02.12.2018, 19:08 | czytano: 4758

MPEC promuje ciepło sieciowe

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej już po raz drugi zorganizowało oficjalne spotkanie z mieszkańcami miasta.
Uczestniczyły w nim osoby, które są zainteresowane podłączeniem swoich domów do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz przedstawiciele MPEC Nowy Targ, którzy odpowiadali na szczegółowe pytania przybyłych.
„Cieszymy się, że coraz więcej osób w Nowym Targu widzi potrzebę zmiany dotychczasowej formy ogrzewania na tę bardziej komfortową i ekologiczną. Zauważyliśmy znaczną frekwencję osób, którzy wykazują zainteresowanie i potrzebę konsultacji podczas indywidualnych spotkań w naszej siedzibie” - podkreślał Prezes MPEC Nowy Targ.


Dużym zaciekawieniem wśród przybyłych cieszyła się historia mieszkanki Nowego Targu, która zdecydowała się podłączyć do sieci miejskiej. „Nie miałyśmy z siostrą sił ani czasu, by móc systematycznie uzupełniać nasz kocioł EKO groszkiem, który także jest wątpliwej jakości. Komfort życia zmienił się całkowicie. Faktura za miesiąc październik wyniosła ok. 320 zł, w tym zawiera się także opłata za ciepłą wodę użytkową, przy stu dziesięciu metrach powierzchni mieszkalnej” - mówiła Pani Zofia Pajerska.


Przypomnijmy, że w 2018 roku MPEC Nowy Targ, otrzymało ponad 10 mln dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach której rozpoczęto podłączenie domów jednorodzinnych do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W tym roku podłączonych zostało już dwanaście budynków, plan na przyszły rok zakłada podłączenie kolejnych siedemdziesięciu sześciu, w tym budynków szkolnych, instytucji administracyjnych, czy budynków usługowych.


Kolejnym argumentem przemawiającym "za", jak podają mieszkańcy stał się fakt dofinansowania wymiany starych palenisk węglowych na nowe węzły ciepła, które są zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej. Umożliwiła to szybka i skuteczna współpraca MPEC-u z Urzędem Miasta Nowy Targ.
Natomiast w 2019 roku mieszkańcy Nowego Targu będą mogli stać się beneficjentami Programu Wsparcia Finansowego wymiany starych źródeł ogrzewania na całkiem nowe przy współpracy Urzędu Miasta Nowy Targ z Urzędem Marszałkowskim.


Warto również podkreślić, że działania podejmowane przez MPEC Nowy Targ oraz Urząd Miasta Nowy Targ wpisują się w Małopolski Program Walki o Czyste Powietrze.

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do Czarownica06.12.2018, 20:52
Proszę popatrzeć na okna w blokach... w połowie mieszkań otwarte. Mieszkańcy bloków połowę energii MPC wypuszczają przez okna bo i gorąco. Brak możliwości indywidualnego ustawienia temperatury w większości mieszkań w blokach. W domach prywatnych - każdy temperaturę reguluje sobie sam więc okna otwiera tylko do wietrzenia, a nie temu że gorąco. W przeciwieństwie do domów prywatnych które dzięki indywidualnej regulacji temperatury same oszczędzają, mieszkańcy bloków płacą za to które sami wypuszczają przez okna i za części wspólne (klatki schodowe) których o tak potężnych powierzchniach w domach prywatnych brak.
Czarownica06.12.2018, 13:50
Nie będę dyskutować z wyliczeniami bo każde ukrywa jakiś błąd. Ja czytam z dokumentów ; za mieszkanie 46 m płacę co miesiąc przez 12 m-cy 133 zł tj.i 2.97 za metr . Dodatkowo płacę 166 zł za prąd zakładając, że połowa tej kwoty jest za ogrzanie wody. Pani Pajerska za ogrzanie mieszkania 110 m + ciepła woda zapłaciła 320 zł. a powinna 326 zł za grzanie , a kto zapłacił za ciepłą wodę?Jeśli MPC - to my blokersi też chcemy taki gratis.A może właśnie płacimy za ciepłą wodę prywatnych odbiorców w cenie ? Żądamy prawdziwych wyliczeń, a nie zachęcających prywaciarzy . Przy czym koszt ogrzania takiego domu ocieplonego gazem kosztuje miesięcznie 400 zł z ciepłą wodą i gotowaniem. Cena porównywalna.Przepraszam za łopatologię.
smok05.12.2018, 17:40
Wektor myślenia przyszłościowego na Podhalu!!!
................................................................................
Rozprowadzenie sieci gazowej- geotermalnej, w całym mieście, tak żeby każde domostwo miało dostęp do sieci ciepłowniczej.
Mieszkańcy sami wybiorą dostawcę kierując się rachunkiem ekonomicznym.
...............................................................
Nikt nie chce palić węglem w piecu(V klasy) !!!
mareczek05.12.2018, 14:46
Do Robert
Takie same, że ceny gazu energii elektrycznej i Eco groszku.........
a ten średni poziom to już nie taki średni i tyle w tym temacie????
Robert05.12.2018, 11:40
Do Konrada
Kto zagwarantuje, że ceny energii dostarczanej przez MPEC pozostaną na dzisiejszym (średnio atrakcyjnym) poziomie ? Przecież jest plan który nazywa się "Geotermia Nowotarska". Jakie mamy gwarancje w temacie cen? Brak!
Realia są jakie są i jak na razie argumentów za MPEC-em jest niewiele.

I tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Jeśli Miasto Nowy Targ realnie nie wspomoże jakiegokolwiek źródła bardziej czystej energii, to niewielu ludzi zdecyduje się na jakiekolwiek zmiany.
Samorząd ma dużo mozliwości:
- zwolnienia lub obniżki podatków od nieruchomości dla odbiorców ciepła "czystego".
- refundowanie przyłączy instalacji do odbiorców.
- KARANIE TRUCICIELI!! Ale tak na poważnie, a nie tzw. "monitorowanie"
itp.

Trzymam kciuki za realne działania, a nie tanią agitkę z jedną zadowolona Panią ;)
Marian05.12.2018, 07:27
Ludzie czytać umiecie? Żale i tony błota od razu potraficie wylewać. 10 mln dotacji, czytajcie dalej na doprowadzenie ogrzewania geotermalnego do Nowego Targu więc o czym Wy tu mówicie,że efekt ekologiczny żaden? Smog niektórym mocno się usadowił w zwojach..... Kto wam każe podpinać domy. Wolny wybór. Sieć gazowa i owszem rozbudowana ale czy każdy kto ma do niej dostęp z niej korzysta????? Dajcie nam wybór ja gazu nie chcę więc czekam na to kiedy ten MPEC rozbuduje sieć może będę miał możliwość podpiąć mój dom. Na darmochę nie liczę i chyba nikt rozsądny tez . Nie obrażajcie osób które chciały powiedzieć jak z ich perspektywy wygląda usługa. Ja akurat bardzo sobie cenie ten głos.
kogitator04.12.2018, 23:17
MPEC to postęp i walka o czyste powietrze, natomiast wszystko inne to stare, wątpliwej jakości i do wymiany, oczywiście na usługę firmy MPEC - tak jak to już ta pani o której mowa jest tutaj zrobiła i jest strasznie zadowolona. Takie to jest prymitywne że wręcz obrażać powinno inteligencję każdego człowieka z ilorazem inteligencji powyżej temperatury pokojowej.
A wszystkie osoby które skorzystały z oferty MPEC też niech uważają, bo już kiedyś reklamowano jakie to ogrzewanie olejem opałowym jest tanie, super efektywne, itd. - taktycznie poczekano aż dostatecznie dużo osób się na lep tego taniego oleju złapie, po czym horrendalnie podniesiono jego ceny. Kto zagwarantuje że tym razem nie będzie podobnie?
Robert04.12.2018, 13:30
Słabo to wygląda Szanowni Państwo z MPEC-u.
Słaba oferta sprzedażowa, słaby efekt ekologiczny (ten nieszczęsny miał węglowy), konkretne działania konkurencji z gazownictwa, która ma już swoja sieć, a nie buduje dopiero nową!.
Włodarze Miasta powinni się chyba zastanowić czy aby na pewno na dobrą firmę stawiają.
Moim zdaniem nie tędy droga. Te działania nie uratują fatalnej sytuacji zapylenia Nowego Targu.
ZAINTERESOWANY03.12.2018, 20:52
Dlaczego MPC - nie zaprosi na spotkanie wszystkich obecnych użytkowników domów prywatnych - skoro jest ich 12 - to czemu znalazł się tam tylko jeden właściciel domu?????? I jak można mówić dziś o kosztach ogrzewania skoro sezon zimowy dopiero się zaczyna.
Dodatkowo: czy MPC informuje swoich przyszłych użytkowników ile wynosi miesięczna opłata stała? Ta opłata na dziś wynosi 72,00 zł miesięcznie. Bez żadnych kosztów grzania. Zawsze ją płacisz. Gaz ma tą opłatę przez pół niższą. Czy gdzieś MPC poinformowało jaki jest koszt jednej jednostki grzewczej. Nigdzie nie widziałem. Dowiem się i napiszę, sądzę że będzie droższa niż gaz. Proszę o zorganizowanie spotkanie przynajmniej w połowie sezonu grzewczego i to ze wszystkimi właścicielami domów jednorodzinnych podpiętych do MP a nie z tymi wybiórczymi. Chętnie wezmę udział i zadam im kilka pytań. Cała grupa będzie bardziej przekonująca niż jeden dom. Gdzie jest ta reszta i co mówi???
M.03.12.2018, 11:19
Śmieszne jest promowanie mega drogiego mpecu... Nawet uważany za bardzo drogi prąd jest tańszy!
Powodzenia z szukaniem idiotów
ala03.12.2018, 09:57
Szczytem głupoty przy obecnym smogu jest zamieniać ogrzewanie gazowe na ogrzewanie miałem węglowym. Duże kotłownie w UM, w szkole nr 1, w szkole Sokół i na lodowisku które są obecnie gazowe , miasto chce zamienić na opalanie miałem węglowym z MPEC-u. Ja wiem , że są filtry na kominie MPEC-u, ale jednak emisja szkodliwych składników tego spalania, jest i tak większa niż przy ogrzewaniu gazowym. Ile będzie kosztować miasto pociągnięcie nowej sieci ciepłowniczej i odtworzenie wyremontowanych niedawno dróg. Ktoś bierze to pod uwagę?,Uważam, że jest to marnotrawstwo pieniędzy podatników. Kilka milionów wyrzuconych na budowę sieci MPEC, można przeznaczyć na dotacje dla indywidualnych odbiorców gazu i tym zachęcać ludzi do ogrzewania gazowego. Kocioł gazowy jest dwukrotnie tańszy od wymiennika ciepła, który dotuje miasto. Z tego co obserwuję, chodzi tu raczej o poprawę kondycji finasowej MPEC-u.
ala03.12.2018, 00:47
Mydlenie oczu z tym MPEC=m. Miasto powinno głównie postawić na gaz a nie inwestować w nową sieć, skoro gazowa jest już w dużęj części miasta To jest ekologiczne ogrzewanie i taniej wychodzi niz MPEC. Tylko gaz. Ciepło z miejskiej wcale nie wyjdzie taniej, mamienie ludzi i tyle. Miasto powinno dofinansowywać piece gazowe
realista03.12.2018, 00:32
Koszt ciepła 50m2 w bloku to 160zł miesięcznie płatne cały rok . Taki dom 200m2 to koszt wg tego przelicznika 640zł miesięcznie płatne cały rok... chyba że domy będą wg innej stawki liczone a bloki dalej dojone...
Nie.podłanczamy.sie.do.kotłowni.bo.to.kit02.12.2018, 22:55
Dobry.kit.to.połowa.sukcesu.niema.nic.za.darmo.bendzecie.uzaleznieni.od.mapecu.ja.sie.nie.podłanczam.mam.piec.5.klasy.eko.groszek.taniej.mi.to.wychodzi.jak.z.kotłowni.grzanie.bopera.300.l.koszt.30zł.na.mies.niema.dymu.z.komina
Bbl02.12.2018, 21:23
Rozmawialem z jednym z nowych użytkowników mpecu i powiedzial, że póki co wychodzi go to drogo i jeżeli jego wyliczenia się potwierdzą, to w następną zimę wraca do ekogroszku
Mariusz02.12.2018, 21:10
Bardzo ciekawe czy mpec dopłaca p. Pajerskiej3 ja za mieszkanie 70 metrów w blokach mam samo zużycie ciepła 250, do tego trzeba doliczyć opłatę prrzesylowa. Za wodę ciepłą jedna osoba zapłaci u mnie około stu złotych. Do tego zimna jeszcze dochodzi. I to jest jedna osoba. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Zależy Wam na tym żeby rury pociągnąć a nie to ile będziemy płacić. Woda ciepła kosztuje 35 zły. Zimna 13. Jakby nie liczyć koszt podgrzania wody nawet w bojlerze jest zdecydowanie tańszy
ciekawski02.12.2018, 20:31
MPEC Nowy Targ, otrzymało ponad 10 mln dotacji a ile z tej dotacji poszło na wypłaty prezesów i wice prezesów ??
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl