24.01.2019, 14:47 | czytano: 6130

Powiat wyda ponad 200 milionów złotych

Arch. Podhale24.pl
Ponad 43 mln zł na przebudowę dróg, w tym na remont ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu, zakończenie budowy Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, ale też i 21 mln zł deficytu - to najważniejsze założenia budżetu powiat nowotarskiego na 2019 rok, który przyjęła dziś Rada Powiatu Nowotarskiego.
Powiat zaplanował dochody w wysokości ponad 188 mln zł, a wydatki na poziomie 210 mln zł. 21-milionowy deficyt starostwo pokryje pieniędzmi, które planuje otrzymać emisji obligacji. Zarząd powiatu deklaruje, że wszystkie podległe powiatowi jednostki mają zapewnione finansowanie, a ich pracownicy otrzymają podwyżki w wysokości 5,2 %.
1/4 budżetu pójdzie na inwestycje, na które powiat wyda 54 mln zł. - Jest to budżet zrównoważony, odzwierciedlający oczekiwania. Nigdy nie ma idealnego budżetu, zawsze mamy niedosyt i chcielibyśmy więcej zaplanować, ale budżet na 2019 rok, jak i Wieloletnia Prognoza Finansowa, zostały skonstruowane w sposób realny - mówi Krzysztof Faber starosta powiatu.

- Zdaję sobie sprawę, że wiele zadań nie znalazło się w projekcie budżetu, ale angażując tak wysokie środki na inwestycje oraz na działalność bieżącą, nie jesteśmy w stanie sfinansować pozostałych projektów zgłaszanych do budżetu. Wprowadziliśmy te, na które pozyskaliśmy dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Budżet jest stabilny i przy zachowaniu rozsądku i dyscypliny finansowej, zaplanowane zadania oraz obligatoryjne obowiązki będą wykonane należycie – dodaje wicestarosta Bogusław Waksmundzki.

Najważniejszymi inwestycjami w 2019 roku będą przebudowy dróg. Wśród nich rozbudowa dróg powiatowych w Zubrzycy Górnej, Skawie, Nowym Targu (ul. Szaflarska), Ochotnicy Dolnej i Górnej, Trutem, Lasku, Borze, Bańskiej Niżnej, Szaflarach, Łapszach Niżnych i Krośnicy. W tym roku powiat dokończy też budowę Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju, który jesienią ma zostać oddany do użytku.

Radni klubu Wspólnie dla Powiatu Rady Powiatu Nowotarskiego stwierdzili, że jest to budżet zrównoważony i odzwierciedlający oczekiwania. - Nigdy nie ma idealnego budżetu, zawsze mamy niedosyt i chcielibyśmy więcej zaplanować, ale budżet na 2019 rok jak i Wieloletnia Prognoza Finansowa zostały skonstruowane w sposób realny – mówił radny Jacek Stopka-Stodencki przedstawiając stanowisko klubu. - Klub ma pełną świadomość, że budżet roku 2019 będzie trudny. Uznajemy jednak, że Zarząd Powiatu i Rada Powiatu swym odpowiedzialnym działaniem – wzorem lat poprzednich - są w stanie zapewnić jego dobrą realizację i funkcjonowanie organizmu powiatowego na dobrym poziomie. Na tej podstawie wynika nasze poparcie zaproponowanego przez Zarząd Powiatu Nowotarskiego budżetu na 2019 rok i będziemy głosowali za podjęciem uchwały.
Opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie miał większych zastrzeżeń. - Projekt budżetu spełnia wszystkie wymogi i jest budżetem ambitnym – powiedział przewodniczący klubu Julian Stopka. Jak dodał, niepokój zawsze wzbudza deficyt i emisja obligacji, ale jak dodał, radni klubu PiS rozumieją, że aby inwestować, trzeba się zadłużać. Wyraził nadzieję, że zarząd będzie nadal szukał dodatkowych pieniędzy na inwestycje. - Musimy być ostrożni, bo nie zawsze koniunktura będzie sprzyjająca – dodał, a radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za przyjęciem budżetu. Wyjątkiem w całej Radzie Powiatu Nowotarskiego był radny Stanisław Waksmundzki, który zagłosował przeciw.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec25.01.2019, 11:17
Witam
A co z przebudową ulicy stawiska?? Kiedy się zacznie????
burak24.01.2019, 19:54
@ za4 lata...
Dopóki po drugiej stronie sceny politycznej nie powstanie coś bardziej koherentnego, to PiS nadal będzie rządził. Powiaty są niepotrzebne, ale póki co są. Tutaj jednak jest mowa i chodzi o prawdziwą dyscyplinę finansową - czy w Polsce nie powinno być tak jak w USA, gdzie samorządy lokalne nie mogą zapożyczać się ani rozpisywać obligacji w celu realizacji swoich inwestycji? To tylko rząd stanowy i federalny może tam rozpisywać obligacje na planowane przez siebie inwestycje.
za4 lata Pl będzie MŚ24.01.2019, 19:18
Burak za4lat nie będzie pis powiatu i innych nie potrzebnych instytucji, a miasto będzie mialo burse dla dzieci ze średnich szkół
burak24.01.2019, 17:53
Trzeba inwestować tyle ile się ma na to środków. Żadnego zadłużania. Jeśli planuje się emisję obligacji to wobec tego co jest dawane pod zastaw, jakie należące do powiatu wartościowe posiadłości albo inne kontrowersyjne zobowiązania które pewnego dnia spadną ludziom na głowę, jakieś ustępstwa natury politycznej, np. zgoda na przyjęcie uchodźców?
Na miejscu banków też zabiegałbym o to żeby powiat się zadłużał, usiłowałbym podpisać z pożyczkobiorcą jak najkorzystniejszą dla siebie umowę, z możliwie wysokimi odsetkami, itd. Tylko czy powiat ma słuchać woli banków czy swoich wyborców?
Gdzie jest zachowanie rozsądku i gdzie jest zachowanie dyscypliny finansowej, jeżeli o 10% przekracza się wydatki ponad to co się ma w kieszeni? Te 10% to są zapowiedzi na styczeń, a co będzie dalej, w lipcu czy w październiku? Zapewne usłyszymy coś w rodzaju: no widzicie, trzeba więcej zadłużyć, bo nie wyrabiamy, bo widzicie w styczniu były inne ceny.
Obiektywny24.01.2019, 17:13
Remont Szaflarskiej powinni sfinalizować ci którzy tam jeżdżą ciężkim sprzętem czyli klapek, castorama. Porządna droga powinna być zrobiona obok Szaflarskiej z zakazem jazdy dużych samochodów.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl