04.12.2018, 10:29 | czytano: 3139

Policja ostrzega turystów: znowu pojawiły się wirtualne pensjonaty

Jesień i początek zimy, to czas intensywnych rezerwacji pokoi na Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra w Zakopanem. W parze z dużym zainteresowaniem noclegami idzie wysoka aktywność oszustów.
- Wiele osób zapewne zechce spędzić ten czas, odpoczywając pod Tatrami. Większość z nich zarezerwowała miejsca noclegowe na ten okres już kilka miesięcy temu. Jednak są i tacy, którzy odkładają tę sprawę na gorący okres przedświąteczny. Próbują to również wykorzystać przestępcy poprzez wyłudzanie pieniędzy metodą na tzw. wirtualne pensjonaty - ostrzegają zakopiańscy policjanci.
Na na portalach aukcyjnych, noclegowych, na spreparowanych stronach internetowych, pojawiają fałszywe ogłoszenia o miejscach noclegowych w Zakopanem i okolicach, zwykle w atrakcyjnych miejscach i w korzystnych cenach. - W rzeczywistości jednak oferty te mają na celu wyłącznie wyłudzenie zaliczki, po czym wszelki kontakt z oferentem ulega zerwaniu - przestrzegają stróże prawa.

Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele, pensjonaty, pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy. Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane takie jak numery nip, regon, nazwisko właściciela, zdjęcia pokoi lub widok z ich okien itp. Policjanci na każdy taki sygnał reagują, zmierzając do uniemożliwienia dokonywania wyłudzeń oraz ustalenia stojących za nimi osób. Niemniej, aby wizyta w stolicy Tatr nie zakończyła się przykrym rozczarowaniem, warto poświęcić czas na wnikliwe sprawdzenie rezerwowanego miejsca.

Poniżej kilka porad:

1. Osoba, która zauważy, że zdjęcia lub inne dane jej pensjonatu, domku, apartamentu itp. zostały „skradzione” i znajdują się na innej stronie oferującej noclegi, powinna po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

2. Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę- działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
3. Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.

4. Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu- w przypadku oszustwa są one spreparowane- zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej "anonimowe", tym bardziej podejrzane.

5. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.

6. Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
7. Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.

8. Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

9. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.

10. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.

11. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jan04.12.2018, 18:30
Policja ostrzega to oni dostają kasę za swoją pracę i niech się tym zajmą a nie tną głupa.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl