bycie przedstawicielem nas, wyborców. Niech mają szansę młodzi, aktywni - a tacy przecież są.
Wyrok07.10.2018, 08:38
Wyrocznia a może Marcinku skończ te bzdury znam tych ludzi od środka i wiem że ich czas minął bezpowrotnie i nich wreszcie odejdą od lokalnej polityki
ala06.10.2018, 22:31
Teraz skromność, a wcześniej buta i przepych towarzyszyła im na każdym kroku.
Pragmatyk06.10.2018, 20:31
Jak to zawsze bywa, gdy zbliżają się wybory Kandydaci, Partie czy też różne Ugrupowania obiecują i po wyborach zapominają. Gdy słuchałem obiecanek w poprzednich wyborach to myślałem, że Górę Turbacz przeniosą na Rynek zamiast Ratusza. W tych programach wyborczych totalnie jest brak REALIZMU.Mówiąc krótko Komitet Nowotarskiej Wspólnoty Samorządowej mimo jak Sz. Państwo piszecie jest smutny, myślę, że wręcz przeciwnie jest realistyczny. Nie budujmy "Pałaców" zróbmy przynajmniej coś na co nas stać np.; remont ulic Długiej i Ogrodowej czy też innych. Popieram P.T. Marka Fryźlewicza i Propozycje Programu KWW NWS.
Wyrocznia06.10.2018, 14:11
Nie żebym namawiał do głosowania na nich, ale porównując do takiego Watychy ze swoją drużyną, to tutaj ludzie patrzą realnie, a nie bawią się w obiecanki.
porażka05.10.2018, 22:19
Co to jest? To jakaś farsa? a A.J. to już całkiem się pogubił, czy on startuje do miasta i z jakiego w końcu komitetu? Ale nie ma co się dziwić, bo co można się spodziewać po chłopie w wieku 68 lat, który za wszelką cenę chciałby stać bliżej VIP-a.
mieszkaniec05.10.2018, 21:54
Od Solidarności Wara ! Do ruskiej budy razem z Rasiem biesiadować jeszcze pamiętam te rauty z nim . Solidarnościowcy się znaleźli . Boże uchroń nas . Oni wiedzą co to Solidarność.
Grace05.10.2018, 21:45
Twarze nie smutne, tylko zatroskane. Propozycje konkretne, które nie wywracają budżetu do góry nogami. Padają realne sumy, cyfry. Nie niebotyczne i nierealne inwestycje jak "pałac lodowy" za 150 mln ( z hotelem), czy remont MOK-u za 35 mln. Dofinansowanie przez miasto do ogrzewania ekologicznego dla mieszkańców o niskich dochodach, to dobry pomysł. Mała Rabka więcej dopłaca do wymiany kotłów jak Nowy Targ. Przede wszystkim dbałość o czyste powietrze- to jest priorytet. Mamienie ludzi jakimiś obietnicami bez pokrycia, to wyborcze gruszki na wierzbie. Młodzi ludzie nie chcą się angażować w prace samorządową, a krytykują. W następnych wyborach pokażcie młodzi, że zrobicie więcej jak ci starsi.Droga przecież otwarta i nikt nikomu nie zabrania.
Walło mnie05.10.2018, 21:41
Coś mi mówi że to będzie czarny koń tych wyborów.
Wicher05.10.2018, 21:10
Oooo Boze !!!
Danuta05.10.2018, 20:57
logiczne myślenie. Spokojnie i niezły program - realny. Powiedziałbym , że wspiera program Pala Liszki. Cos z tego bedzie.
Dobra zmiana05.10.2018, 20:24
program mieć i planować być w opozycji
przecież Wy nic nie zrealizujecie to po co do Rady idziecie ?
po diety?
jaga205.10.2018, 20:21
Mają czas pracy nie muszą szukać ale pomocni może będą . Doświadczeni życiowo wiele rzeczy złych w mieście widzą ale zobaczymy za parę lat
trzynastka05.10.2018, 19:11
A może skupiony ten komitet...? Wydają się konkretni.
Klara05.10.2018, 18:52
O jaką ładną żółta ściana maja
ergo sum05.10.2018, 18:05
Samo Młode twarze i ludzie pełni energii. Przede wszystkim specjaliści :)
JJan05.10.2018, 18:05
Przynajmniej proponują realne zmiany a nie gruszki na wierzbie.
Stilo 1.205.10.2018, 17:52
Czasy się zmieniły ci ludzie nie tylko z tego komitetu ,ale tacy jak p.Michalska,Liszka ,nic nie wskórają .To stare twarze ,które się już wykazały na swojej drodze zawodowej.Tak samo Mikołajski,Kalata, i paru innych widocznych na zdjęciach nic nie zmieni swoimi pomysłami.Kto na nich wszystkich pójdzie głosowac?Zabawa ,żeby nie nudzić się na emeryturze i tyle,a przy okazji wziąść sobie dietę.
....05.10.2018, 17:49
polać im to się rozerwą
Panie Mikołajski już koniec z tymi obietnicami bez pokrycia
co 4 lata to samo...
limit się wyczerpał
DK05.10.2018, 17:47
jakoś nie potrafią przekonać, to jak przekonają Burmistrza i innych chyba sami w to nie wierzą co mówią po za tym niepotrzebne są te uszczypliwości, nie tędy droga
nosacz05.10.2018, 17:45
Emeryci i renciści. Dajmy szansę młodym, którzy doskonale znają problemy Miasta i mają przede wszystkim energię je rozwiązywać.
smutno05.10.2018, 17:45
starsi Panowie i Panie chcący do emerytury dorobić
Mieszkaniec Nt.05.10.2018, 17:30
Popieram Marka Fryzlewicza napewno na niego zagłosuje.
ale jaja05.10.2018, 17:15
To skąd startuje Wierzba z PIS czy NWS
już mi się wszystko pomieszało
Liszka z Zajączkowskim ?
Liszka z Fryźlewiczem ?
Fryźlewicz z Faberem ?
Glonek z Watychą ?
jak tu i na kogo
głosować ?
wzrokowiec05.10.2018, 17:14
Jakas pomyłka z p. Jurkiem przecie łon z innego komitetu startuje
Władek05.10.2018, 17:13
Było tak poważnie , że nikt nie zgasił światła i kanapki nie zniknęły....
nowotarżanin05.10.2018, 17:13
na kogo tu głosować jak oni tacy smutni bardziej jak PiS ,brak wiary w zwycięstwo
gazda05.10.2018, 17:12
masakra, trza im koszule kupić, ściepe trza zrobic
Andrzejx4805.10.2018, 16:56
Tym panom już dziękujemy mieli tyle czasu podczas swych kadencji i co nic przyzwyczajeni byli iż Nowy Targ to miasto po drodze do Zakopanego dajcie sobie już spokój
sk05.10.2018, 16:45
Ale smutny ten komitet
Zobacz pełną wersję podhale24.pl