08.11.2018, 09:49 | czytano: 2419

Remont zabytkowych budynków na rynku w Krościenku

Fot. Materiały przetargowe
Urząd Gminy w Krościenku ogłosił przetarg na modernizację XIX-wiecznego i odtworzenie historycznych funkcji rynku. Wykonawca tej szacowanej na 8 mln zł inwestycji, powinien być znany jeszcze w tym roku.
XIX-wieczny ratusz znajdujący się na rynku w Krościenku, w którym dziś swoją siedzibę ma urząd gminy oraz centrum kultury, już wkrótce czeka gruntowna przebudowa. Efektem tych prac będzie m.in. sala widowiskowa oraz dodatkowe pomieszczenia, z których będą mogli korzystać mieszkańcy odwiedzający centrum.
Na początek zaplanowano budowę jednej kondygnacji nad dawnym kinem „Sokolica”. Powstaną tu nowe pomieszczenia na potrzeby centrum kultury. Na poziomie parteru z kolei, po przebudowie, obiekt zyska salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia. Będzie nie tylko nowocześnie wyposażona, ale co najważniejsze, profesjonalnie oświetlona i nagłośniona. Zmieni się też całkowicie układ komunikacyjny w budynku. Część, w której siedzibę ma urząd gminy, także zostanie przebudowana. Zaplanowano wymianę konstrukcji dachu, a także wewnętrznych instalacji m.in.: wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej.

Nowe przestrzenie będą służyć mieszkańcom podczas zajęć czy warsztatów artystycznych, a także lokalnym zespołom i kapelom ludowym, dla których zaplanowano tu salę prób. W budynku powstanie także część ekspozycyjna, w której będzie prezentowany dorobek historyczno-kulturowy Krościenka nad Dunajcem i Pienin oraz działających tutaj twórców lokalnych.

Północna pierzeja rynku, pobliska jezdnia w otoczeniu urzędu i miejsca postojowe również zostaną przebudowane. Zaplanowano też montaż nowego oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Nieopodal będzie przyjemnie i zielono – a wszystko za sprawą nowych nasadzeń: kwiatów i krzewów.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ma być gotowa jesienią 2020 roku.

oprac. r/ źródło: UMWM
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
karol10.11.2018, 07:29
może spadkobierca się znajdzie z kwitami i sprawa budynku jak i remontu się rozwiąże ?
marian09.11.2018, 12:23
to pewnie pieniądze się znalazły po sprzedaniu wyciągu narciarskiego? a pro po gdzie i za ile i kto to sprzedał?moze ktoś wie
Robson08.11.2018, 20:59
To juz nawet małe Krościenko bedzie miało wyremontowana salę widowiskową a Nowy Targ dalej nie. Oj naobiecywał ten Bolesław "Chałubiński"Bara i jak nie było remontu tak nie ma i sądzę ze nie będzie.
OSP 108.11.2018, 19:27
Brawo Łańcuski i nadal będziecie stać pod gołym niebem żeby się przejechać ze wsi do miasta, oczywiście N. Targu
osp08.11.2018, 12:45
brawo Krosnica Grywałd 219 głosów za 500 tyś ogolic ale
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl