22.01.2019, 09:27 | czytano: 8819

Mrozy i ogromny smog w Nowym Targu

Fot. Czytelnik
W ostatnich dniach, odkąd pojawił się wyż, a wraz z nim mrozy i bezwietrzne dni, poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 w Nowym Targu i w wielu miejscowościach Podhala bije rekordy.
Mieszkańcy mocną palą w piecach, bo jest zimno. Dziś rano termometry w Nowym Targu i okolicach wskazywały nawet -23°C.
W Nowym Targu, jak pokazują wyniki ze stacji pomiaru powietrza w rejonie Placu Słowackiego, normy są przekroczone kilkukrotnie. Średnia dobowa w ostatnich dwóch dniach czterokrotnie przewyższa dopuszczalne wskaźniki. Widać to m.in. na zdjęciu, jakie otrzymaliśmy dziś rano od czytelnika:W takich warunkach lepiej, jeśli nie jest to konieczne, nie wychodzić z domów i nie uprawiać sportu na powietrzu.

Niestety, według prognoz, słoneczna i mroźna pogoda będzie utrzymywać się co najmniej do niedzieli.

r/
zobacz także
komentarze
marek23.01.2019, 12:31
@ Nowotarżanin Gaz wcale nie wychodzi drożej od węgla. Trujesz siebie i innych.
Zachowuję spokój.23.01.2019, 12:16
@nowotarzanin - to jedź do Niemiec i tam żyj tanio, zarabiaj dużo. A tu przestań truć ludzi i d...
Piotr23.01.2019, 11:30
Zawsze byłem zdrową osobą. Można powiedzieć, że nie chorowałem
.Nigdy nie paliłem papierosów, nie mam też żadnych zwierząt. Jestem człowiekiem wysportowanym. Od dwóch lat mam przewlekłe zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową..Jeżeli ktoś nie wie co to jest, to powiem, że człowiek się dusi . Jest to foliowy worek na głowie szczelnie zawinięty wokół twarzy i nie możesz nabrać powietrza. Jesteś takim karpiem bez wody i boisz się , wpadasz w panikę , że się udusisz. Ja 45 chłop, który biegiem wpadał na Turbacz, nie mogę bez leków wyjść po schodach, taki to da mnie wysiłek.Teraz jestem na sterydach, chodzę w masce, zainwestowałem w oczyszczacze powietrza i szlag mnie trafia jak słyszę, jak burmistrz kłamie w sprawie do wymiany pieców. Moi znajomi zostali odesłani z kwitkiem. Pieniędzy nie ma. Panie burmistrzu i Panie Jabcoń najwyższy czas zacząć działać, bo już jest późno. Ja nie chcę w tym mieście nowego MOKu, nowej hali lodowej, Muzeum Drukarstwa i innych inwestycji, które mogą czekać, ja chcę swobodnie oddychać w tym mieście. To co robicie w sprawie oczyszczenie powietrza, to kropla w morzu, każda zima do zabójstwo dla dziesiątek ludzi i wy będziecie temu winni.
nowotarzanin23.01.2019, 08:32
niemcy kupują tańszy rosyjski gaz na który my mamy alergie i dlatego przepłacamy za amerykański i norweski , poza tym przeciętny niemiec zarabia 5 krotnie wiecej od przeciętnego polaka - za reszte kasy jedzie na Majorke o której możemy pomarzyć..dlatego niech sie odp..ą od tego jakim węglem bede palił w piecu gdy teraz musze wydać 2 wypłaty na opał a nie chce myslec ili bym musiał wydać na gaz w naszych surowszych zimach niz w niemczech..
Irka23.01.2019, 00:30
Będą pierwszą osobą, która zaskarży nasze miasto o opieszałość w likwidacji smogu. Jestem z tego powodu poważnie chora i mam na to mocną dokumentację lekarską .
Pik2622.01.2019, 22:48
Foto a także sam filtr chętnie udostępnię wszystkim niedowiarkom
jak również Zastanawiam się czy nie sprezentować go gdzieś w urzędzie jakby trafił do gablotki przy samym wejściu w porównaniu z czystym bo takie sobie foto zrobiłem no to może by wstrząsnął tym i owym od którego coś tam może zależy jeszcze
ludzie
maska kosztuje już 50 zł a filtry na wiele godzin Raptem po 2 zakładajcie małym dzieciom
P.s. nie Lobbuję za producentami masek Żeby było jasne:)
Pik2622.01.2019, 22:39
Przyznam że w miarę uważnie przeczytałem wszystko
@SX i Loco szacun w punkt !!!
Dokładnie o to chodzi
generalnie poza dwoma trzema może komentarzami zupełnie z innej planety wszyscy rozumieją o co chodzi
Proponuję żeby pan burmistrz może zapewnił najpierw maski tym biednym dzieciom które jeżdżą na lodowisku w rynku dzisiaj z 12 krotnym przekroczeniem normy PM 2,5 rekord padł
zacznijcie ludzie nosić maski po prostu
Wchodźcie do Urzędu Miasta w maskach i tak dalej ..w Krakowie to jest norma mimo że powietrze na ogół lepsze niż u nas
tutaj niestety bardzo rzadko widywane
dzieci żal najbardziej
To nie jest duży wydatek Czemu w szkołach nic się na ten temat nie mówi kompletnie Szkoda że nie widzieliście mojego filtra dzisiaj po 10 godzinach chodzenia po naszej stolicy podhala
No idź.22.01.2019, 21:36
a jak są dyzury radnych to kto tam przychodzi??? widać zainteresowanie - żadne.A póxeni tylko pretensje na podhale24 są. Idx do radnego powiedz mu swój problem - zobaczysz czy w ogóle cie wysłucha i jak na problem zareaguje. Wysil sie ..i idź.
Jmp22.01.2019, 20:53
Smog smiechu warte dawniej wiecej sie weglem palilo a jakos go nie bylo . Wkoncu ktos musi zarabiac na tych bredniach elo
X-men22.01.2019, 20:41
A gdzie ten smok? Ha ha ha. Pic na wodę. Ludzi ogłupiają propagandą ekopajace. Oczywiście poparcie mają gdzie należy.
polo22.01.2019, 20:04
do podatnik.Co do LISZKI jak by dostał przeznaczyłby na zaciągmnięty spory kredyt.A resztę pozostawiam bez komentarza.Taki urzędas w garniturku cały rok flagę na balkonie ma wywieszoną a nie robi dla miast jako radny nicccccccc.SZKODA GADAĆ bank i nic poza swoimi interesami
świeże... ekhem ekhem... górskie powietrze22.01.2019, 19:53
Jakże miło się przejść teraz po Nowym Targu. Jak nie złamie się nogi na śliskim chodniku, to chociaż raka będzie można hodować. W końcu na coś trzeba umrzeć. Ach... taki spacerek to sama przyjemność :-) Nie ma to jak górskie powietrze :-)
PAT22.01.2019, 19:12
W całej tej masie wpisów jedynie @spostrzegawczy zwrócił uwagę na istotę problemu: są pieniądze w WFOŚ, a mieszkańcy muszą złożyć wnioski żeby te pieniądze dostać. Może Burmistrz w urzędzie miasta zorganizuje taki punkt do pomocy ludziom w przygotowaniu tych wniosków. To może być dla ludzi za trudne, skoro tyle tu narzekania i pretensji do władz miasta.
Trzeba zacząć od docieplania ścian i wymiany stolarki. W porządnie docieplonym domu nawet kopciuch będzie 2x mniej kopcił, a gdy się potem przejdzie na gaz to też będzie dużo taniej.
Prośba do administratora, żeby wyjątkowo puścić te linki @spostrzegawczego. Wiedzę i rzetelną informację warto upowszechniać, to jest rola mediów warta popierania. Bez tego dyskusja sprowadza się do obrzucania się błotem.
wiekowy22.01.2019, 19:02
W nieodległym systemie politycznym( 1988r), tak postponowanym obecnie, ówczesny naczelnik miasta p. Slimak i p. J. Różanski podpisywali z mieszkańcami umowy o przyłącza gazowe. Było to ponad 30 lat temu!
Dzisiaj kopiemy się z koniem!
...............................................
besala22.01.2019, 18:32
Po ogłoszeniu sukcesów miasta w walce ze zwałami śniegu czas na ogłoszenie sukcesów w walce ze smogiem. Miasto nadal dla pieszych to ekstremalny tor przeszkód a z domu strach nos wychylić i lepiej mieszkań nie wietrzyć, ale Miasto zrobiło wszystko, co trzeba, co mogło i co musiało! Piersi pora na medale nastawiać i na kolejnych pomnikach nazwiska obecnych włodarzy utrwalać.
erupcja22.01.2019, 18:19
przestańcie mówić o tym paskudnym smogu, kupcie garnitury i suknie i przyjdzie na bal burmistrza
PM1022.01.2019, 16:31
Uwaga! Będzie konferencja burmistrza. Jest sukces! Wiemy dzięki niemu, ile od kilku tygodni przekroczyliśmy dopuszczalne normy w strefie śmierci Nowego Targu. Przecież on zrobił w ramach ochrony powietrza wszystko na 100%. Nawet nagrodę dostali (wow!). I jest stacja, i jest informacja, i są zadowoleni radni. I pewnie to byłoby śmieszne, gdyby nie konsekwencje rakotwórcze samego smogu i beztroska zadowolonej z siebie władzy. O pomstę do nieba.
ptasznik22.01.2019, 16:21
I jak to mówiła radna Sokół, o co ta wrzawa? Smog był, jest i będzie. Brawo Wy! To się nazywa wyczucie chwili. W podziękowaniu za tę troskę o zdrowie mieszkańców proponuję udać się na dyżur radnej i wytłumaczyć jej czym jest misja samorządowa i służba, na którą się zdecydowała po raz drugi. No i gwiazda zabłysnęła ... po pięciu latach niebytu i przyklaskiwaniu braku jakiejkolwiek polityki samego Watychy.
wicek22.01.2019, 16:10
wykres ciekawy
Stałe zapylenie i skąd takie skoki otóż rano i po południu załadunek kopciucha lecz jest gwałtowny spadek skąd -- to co widać szybko opada a po przepaleniu kopciuch praktycznie nie dymi ale jest tzw. eko piece które produkują 24 na dobę drobny nie widoczny pył ale to jest zdrowy pył bo eco.
Pył z kopciucha zostaje w nosie a eco pył w płucach.
Loco22.01.2019, 16:10
Trafia mnie kiedy słyszę o dotacjach dla osób wymieniających stare piece na eko-groszkowe, tam gdzie jest sieć gazowa! Przecież pyły PM są wydmuchiwanie głównie przez te piece właśnie.
Poza tym, dlaczego nie ma w tym mieście żadnych programów przeciwdziałania smogowi? Np. w czasie pogody mroźnej, bezwietrznej, ograniczenie ruchu kołowego w centrum dla samochodów starszych niż 5 lat, zakaz wjazdu dla samochodów których rejestracje kończą się cyfrą parzystą, nazajutrz nieparzystą, strefy ograniczonego ruchu - i już mamy znaczną redukcję smogu. Zakaz handlu węglem nieznanej jakości, bez odpowiednich certyfikatów, zakaz ogrzewania wyłącznie drewnem, itd. Kupić drona i kontrolować spaliny z kominów bez potrzeby wchodzenia na posesję. Świat od lat walczy ze smogiem, wystarczy poczytać i zaadoptować skuteczne metody. Burmistrz Watycha jest w tym względzie zupełnie bezradny, nie wiem tylko skąd ten irytujący opór przed jakimkolwiek działaniem?
tak robie od lat22.01.2019, 15:35
zanim cokolwiek zrobimy czyli przejdziemy na np. gaz - tylko trzeba pomyśleć bo nie wystarczy wymienić piec na gazowy z dotacją ale potem płacić i to ostro bo niestety nasze domy to nie jest nowa generacja z termodynamiką i rachunki w zwykłych domach poszybują w góre to można zacząć małymi krokami czyli paląc w piecu od góry jest dużo taniej i bez smrodu
zatrwożony22.01.2019, 15:06
Szanowna RADA MIASTA
..................................................
Sejmik województwa przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla Krakowa w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy wprowadzony zostanie od 1 września 2019 na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach.
...................................................
Nie promujmy pieców węglowych i nie dopłacajmy do tego co inni likwidują!!!
.........................................
Geotermia-centralny system ciepłowniczy do rozwikłania niezwłocznie.
Dostęp do centralnej sieci ciepła powinno miec każde domostwo na Podhalu!
Prawdziwy gospodarz, nie wydaje środków finasowych na kawiarenki, lodowiska, hale sportowe, wieże widokowe( te inwestytcje mogą poczekać), kiedy jest inny priorytet : zdrowie mieszkańców!

Szanowna Rado: zarządzajmy i gospodarujmy z wyobraźnią!!!
MF22.01.2019, 14:54
Miasto nic nie robi wtym kierunku powinna byc dotacja do orzewania na gaz i olej opalowy tak zeby mieszkancom nie oplacalo sie opalac weglem co robia radni bezradni w tym kierunku...
do wszystkich22.01.2019, 13:23
Piszecie różne komentarze. Ale o najważniejszym nie mówicie - popatrzcie dookoła siebie ....czy ktoś nie potrzebuje pomocy ,schronienia , jedzenia np. PIES i INNE ZWIERZĘTA. SA MROZY i SROGA ZIMA
jeszcze raz do mieszkaniec22.01.2019, 13:08
Piszesz o programie rządowym "czyste powietrze' 100mil w 10 lat. Pytanie: Wybory mamy za kilka miesięcy,to jak rząd zamierza realizować program w chwili kiedy fizycznie przestaje istnieć??? Co do obietnic w kampanii burmistrza. Owszem obiecywał.Ale to było 4 miesiące temu! 4 MIESIĄCE. Nie rok czy dwa.
Ekonomista22.01.2019, 12:58
Będę palił węglem bo jest tani. Ekologia jest za droga.
avivat22.01.2019, 12:53
No i idź w taki smog pobiegać. Zostało nam jedynie lodowisku burmistrzowej na rynku :( Może tam smogu nie ma?
Podatnik22.01.2019, 12:30
Miało być do do mieszkaniec . Potrafią tylko obrażać,a fakty jakie są każdy widzi,w końcu w Polsce żyje się lepiej. A nie zakupy na zeszyt, albo za chwilówki. Także zostaje im tylko obrażać i szczuć,
do mieszkaniec22.01.2019, 12:26
W 2006 Po wprowadziło program oparty o energię odnawialną mi. pozyskiwanie energii z wiatraków. Energia w tej formie jest o ponad połowę tańsza od węglowej. A o smogu nie ma mowy. Co robi PIS ? zaczyna walkę z wiatrakami a w efekcie zamierza nam zafundować elektrownie węglową w Ostrołęce. / to dopiero skok na podium/ wszyscy wygaszają MY BUDUJEMY!Absurdalny pomysł graniczący z szaleństwem.Ale co tam. Ważne że córka górnika bryluje na barbórkach.Przypominam ze w Polsce z powodu smogu umiera około 40 tysięcy polaków. Nie można dalej lekceważyć tematu i potrząsać gaciami przed górniczą bracią ,która broni swoich lukratywnych miejsc pracy a my napychamy kieszeń Putinowi./ W ciągu ostatnich 3 lat import węgla z Rosji wzrósł dwukrotnie/
Podatnik22.01.2019, 12:25
Do mieszkaniec, kogoscie wybrali to macie, zawsze wiadomo że wybiera się gospodarza takiego jaka partia rządzi, ponieważ ma szansę na kasę z centrali i Liszka by miał te kase, a Watycha to se może co najwyżej daszki na rynku zmienić. Płakać i płacić. He he
spostrzegawczy22.01.2019, 12:19
PROGRAM CZYSTE POWIETRZE 2019. Jeśli chcesz wymienić piec i instalację centralnego ogrzewania, wykonać ocieplenie domu czy stropów, planujesz wymianę okien lub drzwi albo montaż baterii słonecznych lub pompy ciepła, możesz liczyć na dofinansowanie. Kto może liczyć na dotację i na co będzie pożyczka? Jakie są zasady programu CZYSTE POWIETRZE? Gdzie będzie można złożyć wniosek? Rządowy program CZYSTE POWIETRZE wdrażają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Wnioski można składać od 19 września 2018. Program potrwa do 2029 roku.
Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku wymianę okien i drzwi montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej) montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czytaj więcej: https://...

Czytaj więcej: https://...
W.S.22.01.2019, 12:05
W niedzielę ogłaszano, by składać wnioski o wymianę pieca. Niestety mieszkańcy N.T. tego nie robią.
Inna rzecz to dofinansowanie a nie finansowanie pieca. Musi być na gaz i trzeba mieć też własne śr,finansowe. Nie każdy je posiada ....
Kazek22.01.2019, 11:56
a burmistrz śpi a czasem szampana popija
Lokalny patriotyzm trafia szlag22.01.2019, 11:40
Po obserwacji tego, co dzieje się w naszym mieście, moim głównym celem jest wyjazd stąd. Patrząc na statystyki, niedługo miasto opustoszeje- część ucieknie, część wymrze, a nasz wspaniały burmistrz powie, że nic się nie stało i wywiesi wstążki. Rzygać się chce, syf, brud i masakra, WSTYD!!!
Robczanin22.01.2019, 11:40
Ehhhhh ludzie ludzie gadaja o tym smogu w mediach w prasie itp a prawda jest taka ze co roku niby ten smogu a czlowiek taki jak ja zyje i zyje i gdyby nie te media to ja bym nawet nie wiedzial ze cos mi ma niby przeszkadzac ... a w tv wypowiadaja sie pewnie jakies opłacone emerytki które niby to zaczepione na ulicy mówią że tak im się ciężko oddycha... no ja nie czuje różnicy czy jest piękny letni dzień czy ten niby kataklizm smogowy... tak i tak oddycham bez zadnej roznicy poza domem... to bajki i tyle.. wierzcie mi
baciok@22.01.2019, 11:39
To jest takie pozorowanie że coś się robi, Ja nawet nie winię samorządów
Kilka moich refleksji
1. Samorządy nic nie zrobią bez spójnej polityki Państwa
2. Czemu promuje się ogrzewanie węglem(bo tańsze), działa silne lobby kopalniane i producentów pieców.
3. Czemu rządzący nie promują ogrzewanie gazem, lokalnymi źródłami geotermalnymi, prądem poprzez politykę fiskalną(obniżka wszelakich podatków, akcyz na te źródła)
4. Takie programy typu ,,Czyste powietrze" nic dają w masowej skali.
5. Jest bierność samorządów w stosunku do osób palących wszelakim syfem. A w tym zakresie mogą działać.
6. Podhale staje się jedna wielka komorą gazową.
do do mieszkaniec22.01.2019, 11:24
Po co obrażasz innych. Mieszkaniec ma rację burmistrz mówił ze będzie starał się o pieniądz z rządowego programu czyste powietrze. I co zrobił w tej kwestii od wyborów?
kf22.01.2019, 11:22
Dziwne, że miasto się wyludnia? Nikt nie chce w takim rakotwórczym smrodzie żyć. Jeśli władze nie podejmą radykalnych kroków to za 15 lat w mieście pozostaną tylko właśnie tacy jak widać po niektórych komentarzach: jemu nic nie przeszkadza, zawsze tak było, węgiel najlepszy, bo co jak gaz zakręcą etc. Pewnie, że mu to nie przeszkadza, bo on smrodu nie czuje, z domu nie wychodzi na wieczorny spacer, bo przecież lepiej wypić piwo i siedzieć na kanapie. A że raka dostał? Babka/dziadek też chorowali. Na coś trzeba umrzeć. I tak spokojnie miasto skurczy się do 15k mieszkańców. A im nawet budka z kebabem nie będzie potrzebna. Szkoda tylko, że wtedy na refleksje będzie za późno.
Rafał22.01.2019, 11:16
Panie burmistrzu gratuluję samopoczucia. Jeśli nie chce Pan dbać o zdrowie mieszkańców niech Pan pomyśli, że i Pana dzieci żyją w tym toksycznym środowisku.
Walka ze smogiem musi stać się priorytetem.
Bez poprawy jakości powietrza można zapomnieć o rozwoju turystyki, rekreacji w mieście. Apelujemy ( my mieszkańcy ) do Pana o podjęcie natychmiastowych działań w celu ograniczenia smogu.
mieszkaniec22.01.2019, 11:14
Odpowiedź do do mieszkaniec: fakty łatwo sprawdzić w internecie. Piszę o programie rządu "czyste powietrze" ponad 100 miliardów złotych w 10 lat. Burmistrz w kampanii wyborczej duży mówił, że będzie starał się o te pieniądze ale efektów nie widać. A geotermia na Podhalu też jest. PO nie miała żadnego programu walki ze smogiem i nic z tym nie robiła za co została nawet skazana przez TSUE (Trybunał Sprawiedliwość UE).
burak22.01.2019, 11:12
Ja tej całej hucpy z wymienianiem pieców w ogóle i od samego początku nie rozumiem. Że niby stare piece robią smog i to szkodzi zdrowiu? OK, ale może są inne sposoby (są, są, tylko ktoś uparł się nagłaśniać tylko jedno jedyne półrozwiązanie jakim jest wymiana pieców i niczego więcej nie widzi) żeby te zanieczyszczenia ograniczyć. Podhale jest obszarem turystycznym i na tej podstawie można by było powalczyć o dotację do mniej toksycznego węgla. Łatwiej jest kontrolować i filtrować zanieczyszczenia gdy duża ilość węgla jest spalana w jednym dużym miejscu, takim jak np. elektrownie, więc można by powalczyć o zachęcenie mieszkańców do grzania prądem poprzez obniżenie ceny prądu względem węgla, oleju, itd. Następnym czynnikiem zanieczyszczającym jest motoryzacja, więc można by powalczyć o przywrócenie publicznej komunikacji autobusowej np. na linii Nowy Targ - Szczawnica (specjalnie wymieniam akurat tę linię, gdyż zaraz po wojnie ta właśnie linia była wymieniana jako chluba i wielkie osiągnięcie cywilizacyjne na ogólnopolską skalę przez komuchów - dużo pracy i potu nasi dziadkowie musieli wylać żeby taka komunikacja publiczna powstała, a która była, jest i będzie potrzebna). Może poprzez wywalczenie dotacji na nowy PKS i miesięczne bilety ulgowe dałoby się znacząco ograniczyć liczbę samochodów osobowych na drogach i parkingach? Ale nie, bo oni widzą tylko wymianę pieców i nic więcej.

@ Nowy Witacz na rogatkach:
To były dosyć duże opady śniegu i, oprócz sytuacji gdy śnieg sypał szybciej niż dało się go usuwać, generalnie odśnieżanie przebiegało sprawnie. Zresztą to by można sprawdzić czy dałoby się lepiej odśnieżyć miasto i ulice poprzez rozpisanie kiedyś wyborów (parlamentarnych, lokalnych, itd.) na koniec stycznia, tak żeby szczyt kampanii wyborczej przypadł na środek zimy; dopiero wtedy zobaczylibyśmy czy jest jakaś różnica w jakości odśnieżania, tzn. czy da się odśnieżyć lepiej.
nowotarzanka22.01.2019, 10:57
Miasto to tak pomaga mieszkancom ze szkoda mowic. Mnie wysiadl piec CO poszlam do urzedu miasta i mowie ze chcialabym przejsc na ogrzewanie gazowe bo wysiadl mi piec to powiedziano mi, ze trzeba wpisac sie na liste dowinansowania i czekac nawet do dwoch lat bo chetnych jest ponad 200 osob.Zapozyczylam sie i zrobilam ogrzewanie na gaz.Dowiedzialam sie ze dofinansowanie mnie juz nie chwyci poniewaz pierwsze musze dostac pieniadze od nich a pozniej moge wykonywac przerobki .To ja sie pytam jak mozna czekac dwa lata na pieniadze i zyc w zimie bez pieca dwa lata.To jest wszystko chore.Dziekuje za taka pomoc.
NT22.01.2019, 10:49
Dla nowopowstajacych domow obligatoryjne przylaczenie do gazu i uzywanie.. to by juz cos dalo..
do mieszkaniec22.01.2019, 10:28
Przestań pier...... 0d kogo ty masz takie informacje?! Gdzie te ogromne pieniądze rządu ? W Toruniu? Bo na pewno nie w samorządach małopolskich. Za rządów Po owszem coś się działo .Ale od kiedy do władzy doszedł PIS Nie ma szans na jakiekolwiek pieniądze w tym tez dofinansowania do wymian pieców. Przykład: Rabka. Wnioski złożone w 2017 dotyczące wymian pieców do chwili obecnej nie są realizowane. /ponad 500/ Powód: Brak pieniędzy. Za to geotermia rydzyka ma się całkiem nieźle. Co tu burmistrz może? Z pustego i Salomon nie naleje.
@SX22.01.2019, 10:22
Masz 100% racji; ale przypomnę, że jeszcze wcześniej były też publiczne egzekucje, toaleta na gnojowisku i rynsztoki pełne odchodów, szkorbut, syfilis, niedożywienie, trwałe niedobory jodu i magnezu w diecie skutkujące znacznym obniżeniem potencjału intelektualnego okolicznej ludności, 50% umieralność noworodków i kobiet w połogu i mnóstwo innych wspaniałości... tylko nie wiadomo, po co mielibyśmy chcieć do tego wracać?
gumiak22.01.2019, 10:19
Byle było ciepło.
Nowy Witacz na Rogatkach22.01.2019, 10:12
Nowy Herb Nowego Targu przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską z maską gazową na twarzy, co ma oznaczać próbę przeżycia w mieście pełnym smogu, w prawej dłoni trzyma łopatę do śniegu, symbolizującą niewydolność władz w odśnieżaniu miasta po wcale nie tak strasznych opadach śniegu, w lewej trzyma walizkę symbolizującą gwałtowne wyludnianie się miasta. W tle cmentarz - symbol rychłego końca tych, którzy nie uciekli i nie mieli masek gazowych... Całość przestawiona na szaroburym tle przypominającym typową aurę nowotarską pierwszej kwarty XXI wieku.
Opop22.01.2019, 10:07
Brawo władze miasta druga kadencja i dosłownie nic nie zrobione w kwestii smogu. Myślą o hali widowiskowej o nowym domu kultury a brakuje podstawowych rzeczy jak powietrze, drogi, uprzątnięcie śniegu. Jeszcze nigdy nie pamietam żeby takie byly drogi w zimie w tym mieście a bywało więcej śniegu. Muzeum drukarstwa jest kwintesencja zarządzania tym miastem. Jak się ma do tego lodowisko i tor biegowy w parku to niecelowe wydawanie środków publicznych a także narażanie mieszkańców na utratę zdrowia. Tyle było o budowie wyciągu a druga kadencja i nic w tej kwestii również nie zrobiono. Jaki rozwój turystyczny nie ma nic oprócz utrudnień dla mieszkańców.
STAŚ22.01.2019, 10:03
Niż, czy wyż ?!!
Sx22.01.2019, 09:57
To jest smog ,jak byłem dzieckiem to był smog i nikt nie płakał ,sadze z balkonu to codziennie zmiatywalo się całą łopatkę tyle samo było na samochodach ,a poza tym siedzieliśmy od rana do wieczora na polu ,a nie w domu przed komputerem ,wszyscy chodzili na nogach i wdychali ,a teraz tylko tyle wdechów co z auta wyjdą do sklepu na zakupy
Mieszkaniec22.01.2019, 09:42
Rząd przeznaczył ogromne pieniądze na wymianę pieców i ocieplenie budynków. W całej małopolsce wymienia się piece a w Nowym Targu nie. Gdzie jest burmistrz?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl