05.01.2019, 11:52 | czytano: 2120

Remont zabytkowego centrum Krościenka za drogi

Urząd Gminy w Krościenku unieważnił poprzedni i ogłosił nowy przetarg na modernizację XIX-wiecznego ratusza i odtworzenie historycznych funkcji rynku. Przy wyborze wykonawcy tej inwestycji na przeszkodzie stanęły zbyt wysokie ceny.
Urząd zarezerwował na ten cel ok. 8 mln zł, tymczasem firma, która stanęła na przetargu, była gotowa to zrobić, ale za prawie 12 mln zł. Gmina Krościenko nie jest w stanie dołożyć z własnego budżetu dodatkowe ok. 4 mln zł, dlatego przetarg unieważniono i ogłoszono nowy, licząc, że kolejnym razem ceny będą niższe.
Przypomnijmy, iż XIX-wieczny ratusz znajdujący się na rynku w Krościenku, w którym dziś swoją siedzibę ma urząd gminy oraz centrum kultury, już wkrótce czeka gruntowna przebudowa. Efektem tych prac będzie m.in. sala widowiskowa oraz dodatkowe pomieszczenia, z których będą mogli korzystać mieszkańcy odwiedzający centrum.

Na początek zaplanowano budowę jednej kondygnacji nad dawnym kinem „Sokolica”. Powstaną tu nowe pomieszczenia na potrzeby centrum kultury. Na poziomie parteru z kolei, po przebudowie, obiekt zyska salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia. Będzie nie tylko nowocześnie wyposażona, ale co najważniejsze, profesjonalnie oświetlona i nagłośniona. Zmieni się też całkowicie układ komunikacyjny w budynku. Część, w której siedzibę ma urząd gminy, także zostanie przebudowana. Zaplanowano wymianę konstrukcji dachu, a także wewnętrznych instalacji m.in.: wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej.

Nowe przestrzenie będą służyć mieszkańcom podczas zajęć czy warsztatów artystycznych, a także lokalnym zespołom i kapelom ludowym, dla których zaplanowano tu salę prób. W budynku powstanie także część ekspozycyjna, w której będzie prezentowany dorobek historyczno-kulturowy Krościenka nad Dunajcem i Pienin oraz działających tutaj twórców lokalnych.

Północna pierzeja rynku, pobliska jezdnia w otoczeniu urzędu i miejsca postojowe również zostaną przebudowane. Zaplanowano też montaż nowego oświetlenia, ławek i koszy na śmieci. Nieopodal będzie przyjemnie i zielono – a wszystko za sprawą nowych nasadzeń: kwiatów i krzewów.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kogitator06.01.2019, 12:42
Alk:
12 milionów to wychodzi nieco ponad tysiąc złotych na jednego mieszkańca. Nawet więcej, bo gmina Krościenko liczy około 9 tysięcy mieszkańców. I teraz jest wyrabiana w ludziach taka opinia że ach, co tam, jakieś 12 milionów skądś naczelnik "załatwił" - otóż nie, te miliony w zębach mieszkańcy w przyszłości będą musieli do banków odnieść, z odsetkami. Każdy, łącznie z tymi Polakami którzy się jeszcze nie urodzili nawet, są przez obecne władze Krościenka zadłużane na około tysiąc złotych na remont czegoś co jest OK. Kto prosił?
Alk06.01.2019, 11:18
Przecież naczelnik gminy też chce mieć profity z takiej inwestytcji,a czy ona jest potrzebna to nie ma znaczenia,grunt że kasa wydana i coś widać.
kogitator05.01.2019, 19:03
W odczuciu wielu mieszkańców Krościenka bynajmniej nie jest to rzecz priorytetowa, wcale centrum nie wymaga kolejnego już remontu, to jest niepotrzebny wydatek. W Krościenku nie ma pieniędzy na pomoc społeczną, nie wystarcza pieniędzy na bieżące prowadzenie działalności kulturalnej, mieszkańcy Krościenka chcieliby mieć dofinansowania do kosztownych wycieczek, tak krajowych jak i zagranicznych (starsi mieszkańcy ani razu nie byli w Warszawie, w Malborku, etc., nie byli w teatrze, nie widzieli wieży Eiffela, Pragi, Wiednia, itp., bo ich nie stać jest na to - za 12 milionów naszych pieniędzy dużo dla nas można by zrobić w tym zakresie), jest tyle innych rzeczy dużo ważniejszych aniżeli ten, kolejny zresztą, remont magistratu (ostatni i to dość gruntowny remont krościeńskiego magistratu ledwo się zakończył, to samo z parkingiem i wszystkimi okolicznymi ulicami i chodnikami). Dlaczego nie jest robione referendum w tej sprawie? Niech sami mieszkańcy wypowiedzą się na co chcą aby przeznaczone zostało te 12 milionów. To są ich pieniądze (Krościeńczanie płacą podatki pośrednie, a to one w 90% stanowią budżet państwa).
d2M05.01.2019, 15:39
Przeróbcie ten projekt to wtedy 8 wystarczy
muzyk05.01.2019, 15:35
Napiszcie artykuł, jak zaczną się prace. Puki co to jest cały rok strojenia, a jeszcze nie było grania.
Marian05.01.2019, 12:42
poprzedni v-ce to by to załatwił.tak jak parking za gminą co się sypie a firma przestała istniec jeszcze podczas prac w Krościenku!!!!
baciok@05.01.2019, 12:28
Samorządy chyba zaczynają żyć w swoim Matrixie oderwane od rzeczywistości. Dają ceny poniżej kosztów i myślą że znajda jeleni, Jeżeli ktoś się zgodzi to tylko jakiś paproch po którym bedzie więcej strat. Panowie urzędnicy ceny materiałów poszły do góry, koszty robocizny. Dobremu fachowcowi znającemu się na robocie trzeba obecnie zapłacić 25-30 zł na godzinę na rękę.. A ich zaczyna brakować. Wyjeżdżają na Zachód, ponadto Słowacja stała się rynkiem na którym zaczynają dobrze płacić.
Niestety ceny taniochy już minęły.
Obserwator flory i fauny architektonicznej05.01.2019, 12:16
temat tematem, ale skan czy kopia elewacji przedstawionych na tym obrazku.. dobrze że nie czytelne bo wstyd i hańba żeby tak robic projekt elewacji?? co to jest przedszkole z nauką obsługi painta??:D haha (mam nadzieje że ktoś sobie pomylił grafiki- pewnie to wyszło z wiodącego biura projektowego)
tacy /.../ robią by tylko przeszło...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl