17.01.2019, 18:31 | czytano: 4572

W Zakopanem uruchomiono pierwszą w mieście stację ładowania samochodów elektrycznych

Fot. Piotr Korczak
Zakopane jest drugim, po Nowym Targu, miastem na Podhalu, w którym ekologiczne samochody na prąd mają swoją "stację paliw".
Zgodnie z zapowiedziami, w Zakopanem oddano do użytku pierwszą testową stację do ładowania pojazdów elektrycznych. Została ona zamontowana na ulicy Kościuszki, na wprost Urzędu Miasta.
Przy stacji wyznaczone jest jedno miejsce parkingowe, które wykorzystywane może być wyłącznie na czas ładowania. Na razie nie wiadomo, kiedy w mieście powstaną kolejne stacje.Podobna stacja została uruchomiona w listopadzie ub. roku przy restauracji Ruczaj w Nowym Targu.

pk/zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
goliacik19.01.2019, 12:48
Coraz wiecej kierowcow przechodzi na elektryki. Ostatnie wyniki wyraźnie pokazuja ze ludzie zaczynaja powoli sie przekonywac do ide i zmieniac preferencje moto. A stacja ładowania nie jest przeciez tylko dla mieszkancwo. To duzy atut dla turystow. Sam dziennie pokonuje setki km i na podstawie mapki greenway'a zajezdzam do najblizszych punktow ładowania w miastach
Pola18.01.2019, 23:26
A wiadomo za wszystkimi piergołami stoi Unia bo gdzież to upłynnią swoje złomy jak Polacy poradzą sobie bez wiatraków i innych dobrodziejstw niby eko ....abstrachując podobno będziemy jeźć robaki eko bo to tanioszka unijna sam projek tylko siedem milionów czyli jak staną w korku w ekologicznym złomie będą mogli wcinać eko karaluchy ...ludzie opamiętajmy się zanim zwariujemy tak jak cała unia która kiedyś pęknie jak bańka mydlana
nie dajmy sobie wmówić frazesów18.01.2019, 17:10
Kilku "oświeconych" komentatorów dyskutuje na temat o , którym nie ma bladego nawet pojęcia . Dzisiaj elektrownie węglowe praktycznie nie dają pyłów , bo tak są zaprojektowane , a takie właśnie w ogromnej większości funkcjonują w Polsce . Super nowoczesne bloki z odsiarczaniem węgla, z wysoce sprawnymi elektrofiltrami , to jest normalność . Wielu ulega propagandzie przeciwników węgla , a my Polacy bylibyśmy głupcami , byśmy zaczęli ulegać tej propagandzie , mając takie bogactwo . Najlepiej byłoby Polsce wcisnąć elektrownie wiatrowe złomowane za granicami , albo elektrownię atomowa do której Polska nie ma paliwa , a z utylizacją którego dopiero są problemy ekologiczne . Nie dajmy się zwariować .
kierowca18.01.2019, 13:23
Ekologiczne auta.HAHA prąd z elektrowni węglowych bo oszołomom przeszkadzają elektrownie wiatrowe.Po za tym w naszym klimacie i przy naszych drogach to współczuje .Ogrzewanie,wycieraczki,światła i stanie w korku.Ciekawe czy po naładowaniu takie auto w takich warunkach dojedzie chociaż do Nowego targu.Po za tym starsze auto pojezdzi z 20 lat.A takie elektryczne pójdzie po 5 latach na złom.Ile to niebezpiecznych odpadów.Tego nikt nie widzi.
burak18.01.2019, 12:38
@ Wincek:
OK, elektrownia jest na węgiel, ale jego spalanie odbywa się na wielką skalę w jednym miejscu, są specjalne kominy zaopatrzone w odpowiednie filtry, które mogą być co parę godzin na bieżąco kontrolowane i to ma sens, natomiast nie ma sensu straszenie mieszkańców że kontrolerzy będą chodzić od domu do domu i zaglądać ludziom do pieców.
Co do sedna sprawy to ja zawsze sobie wyobrażałem że stacje na prąd będą zawczasu ładowały akumulatory, które ludzie będą za jakąś tam odpłatnością wymieniać na takiej zasadzie jak niegdyś wieki temu wymieniano konie w oberży, a nie że będą stać 3 godziny i ładować prąd.
?18.01.2019, 09:05
Elektryczne samochody w górach, w zimie mają taki sam sens jak chodzenie w sandałach w zimie. Ok po mieście może... Ale strach się bać wybrać do Krakowa przy -15 i stanąć w korku na np 4h... Wycieczka do Krakowa= 2 dni:-D
ponury18.01.2019, 08:58
średnie ładowanie samochodu trwa 3 godz co daje 8 samochodów dziennie...
a co będzie jak przyjedzie ich więcej do Zakopanego ???/
PL18.01.2019, 06:59
Taka stacja już prawie od roku jest udostępniona przy Chochołowskich Termach i ma dwa stanowiska.
RED17.01.2019, 22:44
pewnie nie ma to żadnego znaczenia przy ilości elektrycznych samochodów, ale stacja do ładowania samochodów elektrycznych jest w Zakopanem już pewnie od ok. roku w Nosalowy Dwór Resort&SPA
Wincek17.01.2019, 20:51
ekologiczne auta na ekologiczny prąd z ekologicznych elektrowni na węgiel
zx17.01.2019, 20:30
Tak z ciekawości: czy ktoś widział na tych stacjach samochody "tankujące" prąd?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl