23.01.2019, 14:55 | czytano: 9010

Powietrze w Nowym Targu jednym z najgorszych w Polsce

Fot. Czytelnik
Nowy Targ jest aktualnie wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, jeśli chodzi o stan powietrza. Stolica Podhala niemal codziennie pojawia się w komunikatach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Według polskiego indeksu jakości powietrza, jeśli chodzi o pył zawieszony PM10, Nowy Targ był w środę jednym z sześciu miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Wczoraj był na trzecim miejsku w Polsce - po Bielsku Białej i Żywcu - jeśli chodzi o średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego.
Przypomnijmy, iż dopuszczalny limit pyłów zawieszonych PM10 to 50 µg/m3. Tymczasem w Nowym Targu średni poziom dobowy wynosi powyżej 200, a momentami, szczególnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, dochodzi do 400.

Na zdjęciu smog w Nowym Targu widziany z Zaskala.

r/
zobacz także
komentarze
you26.01.2019, 23:26
tej zimy tylko kilka razy powietrze było złe a 3 razy b.złe więc nie wiem komu zależy by skłócić ludzi,czyżby inne kotły grzewcze nie z schodziły za trzy tygodnie będzie po problemie
Pozew zbiorowy przeciw Burmistrzowi! Kto się przył26.01.2019, 19:38
Pozostaje nam jedynie zorganozować się i złożyć pozew zbioowy przeciwko władzom miasta, szczególnie przeciw obecnemu burmistrzowi, który jest odpwiedzialny za ten tragiczny, zagrażający zyciu i zdrowiu, stan rzeczy!!!

Apel do mieszkańców Nowego Targu - kto się przyłączy???
hehe26.01.2019, 18:37
W okresie mrozów otworzenie okna w mieszkaniu w celu przewietrzenia to jakaś abstrakcja. Równie dobrze mogę rurę wydechową samochodu skierować do wnętrza domu i będzie lepiej. Czytam o jakimś tajemniczym kiepskiej jakości węglu ale za bardzo w to nie wierze. Kupuje eko groszek byle gdzie i w czasie gdy musiałem odśnieżać dacha (w tym roku byłem z 7 razy) przy moim kominie mogę sobie pracować nie widząc dymu i czasem go lekko czując a od sąsiada 100 metrów dalej idzie taka łuna że jeśli wiatr byłby w moją stronę musiałbym zejść z dachu. W polsce jest taki brak poszanowania innych ludzi że każdy człowiek dla byle jakiej korzyści jest gotów innego w przepaść rzucić. Są gotowi spłonąć w leclercu aby ukraść zakupy.
koko26.01.2019, 11:18
Radni i burmistrz powinni pracować przy otwartych oknach !!!
do zaczadzona26.01.2019, 09:26
W takim razie tzw. alarm smogowy powinien opublikować nazwiska tych radnych. Glosowanie było jawne i to nie powinno stanowić problemu. Artykuł sponsorowany i po temacie. Bo to nic innego jak działanie na szkodę mieszkańców o pozbawieniu zdrowia nie wspomnę.
Kule nosi25.01.2019, 22:32
Strzelają do burmistrza... walą kulami, a sami palą dziadostwo jeden drugiego po sąsiedzku truje, dzieci chorują, a tu nawet Straży Miejskiej nie ma, Policja nie ma... Za to nie ma nawet komu donieść bo sąsiad się dowie... Ale ja doniosę choćby się do śmierci gniewał... Nie ma rady !!!
Zaczadzona24.01.2019, 20:31
Szanowni Mieszkańcy. Proszę , obejrzyjcie na You Tubie,którzy radni głosowali przeciw zwiększeniu kwoty na wymianę pieców i pamiętajcie przy następnych wyborach.Ktoś przecież głosował na tego Pana, pomimo,że
niczym się nie wykazał.Prawdopodobnie on nie wierzy w istnienie smogu, albo mieszka za miastem i go smog nie dotyczy. Zakpiłł sobie z mieszkańców tworząc DWUOSOBOWY PATROL SMOGOWY, na trzydziestoty
sięczne miasto.Smiechu warte.Zlikwidował Straż Miejską szukając oszczędności i skutki tego widzimy tej zimy ,kiedy nie ma komu przy pominać,żę odśnieżanie chodników należy do właścicieli posesji.
Narzekaliśmy na Burmistrza Fryżlewicza ,no to mamy Dobrą Zmianę.
buła24.01.2019, 14:34
Zróbmy na rynku happening " Smog na lodowisku". Możę to władzy coś da do myślenia
k24.01.2019, 13:44
podobno jest coś takiego jak Nowotarski alarm smogowy. grupa ludzi zajmująca się pitulami typu pisane listu do sasiada żeby nie kopcił itd. Ja nie rozumiem dlaczego w obliczu faktów jakie maja miejsce nie składają wniosku do prokuratury.
avivat24.01.2019, 12:48
Do burmistrza i MZK
Dlaczego idąc śladem Krakowa, gdzie smog jest mniejszy nie wprowadza się w dni "smogowe" bezpłatnej komunikacji miejskiej? Bo co? Bo prawie całą zimę mieszkańcy jeździliby za darmo? No tak - straty!
józek24.01.2019, 12:44
burmistrz ma dużą pensję a ogrzewa dom piecem węglowym i jak będzie walczył ze smogiem.Niech da przykład i założy piec na gaz
Masakra24.01.2019, 12:19
Zlikwidować lodowisko na rynku! Szkoda kasy lepiej wymienić jakiś piec za to. W tym miejscu powstawić punkt odbioru masek! Brać się do roboty radni zamiast chodzić na bankiety pokażcie, że zależy Wam.
Zrobić referendum24.01.2019, 12:14
Drodzy nowotarżanie. Proponuję zrobić referendum czy chcemy wieży widokowej, nowego moku, hali, jarmarku, imprez na powitanie lata a przy okazji koncertów opłacania z naszych pieniędzy pseudo gwiazd czy lepszego powietrza. Rządamy przeznaczenia naszych środków na dofinansowanie wymiany pieców od ręki a nie za dwa lata. Co nam po moku i imprezach jak nie doczekamy. Poprawa powietrza powinna być poorytetem. Liczą się konkretne działania a nie pogadanki. Sprawa jest cały czas zamiatana pod dywan.
Pytam się24.01.2019, 12:05
Dlaczego w takie dni jak ostatnio nie rozdawane są maski tak jak w Krakowie? Tam dzieciom nawet w szkołach rozdają a wszystkim na ulicach. Dlaczego u nas tak nie ma? Dlaczego miasto nie promuje chodzenia w maskach? Dlaczego?
spostrzegawczy24.01.2019, 11:51
Czy ktoś się zastanowił dlaczego nie tylko wśród ludzi, ale także wśród zwierząt zwłaszcza psów jest wzrost zachorowań na nowotwory? My wdychamy idąc, a psy wąchając zatrutą i skażoną glebę także coraz częściej chorują. Ale niech żyją BALE, RAUTY i RAUCIKI panie burmistrzu!
marylka jagoda24.01.2019, 11:36
Myśle, że skoro władze mają ogółem na to wszystko wywalone, to może przydałaby sie jakaś oddolna inicjatywa? Czy nie ma wśród komentujacych kogoś obrotnego, kto by się czegoś takiego podjął? Ja na przykład chętnie poprę, podpisze jakis pozew, czy cos w tym stylu, ale niestety jestem z osób mało obrotnych i nie mam drygu do organizowania takich spraw. Nie wiem co i jak, i gdzie by można zorganizować, jak sie zabrać do tego, niestety ja się nie nadaje do tego. Ale może ktos inny taki obrotniejszy to czyta? Uważam, że przydalaby sie jakaś mocniejsza inicjatywa po prostu, żeby jakoś wstrząsnąć tym grajdołkiem, nawet jakieś pisma do Warszawy żeby poszly, nawet do prezydenta. Ewentualnie, może jakaś interwencja typu "Uwaga" TVN? Telewizja potrafi czasem nieźle rozkręcić sprawy stojące w miejscu od lat, gdzie niby kazdy tylko mówił "nie da sie". A jak nagłośnią sprawe czasem, to sie co poniektórzy politycy budzą i sie może okazać, że jednak sie cos da. Ten problem jest na prawde tu poważny. Przykład na skutki tego macie w komentarzach poniżej - dwóch młodych ludzi, a już chorują. A ja podam kolejny przykład. Moja znajoma miała ledwo 60 lat i zmarła niespodziewanie na raka płuc. Nigdy nie paliła papierosów... To się pytam skąd ten rak?! Dla mnie oczywiste - smog kobietę zabił. Bez dwóch zdań. A te osoby, co głupstwa wygadują, że niby smogu nie ma/nie jest szkodliwy, to chyba wlasne sumienie próbują uciszać...
Edek24.01.2019, 10:42
Gratuluję radnym i burmistrzowi za zajęcie trzeciego miejsca w Polsce super oby tak dalej . Coś mi się wydaje że nie długo będziemy na pierwszym miejscu
Góral24.01.2019, 10:19
Ja pi***... masakra. Co wy tam nowotarżany miastowe, baciokami policie ***... ???????????????? I pewnie ścinki z tych waszych skórek. Wstyd, ciężki wstyd. I wbijcie sobie do swoich łbów, że trujecie dzieci *** :-)
Piotr24.01.2019, 10:18
Drodzy nowotarżanie. Radzę Wam z całego serca i szczerze . Zainwestujcie w dobre maseczki antysmogowe i je noście.Wiem co piszę, bo choruję. Asta oskrzelowa, nawracające się zapalenia oskrzeli- bardzo mocne. Częste wizyty na SOR-e, dotlenianie i tak w koło Teraz czeka mnie pobyt w zakopiańskim szpitalu chorób płucnych. Chrońcie się . Nigdy wcześniej nie chorowałem
Zibi24.01.2019, 10:13
W sądzie rejonowym w Warszawie w czwartek zapadł wyrok w procesie wytoczonym przez G. Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze. Sąd zasądził od niego 5 tysięcy złotych, które ma przekazać na cel charytatywny. W uzasadnieniu stwierdził, że każdy ma prawo do ochrony dóbr osobistych i czystego powietrza.
Wyrok nie jest prawomocny.

Orzecznictwo sprzyja...
Gt24.01.2019, 10:12
Grażyna Wolszczak pozwała państwo polskie o smog i wygrała. Dziś sąd ogłosił wyrok. Także tylko kwestia czasu jak posypią się pozwy. Może Nowotarski Alarm Smogowy przygotuje jakiś pozew zbiorowy przeciwko miastu Nowy Targ?

Władze kraju i miasta przyzwalają na trucie nas. Podstawowe prawo do życia w czystym środowisku nie jest respektowane.
00724.01.2019, 09:49
@ Pasterz PPP. Gdyby stacja pomiarowa była ustawiona w innym miejscu na starym mieście to mistrzostwo świata mamy gwarantowane
zez24.01.2019, 09:42
Do Aldik . Kim ty jesteś? Rzecznikiem burmistrza? Środków na wymianę pieców jest stosunkowo za mało. W 2015 było tylko 8 dotacji na wymianę kotłów a w 2016 30 z czego część wymieniono na piece węglowe. Na 5 letnia kadencję jest zaplanowane 189 wymian czyli lekko ponad 30 rocznie. O czym ty mówisz? Moich kilku sąsiadów, znajomych musi czekać i grzeją na kopciuchach. Co miasto robi , żeby zachęcić ludzi do wymiany, bądź przymusić ich do tego?. To burmistrz zlikwidował SM a teraz ma jednoosobowy ekopatrol bez uprawnień do karania mandatami. Kpisz sobie z nas, czy co? Poczytaj poniżej co piszą ludzie co już chorują
Aldik24.01.2019, 08:42
Wszyscy narzekacie na władze a nie popatrzycie na siebie i na sąsiadów. Środków na wymianę pieców jest wystarczająca ilość. Ci co chcą korzystają albo już złożyli wniosek. Reszta woli żyć w mniemaniu że pale śmieci i byle czym to nic złego nie robię. Jest społeczne przyzwolenie nie takie palenie i każdy woli sobie wejść pod nickiem i narzekać tylko na władze a sam nic nie zrobi. Akurat Nowy Targ radzi sobie z wymianą dobrze
spostrzegawczy24.01.2019, 08:37
~do mieszkaniec Mordoru
Niektórzy już się zastanawiają nad pozwami.
PM1024.01.2019, 08:35
@Mieszkaniec Mordoru, spokojnie zrobiono wiele, np. na rynku uruchomiono otwarte lodowisko. Jak truć to od małego.
Miastowa24.01.2019, 08:29
Pewnie oblany smola
Miastowa24.01.2019, 08:28
Trzeba sprawdzic i zbadac jakosc sprzedawanego wegla za ciezkie pieniadze
stare dzieje24.01.2019, 07:12
wypuście wode z zapory i bedzie po problemie..wilgoć z tamtąd plus dymy robią zawiesine 30 lat temu był przewiew
Xxx24.01.2019, 06:37
Do @xxx jakiś ty uczony inżynier wszystko czujesz i wiesz i co z tym zrobisz jaki masz plan pewnie wszystkich na zimę wysiedlic
Chemik24.01.2019, 01:21
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego że w nowotarskim smogu mierzone są wartości pyłów zawieszonych PM10, dwutlenku siarki i benzenu, a spalane są przecież plastiki, guma, ubrania, lakierowane meble, płyty wiórowe, odpady kuśnierskie, ale też nagminnie niskiej jakości węgiel, mokre drewno i inne zakazane materiały. Nie mierzona jest więc cała gama innych znanych związków chemicznych, ale też setki nieznanych, trzeba bowiem pamiętać, że w procesie spalania powstają różne związki chemiczne, które następnie ulegają przekształceniom pod wpływem np. kontaktu z powietrzem, ozonem, słońcem, itp. i w efekcie mamy do czynienia z nieznanymi produktami przemian chemicznych które w odpowiednim stężeniu mogą być toksyczne, chorobo-genne, czy wręcz trujące. Nie znając ich nie możemy przed nimi ochronić naszych organizmów, generalnie bezbronnych wobec smogu. Mało tego, mamy co najmniej dwukrotnie przekroczone normy rakotwórczego benzenu, który jest monitorowany i podobnie jak inne związki chemiczne przecież nie znika, ale zostaje w wodzie, glebie, itd. Taką glebę przetwarza dżdżownica, ją zjada kura, a my jej jajka. Czy ktokolwiek analizuje ile toksycznych związków chemicznych zawiera lokalna żywność, a nie ma cienia wątpliwości że zawiera. Reasumując nieświadomi, głupi ludzie trują sami siebie, trują swoje rodziny, sąsiadów i współobywateli, a fakt że władze podejmują tak znikome działania przeciw-smogowe jest karygodnym zaniechaniem wobec obywateli, których mają obowiązek chronić oraz wobec środowiska tego regionu. Nie może być tak, że jeden głupiec truje dziesiątki ludzi bezkarnie i śmie twierdzić że smog to wymysł jakiegoś lobby. Z tą głupotą trzeba bezwzględnie się rozprawić. Apeluję do pana burmistrza o zerwanie z rażąca bezczynnością i podjęcie zdecydowanych działań w celu ochrony zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego!
PasterzPPP24.01.2019, 00:41
Jeżeli Nowy Targ jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a Polska jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów europejskich to w końcu Nowy Targ jest stolicą na miarę europejską a kto wie może i na światową.
Turysta24.01.2019, 00:26
Jednak jest coś w Nowym Targu co można podziwiać
Mieszkaniec Mordoru24.01.2019, 00:04
Wracałem dziś z Krakowa, smród pojawia się dopiero przelotnie w Rdzawce i Klikuszowej, a na zjeździe z Niwy do NTargu robi się ciemno i smród jest tak intensywny, że nie da się oddychać przy włączonym nawiewie w samochodzie. No masakra! Urzędnicy lokalni powinni nękać posłów i polityków w Warszawce, żeby w końcu podjęli jakiekolwiek działania. Chociaż tego możemy nie doczekać i lepiej byłoby wzorem Krakowa zacząć działać we własnym zakresie. Niestety UM wydaje się nie zauważać problemu, nadal proponuje dopłaty do pieców na eko-groszek, tam gdzie jest dostępny gaz, nadal nie ma szeroko-zakrojonych kontroli tego co jest spalane w piecach, nadal nie proponuje się żadnych rozwiązań anty-smogowych, brak dopłat do gazu, czy oleju opałowego, brak nawet profilaktyki zdrowotnej - widuje się jedną, dwie osoby w maskach ochronnych kiedy normy przekroczone są 10-krotnie, ale tak to wygląda skoro UM uważa że problem nie istnieje. Zdecydowanie NIENORMALNA sytuacja! Zastanawiam się dlaczego miasto nie zostało jeszcze pozwane przez mieszkańców w związku z tak rażącymi zaniedbaniami w tym zakresie. Może wtedy zechcieliby konkretnie zająć się tym groźnym i uciążliwym problemem.
dziadek mróz23.01.2019, 22:54
Nowy Targ...miasto smrodu
125
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo zła
pm 2.5
657% normy
pm 10
470% normy
Hej, hej23.01.2019, 22:27
A ja proponuję inne rozwiązanie! Niech Burmistrz i Radni natychmiast i bez przerwy zabiorą się do pracy i zlikwidują najpierw Gorce, a później Tatry. Zrobi się przewiew i będzie czyste powietrze! Bo choćby wymieniono wszystkie piece w Mieście, to smog będzie dalej. Zburzyć wszystkie góry dookoła i na sam koniec zasypać zalew w Czorsztynie coby mgły nie było!
agal23.01.2019, 20:49
@lb Nie o to mi chodziło lecz o to że to jest naiwność wierzyć w to że wymiana pieców coś da ponieważ 90% domów w tym momencie nie spełnia wymagań technicznych aby u nich zamontować nowy kiedy to się nigdy nie zmieni tylko rozwiązania systemowe narzucona z góry czyli na przykład gaz tani i do dla całego obszaru województwa to wtedy możemy mówić o jakiejś nadziei
elantra23.01.2019, 20:41
Już dwadzieścia!!! lat temu próbowano problem rozwiązać( Slimak, Różański), stąd niszczejący komin ciepłowni na Równi Szafalarskiej,
ba, podpisano umowy o przyłącza gazowe z mieszkańcami miasta.
....................................................................................................
Szanowni Radni.
Czekamy na racjonalne ekonomicznie inwestycje związane z ogrzewaniem domostw. Czekamy i słyszymy... o budowie wieży widokowej, podziemnym parkingu w centrum miasta, domu kultury...
racja23.01.2019, 20:31
Piotr: taka sama mam historię. człowiek zdrowy i wysportowany, a tu nagle krzaki w oskrzelach - wyrok astma oskrzelowa.
Przyznaję racje Anty Bolek - konieczna petycja Miasta o obniżki cen gazu.
00723.01.2019, 20:27
co ma burmistrz do smogu czy to on pali we wszystkich piecach w miescie?
kazek23.01.2019, 20:26
dziś syf...brak słońca. Po prostu depresja i smród
besala23.01.2019, 20:11
Pan burmistrz nie może na razie zabrać głosu w sprawie smogu, bo się szykuje do balu. I tak do wiosny wytrzyma a wiosną nam powie, że służby miejskie zrobiły wszystko, co tylko mogły i patrzcie państwo, smogu nie ma. Poczekajmy więc cierpliwie do wiosny. Nie wszyscy jednak doczekają.
ja23.01.2019, 19:54
Chyba ponad 600% a czasem i 1000% ....
i oddycham całą piersią23.01.2019, 19:52
W nagrodę za cierpliwość możecie udać się na Bal u Burmistrza. Będzie zabawa, będzie się działo, i znowu nocy będzie mało. Będzie głośno, będzie radośnie. Znów przetańczymy razem całą noc Łopa! Hej! Co tam smog i mieszkańcy.
@xxx23.01.2019, 19:35
Nic nie czujesz, bo z powodu smogu utracileś węch. To typowe dla palaczy i wdychaczy smogu. Po to są urządzenia pomiarowe, żeby tacy jak ty mogli się czegoś dowiedzieć. Ale trzeba chciwć się czegos dowiedzieć a nie być takim ***, który sądzi, że wie wszystko.
xxx23.01.2019, 19:11
A ja tam nic nie czuje ze c*****e powietrze jedno i to samo jak nie Adamowicz to smog a jeszcze zapomnieliscie o zimie stulecia a latem upaly a o smoku ani dudu wezcie sie za siebie ludzie!!!
Anty Bolek23.01.2019, 18:46
Dotacje do gazu ,albo obniżyć vat z 23 do 1 procenta. Ogrzewanie węglem po 980 zł za tone wychodzi dużo taniej . Mam dwa piece to wiem o co chodzi , sam abonament za gaz w taryfie w3 to 50 zł na miesiąc . Nie brałem dotacji więc jako wolny człowiek wybieram czym palić . Mrozy -węgiel . Cieplejsze dni- gaz. Na swojej zagrodzie człowiek równy wojewodzie . OBNIŻYĆ cenę GAZU dla dobra społeczeństwa . Burmistrzowie i Prezydenci miast powinni naciskać na posłów , aby powstała taka ustawa , a tu tylko bicie piany smog, smog , a realnie nic się nie robi .
Arch23.01.2019, 18:18
Brawo!!!:) dofinansowania piecy ekologicznych "ekogroszek". Sa efekty , w portfelu u producenta ! Zmiana z węglowego na ekogroszek to żadna zmiana powietrza. Toż to jeden *** czy palisz węglem czy ekogroszkiem! Ktoś sobie za to beknie, tylko będzie za późno!jedni Portfele wypchane po brzegi a drudzy w płucach mają wegiel
3,14rat23.01.2019, 18:15
palenie smieci to jedno, ruch samochodowy to drugie, ale nikt nie porusza tematu zabudowy NT. Bloki ktore powstaly w rejonie Rowni Szaflarskiej, bloki Na Skarnie, zmienily calkowicie cyrkulacje powietrza . W nowych projektach i planach zagospodarowania przestrzennego miast , zwraca sie uwage na strefy zabudowy i tzw korytarze powietrzne. Ale dla nowotarskich wladz taki problem nie istnieje
stan23.01.2019, 18:13
a godołek , coby wiatroki postawić i przedmuchać od casu do casu
abc23.01.2019, 18:10
na lodowisko zapraszam!!!
lb23.01.2019, 17:44
@agal - z tego co mowisz wynika, ze nie piece, ale mieszkancow trzeba wymienic. a ze wymienic sie nie da, trzeba poczekac az wyzdychaja. to nie powinno juz dlugo potrwac. i powietrze sie poprawi, niezaleznie od kotliny i wsi wkolo.

ps: dochodze do wniosku, ze KAZDY ktory broni czy usprawiedliwia smog, sam MUSI truc na maxa, nie wierze zeby istniala inna mozliwosc...
Palacz23.01.2019, 17:38
Wy chyba jesteście albo głupi albo niepoważni...
Zanieczyszczone powietrze nie jest winą ani pana burmistrza ani nikogo z zarządzającym NT. Jest to wina waszych matek, ojców, sąsiadów a często was samych. Ja swoim rodzicom zawsze zwracam uwagę a nawet wyciągam butelki z pieca. Dopóki palenie plastikiem będzie tradycją na Podhalu to nic się nie zmieni więc jak widzicie że ktoś pali w piecu śmieciami to reagujcie!
agal23.01.2019, 17:09
Czy wy tego nie rozumiecie czy jesteście tak naiwni że wymiana pieców w tym mieście nie da nic bo Nowy Targ nie jest samotną wyspą tylko otoczony jest przez się i miejscowości a położony w Kotlinie która zawsze będzie stwarzał a takie warunki niekorzystne Podsumowując tutaj za 50 lat nic się nie poprawi
koza23.01.2019, 17:08
Miasto powinno nam kupić maski.
zibi23.01.2019, 17:06
Tusk powiedział -wypad na zachód
Prezydent L.K. jak wyjadą to sprowadzi chińczyków
Właściwe podejście władzy do obywateli.
Być patriotą niewarto.
Nadia23.01.2019, 17:01
Dzisiaj jesteśmy na PIERWSZYM miejscu !!!!!
ja23.01.2019, 16:57
W Zakopanem zawsze lepsze powietrze Sprawdzam przekroczone normy w NT i w Zakopcu to u nas najgorzej. Masakra. Jak tu żyć w tym mieście przez większą część roku. Ci co mądrzejsi lub mają jakieś możliwości pouciekają stąd. Trzymajcie się nowotarżanie dla władzy smogu warci.
A co na to władza23.01.2019, 16:48
A co na to władza, władza na to nic
Piotr23.01.2019, 16:48
Zawsze byłem zdrową osobą. Można powiedzieć, że nie chorowałem
.Nigdy nie paliłem papierosów, nie mam też żadnych zwierząt. Jestem człowiekiem wysportowanym. Od dwóch lat mam przewlekłe zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową..Jeżeli ktoś nie wie co to jest, to powiem, że człowiek się dusi . Jest to foliowy worek na głowie szczelnie zawinięty wokół twarzy i nie możesz nabrać powietrza. Jesteś takim karpiem bez wody i boisz się , wpadasz w panikę , że się udusisz. Ja 45 chłop, który biegiem wpadał na Turbacz, nie mogę bez leków wyjść po schodach, taki to da mnie wysiłek.Teraz jestem na sterydach, chodzę w masce, zainwestowałem w oczyszczacze powietrza i szlag mnie trafia jak słyszę, jak burmistrz kłamie w sprawie do wymiany pieców. Moi znajomi zostali odesłani z kwitkiem. Pieniędzy nie ma. Panie burmistrzu i Panie Jabcoń najwyższy czas zacząć działać, bo już jest późno. Ja nie chcę w tym mieście nowego MOKu, nowej hali lodowej, Muzeum Drukarstwa i innych inwestycji, które mogą czekać, ja chcę swobodnie oddychać w tym mieście. To co robicie w sprawie oczyszczenie powietrza, to kropla w morzu, każda zima do zabójstwo dla dziesiątek ludzi i wy będziecie temu winni.
zakopcony23.01.2019, 16:44
Mówił o tym na sesji radny Mikołajski, ale Burmistrz jakoś się tym specjalnie nie przejmuje. Proszę obejrzeć sprawozdanie z ostatniej sesji na stronach miasta albo You Tube. Radny Mikołajski prosił aby finansowanie wymiany pieców było z budżetu, żeby nie czekać jak do tej pory na łaskę lub niełaskę Marszałka Województwa, ponieważ sprawa jest alarmująca i smog nie berdzie czekał, tylko truł i zabijał. Proszę sobie wyobrazić jakie byłyby wskazania pyłomierza na ul. Długiej, Nadwodniej, Kolejowej czy innych, skoro w miejscu praktycznie najczystszym, bo w parku, gdzie wokół wszystkie duże instytucje ogrzewane są gazem, gdzie jest przewiew powietrza od rzeki, wskazania są tak tragiczne. W innych miejscach byłoby dwu, trzykrotnie wyższe.Niestety dla burmistrza ważniejsza jest ochrona budżetu niż ochrona naszego zdrowia. Ważniejsze są iluminacje świąteczne, masowe imprezy, koncerty i inne mniej ważne rzeczy. Nieprawdą jest też, że są wystarczające środki na wymianę starych pieców, bo znam wielu ludzi którzy poszli do miasta po dotacje i odeszli z kwitkiem. Miasto powinno naciskać na mieszkańców i ich
zachęcać, pomagać,aby piece chcieli wymieniać a nawet ich zmuszać, tak jak to robi Kraków.
Promocja miasta!23.01.2019, 16:43
Ładna promocja miasta, Nasza władza powinna dostać medal za promowanie ruchu w smogu. I tak lodowisko na smogowym powietrzu, biegówki na kole w smogowym powietrzu. Im więcej tym lepiej. A były trasy do biegówek na Długiej Polanie i było lepiej. Trochę mniejsze tam stężenie syfu, mniejsze nasłonecznienie i temp. niższa więc dłużej by służyło. Jechało się z całą rodziną. Jedni na zjazdówki, drudzy na biegówki, inni na sanki.
Polo23.01.2019, 16:38
A wy myślicie że ci na wyciągach w okolicy Nowego Targu jak BIAŁKA JURGÓW itd.to co wdychają czyste powietrze no chyba nie to samo co Nowotarżanie toż to się rozchodzi po całym rejonie.TOTEŻ ŻYCZĘ GŁĘBOKICH WDECHÓW CEPERY
Oto jest pytanie.23.01.2019, 16:38
Zastanawiam się czy lepszy jest brak ruchu takiego jak spacer czy aktywności ruchowej na świeżym powietrzu czy może wdychanie takiego syfu? Co wy na to?
Maska23.01.2019, 16:34
Noście ludzie maski!!! Może niech przykład da burmistrz, urzędnicy i radni. Trzeba oswoić się z takim widokiem w mieście bo na poprawę nie ma co liczyć. Maski i jeszcze raz maski.
Głos23.01.2019, 16:30
No jest się czym chwalić! to nasze niechlubne miejsce. W taki sposób Polska usłyszy o Nowym Targu. Brawo! Co na to radni bezradni?
Lucek23.01.2019, 16:13
Dalej bijemy piane
Tedi23.01.2019, 16:02
A jak jest w okolicznych wsiach.
;)23.01.2019, 15:50
Tak na marginesie to tam na końcu jest Ostrowsko i Gorce a Nowy Targ jest na lewo. Uczyć się geografi ;)
miejscowy23.01.2019, 15:45
no i fajnie :)
Dudu23.01.2019, 15:40
Nic nowego wystarczy wyjść na zewnątrz i zobaczyć jak kominy kopcą. Podusimy się w tym mieście.
Czy Pan Burmistrz albo Rada miejska zamierza w końcu podjąć radykalne kroki? Czy czekamy aż miasto "wymrze" (dosłownie - na nowotwory i w przenośni, bo większość młodych stąd po prostu ucieknie).
bik23.01.2019, 15:32
Gratulacje Panie Watycha za nic nie robienie w tym temacie!
Budowanie hal sportowych, remont moku itd mało znaczą przy tym, że ludzie w NT umierają na raka płuc i inne, czego skutkiem jest smog.
Lufcik23.01.2019, 15:25
Nie Nowy Targ tylko cała kotlina orawsko nowotarska do której spływa ten węglowy syf z całej okolicy łącznie z zakopanym. Szkoda że nikt nie mierzy tego syfu w szaflarach, waksmundzie albo jabłoncie bo to dopiero by wyszły ciekawe wyniki. Tylko po wsiach wszyscy to mają w d...
Art Tur23.01.2019, 15:24
@kogitator
Turyści zjechali na Podhale i zatruli powietrze?
nie do wiary23.01.2019, 15:21
no ale burmistrz i świta problemu nie widzą, mówią smog był jest i będzie i git! ważne żeby z mieszkańców ściągnąć maksymalne podatki i wydawać na głupoty jak muzea czy dachy albo i nawet całe kawiarenki... wszak wiadomo że muzeum obniża poziom pyłów o 25% a jedna kawiarnia aż o 50% to teraz mamy aż za dobre powietrze... jak pisałem wczesniej Nowy Targ to TRUP
:)23.01.2019, 15:19
Najważniejsze, że radni miejscy nie widzą w tym problemu. więc spokojnie, nie jest źle.
danka furmanka23.01.2019, 15:18
niema to jak na wsi rankiem ,pachnie g.... i rumiankiem
mieszkaniec23.01.2019, 15:12
Dziękujemy Panie burmistrzu. Jest Pan z siebie dumny? Piąty rok rządów i nic.
:)23.01.2019, 15:09
Od razu sie lepiej człowiek czuje ;)
obiektwyny23.01.2019, 15:04
Lepiej nie będzie mgła trzyma dym, i tu nie chodzi oto że to są śmieci tylko na to nie ma siły.
Chyba ze pomyslą i podłącza Nowy Targ do geotermii
Zobacz pełną wersję podhale24.pl