11.11.2018, 17:31 | czytano: 10861

"Oto dziś dzień krwi i chwały... - Święto Niepodległości w Nowym Targu (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Jak podkreślano - dawno obchody Święta Niepodległości nie zgromadziły na Rynku tylu osób. - Mam nadzieję, że praca, jaka została wykonana na rzecz przywrócenia pamięci historycznej spowoduje, że corocznie na 11 listopada będzie jeszcze przybywać uczestników tego święta, które upamiętnia wydarzenia i osoby związane z odzyskanie i utrwaleniem niepodległości przez RP - mówił burmistrz Grzegorz Watycha.
Nowotarskie uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. płk Stanisław Gulak, rektor PPWSZ. Po nabożeństwie pochód prowadzony przez konną banderię i dorożkę, w której jechał "Józef Piłsudski" przeszedł na nowotarski Rynek. W południe gromadnie odśpiewano Hymn Narodowy.
Na płycie Rynku pojawiło się wiele flag narodowych - dużych i małych. Nie sposób było nie zauważyć ogromnej flagi niesionej przez uczniów SP nr 5.

- Przenieśmy się w czasie, jak to 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku jak mogło wyglądać na nowotarskim Rynku - zaproponował Bolesław Bara, czyniąc wprowadzenie do wystąpienia "Marszałka". Z balkonu Ratusza Stanisław Apostoł ucharakteryzowany na Marszałka wygłosił odezwę. Zaczął od słów: "Półtora wieku walk ofiarnych i krwawych znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym... marzenia doczekały się spełnienia. Mamy wielkie święto narodu i wielkie święto radości".

Wspomniał postać generała Andrzeja Galicy, który formował w Mieście 3 Batalion 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, a zakończył swoją mowę słowami "Zbudujemy Polskę wolną, nie podległą i demokratyczną, która niech żyje". Odpowiedział mu trzykrotny okrzyk mieszkańców "Niech żyje!".

- Witam z wielką radością w sercu wszystkich przybyłych na nowotarski Rynek pod znakiem biało-czerwonej flagi, która jest symbolem naszego państwa, Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej oraz znakiem tożsamości każdego Polaka. Mając na względzie wagę tego święta, przez cały rok 2018 odbywały się różne wydarzenia, czy uroczystości patriotyczne, których celem było nie tylko uczczenie jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale również odpowiednie przygotowanie do w pełni świadomego i godnego uczestnictwa w dzisiejszym święcie niepodległości Polski - mówił Grzegorz Watycha.

- Na kartach historii Nowego Targu zapisano, że dnia 1 listopada 1918 roku wieść o przejęciu od zaborcy pełni władzy - w mieście rozeszła się lotem błyskawicy. Dlatego pod nowotarskim ratuszem z każdą chwilą gęstniał tłum, mieszkańcy licznie przybywali, by usłyszeć tę upragnioną i długo oczekiwaną wiadomość o odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Możemy tylko sobie wyobrażać tę euforię, jaka była udziałem naszych dziadków i pradziadków przed stu laty. Naszym zadaniem jest i obowiązkiem, by w kolejnych latach, 11 listopada coraz bardziej gęstniał tłum pod Ratuszem ludzi celebrujących najważniejsze polskie święto narodowe - podsumował burmistrz i gromko wołając: "Niech żyje wolna i niepodległa Polska".

Wśród gości był ppłk Paweł Wójcik. Komendant WKU przywołał słowa Józefa Piłsudskiego, że "jeżeli Polacy zapomną o przeszłości, o swojej historii, nie będą dbali o Ojczyznę, przestaną być narodem, a staną się po prostu grupą społeczną zajmującą dane terytorium". - Ale my, właśnie czcząc takie wydarzenia jak odzyskanie przez Polskę niepodległości jesteśmy patriotami. My żyjemy w kraju wolnym, chociaż - czy jest jakikolwiek kraj, który w stu procentach jest bezpieczny? O to bezpieczeństwo musimy dbać. Dzisiaj wśród nas są przedstawiciele Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sto lat temu na tym Rynku nawoływano Podhalan do wstąpienia w szeregi polskiego wojska. Ja też dziś zachęcam byście wstępowali do Wojska Polskiego. Możecie łączyć swoje pasje i życie zawodowe ze służbą dla Ojczyzny - dodał ppłk Wójcik.
Odczytano także list okolicznościowy od posłani RP Anny Paluch.

Podczas dzisiejszego święta burmistrz Grzegorz Watycha otrzymał brązowy medal za zasługi dla obronności kraju, a oficer WP Robert Szostek otrzymał awans na stopień kapitana.

Kwiaty i wieńce pod tablicą pamiątkową na ścianie Ratusza złożyli m. in. przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, władz miasta i powiatu, Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej im. Jana Bednarskiego, nowotarskich seniorów, Nowotarskiej Izby Gospodarczej, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Rycerzy Kolumba, NSZZ Solidarność, ZG Związku Podhalan, Podhalańskich Amazonek.

Potem był czas na wspólne śpiewanie pieśni wojskowych i patriotycznych. Zagrała Miejska Orkiestra Dęta, a początkowo nieśmiałe głosy mieszkańców wspierali członkowie chórów Gorce, Echo Gorczańskie i UTW.

SPalka, zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
RADA13.11.2018, 12:13
Nowotarżanie gdzie Wasz patriotyzm , trudno Wam dogodzić piszecie,że było smutno,beznadziejnie itp,w MOK-u był wesoło też żle , najłatwiej jest krytykować a samemu nic nie robić.Byłam widziałam,było cudownie, życzliwie i pomysłowo.Super pomysł z wystąpieniem Marszałka i obsada roli właściwej osoby /nawet podobnej/,Stasiu jeszcze raz gratuluję.
nie ślepy13.11.2018, 00:18
@byłam, widziałam: kobieto nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia! A nie masz pojęcia żadnego o dokumentowaniu zdjęciami takiego zdarzenia i to wynika z twoich bredni typu" ludzi było sporo i na zdjęciach to widać"? Drugie, żeby dyskutować trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem! Napisałem wyraźnie, że zdjęcia były zrobione, jak większość ludzi się rozeszła a nie, że wszyscy się rozeszli!
Miałkoteczek12.11.2018, 20:41
Po co to wszystko byłbym teraz Austriakiem ------ zarobki i życie lepsze bym miał
ol12.11.2018, 16:54
Wszystko jakoś posępne i smutne.Czy nie ma w N.Targu ładnych ludzi?
byłam, widziałam12.11.2018, 13:52
@nie ślepy, nie gniewaj się, ale bredzisz chłopie. Twój interlokutor także niewiele ma w sobie dumy ze święta narodowego. Ludzi było sporo na rynku i z tego co widzę robione były zdjęcia z balkonu zanim orkiestra dęta wymaszerowała z placu kończąc oficjalną część wydarzenia. Wcześniej na balkonie był pan Apostol wiec trudno wymagać by fotografowie te się tam tłoczyli.
Jak napisałam - ludzi było sporo i na zdjęciach to widać. Zarzut że fotografie robiono jak się ludzie rozeszli jest kłamliwy.
KG12.11.2018, 13:52
Nie miałam możliwości uczestniczyć w nowotarskich obchodach tej doniosłej rocznicy, ale dane mi było o godz. 12.00 odśpiewać nasz hymn w Pendolino na trasie Warszawa - Gdynia. Było to wielkie i wzruszające przeżycie. Warto było zobaczyć tę jedność podróżnych starszych i młodych, i doświadczyć nadzwyczajności tej chwili.
@awiwat12.11.2018, 11:28
coś mi sie obiło o uszy że to za uczestnictwo w zdobyciu Berlina
xxxx12.11.2018, 11:03
niepodlegosc samo slowo od niepodleglosci ? zaraz a co robia u nas usarmy? niemcy? izrahell? wiec wlasnie nie ma zadnej niepodleglosci. zarabiamy okolo 4 razy mniej jak zachod, z cenami zachodnimi wiec sami sobie odpowiedzcie.
avivat12.11.2018, 10:47
Dla pana Watychy brązowy medal za zasługi w obronności kraju? Ale czy my mieliśmy jakieś zagrożenie wojenne i pan Watycha wykazał się odwagą, męstwem i walecznością? Całkowicie nie rozumiem przyznawania takich odznaczeń dla ludzi, którzy tylko piastują jakieś tam stanowisko samorządowe. Jest to dla mnie całkiem niezrozumiałe. Dewaluuje też wartość takiego odznaczenia.
z12.11.2018, 10:11
Pan Apostoł jako marszałek Piłsudski pokazał mistrzostwo świata...mógłbym go słuchać i słuchać. Brawo ! :) Uroczystości bardzo uniosła, ale frekwencja wbrew pozorom niewielka niestety...
W. 12.11.2018, 09:51
Bardzo ładnie wykonane streszczenie tej pięknej uroczystości. Byłam na rynku ale nie mogłam wszystkiego widzieć ani słyszeć.
Ilda12.11.2018, 09:26
Było bardzo fajnie. Cieszę się że my nowotarzanie mogliśmy razem świętować ta wspaniała 100 letnia rocznicę ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.
Franek11.11.2018, 22:08
Kim jest ten pan na zdjęciu 11. Widać go na większości uroczystości patriotycznych a na kombatanta chyba za młody
czytelnik11.11.2018, 21:30
Nie ślepy, bo nasi pseudo dziennikarze łapią wszystkie sroki za ogon, a potem artykuł pełny błędów stylistycznych sprzedają do kilku gazet :), poziom żenujący , zwłaszcza taki jeden kościelny .........kombinator
Grace11.11.2018, 21:10
Zdecydowanie za mało uśmiechu na twarzach. To radosne święto, a wielu idzie zgarbionych, smutnych jakby szli pod gilotynę.
Polak11.11.2018, 20:48
@Oskar51 - przestań jątrzyć! Wszyscy jesteśmy Polakami. Daj się cieszyć świętem. To że tobie nie podoba się fakt istnienia opozycji, innych poglądów, partii, polityków niż PiS jest czymś za co powinieneś się wstydzić a nie tutaj znowu dzielić Polaków. Zacznij kochać ludzi a nie dzielić i nienawidzić jak twój prezes.
Ja11.11.2018, 20:15
Fajna uroczystość ale ja przyszłam z dziećmi na godzinę 11:11 z myślą, że tak jak w innych miastach właśnie o tej porze będzie odśpiewany hymn a w NT znowu wszystko podporządkowane pod msze w kościele.
Hymn odśpiewaliśmy o 12 razem i wiele osób w tym tych z dziećmi niestety się rozeszło...
Ciesze się, że z imprezy na imprezę organizacja w Nowym Targu coraz lepsza ale niestety rynek taki wielki a nic nie było widać. Z wózkiem nie da się przepchnąć przez tłumy ludzi :/
data warta uczczenia11.11.2018, 19:40
Polecam piękną lekturę na dzisiejszy/jutrzejszy dzień. W wyszukiwarce google wpisać: "wikisource Drogą Czwartaków. Od Ostrowca na Litwę. Władysław Orkan." . Jest całość i można przeczytać za darmo. W bibliotece w N. T. też jest dostępna ta książka, złożona jeszcze z dodatkowymi chyba dwoma jakimiś listami, czy opowiadaniami. Warto przeczytać.
oskar5111.11.2018, 19:07
I to jest własnie POLSKA !!!! bez tatalnych idiotów .. Brawo patrioci !!!!
brawo11.11.2018, 18:55
dziękuje za Marszałka super pomysł
BK11.11.2018, 18:49
Bardzo piękna uroczystość, gratuluję organizatorom
DK11.11.2018, 18:48
a co miał odmówić medalu. Piotrek weź się ogarnij
nie ślepy11.11.2018, 18:21
Te zdjęcia z całej tej uroczystości są jakieś "płaskie" i nie oddają całej atmosfery! Zrobione już pod sam koniec, gdy większość ludzi się rozeszła, bo to trochę jednak trwało.A przecież były tłumy na początku...może zdjęcia z drona, który latał można było dołączyć?! A dziś w mieście i konie na których jechali jeźdźcy były ładniejsze niż w Zakopanem!
100 LAT-NO BO TAK11.11.2018, 18:02
ii-Z-A CO KOCHAM POLSKĘ ???!!!!!
ii-A- za: Podhale ,Małopolskę, !!!!!!
ii-C-zystą przyrodę, historię, !!!!!!!!
ii-O-dwagę, bohaterską glorię,!!!!!!
ii-K-ulturę,tradycję i to coś nowego
ii-O-scypek, żurek i schabowego,!!!
ii-C-iepło ludzi - gościnne, !!!!!!!!!!!
ii-H-onor i wiarę w Ojczyznę,!!!!!!!!
ii-====================
ii-A-utentyzm i różnorodność ,:*))))
ii-M-iłość , pory roku i szczodrość,!!
ii-P-atriotyzm i Polaka Papieża (tak)
ii-O-d Giewontu aż do morza ,:)))))
ii-L-iteraturę i wschody rozjarzone,
ii-S-ztukę i Godło Biało-Czerwone !
ii-K-OCHASZ POLSKĘ ? ZA CO JAK?
ii-Ę --ODPOWIEM-NO BO TAK !!!!!!
żałosny burmistrz11.11.2018, 17:52
list od posłanki ... nie komentuje tego .. powtarzam za Marszałkiem Józefem Piłsudskim - ... kury wyprowadzać...
STAŚ11.11.2018, 17:51
Pielęgnować tradycję !
piotrek11.11.2018, 17:42
za co ten medal Watycha otrzymał - to wie tylko ten co habilitację na Słowacji kupił
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl