06.12.2018, 19:10 | czytano: 7068

Kontrowersyjna kopuła w centrum miasta

ZAKOPANE. Na parkingu obok Placu Niepodległości stanęła kopuła, w której mieścić się będzie planetarium. Według pracowników Urzędu Miasta Zakopane, budowla nie miała prawa powstać, gdyż teren objęty jest zapisami Parku Kulturowego.
A przepisy Parku Kulturowego zakazują budowy obiektów tymczasowych, które nie są uwzględnione w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Właściciela planetarium ta argumentacja nie przekonuje. Na budowę obiektu uzyskał bowiem zgodę ze Starostwa Tatrzańskiego.

To nie pierwszy przypadek łamania zapisów Parku Kulturowego Krupówki, jaki ma miejsce w ostatnich dniach. Podobna sytuacja zaistniała na nowej galerii handlowej Krupówki 40, gdzie właściciel zainstalował telebim, na który także nie zezwalają przepisy.

pk/zdj. Piotr K
zobacz także
komentarze
elfenbens07.12.2018, 17:48
przykład idzie z góry. Rząd, sejm, prezydent pokazują, że można bezkarnie olewać prawo. Jakaś góralska działaczka w TV tłumaczy że "na podhalu prawo sie nie przyjeło" i nikt na to nie reaguje, widać się wszyscy zgadzają. Skoro jest powszechna zgoda na lekceważenie prawa, to co sie dziwić, że stawiają co chcą i gdzie chcą. To ma być państwo prawa ? śmiechu warte.
Kto jest bardziej bezczelny i ma więcej pieniędzy, ten może robić co chce.

Gdyby to się działo w innym kraju to już by mu to rozebrali i obciążyli kosztami. A jak parę lat temu Sienkiewicz powiedział, że państwo mamy teoretyczne, to do dzisiaj mu wypominają. No a nie jest teoretyczne skoro nic nie może ?
wodnik07.12.2018, 17:38
kto w starostwie wydał zgodę i na jakiej podstawie ? może urzędnicy z UM powinni zacząć od pogadania ze starostwem. A jak się nie da bo wszystko jest zgodnie z jakimiś przepisami, to poprosić inspekcje pracy o wizytę - nawet na zdjęciu widać że nie przestrzegaja przepisów BHP. A po PIP sanepid, strażaków albo inna skarbówkę. Jakby właściciel dostał parę mandatów to by mu się przestalo opłacać i sam by zwinął.
Ciekawe, że urzędnicy niektórym potrafią latami obrzydzać życie kontrolami i inspekcjami, za 10 zł p sądach ciągać, a w stosunku do innych tylko rozkładają bezradnie rączki i mówią że nic nie moga - a każdy widzi że mogliby tylko nie chcą.
szary07.12.2018, 17:19
jo, powiedzże gdzie mieszkasz, to ci na sąsiedniej działce postawię chlewnie zachowując odległości od twojego okna. Jak ci smród nie da wytrzymać, to też ci powiem - na swojej działce, za swoje pieniądze moge robić co chce. Ciekawe czy dalej byś tak gadał. Może byś wtedy zrozumiał, że nie chodzi o bzdurne interpretacje.
Michał07.12.2018, 15:58
Panie Konradzie proszę się nie denerwować wszystko zgodnie z prawem jak również zgodnie z parkiem kulturowym który ma jasny zapis... w skrócie... jak ton sami napisali... uchwała nie narusza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego... i jeśli on coś dopuszcza tzn że może być w danym miejscu i koniec kropka .
oleg07.12.2018, 14:09
Jo. Gdy sobie ty stawiasz to jest w porządku ale gdy by ci sądiad wystawił mimo zachowanych odległości od granic hałaśliwą działalność to byś inaczej gadał.
Konrad0807.12.2018, 10:48
To jest paranoja bo jeśli z tym się czegoś nie zrobi.. tj. w sytuacji kiedy obowiązują przepisy parku kulturowego i ktoś sobie stawia budowlę (tymczasową), która nie dość że ewidentnie stoi w sprzeczności z tymi przepisami, co więcej wygląda ohydnie - to będzie sygnał dla innych, że można te przepisy ewidentnie olać... Ale jak to się ma do tego że Miasto Zakopane dostało nagrodę za przepisy dot. parku kulturowego i ich wprowadzanie a tutaj co brak reakcji? Reakcja powinna być natychmiastowa i to taka, aby ktoś od razu poczuł, że tych przepisów nie wolno łamać. Bo po to były te przepisy, aby właśnie takie badziewie nie powstawało, po to aby nasze miasto piękniało, po to aby usunąć ten cały bangladesz... Wzywam władze miasto do natychmiastowej, szybkiej i skutecznej reakcji. Proszę nam pokazać, że te przepisy działają.
piła łańcuchowa07.12.2018, 09:23
PIP macie dowód praca na wysokości bez stosownych i prawem nakazanych zabezpieczeń
Jo07.12.2018, 08:51
Jaki to prawem jakiś tam urząd ma mi dyktować co ja mam stawiać na swojej działce i za swoje pieniądze zachowując odpowiednie odległości od sąsiadów.Najwyższy czas zakończyć te bzdurne interpretacje urzędasów ****
Magda07.12.2018, 06:29
Wszyscy uzyskują zgodę starostWA. ABW może czas się tym zająć i wyprowadzić kogo trzeba!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl