10.11.2018, 14:00 | czytano: 3714

Sprawdź, jakie są normy jakości dla sprzedawanego węgla

Arch. Podhale24.pl
Od 4 listopada węgiel dostępny w sprzedaży musi spełniać wymagania jakościowe, zgodnie z wprowadzonym przez ministra energii rozporządzeniem. Oznacza to koniec z niekontrolowaną sprzedażą węgla bardzo złej jakości. Każdy klient podczas zakupu powinien otrzymać wiarygodną informację o rzeczywistych parametrach jakości tzw. czarnego złota.
W całej Polsce od 12 września br. obowiązuje zakaz sprzedaży mułów węglowych i flotokoncentratów. Został on wprowadzony poprzez zmianę do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Zabronione jest również dodawanie mułów i flotów do innych paliw. Teraz zakaz sprzedaży objął również węgiel o bardzo niskiej kaloryczności oraz wysokiej zawartości popiołu, siarki lub wilgoci. Jednocześnie ustawa zobligowała ministra energii do przeglądu wprowadzonych norm jakości węgla co dwa lata. Wyniki przeglądu mają być podstawą do zaostrzania norm w przyszłości.
Jakość węgla dopuszczonego do sprzedaży:

Szczegółowe parametry węgla dopuszczonego do sprzedaży zostały określone w rozporządzeniu ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Węgiel typu kęsy, kostka i orzech musi mieć wartość opałową co najmniej 22 MJ/kg, zawartość popiołu nie większą niż 12% i zawartość siarki do 1,7%. Natomiast węgiel typu groszek może mieć nieco mniejszą wartość opałową – minimum 21 MJ/kg. Zawartość popiołu nie powinna być większa niż 14% a zawartość siarki może wynieść do 1,7%.

W przypadku węgla oznaczonego jako “ekogroszek” i “ekomiał”, dopuszczalne parametry są bardziej rygorystyczne. Wartość opałowa powinna wynieść co najmniej 24 MJ/kg, zawartość popiołu nie może przekroczyć 12% i zawartość siarki 1,2%. “Ekomiał” spełnia również wymagania, które wprowadziła uchwała antysmogowa w Małopolsce. Zawartość ziaren o wielkości do 3 mm nie może bowiem przekraczać 15%.

W okresie przejściowym do 30 czerwca 2020 roku minister energii dopuścił także sprzedaż miału o gorszych parametrach. Jego wartość opałowa może wynieść 18 MJ/kg, zawartość popiołu 28% i siarki 1,7%. Ten rodzaj paliwa nie spełnia jednak wymagań uchwały antysmogowej dla Małopolski ze względu na wysoką zawartość podziarna 0-1 mm (do 30%). W Małopolsce od 1 lipca 2017 roku spalanie węgla o zawartości podziarna 0-3 mm powyżej 15% jest zakazane i zagrożone karą mandatu do 500 zł lub grzywny do 5 000 zł.

Sprzedaż węgla brunatnego będzie legalna tylko do 1 czerwca 2020 roku. Po tym okresie będzie możliwy jedynie obrót węglem brunatnym po przeróbce termicznej.

W Małopolsce bez węgla typu „miał”:

Uchwała antysmogowa dla Małopolski wprowadza dodatkowe ograniczenia w zakresie parametrów węgla dopuszczonego do spalania. Dozwolone jest spalanie węgli, które zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra energii zostały oznaczone jako kęsy, kostka, orzech, groszek, ekogroszek i ekomiał. Uchwała zakazuje natomiast spalania węgla oznaczonego jako miał oraz mułów węglowych i flotokoncentratów.

W przypadku Krakowa w okresie do 31 sierpnia 2019 roku wolno spalać tylko węgle oznaczone jako kęsy, kostka, orzech, groszek i ekogroszek. Ale ich parametry jakościowe muszą być bardziej rygorystyczne niż dopuszcza rozporządzenie ministra energii. Minimalna wartość opałowa to 26 MJ/kg, maksymalna zawartość popiołu 10%, siarki 0,8% a udział ziaren o wielkości do 5 mm nie może przekroczyć 5%.

Świadectwo jakości węgla:

Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadziła obowiązek posługiwania się świadectwem jakości paliwa. Sprzedawca ma obowiązek przekazania klientowi kopii świadectwa potwierdzonej za zgodność z oryginałem.

Wzór świadectwa jakości paliw stałych określił minister energii w rozporządzeniu z 27 września 2018 roku. To rozporządzenie również weszło w życie 4 listopada br.
Świadectwo jakości węgla powinno zawierać rzeczywiste wartości parametrów dla sprzedawanej partii paliwa oraz ich porównanie z wartościami określonymi w rozporządzeniu. Dzięki temu klient ma pewność jakiej jakości paliwo otrzymuje. Na świadectwie powinna również widnieć data jego wystawienia i podpis osoby reprezentującej przedsiębiorcę.

Przy zakupie węgla zwracaj uwagę na jego rzeczywiste parametry jakości – pozycja nr 7 na świadectwie jakości węgla. Porównaj te wartości z zaleceniami producenta kotła, w którym węgiel będzie spalany. Te wymagania powinny znajdować się w instrukcji użytkowania urządzenia. Dzięki stosowaniu węgla dostosowanego do kotła, unikniesz awarii i ewentualnych problemów z gwarancją.

Zgłaszanie nieprawidłowości:

Za kontrolę sprzedawców i dystrybutorów węgla odpowiada Inspekcja Handlowa. Inspektor może w trakcie kontroli żądać udostępnienia dokumentów dotyczących pochodzenia i jakości paliwa oraz pobrać próbki do badań. W przypadku stwierdzenia, że sprzedawany węgiel nie spełnia wymagań jakościowych, sprzedawca podlega grzywnie od 50 tys. zł do 500 tys. zł lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Natomiast jeśli sprzedawca nie przekaże kupującemu kopii świadectwa jakości węgla lub zawarte w nim parametry węgla będą niezgodne ze stanem faktycznym, może otrzymać karę od 10 tys. zł nawet do 100 tys. zł.

Dane kontaktowe Inspekcji Handlowej w Małopolsce:

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie
31-752 Kraków, ul. Ujastek 1
tel. 12 448 10 30
sekretariat@krakow.wiih.gov.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Nowym Sączu
33-300 Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52
tel. 18 444 24 08
nsacz@krakow.wiih.gov.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Tarnowie
33-100 Tarnów, Al. Solidarności 5-9
tel. 14 696 nr wew. 3355, 3356, 3357, 3358, 3359
tarnow@krakow.wiih.gov.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Może Cię zainteresować
komentarze
Mateusz7129.04.2019, 20:14
Może w końcu zabiorą sie za te lewe skłądy węgla. To, ze oszukuja na jakosci to jedno ale nawet waga sie nie zgadza. Ostatnio porownalem tone z lokalnego składu opału i https:.... OSzukuja gdzie sie da
komorek12.11.2018, 23:42
Jest demokracja i jak chcesz to wdychaj a jak nie chcesz to weź kredyt zmień pracę i się przeprowadź
major Cornelius11.11.2018, 20:11
Byłoby najlepiej, jakby węgiel był spalany w elektrowni, a prąd był w takich cenach, że ludzie by mogli nim ogrzewać domy, zamiast kopcić węglem. Chyba łatwiej skontrolować jedną elektrociepłownię i zastosować do niej surowe normy? Niż skontrolować każdy ze 100 tys. domów. Czy skontrolować rozliczne składy opałowe, dostawców hurtowych i detalicznych... Tu przydalyby sie zmiany systemowe. Wydajna technologia produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Nikt by sie nie bawił syfiastym węglem, jakby była alternatywa. Brak jest w rządzie myślenia na szerszą skalę, z jakimś rozmachem. Ciągle tylko łatanie dziur w zardzewiałym wiadrze, a jak załatają jedną, to sie obok druga robi... Bo cały ten system jest na miarę XX wieku, a nie XXI. Palenie węglem, jak za króla ćwieczka... Może jeszcze lampy naftowe do tego? Bedzie jeszcze lepszy klimat "nowoczesności". XXI wiek w Polsce w pełnej krasie...
turbacz11.11.2018, 11:57
Moze wyrywkowe kontrole/niezapowiedziane/ skladów opału i zewnętrznych dostawców razem ze spalaniem próbki pobranej od w/w.
Nie wierzę,ze nagle w calej malopolsce zostały wyeliminowane "smieci"węglowe.
POLAK POTRAFI.
KO MI NY10.11.2018, 21:51
Ej z tym smogiem stale zamęt
Skończył się mi tu atrament
Nadal trują ciągi kominowe
Jakie są pomysły nowe ??????
"Coraz to z nich ..drzazgi smolne
Wkoło lecą szmaty zapalone"..
Zdrowie .."będzie zatracone .....
"Czy popiół tylko zostanie i zamęt"
"A na dnie popiołu dyjament" ?

NIECH NORWID MA MARZENIE NOWE
ŻEBY SIĘ NASZE KOMINY ZMIENIŁY
W KIMBERLITOWE !!!!!!!!!!!
aa10.11.2018, 19:40
Znowu bzdury Tańszy prąd na ogrzewanie domu zero smogu
Atom10.11.2018, 18:39
@a niestety ale co jest polskie nie znaczy że jest lepsze
a10.11.2018, 14:46
No cóż, że są normy jak węgiel jest zza wschodniej granicy. I musimy kupić każdą ilość gdyż naszym górnikom lepiej DOTOWAĆ i mieć spokój.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl