28.12.2018, 14:55 | czytano: 4886

Nowe bilety na komunikację w Zakopanem i likwidacja ulgi dla kierowców

Arch. Podhale24.pl
Zakopane wprowadza nowe bilety godzinne, 24h, trzydniowe i tygodniowe. W zamian za to zlikwidowana zostaje 100% ulga dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów.
W miejskiej komunikacji pod Giewontem szykują się duże zmiany. Najbardziej dotkliwą będzie likwidacja bezpłatnych przejazdów dla osób posiadający ważne dowody rejestracyjne. Jest to podyktowane zmianami w prawie, dzięki którym kierowca nie musi mieć przy sobie dokumentu.
– Zdarzało się tak, że nawet 2/3 pasażerów, to były dzieci i młodzież, z dowodami rejestracyjnymi pojazdów swoich rodziców – zaznacza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

W zamian za likwidację bezpłatnych przejazdów mają pojawić się 50% ulgi dla seniorów i tańsze bilety miesięczne. Wprowadzone zostaną także nowe bilety obowiązujące na wszystkich liniach. Będą to bilety godzinne, jedno- i trzydniowe.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
mieszkanka30.12.2018, 12:30
Darmowa jazda zamiast jazdy swoim autem a więc korkowania i smrodzenia dodatkowego w mieście to była świetna sprawa. Dość często korzystałem z dojazdu do pracy w ten sposób. Teraz mam w nosie godzinne bilety czy jakie tam, bedzie smrodził autem. A dowody okazywane przez dzieci? Przeciez kanary kontrolowały to wszystko. Tak trudno ustalić okazującego dowód rejestracyjny z danymi? To jedno. A drugie jak sie chce jechac na podstawie dowodu rejestracyjnego ,t o pomimo braku obowiązku jego posiadania w czasie jazdy trzeba go brac do autobusu. Proste jak drut.
Senior29.12.2018, 20:06
Czy 50% ulga będzie na Kartę Seniora ?
kogitator29.12.2018, 18:50
@ Trzeba być:
Spokojna głowa! Zakopane jest tak bogatym miastem że i na bezpłatne MKP i na na remonty, i na inwestycje, i na darmowy transport i na wszystko inne pieniędzy wystarczy. Tylko trzeba dobrze gospodarować, ściągać podatki również od rekinów, nie tylko od płotek. Zresztą, ten niby to darmowy transport daje dużo w zamian, bo rozwiązuje problemy z parkingami, ogranicza zanieczyszczenie powietrza, a co najważniejsze, przyciąga turystów do Zakopanego, jest takim wabikiem, ponadto wzbudza u ludzi coś czego nie da się skalkulować pieniężnie, ale to coś jest, ta atmosfera lekkości, zabawy, pozbycia się przyziemnych trosk typu bilety czy parkowanie.
Trzeba być28.12.2018, 23:56
Darmowe przejazdy czemu nie??? Jestem za, tylko co na to Rady Miast i gmin przecież to Rada Miasta uchwala zniżki i darmowe przejazdy, należy dodać, że właścicielem MPK, MZK- jest samorząd danego miasta. To radni w swoich uchwałach finansują z budżetu Miasta lub Gminy, funkcjonowanie publicznego transportu zbiorowego. Jeżeli ma to być darmowa komunikacja, to nikt inny tylko radni muszą dać zielone światło, mało tego im więcej żądań transportowych, tym więcej kasy.
Czemu busiarze nie chcą wykonywać kursów nieopłacanych i niepopularnych. Im więcej darmowych przejazdów i zniżek tym większe finansowanie z budżetu danego miasta. Przed radnymi stoi wybór czy remonty, czy inwestycje, czy darmowy transport??? zawsze jest rozwiązanie tylko co wybiorą radni polecam dla rozwagi acc..
Aha publiczna komunikacja kosztuje, koszt wozokilometra oscyluje około ośmiu złotych mn. Kraków, Nowy Sącz, Zakopane, Warszawa itp, itd....
ujek28.12.2018, 22:21
w czym Dorula widzi problem ze dziecko będzie zadarmo na dowodzie rodzice ? Wystarczy pomyśleć jak dziecko ma dowód to rodzic samochodem nie będzie w tym momencie . Mowa teraz o okresie kiedy jeszcze dowody rejestracyjne trzebabylo wozic w samochodzie.
acc28.12.2018, 17:07
@Jano skoro komunikacja miejska i tak jest dotowana z podatków, to uczyniłbym ją w ogóle bezpłatną dla wszystkich mieszkańców powiatu, za okazaniem dowodu osobistego. Tak samo w Nowym Targu, codzień miasto stoi w korkach, w 90% samochodów tylko kierowca, przejazd wydawać się mogło krótkiego i prostego odcinka, np szaflarska - rynek to 30 minut jazdy, 13 bezsensownych lini, 0 regularności i jeszcze "zarząd" MZK Nowy Targ doradzał zarządowi MPK Zakopane, (czy co wy tam macie). Jako mieszkaniec Nowego Targu szczerze współczuje organizmu doraczego z mojego miasta.
spod giewontu28.12.2018, 16:29
A od kiedy będzie zlikwidowana darmowa komunikacja dla posiadaczy dowodów rejestracyjnych?
Jano28.12.2018, 15:08
I bardzo dobrze, bez mała połowa mieszkańców to kierowcy. Powinno zostać wprowadzona darmowa komunikacja w takie dni kiedy jest największe zanieczyszczenie powietrza, wtedy kiedy ogłaszany jest alert smogowy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl