20.12.2018, 12:57 | czytano: 5775

Nocne dyżury aptek zaskarżone

Apteka z Rabki-Zdroju nie zgadza się na nocne dyżury, które wyznaczyła placówce Rada Powiatu Nowotarskiego. Zdaniem jej właścicieli, to ingerencja w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i niepotrzebne obciążenie. Władze powiatu odpowiadają, że takie są przepisy, właściciele apteki rozpoczynając działalność wiedzieli, z jakimi obowiązkami się to wiąże.
Przedstawiciele firmy podkreślają, że również Okręgowa Izba Aptekarska nie widzi potrzeby pełnienia przez apteki nocnych dyżurów. Za wystarczający czas pracy uważa się godz. 22. Całodobowe dyżury, w sytuacji, gdy liczba pacjentów korzystających z nich nocą jest znikoma, to narażanie aptek na niepotrzebne koszty i obciążenia.
Jednak Rada Powiatu Nowotarskiego rokrocznie ustala harmonogram nocnych dyżurów aptek na terenie powiatu. Wymagają tego przepisy. Dyżury takie pełnią apteki w Nowym Targu, Szczawnicy, Krościenku i Rabce-Zdroju. W Rabce-Zdroju dyżuruje siedem aptek. Tylko jedna - Zdrowe Ceny przy ul. Podhalańskiej - zaskarżyła uchwałę rady powiatu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Na ostatnim posiedzeniu, radni powiatowi upoważnili starostę do sporządzenia odpowiedzi na skargę. Radni są zdania, że nocne dyżury aptek są potrzebne mieszkańcom. Podczas dyskusji mówili, że właściciele aptek wiedzieli, z jakimi zobowiązaniami wiąże się ich prowadzenie, gdy podejmowali decyzję o prowadzeniu tego biznesu. - Apteki nie mogą się nastawiać wyłącznie na zysk, bo muszą mieć też misję - przekonywali. Pojedynczy radni apelowali, żeby zrozumieć przedsiębiorców z tej branży, którzy bronią się przed kolejnymi obciążeniami.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Koszt działalności21.12.2018, 08:36
Wynikające z przepisów dyżury aptek to normalny koszt działalności w przypadku apteki tak jak prąd w przypadku masarni.
Zainteresowany20.12.2018, 20:38
A co to za protest ma być i czego się nauczą? Czemu ktoś ma dokładać do interesu?
Łorawiec20.12.2018, 20:31
A co najśmieszniejsze Radni pamiętają o centrum powiatu co jest oczywiste mieście Rabka i Szczawnica a z Orawy to człowieku jedź najpierw 15 km do Ośrodka w Jabłonce na opiekę całodobową, a później do Nowego Targu po leki. A przewodniczącym komisji bezpieczeństwa jest pan Jan z Orawy. O innych pamięta o swoich zapomina. To może i opiekę z Jabłonki przenieść do Nowego Targu bo co z lekarza jak nie ma leków.
Xxxx20.12.2018, 18:15
Zamykają intermarche to zamykają aptekę. To jak mogą pełnić dyżury....
Ewa20.12.2018, 17:53
Popieram aptekę! Radni będą mówić o misji innych ludzi... Najlepiej się mówi, jeśli to kogoś nie dotyczy.

Proponuję, żeby Radni Powiatu Nowotarskiego sfinansowali z własnej kieszeni koszty jakie ponoszą apteki w wyniku dyżurów nocnych. To będzie pokazanie mieszkańcom, że radni wiedzą co to jest misja i praca w czynie społecznym.

Jeśli się wymaga poświęcenia od innych to najlepiej najpierw zacząć od siebie.
kogitator20.12.2018, 17:34
@radni bezradni:
Społeczeństwo źle oceniało powstanie gimnazjów i choć było to (wciąż jest) niesłychanie trudne do przeprowadzenia, jednak gimnazja w całej Polsce są wygaszane. Równie źle oceniane są powiaty, darmozjady, zawsze chętni do pomocy cudzymi rękami, na siłę szukają dla siebie czegoś do roboty, ustawodawca na siłę wynajduje im zadania za pomocą odgórnych, biurokratycznych przepisów tak jak ten tutaj. Powiaty w 21 wieku nie mają najmniejszego sensu - zlikwidować!
ja20.12.2018, 16:58
Właścicielu! Apteka to nie sklep z bułkami. Trzeba było prowadzić 1001 drobiazgów. Życie i zdrowie ludzkie nie ma ceny.
Egoiści wszędzie.
pacjent20.12.2018, 15:04
@Jasiek
Jasiek puknij się w głowę siedmio kilowym młotem :)
Może radni sobie przyjdą pracować w czynie społecznym???

Popieram aptekę:)
Jasiek20.12.2018, 13:41
proponuję nie robić zakupów w aptece Zdrowe Ceny przy ul. Podhalańskiej i będzie to właściwy protest. Nauczą się.
radni bezradni20.12.2018, 13:28
Radni zawsze chętni do pomocy. Cudzymi rękami. Bo własne to dwie lewe.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl