09.01.2019, 14:04 | czytano: 2672

Czy powiat odpowiednio zabezpieczył interesy niepełnosprawnych mieszkańców?

NOWY TARG. Takie pytanie postawił radny powiatowy Krzysztof Kuranda, który uważa - podpierając się zgłoszeniami, jakie otrzymał w tej sprawie od mieszkańców - że bezpłatne miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych pod szpitalem są w niewłaściwych miejscach.
Radny powiatowy Krzysztof Kuranda chce, by ułatwić osobom chorym i niepełnosprawnym parkowanie przy nowotarskim szpitalu. Zaproponował, żeby miejsce do parkowania dla osób niepełnosprawnych utworzyć przy głównym wejściu do lecznicy. - Obecne znajduje się na stromym podjeździe, które utrudnia wsiadanie i wysiadanie osobom na wózkach. Proponuję, by wydzielić miejsce na głównym parkingu, by choć w ten sposób pomóc ludziom poszkodowanym przez los - zaproponował.
Jednak w odpowiedzi udzielonej radnemu dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu Marek Wierzba przypomina, że to na wniosek radnych poprzedniej kadencji miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych zostały wyznaczone na podjeździe na estakadę, właśnie po to, by mieli oni szybki i bezpośredni dostęp na oddział ratunkowy i do poradni specjalistycznych, które znajdują się w tej części szpitala. Na głównym parkingu, jak dodaje, również są wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych, ale są one płatne, a opłaty pobiera dzierżawca szpitalnego parkingu.

- Ale radni poprzedniej kadencji byli nieomylni i czy jest to ostateczna decyzja - nie ustępował radny Kuranda, któremu nie spodobały się wyjaśnienia dyrektora. - Jeżeli szpital jest powiatowy, a my pracujemy w służbie mieszkańcom powiatu, to jakie jest zabezpieczenie ich interesów, w sytuacji gdy na parkingu głównym nie mogą się znaleźć 2-3 bezpłatne miejsca dla niepełnosprawnych? To pokazuje słabość negocjatora - uważa.

- Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych na parkingu przy szpitalu są, ale jak pan Krzysztof uda się do dyrektora, to myślę, że wyjaśnią sobie te niuanse. Dyrektor zna uwarunkowania - stwierdził starosta Krzysztof Faber, który nie widzi konieczności wprowadzania zmian.

Krzysztof Kuranda zapowiedział jednak, że nie zostawi tej sprawy.

r/
zobacz także
komentarze
Q12.01.2019, 16:22
Gdzie na estakadzie są miejsca dla niepełnosprawnych??? PAN MAREK MOŻE POKAŻE ..........
wojt***10.01.2019, 18:11
Wielkie brawa i szacunek dla Pana Krzysztofa Kurańdy,że zaczął temat o parkingi dla niepełnosprawnych koło Szpitala,sama jestem niepełnosprawną i mam ogromne problemy z zaparkowaniem pod Szpitalem,bez osoby towarzyszącej nie ma mowy abym sobie na wózku inwalidzkim dała rady.Bardzo Pana Kurańdę proszę w imieniu osób niepełnosprawnych o dalsze drążenie i załatwienie tego problemu, dziękuję bardzo: Anna
kogitator10.01.2019, 10:34
Spoko, za parę miesięcy rada powiatu, podobnie jak wszyscy wójtowie i burmistrzowie, będzie rozpatrywała wniosek o nagrodę pieniężną dla dyrektora powiatu (są to pieniądze takiego rzędu że zwykłemu śmiertelnikowi kręci się w głowie od zer) za wspaniałe kierowanie szpitalem i wtedy wszyscy radni powiatowi, z panem Kurandą włącznie, karnie podniosą rączki w górę na tak, a potem będą dyrektorowi bić brawa, szarfy, odznaczenia, przemówienia, itd., itd. Pan Marek Wierzba jest przecież wspaniałym dyrektorem, n'est-ce pas?
wsiok10.01.2019, 07:02
Pan Faber oczywiście jak zawsze stanęł na wysokości zadania. Powiem wprost: ten pan to wieka żenada.
bronisław bul09.01.2019, 22:06
Masakra
Dobrarada09.01.2019, 20:18
Jak nie możecie dojechać z chorym do ratunkowego dzwońcie na pogotowie.
toja09.01.2019, 20:13
Nigdy nie było tak zaniedbanego otoczenia szpitala , zastanawiam sie kiedy z pieniędzy podatników beda płacić odszkodowania za złamane nogi albo co gorsza jak się te zwały śniegu zwalą na czyjąś głowę z nieodśnieżonych daszków.
Jaga09.01.2019, 20:03
Popieram pana Kurandę. Nonszalancja pana dyrektora Wierzby jest rozbrajająca. To ,że ktoś kiedyś coś uchwalił nie oznacza, że zmiany nie są potrzebne. Zycie toczy się i czasem wymusza konieczność zmian. A pobieranie opłat parkingowych od stanowisk dla niepełnosprawnych jest jakąś żenadą panie dyrektorze. Troszkę empatii. I należałoby zdyscyplinować dzierżawcę parkingu do odśnieżania. łatwo bierze się pieniążki a wysiłku od siebie nie wiele się daje.
Pacjent09.01.2019, 18:41
Obsługa parkingu masakra. Parking nieodśnieżony dzisiaj wyjazd zablokował samochód który się zakopał, a ja miałem problem później z wyjazdem ze się nie wyrobiłem z wyjazdem w 10 minut.
oni nie zrozumieją , bo nie są chorzy!09.01.2019, 17:44
Brawo , Panie Krzysztofie, nie poddawaj się
Magda09.01.2019, 16:25
Hehehe.W szpitalu na zewnątrz nie odśnieżone,chodniki śliskie nie posypane,powierzchnia podjazdu dla niepełnosprawnych (koło apteki )z dziurami,można sie przewrócić z osobą niepełnosprawną,która sie wiezie na wózku.Przy wejściu głównym tez nierówności.Płytki śliskie.A dyskusja o miejscach do parkowania?Na parkingu szpitalnym nie lepiej.Wysiada sie z busa i wpada sie w zaspę po kolana......
Stach09.01.2019, 15:12
Nareszcie ktoś sie tym zainteresowal brawo.te miejsca nigdy nie powinny powstac w takim miejscu.owszem dostepnosc do piradni ok.ale usytuowanie fatalne.ale dyrektora wcale nie obchodzą niepelnosprawni bo jako szef placówki medycznej nie powinin się na to zgodzić.zresztą te miejsca sa głównie zajęte przez samochody nieoznakowane.jako opiekun osoby niepełnosprawnej probowalem interweniować usłyszałem odpowiedź żebym sobie zadzwonił na policję.czyli obsługa szpitala wraz z dyrekcją ma w glebokim poważaniu niepełnosprawnych
mrowka09.01.2019, 14:44
No tak kasę za parking przy szpitalu się pobiera , ale odśnieżyć nie ma komu
abc09.01.2019, 14:21
Bardzo dobrze, że ktoś wreszcie zwrócił n a to uwagę. Przy wszystkich szpitalach parkingi płatne, ale osoby mające uprawnienia pokazują stosowny dokument przy wyjeździe i nie płacą. Tylko szpital w Nowym Targu rządzi się swoimi prawami. Pieniądze za parking biorą, nawet od pracowników, ale w zimie miejsc brak, bo nikt nie dba o to żeby dobrze odśnieżyć. Szpital a ludzie przejść nie mogą bo chodniki nie odśnieżone. Łopatami by to zrobili, ale jak zwykle tłumaczymy wszystko brakiem pieniędzy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl