11.12.2018, 19:08 | czytano: 6037

Szymon Fatla: "Podnoszenie podatków nie może być metodą na prowadzenie polityki finansowej Miasta"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Naszym priorytetem winno być szukanie daleko idących oszczędności w funkcjonowaniu Miasta, a już na pewno nie realizowanie wielkich inwestycji generujących tylko i wyłącznie koszty, a nie powodujących zwiększenie w Mieście ilości miejsc pracy lub inwestycji prywatnych - mówił do radnych Szymon Falta.
Radni zdecydowali w poniedziałek o podniesieniu stawek podatku od nieruchomości. Nim do tego doszło, radny Szymon Fatla podjął próbę przekonania Rady, by podatku nie podnosić.
Projekt uchwały zakładał stawkę dla budynków związanych z działalnością gospodarczą na poziomie 21zł za metr kw. Dla porównania radny podał, iż w Gminie Nowy Targ jest to kwota 16zł/m kw, w Gminie Szaflary - 17,74zł/m kw, a w Gminie Czarny Dunajec - 14,50zł/mkw.

Młody radny wygłosił następujące oświadczenie:

"Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo Burmistrzowie, Drodzy Nowotarżanie.

Nie sądziłem, że tak szybko, bo już na drugiej sesji, w której mam przyjemność uczestniczyć jako radny, stanę przed olbrzymim dylematem. I nie jest to bynajmniej dylemat jak głosować ws. Przedmiotowej uchwały, bo tu o nim mowy być nie może, a raczej dylemat jak przekonać Państwa Radnych, by tą uchwałę odrzucili. Na szczęście jest uzasadnienie, zgłaszającego uchwałę Pana Burmistrza, które znacząco pomaga mi rozwiązać ten problem.

Cytuję: “Podobnie jak w poprzednich latach, Miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców poprzez uchwalenie stawki dużo niższej niż stawka maksymalna”.

Jest to o tyle zabawne zdanie, że proponowana w projekcie uchwały stawka dla budynków związanych z działalnością gospodarczą wynosząca 21zł, stanowi aż 89,5% stawki maksymalnej! Idąc tym tropem można by dalej żartować, że stawka od gruntów związanych z działalnością gospodarczą na poziomie 97,8% stawki maksymalnej to również daleko idący akt sprzyjania przedsiębiorczości. Projektodawcy niestety zabrakło już litości dla właścicieli budynków mieszkalnych, gruntów oraz budynków pozostałych, budowli, a także budynków zajętych na udzielanie świadczeń zdrowotnych, gdzie stawki stanowią 100% stawki maksymalnej.

Pomocny jest również kolejny cytat z uzasadnienia: “Biorąc pod uwagę ogólnie ciągły wzrost cen jak również ciągły wzrost potrzeb finansowych Nowego Targu związanych z koniecznością coraz większego zakresu infrastruktury komunalnej, podwyższenie stawek podatkowych ma istotne znaczenie dla dochodów budżetu Miasta”. Ciągle rosnące ceny produktów, usług, kosztów pracy to w ostatnich latach wielka bolączka przedsiębiorców i mieszkańców naszego Miasta. Dlatego wg Projektodawcy rozsądnie jest podatnika obciążyć jeszcze większymi daninami. Czy to brzmi logicznie? Nie. Czy to jest działanie sprzyjające rozwijaniu się Miasta i bogaceniu się obywateli? Oczywiście, że nie. Priorytetem w działaniu Rady Miasta powinno być takie kształtowanie obciążeń fiskalnych, by portfele mieszkańców były na pierwszym miejscu! Naszym priorytetem winno być szukanie daleko idących oszczędności w funkcjonowaniu Miasta, a już na pewno nie realizowanie wielkich inwestycji generujących tylko i wyłącznie koszty, a nie powodujących zwiększenie w Mieście ilości miejsc pracy lub inwestycji prywatnych.

Szanowni Państwo, drogie koleżanki i koledzy Radni. Apeluję, byśmy nie podejmowali tej uchwały w tym kształcie. Podnoszenie podatków nie może być metodą na prowadzenie polityki finansowej Miasta. Kierujmy się jedną, podstawową zasadą i prawidłem - Miasto bogate bogactwem swych obywateli, a nie wielkością budżetu.

Panie Przewodniczący, na koniec, chciałbym poprosić o to, by wyniki głosowania ws. Przedmiotowej uchwały były wyświetlone na rzutniku na dłuższą chwilę, tak by opinia publiczna mogła przekazać, kto dba o interes podatnika, a kto jest za ich coraz większym łupieniem. Składam także wniosek formalny - o 10 minutową przerwę w obradach, by wszyscy mogli się doskonale zastanowić kogo reprezentują w Radzie Miasta. Dziękuję."
Wniosek o przerwę przepadł, bowiem większość radnych nie chciała przerywać obrad.

Przewodniczący najliczniejszego klubu, Jacenty Rajski w oświadczeniu radnych "Naszego Miasta" zadeklarował poparcie dla zmiany wysokości stawki proponowanej przez burmistrza, przypominając, że 7 lat podatki nie były w Mieście podwyższane.

Szymona Fatlę wsparł jego klubowy kolega. Michał Glonek wyliczał, że czeka nas wszystkich wzrost cen za energię elektryczną, że podrożało już paliwo, że "poszły w górę koszty zatrudnienia". - A my, ze strony Miasta dokładamy kolejne obciążenia na przedsiębiorców. Im większe obciążenia, tym jest mniej inwestycji. Jak nie będzie nowych inwestycji, to nie będzie wpływów do budżetu. Tak to wygląda. Ale jeśli ktoś nie prowadzi działalności gospodarczej to tego nie zrozumie. Bardzo proszę o poważne przemyślenie, jak w tym głosowaniu się mamy zachować - apelował.

Michał Glonek dodał, że rozumie sytuację przedsiębiorców, bo sam prowadzi działalność gospodarczą. W reakcji skarbnik Miasta Łukasz Dłubacz wyliczył radnemu, że podwyżka w jego przypadku oznacza ok. 40 zł rocznie. To bezpośrednie wskazanie nie spodobało się radnemu, która zaprotestował przeciwko tego rodzaju "personalnym przytykom" .

Podatek od nieruchomości podniesiono. "Za" było 12 osób, "przeciwko" 9.

Oto jak głosowali radni:
za/ Stefania Drąg-Iłęda, Ewa Garbacz, Bożena Groń, Grzegorz Luberda, Jan Łapsa, Marek Mozdyniewicz, Leszek Pustówka, Jacenty Rajski, Danuta Sokół, Krzysztof Sroka, Danuta Szokalska-Stefaniak i Katarzyna Wójcik.

przeciw/ Szymon Fatla, Marek Fryźlewicz, Bartłomiej Garbacz, Michał Glonek, Paweł Liszka, Agata Michalska, Lesław Mikołajski, Ewa Pawlikowska i Andrzej Swałtek.

s/
zobacz także
komentarze
nadzieja14.12.2018, 08:14
No i tacy ludzie powinni zasiadać w Radzie! Wreszcie jakieś odkrywcze spojrzenie i odwaga formułowania niezależnych myśli. Dość już tego zasiedziałego układu mędrasi dbających wylącznie o własne diety i dmuchanie obietnic Watychy. Czas przewietrzyć to miasto i wreszcie zacząć oddychać pełną piersią (!), wszak dusimy się nie tylko od smogu. Dusi nas niemoc i bezmyślność władzy!
Barbie13.12.2018, 07:40
@Ken, tylko jaki nowoczesny stadion mają piłkarze a na jakiej ruderze grają brązowi medaliści Mistrzostw Polski, którzy za równo 2 tygodnie będą walczyć o Puchar Polski
azorek12.12.2018, 23:32
Ken zdradził Barbie i ma teraz nową koleżanke Nelę :) I razem ustalili , że podnoszenie podatków jest super , ale niestety akcja nie dzieje się w pudełku z zabawkami .
Ken12.12.2018, 22:32
@nela jakoś mnie nie dziwi ze większość komentujących nie zwróciła a to uwagi, gdyż większość tych komentarzy wypływa prawdopodobnie spod tej samej klawiatury :) poza tym dobrze wiesz, ze są wśród nas tacy którzy do tej pory nie mogą się otrząsnąć po Porażce wyborczej pisanej przez wielkie P !
Nela12.12.2018, 18:28
@ken no widzisz. Jakoś większość komentujących nie zwróciła uwagi, że wszystkie inne stawki są stawkami maksymalnymi jakie może uchwalic Rada Miasta. Jakoś Pan Radny Fatla nie broni emerytów którzy za mieszkania będą płacić stawki maksymalne czy zwykłych mieszkańców, za to broni przedsiebiorcow którzy mają stawkę niższą zarówno na stawkę od gruntu jak i stawkę za budynki. Jeszcze przedsiebierca koszt podatku wlicza w koszty uzyskania przychodu. Jestem za dawanie pieniążków na wszelką edukację dzieci i młodzieży, ale nie na stypendia sportowe dla dorosłych facetów . Jestem też za pięknie utrzymanym rynkiem i czytanie o tych wstazkach już jest nudne. I może jasno ktoś tutaj napisze ile procent budżetu idzie na cele socjalne pewno z 40 procent. To pisze żeby mi ktoś nie pisał że miasto ma jeszcze więcej dawać na opiekę i remont budynku socjalnego
Ken12.12.2018, 17:45
@nela dziękuje za zrozumienie. Niestety tutaj chyba nie znajdziemy wielu takich co rozumieją na czym polega podatek vs. wydatki na potrzeby publiczne. Cieszę się, ze niektórzy zauważyli fakt, ze nie tylko tym niszowym hokejem nasze miasto żyje. Nie tylko quasi zawodowcy powinni drenować budżet miasta, ale dotacje powinny być kierowane jeżeli już to do dzieci i młodzieży ! Czy ktoś ma wogole pojęcie jaka przepaść się szykuje w wychowankach klubów sportowych ? Szczególnie tym hokejowym ? Dlaczego ja jako podatnik mam płacić na dyscyplinę sportu, do której nawet dzieci się nie garna... zobaczcie na piłkarzy z NKP Podhale, brakuje tam miejsc w grupach ! dlaczego kh Podhale nie dba o swoje naturalne zaplecze sportowe ? Odpowiedz jest prosta, dość wyrzucaniu pieniędzy w błoto, wówczas być może rada nie byłaby zmuszona do podnoszenia podatków. Niestety taka jest prawda czy komuś się to podoba czy nie. Propozycja podwyżki o Ok. 3% wynika z odpowiedzialności za miasto i mieszkańców ze strony burmistrza i 12 radnych, którzy mieli odwagę ta niełatwa i niepopularna decyzje podjąć. Mieszkańcy Nowego Targu w większości to rozumieją, a to ze taki pan Fatla z innymi to negują to jest oczywiste. Nie maja czym zabłysnąć wiec chwycili się tematu podatków i biednych, uciśnionych podatników...
Proste12.12.2018, 17:15
Ja na miejscu ekipy rządzącej trzymałabym sztamę z tzw. opozycją bo na mądrości jeszcze nikt nie przegrał.
Brawo Fatla !!!12.12.2018, 14:29
Widzę że Pan Fatla i reszta która głosowała i zrozumiała Pana Szymona to normalni ludzie którzy wiedzą po co są radnymi, reszta to *** działające dla urzędu i bez własnego zdania oraz jak urzędnicy szkodzą miastu zamiast pomagać obywatelom!!!
Przedsiębiorcy12.12.2018, 14:12
Na szczęście inni nie zmarnowali.Szymek, będzieny Cię wspierać.
azor12.12.2018, 13:57
No macie teraz , to co chcieliście , czyli człowieka co to " Nie wyobrażam sobie ... "
Ela12.12.2018, 13:06
zmarnowałam głos na Fatle. On nie wie o co chodzi i przez 5 lat będzie radny bezradny
PK12.12.2018, 11:19
Teraz narzekacie na wzrastające podatki?A trzeba było myśleć przy wyborach,a nie dopuścić tych ludzi do rządzenie co mają tylko taki pomysł na sprawowanie władzy!.
195612.12.2018, 10:39
PODATKIdo góry od nieruchomość pod działalność bo panowie Łapsa z Oleksówek iPustówka co mają do podatkowania ŁAPSA MOSTEK
TAK12.12.2018, 10:18
Gdzie zaoszczdzić pieniądze ?
1. Zlikwidować całkowiecie uposażenie rady miasta - radny powinien pracować za darmo. Proszę brać przyklad z Radnego Powiatowego Pana Borzeckiego.
2. Zwolnić zastępców burmistra - od roboty są naczelnicy w UM
3. Zwolnic 50% urzędników w Mieście a wczesniej przeprowadzić audyt przez firmę zewnetrzną, która oceni wydajnośc pracowników urzędu.
4. Burmistrza miasta na pół etatu - to powinna być funkcja społeczna w miescie dla osób które nie chcą się niczego juz dorabiać. Jest kilku osób w miescie które taką funkcje godnie by reprezentowały za 0 zł
5. Całkowiecie zapomnieć o nowej hali lodowej - pomysł utopia. Nie stać nas na to.
6. Zlikwidować rady nadzorcze w spółkach miejskich - zatrudnić dobrych menadzerow.
7. Zapomnieć do Geotermi z Szaflar. My jako Nowy targ nie będziemy mieć nic do powiedzenia a inwestycja jest bardzo wysoka za zbyt niskie udziały w spółce. Wykonać wlasny odwiert ( tylko po tym jak by Miasto NT dostało by dofinansowanie ) dodatkowo zgazyfikować miasto. Ludzie powinni mieć alternatywe.
8. Nie remontować MOKu - nie stać nas na to obecnie.
9. Wszystkie zaoszczedzone pieniądze przeznaczyć na strategiczne inwestycje dla Miasta
- Strefa Aktywnosci Gospodarczej - nowe miejsce ,
- przygotowanie inwestycji - budowy tras biegowych w Gorcach Zima/Lato,
- przygotowanie inwestycji - budowa stacji narciarskiej Bukowina Miejska (pomysł Pana Liszki z tego co pamiętam)
- przygotowanie inwestycji - budowa parku rozrywki wraz z budową parku wodnego na wzór tego który powstaje w Mszczonowie tylko w mniejszej skali )
I nie chodzi o to aby oszczędzać tylko chodzi o to aby pięniądze dobrze inwestować. Dodatkowo nie chcę być złym prorokiem ale Miasto Nowy Targ czeka marazm przez kolejne 5 lat. Nowotarzanie tak wybrali wiec ich decyzję należy uszanować . Co prawda rada miasta powinna być w opozycji do Burmistrza ( patrz wynik wyborow ) ale partykularny interes nielicznych radnych spowodował, że dziasiaj w kilka chwil mamy wyzsze podatki dzieki ekipie *** pana Burmistrza. Na koniec proponuje wszystkim zainteresowanym aby bardziej aktywnie uczestniczyli w wyborach samorządowych wtedy nie będzie problemu z podnoszeniem podatkow...
halka12.12.2018, 09:49
@Anka. Jedź do Szczawnicy i zobacz jak SM działa. Zwłaszcza na rogu Głównej i Skotnickiej. Autobusy PTTK zatrzymują się na przejściu dla pieszych przed Halką. Wszyscy wiedzą i nic nie powiedzą.
Lecho,ho,ho12.12.2018, 09:36
Piękne nazwiska widzę za podniesieniem podatków, a jeszcze .tak niedawno prosiliście o nasze głosy. Większość z was nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności więc cóż wam podatki,podniesiemy rączki, przecież po to tu przyszliśmy.A miało być ponad podziałami i jak to jedna pani powtarza zgoda buduje.Ale żeby tak na pierwszej radzie? Wyborcy są pamiętliwi.Szymon, tak trzymaj,trzeba mieć zasady w życiu o których niektórzy zapomnieli.
Nowo Tarzan12.12.2018, 09:35
Fatla gatka prosta populism. A jakąś alternatywa to już nic. Tylko pod publikę.
ja12.12.2018, 09:09
Wszyscy chca mieć nowe drogi , pięknie utrzymana zieleń w mieście tylko że to kosztuje !! ta podwyzka to jest nieznaczna w porównaniu do podwyżki smieci . Mistao powinno samo odbierać śmieci .
Magda12.12.2018, 08:42
Jak fajnie być w opozycji. Populizm i zero odpowiedzialności
Iglopulo12.12.2018, 08:19
Populizm w wykonaniu pana Fatli totalny . Mówienie skarbinkowi że on nie powinien patrzeć na budżet tylko na dalekie plany wg opozycji to kpina. Właśnie budżet jest po to by tonować takie wolnościowe plany jak obniżanie na maxa podatków jakie reprezentuje stowarzyszenie w jakim działa pan Fatla.
Andrusas12.12.2018, 06:22
Szkoda że oddałem głos na tego Watychę .
buhaha12.12.2018, 02:54
Narzekacie na KTT a KTT wybrało PIS i buije dutki.
ewka12.12.2018, 02:31
Kryzys jest diety w dół!
Józek12.12.2018, 01:00
Ja czytałem ze w tych miastach i gminach w których PO wygrało to będą specjalnie podnosić ceny wszystkiego żeby powiedzieć że to wina 500+ i żeby dać to muszą dwa razy zabrać.
Demokracja!12.12.2018, 00:36
Żółta kamizelka ma rację! Jak my mamy płacić wiecej to niech urząd zarabia mniej i wtedy się wezmą nieroby do pracy .
Staś12.12.2018, 00:24
Drogi Tikeju a gdzież ja sugeruję, że przedsiębiorca ma zasuwać na resztę ludzi. Sam mam własną firmę i wiem z jakimi obciążeniami wiąże się jej prowadzenie. Znam również zalety posiadania własnego biznesu. I dodam, że mam 3 dzieci, na żadne nie pobieram 500+. Dzięki temu mogłem przez wiele lat obserwować stan szkół w naszym mieście, stan służby zdrowia i terenów rekreacyjnych. Wiem więc, że te miejsca wymagają dużych nakładów finansowych, a do tego potrzebne są podatki. I ja je chętnie zapłacę, bo chcę, żeby wszyscy mogli korzystać z dobrze wyppsażonych szkół czy przychodni. Zapłacę też dlatego, żeby były pieniądze na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży- niekoniecznie na poerwszą drużynę, ale zdecydowanie na MMKS. I będę się czuł dobrze, że te kilkadziesiąt złotych zasili kasę jakiegoś klubu lub będzie włożone w remont chodnika. Znam przedsiębiorców, którzy tylko krzyczą jacy to się czują dojeżdżani, ale to są ludzie, którzy chcą mieć wypasione firy i domy w pierwszym roku działalności. A ja proponuję małą łużeczką nabierać, a dużo pracować. Uczciwie pracować.
Żółta kamizelka12.12.2018, 00:16
Podatki w górę i media to diety radnym i watyszce wynagrodzenie też w dół w sejmie PIS dał rady to w Nowym Targu też dadzą.
ewa12.12.2018, 00:03
ciekawie nam się zapowiada opozycja w radzie miasta
Wierny11.12.2018, 23:48
Do Kena ! Proszę absolutnie nie pojawiać się na lodowisku ! Zepsuje pan klimat! To miejsce dla pasjonatów, którzy swoją obecnością wspierają malutkich i dorosłych sportowców i tych którzy oddali zdrowie dla tego sportu teź. ..... nie zapraszam a zarazem boleję nad pańskim podejściem do życia
haha niech wam bolek da11.12.2018, 23:40
Nie narzekać jak dopiero co było głosowanie. Co chcielsciei to macie.
Tak dawaj nam wiecej jak głosowałeś11.12.2018, 23:36
Postawiło krzyżyk a teraz zdziwiony.
Anka11.12.2018, 23:27
I cóż takiego osiągnął młodzian Fatla z postulatów jakie głosił przed paru laty, dokładnie - NIC , bo rozwiązanie Straży Miejskiej to największy błąd jaki popełniono, przynajmniej oni coś pożytecznego robili w przeciwieństwie do większości nowotarskich urzędników. W Zakopanem i Szczawnicy Straż Miejska działa a mieszkańcy sobie chwalą, w Nowym Targu można zaparkować nawet na chodniku a jak się zwróci kierowcy uwagę, to śmieje się w twarz. Hulaj dusza piekkła nie ma.
Michal11.12.2018, 22:54
Do Kena.Proszę iść na lodowisko wejść na lód i powiedzieć tym wszystkim dzieciom w wieku od 10 lat do 18 że jest pan za zakończeniem ich treningów ich pasji i ich rywalizacji.Ciekaw jestem czy starczy na tyle odwagi.Łatwo być anonimowym
Barbi11.12.2018, 22:52
@Ken sięgnij wzrokiem poza piłkę nozną, bo to nie jest sport narodowy. Zamiast promować to co tutaj mamy na miejscu, to jak zwykle małe nowotarskie smutne ludziki narzekają, bo nie lubią hokeja. Smutno mi to patrzeć na Was i na 100 osób na meczu piłki nożnej, gdzie na hali lodowej jest wtedy ok. 3 tysięcy. Liczby mówią same za siebie.
TiKejMax11.12.2018, 22:38
@Staś - jak tak dalej pójdzie to ja tez przeżyje z 500+ i niech robią na mnie naiwni przedsiębiorcy, z których łupi się ile wlezie, których ściga się jak zwierzynę łowną, bo może da się jeszcze parę złotych zedrzeć. Te socjalistyczne tony w twojej wypowiedzi sugerujące że przedsiębiorca ma wypracować zysk dla miasta pozwalający na zaspokojenie potrzeb mieszkańców, trąci jakimś Bierutem. A co to przedsiębiorca na wszystkich nierobów wokoło ma zasuwać? No ręce opadają! A nie widzisz tego, że ten przedsiębiorca na ulicy nie znajdzie pieniędzy na pokrycie podwyżki, ale przerzuci to na ciebie, na swoich klientów? To ty zapłacisz drożej, praktycznie w każdym sklepie, każdym zakładzie usługowym, itd. Głupota w czystej postaci!
Dodam że głosowałem na pana Rajskiego i żałuję, bo rada nie wykazuje chęci aby zająć się problemem smrodu w powietrzu, egzekwowaniem prawa wobec kierowców dzięki którym zamiast po chodnikach musimy chodzić po jezdni, a więc kwestii elementarnych od dawna zaniedbanych przez miasto, ale zaczyna od podwyższenia i tak już wysokich podatków, w wymierającym mieście, w którym nasze dzieci nie widzą dla siebie przyszłości. Ciekawe dlaczego...
ppp11.12.2018, 22:36
Kaśka W. opamiętaj się bo sama prowadzisz działalność !!!
ens11.12.2018, 22:34
bo najłatwiej to ukraść :)
Nela11.12.2018, 22:22
@ken ale nikt nie ma odwagi powiedzieć nie podnosimy podatków i nie dajemy na hokej!!! Swoją drogą jak Pan radny tak młody i energiczny niech zbierze parę tysięcy podpisów pod inicjatywa ustawodawczą i zmienia zasady ubezpieczen społecznych i innych obciazen dla przedsiębiorców. Niestety jak energia drożej to lampy uliczne, prąd w szkołach urzędach też rośnie. Może raz w tygodniu wyłączamy prąd na jednej z ulic . Poza tym nie wiem czemu w sprawach kultury, sportu, dróg, komunikacji miejskiej chcemy porównywac sie z Krakowem a jeśli chodzi o podatki to z gminą Szaflary i innymi wiejskim gminami
abc11.12.2018, 21:55
no i "wyszło szydło " z wora!!!
po wyborach hulaj dusza.
będzie lepiej za chwilkę, poczekajmy.
Klaudia11.12.2018, 21:46
Jako młoda mieszkanka jestem przerażona tym, że w mieście nie ma miejsc pracy. Nie chcę zostawiać rodziny i przyjaciół tylko po to żeby wyjechać za pracą poza Podhale. Co z tego, że mam dobre, wyższe wykształcenie skoro nie ma dla mnie miejsca w moim własnym, małym, domu?
Dodatek11.12.2018, 21:45
Bycie w opozycji to bajka!
Bajsykle11.12.2018, 21:42
Pani Ewa.G to niech lepiej wraca do szkoły, bo nie są się ciągnąć dwóch srok za jeden ogon ;)
baciok@11.12.2018, 21:41
Mój poprzedni komentarz napisałem pod nickiem b. Nie dopisałem baciok@
b11.12.2018, 21:39
Do nick DżejDżejOkocza.
Jestem właśnie . Mogę spokojnie poprzeglądać neta po skończonym dniu pracy. Musze ciężko zarobić na każdą złotówkę.
Powiem jeszcze raz PiS to bolszewia gospodarcza. Po drugie może bym i uwierzył w dobre intencje Radnych NT i zgodził się z ich taką lekka łatwością podwyższania wszelakich danin jeżeli by zrezygnowali z diet, a obradowali za symboliczną kawę , ciasteczko i wodę mineralną.
Pozdrawiam niezłomnego fana PiSu DżejDżejOkocze
Blokuś11.12.2018, 21:33
Przeciw Bartłomiej Garbacz , Za Ewa Garbacz chyba będzie kłótnia w małżeństwie ????????
Z grapy11.12.2018, 21:29
I Jasiek strazok za podwyżkom ? I ta pani nowa No to trza zrobić referendum o obniżkę dla radnych o 50%
Staś11.12.2018, 21:27
Droga d_pokracjo, a ja myślałem, że burmistrz, skarbnik i świta urzędników bierze kasę za wykonywanie zadań wskazanych przez Radę Miasta i radnego Fatlę również. I teraz to właśnie na nim spoczywa obowiązek poszukiwania i przedstawienia rozwiązań, które przełożą się na dobrobyt mieszkańców. Pan radny przeciwstawia się podnoszeniu podatków, ale nie wskazuje rozwiązania skąd wziąć pieniądze na zaspokojenie potrzeb ludzi. Niech się postara i je znajdzie, przedstawi na sesji i przekona innych do swoich pomysłów, niech uchwalą budżet, a urzędasy niech go wykonają. Tyle. Po obejrzeniu wczorajszej sesji mam wrażenie, że radny stanął w obronie interesów tylko i wyłącznie grupy przedsiębiorców.
wzrokowiec11.12.2018, 21:26
widzę tu kilku radnych którzy jak kiedyś zabiorą głos to będzie kompromitacja totalna
Ken11.12.2018, 21:23
Zgadzam się z Tobą Nela w 100%. Populizmem ciągnie od Fatli i jej kolegów z daleka. Proponują obniżenie podatków ? Ale kosztem czego ? Ja znam receptę. Około 6 stow jest przekazywane na sport ?mistrzowski? czyli hokej na lodzie. Obetnijmy dotacje na hokej i obniżmy podatki ... ja będę stał murem za tymi radnymi którzy odwarza się wreszcie powiedzieć STOP marnowaniu naszych pieniędzy na ten niszowy i umierający sport nie tylko w mieście ale i w Polsce!
pol11.12.2018, 21:23
teraz proszę zrobić porządek na Targowicy z opłatami , początek kadencji ,najlepiej teraz, Panie Watycha do roboty , tu niech się Rada wykaże, ale jak znam życie pewnie tu jakieś układziki są
Olaf11.12.2018, 21:01
Młody i mądry. Reszta to zdemorlizowani starzy wyjadacze. Układy, ukladziki. Un unemu, un unemu, un unemu. Nasz zwyczajny komunizm z demokratyczna maska. Nihil novi.
Michał11.12.2018, 20:41
Jak to było:miasto będzie prowadzić politykę wspierającą przedsiębiorców-a tu podwyżka podatków.No brawo.Oj wybraliśmy radnych pro rozwojowych.A czeka nas jeszcze podwyżka podatkow od srodków transportu.Ale 12 do 9.Niedobrze.Brawo Szymon
DżejDżejOkocza11.12.2018, 20:26
No i gdzie baciok i gdzie obserwator ? Narzekacie na PiS a tu proszę, niespodzianka. Więc zanim powiecie, że wszystkie podwyżki są przez partie rządzącą, to najpierw warto się zastanowić, kto podnosi opłaty w samorządach.
d_pokracja11.12.2018, 20:26
Droga Nelu, populizmu, demagogii i skrajnej niegospodarności to jest, aż nadto w poczynaniach ekipy Watychy i nie ma co szukać mądrości tam, gdzie jej nie ma. Otóż w gwoli ścisłości to ani radny Fatla, ani żaden inny nie jest od tego, by wskazywać rozwiązania dla zatrudnionych urzędasów, razem z burmistrzem, skarbnikiem i całą ich świtą. Oni za to biorą duże pieniądze publiczne i mają się wykazać umiejętnością zarządzania majątkiem miasta niekoniecznie sięgając raz za razem do kieszeni mieszkańca. To potrafi każdy, szczególnie gdy w Radzie zasiada tak zwana większość figurantów, co nic nie kumają, ale hołdują zasadzie mierny, ale wierny. No i mamy pasztet na wesoło. Zresztą drogi i śmierdzący.
obiektywizm11.12.2018, 20:16
Całe oświadczenie p. Fatli, wypowiedz p. Glonka, a Rajskiego wybrane jedno zdanie. A ja słyszałam że w związku z przygotowanym projektem budżetu na 2019 i inwestycjami w nim zapisanymi
Opop11.12.2018, 20:14
Pewnie już jest jedna super inwestycja czyli muzeum drukarstwa. Kolejne budowa MOK i gala widowiskowa. Ludzie robicie lodowisko w rynku gdzie ze względu na powietrze nie powinno się przebywać. Na wszystko trzeba pieniędzy czyli najłatwiej od ludzi zebrać. Ciekawe ile miasto zapłaciło za teren pod planowany parking koło straży pożarnej i teraz na skutek tego trzeba zgarnąć od ludzi. Tragedia.
Ciekawy11.12.2018, 20:03
Jeżeli radny Fatla powie, że jest zwolennikiem zaprzestania dotowania drużyny hokejowej (KH), to ja będę za obniżeniem podatku i nawet na niego zagłosuję! Wszyscy chcą mieć czyste miasto, super drogi i chodniki, drużynę hokejową, piękne szkoły i miód w kranie. Za darmo oczywiście i na dodatek nie płacić podatków. A najlepiej nie pracować, a nowonarodzone dzieci niech od razu mają przyznaną emeryturę. Wierzę, że Pan Fatla wpadnie na pomysł jak osiągnąć taki stan, a może już nawet wie?
Robert11.12.2018, 20:02
To niech Pan Fatla pokaże gdzie można zaoszczędzić pieniądze. W tym wystąpieniu jest tylko krytyka i ogólne stwierdzenia a to umie każdy. Radny powinien pokazywać sposoby rozwiazania problemu a nie tylko krytykować.
podsumowanie11.12.2018, 19:45
To było do przewidzenia, jak nie ma skąd - to w kieszeniach mieszkańców pogrzebać, najlepiej byłoby rozpisać referendum i nowe wybory do rady.
Czemu radni nie chcieli zaoszczędzić na ustalaniu niższej pensji burmistrzowi jeśli jest brak pieniędzy w budżecie? tylko pierdykneli mu najwyższą z możliwych.
Brawo Panie Szymku!
Nela11.12.2018, 19:29
Pan Fatla może poda przykład gdzie zaoszczędzić bo już raz z jego inicjatywy zaoszczędzilismy i zlikwidowano straż miejską. Pan Glonek mówi , że mniej imprez ok ale też nie dla drużyny hokejowej. Wszyscy chętnie wyciągaja rękę do pieniędzy publicznych. Porównanie gmin wiejskich z miejska to raczej brak znajomości finansów publicznych. Populizm i tyle
Małpa11.12.2018, 19:24
Uważam ze wszystkie głosy powinny byc jawne tak aby radni wiedzieli ze ich głos niesie za sobą konsekwencje. Ja np dzis zapamietałam dzieki komu bede płacić wiecej na wstążki dżoany i klakierów Grzegorza
Tancerz11.12.2018, 19:21
I słusznie. Trzeba podnieść podatki. Wstążki coeaz droższe.
Radca prawny11.12.2018, 19:21
I tak Panie Szymonie zetknął się Pan z rzeczywistością .
Górnolotne marzenia prysły .Ta rada nie idzie na argumenty
czy konstruktywne pomysły tylko głosuje " z klucza ".
Nie za czymś tylko lub przeciw komuś.
Swoją drogą pomysł obniżenia podatku od budowli był ciekawy.
I tak na prawdę skarbnik jeśli jest coś wart powinien
z pamięci podać kwotę.Tak łatwo oceniał wzrost podatku od m2 .
Jeszcze się nie zdarzyło w historii Nowego Targu również za Fryźlewicza
żeby obniżono w trakcie roku budżetowego uchwalony podatek .Jedyna szansa Panie Glonek że Wojewoda dostrzeże że od budowli uchwaliliście
stawkę 0.02 zł -Tak przecież jest w tekście uchwały str 2.
ceny11.12.2018, 19:13
potem sie nie ma co dziwic ze w sklepach ceny sa jakie sa
Zobacz pełną wersję podhale24.pl