30.01.2019, 18:15 | czytano: 2856

Petycja ws. ochrony Górnej Równi Krupowej

Arch. Podhale24.pl
Już ponad 700 osób podpisało się pod petycją o ochronę konserwatorką Górnej Równi Krupowej w Zakopanem i wpisanie jej do rejestru zabytków. Ma to uchronić ten obszar przed zabudową wielkokubaturową.
Akcję zbierania podpisów pod petycją skierowaną do Anety Borowik, Małopolskiego Konserwatora Zabytków, promuje nowo powstałe stowarzyszenie Lepsze Zakopane, które za główny cel swojej działalności stawia ochronę parków kulturowych na terenie Podhala.
Treść petycji, pod którą można się podpisać TUTAJ, brzmi:

"W związku z narastającą presją ze strony budownictwa wielkokubaturowego przy ul. Sienkiewicza oraz ul. Witkiewicza w Zakopanem, wnioskujemy o objęcie ochroną konserwatorską - poprzez wpis obszarowy do rejestru zabytków terenu Górnej Równi Krupowej - zespołu zabudowy ul. Witkiewicza i ul. Sienkiewicza po obu ich stronach. Przyjęcie tej formy ochrony będzie kontynuacją ochrony terenu całej Górnej Równi Krupowej.

Obrzeża Górnej Równi Krupowej zajmuje w większej części drewniana zabudowa typu willowego, będąca klasycznym przykładem architektury regionalnej. (Ulicami Sienkiewicza i Witkiewicza przebiega szlak architektury drewnianej). Górna Rówień Krupowa jest szczególnym obszarem Zakopanego – częściowo zadrzewionym rezerwuarem naturalnej zieleni ze zbiorowiskami roślinności łąkowej. Stanowi ponadto nieocenione miejsce widokowe na panoramę Tatr oraz na masyw Gubałówki.

Należy podkreślić, że wprowadzanie elementów obcych, niewkomponowanych w istniejącą strukturę zabudowy, przejmujących rolę dominanty krajobrazowej, przesłaniających i zaburzających naturalne kanały wentylacyjne Kotliny Zakopiańskiej, powoduje gwałtowny wzrost zanieczyszczenia powietrza i w konsekwencji postępującą degradację środowiska naturalnego.

Budowa obiektów wielkokubaturowych na terenie Górnej Równi Krupowej, która Zarządzeniem Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 09.02.2017r. została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków, jest brutalnym zamachem na niepowtarzalny, regionalny krajobraz kulturowy.

Górna Rówień Krupowa jest obszarem szczególnie cennym dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, estetyczno-widokowe oraz klimatyczne i dlatego wymaga kompleksowej ochrony konserwatorskiej".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
stefan03.02.2019, 10:51
Najlepiej decydować o cudzej własności. Tam na Górnej Równi ludzie maja prywatne działki z dostępem do Sienkiewicza lub bez dostępu i dookoła są budynki, działki są poniżej linii zabudowy. Nie rozumiem jak można im zabronić budowy domu jednopiętrowego w tzw. zakopiańskim stylu. Oczywiście zgadzam sie, że tam nie moga powstawać wysokie budynki nie wpisujace sie w otoczenie. Pisanie o kanałach wentylacyjnych to bzdura. Niech Miasto wykupi te działki po rozsądnych cenach i wtedy chroni je przed zabudową. O cudzym łatwo jest decydować.
bez potwierdzenia02.02.2019, 22:08
Podpisałem tą ankietę. Tylko czy to ma jakąś wartość w ogóle, skoro tam może każdy wpisać dowolne imię i nazwisko...?
Tramkarz01.02.2019, 18:01
Usunąć krokusy i zrobić porządną murawę stadionową jak na Dolnej Równi,
Zwolennik31.01.2019, 06:18
To samo należy zastosować w Nowym Targu w rejonie lotniska.
takitam.30.01.2019, 21:11
a mnie bezdomny dal pozwolenstwo i kasiorke na zabudowe calego zokopanygo i przysiolkow... i co wy na to? a tak na serio, opamietajcie sie wlodarze zakopanego, opamietajcie sie, puki jeszcze czas!
do Godota30.01.2019, 18:24
Aneta Borowik zrezygnowała z funkcji P)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl