14.11.2018, 12:44 | czytano: 5539

Manifestacja przed domem Marszałka (zdjęcia)

ZAKOPANE. Ponad 70. osób z całego Podhala i Ziemi Babiogórskiej uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia płaskorzeźby z podobizną Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Poczty Sztandarowe „Porozumienia Orła Białego”, Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem oraz Armii Krajowej dodawały dodatkowego splendoru.
Uczestników powitał vice Przewodniczący POB Stanisław Miętus po czym zebrani  odśpiewali hymn państwowy. Następnie głos zabrał Przewodniczący Wojciech Orawiec, który zwięźle przypomniał najważniejsze momenty z biografii Największego Polaka w naszych dziejach. Podkreślił, że właśnie w tej chałupie, która jest niemym świadkiem wielkiej historii bierze swój początek armia polska, bo właśnie tu utworzono źródło jej finansowania.

Przemowę zakończył strofami  pięknego  wiersza: I choć serce już w piersi nie bije, choć na wieki już spoczął miecz dzielny, w naszych sercach jak żyłeś – tak żyjesz ukochany Wodzu Nieśmiertelny”.

Zarząd POB wraz z rzeźbiarzem Czesławem Kurucem dokonał odsłonięcia płaskorzeźby po czym składano wiązanki kwiatów ( delegacja Orła Białego z Nowego Targu i Zakopanego oraz górali babiogórskich z Zawoi, Stryszawy i Suchej Beskidzkiej). Patriotyczny nastrój tworzyła muzyka góralska z gminy Bukowina Tatrzańska - Mariana Kikli z młodzieżą.  Na zakończenie oddano salwy honorowe z repliki XVII wiecznej armaty  okrętowej, którą wykonano specjalnie na tą uroczystość. Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które pomogły w organizacji uroczystości, szczególnie Czesławowi Kurucowi za wykonanie rzeźby, pocztom sztandarowym z dyrektorem  Władysławem Filarem, Aleksandrem Patyckim i Grzegorzem Gąsienicą-Sieczką na czele.

Dziękujemy także wszystkim darczyńcom, którzy wsparli finansowo wykonanie rzeźby. Odrębne podziękowania kierujemy dla Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane i portalu podhale24.pl  za wcześniejsze zamieszczenie informacji o tej podniosłej uroczystości.

Porozumienie Orla Białego, zdj. Ewelina Orawiec
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
..16.11.2018, 09:39
Do mówię jak jest. To powiedz jak to było z kąsaniem po kostkach Makowskiego. Jak sobie przypomnę to mnie dziś śmiech ogarnia.
Mówię jak jest15.11.2018, 19:30
@ do mówię jak jest
Na początek nauczyłbyś się ortografii "morze" prostaku jeden. Tak samo znasz się na biografii Pana Orawca jak na ortografii. Ale mimo twojego żałosnego poziomu odpowiem ci na tyle, na ile wiem. Otóż Orawiec odmówił Markowi Kotlinowskiegu wstąpienia do LPR z którą to POB szło w koalicji; Tylko z tego powodu umieścili szefa POB na drugiej pozycji listy ( zebrał ponad 5 tysięcy głosów do sejmiku) i o włos przegrał wówczas z Paluchową. Gdyby dał się kupić byłby w sejmiku na 100% z pozycji lidera, a teraz zapewne byłby posłem. I druga sprawa, o ile mi wiadomo poprzedni starosta tatrzański wysuwał pewne propozycje personalne w zamian za odstąpienie od krytyki ze strony POB. Też Pan Orawiec odmówił. A o resztę pytaj sam Prezesa, a nie czai się w ukryciu.
do mówię jak jest15.11.2018, 17:00
Na jakie to układy miałby nie pójść Orawiec? Jak nikt nic nie proponuje to nie ma co odrzucać. Szukasz wrogów z PZPR-owcach? To morze Piotrowicz z PIS-u by ciebie zadowolił? Aż dziw bierze że taka ograną śpiewkę ktoś jeszcze używa do swojej propagandy.
Mówię jak jest15.11.2018, 10:28
@ do czytelniczka
Porozumienie Orla Białego ma bardzo wielu zwolenników, ale i sporo wrogów. Sam wiesz najlepiej - nasz były kolego.... Szef Orła Białego od zawsze zwalczał komunę i jej regionalne odłamy, a także krętaczy i oszustów więc wrogów jest sporo. Nawet w otoczeniu obecnego starosty tatrzańskiego są byli PZPR-owcy, którzy ryją przeciw Orłowi Białemu, a o Jedności Tatrzańskiej nie trzeba wspominać.Orawiec nigdy nie szedł na układy i nie ma "parcia na stołki" jak większość działaczy podhalańskich.
do czytelniczka15.11.2018, 09:43
POB ma dokładnie tylu sympatyków co widać na zdjęciach. Bu ha ha ha. A rzeźbiarz za darmo rzeźbił żeby mu bić brawa? Chyba nie. Orawiec nie raz i nie dwa próbował swoich szans w wyborach i skutek zawsze był ten sam .Czyli klapa. Marzyć każdemu wolno ale zejście z obłoków na ziemię powoduje mniejszy szok pourazowy. Zalecam.
Wojnicz15.11.2018, 07:49
Dało się godnie i patriotycznie, bez zadęcia politycznego i religijnego? Dało. Gratulacje dla organizatorów! To powinien być wzór dla społeczników. Ludzie mają dosyć dwulicowych polityków i księży, którzy nie rozumieją od czego są i dają się wpuścić w politykę, co gorsza, opowiadając się po jednej ze stron. Impreza była przeciwieństwem pewnego zdarzenia pseudo-patriotycznego obok nowotarskiego lodowiska, gdzie bez polityków, księży i podpisów na monumencie się nie obyło.
Czytelnik14.11.2018, 21:38
@ czytelniczka na którym zdjęciu jesteś
Ojej14.11.2018, 21:09
Cymu to nie ma ani jednego księdza ????.Kto poswieci????
zakopianczyk14.11.2018, 21:09
brawo dla organizatorów i wszystkich członków porozumienia orła białego piękna impreza oby więcej takich inicjatyw gratulacje
czytelniczka14.11.2018, 20:02
Brawa dla p.Orawca za organizację tak wspaniałej uroczystości. Dziękujemy organizatorowi za włożenie tak wiele pracy w przygotowania i zadbanie o każdy szczegół a panu rzeźbiarzowi za płaskorzeźbę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po frekwencji widać jak wiele sympatyków ma Porozumienie Orła Białego. Co roku na uroczystości jest coraz więcej ludzi. Brawa!!!! Myślę, że następne wybory samorządowe będą należały do tej organizacji czego im życzę.
do skala14.11.2018, 20:00
Marszałek ma w kraju setki tablic i pomników . Tu wstydu nie ma co szukać.
Halka góralka14.11.2018, 18:35
Moja refleksja po uroczystościach, w których także brałam udział, to również przemyślenia nad słowami Prezydenta Dudy , że " Polska flaga jest biało-czerwona. Nigdy nie będzie ani biała ani czerwona " . Więc trzymajmy Go za słowa ! My, patrioci, pamiętamy o historii i kochamy Polskę !
Maria14.11.2018, 17:21
Piękne i wzruszające przemówienie Pana magistra Wojciecha Orawca.Az łzy do oczu się cisnęły. Prosimy o tekst tego wystąpienia, jeśli jest ono gdzieś spisane, bo Pan Wojciech przemawiał bez kartki.
Gosia14.11.2018, 17:05
Piękne zdjęcia Ewelina !
Patriota14.11.2018, 16:24
Bardzo dobrze, że Porozumienie Orła Białego dba o pamięć o Marszałku Piłsudskim, szczególnie przy okazji tak ważnej rocznicy państwowej.
Katarzyna14.11.2018, 16:18
Piękny przykład patriotyzmu, wyrazy szacunku dla Organizatorów.
Skała14.11.2018, 15:36
Gratulacje dla organizatorów spontanicznej uroczystości pod tym bardzo ważnym miejscem. Az dziw bierze, że brakło tam starosty czy burmistrza. Wstyd dla nich, za to frekwencja społeczeństwa lokalnego bardzo dobra. sto lat dla Polski i Orła Białego!
Góral14.11.2018, 14:43
Bardzo się cieszę że wciąż jest tylu patriotów na Podhalu, to bardzo ważne, żebyśmy pamiętali o naszej historii. Brawa dla przewodniczącego Wojciecha Orawca i wszystkich członków Orła Białego
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl