29.12.2018, 13:47 | czytano: 3270

Kompromis w Radzie Powiatu Nowotarskiego. Prawo i Sprawiedliwość przyjęło przewodnictwo w trzech komisjach, Borzęcki pozostał w prezydium

NOWY TARG. Opozycja porozumiała się z koalicją rządzącą w sprawie obsady stanowisk przewodniczących komisji. Tuż po wyborach, będący w opozycji klub radnych Prawa i Sprawiedliwości otrzymał propozycję obsadzenia przewodniczącymi 3 komisji, ale odrzucił ją, bo chciał przewodniczyć 4. Teraz zmienił zdanie.
- Klub PiS liczy 12 radnych, co w ujęciu procentowym daje 41% składu rady. Wobec tego, przy 9 komisjach, to prawie 4. Oczekiwaliśmy, że nasz klub otrzyma przewodnictwo w 4 komisjach - mówił miesiąc temu jego przewodniczący Julian Stopka. Starosta Krzysztof Faber tłumaczył, że taka była decyzja większości radnych. Do porozumienia nie doszło, więc na wolne miejsca przewodniczących w trzech komisjach wybrani zostali radni klubu Wspólnie dla Powiatu.
Ostatecznie, miesiąc po tamtych wydarzeniach, emocje opadły i klub Prawa i Sprawiedliwości przyjął propozycję przewodnictwa w trzech komisjach. - Po rozmowach liderów klubów, doszliśmy do porozumienia i nasz klub przyjmuje przewodnictwo w trzech komisjach rady powiatu - poinformował na początku czwartkowej sesji przewodniczący klubu PiS.

W związku z tym na czwartkowej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego Jacek Stopka-Studencki zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli, Józefa Guziak z funkcji przewodniczącej Komisji Edukacji Publicznej, a Robert Furca z funkcji przewodniczącego Komisji Promocji i Rozwoju Powiatu (został on również przewodniczącym komisji doraźnej). Na przewodniczącą komisji edukacji Prawo i Sprawiedliwość wyznaczyło radną Marię Domagałę, komisji bezpieczeństwa - Jacka Króla, a komisji promocji - Krzysztofa Kurańdę. Propozycje zostały jednogłośnie przyjęte.

Kompromis sprawił, że stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego zachował radny Michał Borzęcki, który miesiąc temu honorowo złożył rezygnację w wyniku braku porozumienia dotyczącego przewodnictwa w komisjach. Projekt uchwały w sprawie jego odwołania, który był w programie czwartkowej sesji, został ostatecznie wycofany. - Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Klub się dogadał, mamy przewodniczących w trzech komisjach i wiceprzewodniczących w dwóch komisjach, uważam więc temat za zamknięty. Wycofuję swoją rezygnację - oświadczył radny.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
żadne zmiany30.12.2018, 10:23
Kto w ogóle oczekuje czegokolwiek po tym czy po tamtym członku rady powiatu. Totalny absurd. Rada powiatu jak i sam powiat to jedynie tylko miejsce na synekury dla tych którzy tam powiedzmy zostali wybrani .Powiat wg. większości społeczeństwa to zupełnie zbędny politycznie i gospodarczo organ samorządu i jest to coraz bardziej widoczne . Tym właśnie powinna się zająć "dobra zmiana " i naczelnik państwa Jarosław Kaczyński , tu należy szukać oszczędności w budżecie i usprawnieniu zarządzania , ale o takich sprawach nikt nie chce nawet mówić , nawet szeptać . Takie to zmiany są w naszym priwiślańskim kraju .
PIS tylko stołki30.12.2018, 09:25
Borzencki podobno ma twardy kręgosłup jak sie sam wypowiadał, to teraz trochę mu się poprzeginał i zmiekczył.
Obserwator30.12.2018, 08:52
dogadali się, ciekawe co (nie kto)za tym stoi?
Tu Manek30.12.2018, 07:43
Też jestem za tym by powiaty zlikwidowano ale jak wiadomo powołano je po to by podrzędni i zasłużeni działacze partii mieli swoje stołki do obsadzania. Tylko głosowanie w wyborach do sejmu na kogoś innego, nowego może nam pomóc w walce z biurokracją.
bambam29.12.2018, 22:12
Oooooo dzięki Boże! Teraz już wiemy że nie będzie żadnej kontroli z góry! Wszystko potoczy się jak dawniej!
...29.12.2018, 17:05
A to wielka szkoda, bez pis też można.
avivat29.12.2018, 16:43
Panie Borzęcki i po co było się unosić? Po to żeby potem cofać dane (rzucone) słowo? i wracać na stołek?
kogitator29.12.2018, 14:14
Mając 12 radnych, czyli 41 procent składu Rady Klub PiS dopuścił do tego że pozostałe ugrupowania porozumiały się i stworzyły koalicję bez PiS. Tym sposobem PiS sam się wyautował z gry. A tak w ogóle to jest to bura w łyżce wody, bo powiaty nie są potrzebne i tak jak Gimnazja powinny zostać czym prędzej zlikwidowane.
z terenu29.12.2018, 13:59
Gratuluję ustępliwości.Pozostało jeszcze do obstawienia dwóch członków
Zarządu i będzie "wspaniale".Wolą większości w tej radzie jest wola mniejszości.Idą dobre casy...hej.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl