11.11.2018, 11:14 | czytano: 3277

Uroczysty pokaz filmu dokumentalnego pt. Rzeczpospolita Zakopiańska (zdjęcia)

zdj. Regina Korczak-Watycha
W zakopiańskim kinie Sokół odbyła się premiera filmu „Rzeczpospolita Zakopiańska” wyprodukowanego przez Telewizję Polską. Wydarzenie było częścią miejskich obchodów święta 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Film „Rzeczpospolita Zakopiańska” — opowiada o powstaniu w październiku 1918 roku Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Kiedy to „w kurorcie pod Giewontem” w imieniu odradzającego się Państwa Polskiego powołano Radą Narodową, która oficjalnie przejęła władzę nad wojskiem, policją, urzędami w Zakopanem.
Prezydentem, sprawującym swój urząd przez dwa tygodnie od 31 października do 16 listopada 1918r., został pisarz i społecznik Stefan Żeromski.

Historia prowadząca do powstania „Rzeczpospolitej Zakopiańskiej” przedstawiona została na szerokim tle burzliwych walk o niepodległą Polskę. Film opowiada tę historię w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując — w większości nigdy nie publikowane — fragmenty filmów oraz liczne fotografie prezentujące bohaterów i ówczesne wydarzenia.

Film wyreżyserował Piotr Jaworski, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, twórca wielu filmów dokumentalnych – wyróżnianych i nagradzanych na festiwalach.

Premierze towarzyszył krótki koncert zakopiańskiego Chóru „Szumny”, który wspólnie z publicznością zaśpiewał kilka popularnych żołnierskich pieśni.
Na koniec wieczoru uczestnicy poczęstowani zostali niepodległościowym tortem.

mat. prasowe, oprac. rk-w, zdj. Regina Korczak-Watycha
Może Cię zainteresować
komentarze
Śmieszek11.11.2018, 12:09
Na czwartym zdjęciu czego dotyczy rezerwacja?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl