07.02.2019, 10:41 | czytano: 5994

Miasto nie dostało zgody na budowę drogi Grel-Niwa

NOWY TARG. Przeciąga się procedura związana z uzyskaniem zgody na budowę nowej drogi z Grela na Niwę. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie uchylił zgodę na inwestycję i nakazał, żeby Starostwo Powiatowe w Nowym Targu ponownie rozpatrzyło wniosek o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Przypomnijmy, iż starostwo wydało już zgodę na inwestycję, ale wpłynęły od niej odwołania. Pod koniec ub. tygodnia służby wojewody małopolskiego, po ich ocenie, uchyliły decyzję ZRID i skierowały sprawę do ponownego rozpatrzenia przez starostwo. Tym samym Urząd Miasta w Nowym Targu nie uzyskał prawomocnej zgody na rozpoczęcie prac i będzie musiał poczekać aż powiat ponownie przeprowadzi całą procedurę.
Według dotychczasowych zalożeń, inwestycja miała rozpocząć się na wiosnę. Miasto ma już zabezpieczone na nią pieniądze. Szacowana jest na ok. 7-9 mln zł.

Przypomnijmy, iż z Grela na Niwę ma poprowadzić zupełnie nowa droga. Zaczynać się będzie przy mostku na potoku Klikuszówka i prowadzić będzie do szkoły na Niwie. Nową drogą poprowadzi też sieć, która doprowadzi na Niwę gaz. Nowa droga ułatwi komunikację tych dwóch sąsiadujących rejonów miasta, dla których jedynym połączeniem jest ruchliwa zakopianka.

Już w 2014 roku około 700 mieszkańców podpisało się pod projektem uchwały w sprawie zabezpieczenia pieniędzy w budżecie miasta na 2015 rok na wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę drogi łączącej osiedle Niwa z ul. Grel. - Zatłoczona zakopianka budzi przerażenie w sercu niejednego rodzica, na samą myślę, że dzieci muszą iść poboczem najruchliwszej drogi w kraju. Wielu rodziców z ul. Grel i ul. Partyzantów nie posyła dzieci do nowej szkoły oddalonej o parę kroków, z powodu braku bezpiecznego dojścia. Droga o którą wnioskujemy pozwoli lepiej skomunikować nasze osiedle z miastem - napisał wówczas w uzasadnieniu uchwały, przygotowanej na wniosek mieszkańców, radny Grzegorz Luberda.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
bolek z gdańska09.02.2019, 21:16
Wojewódźtwo ma mieszkańców3 Nowego Targu w głębokim poważaniu
siny09.02.2019, 12:28
Z treści artykułu chyba wynika, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie uchylił zgodę na inwestycję i nakazał, żeby Starostwo Powiatowe ponownie zajęło się sprawą. Czyli po prostu coś schrzaniono na etapie starostwa i jeszcze raz starostwo ma rozpatrzyć sprawę. Ufając w rzetelność Podhale 24, o której pisze Pan Goooral z NT, to tytuł artykułu chyba powinien brzmieć: "Przez starostwo nowotarskie, które nierzetelnie wydało decyzję, miasto Nowy Targ nie może rozpocząć realizacji inwestycji na którą pozyskało dotację." Mierzi mnie to zaangażowanie wszelkiej maści mediów po którejś stronie. Widzę, że ten nawyk z Warszawy i innych portali ogólnopolskich zaczyna sączyć się też u nas. Szkoda.
Goooral z NT08.02.2019, 22:41
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie uchylił zgodę na inwestycję i nakazał, żeby Starostwo Powiatowe w Nowym Targu ponownie rozpatrzyło wniosek o zgodę na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Otóż mogę tylko posłużyć DOBRĄ RADĄ Staroście Nowotarskiemu jako dobry Nowotarżanin ( jak to stare góralskie przysłowie mówi dobra rada i od dziada ... )
Jeżeli dostał pstryczka w NOS od WOJEWODY WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO i dał mu szanse na REKOMPENSATĘ.
Aby ją wykorzystał ...
Wiadomo na Nowy Targ Patrzy Kraków , na Kraków Warszawa (PIS)...

A Warszawa to CBA która już była i jest w Nowym Targu ,w sprawie poniekąd RODZIMEJ i na pewno się temu przygląda...

Wszystkim dobrze znanej i opisywanej na rzetelnym portalu jakim jest Podhale24.

Mam nadzieje że pomogłem rozwiać WSZELKIE NIEPEWNOŚCI Gazda Z Grela.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
Goooral z NT08.02.2019, 21:36
@Emerit Czesio

Prawo wodne powiadasz ... wcześniej zajmowało się tym RZGW teraz Wody Polskie.
Wątek w rozmowie rozchodził się o SAMOWOLE BUDOWLANĄ pseudo "mostek" ... nie o ogrodzenie terenu (PŁOT trwale związany z podłożem podmurówką żelbetonową ) ...Ten artykuł 27 prawa wodnego jest dziurawy jak sito wędkarza i nie można go dosłownie interpretować ,bardziej tyczy się dostępu dla wędkarzy jak przy stawach/ jeziorach czy rzece żeby mogli łowić AMATORSKO ryby bądź dokarmiających KACZKI .

Wnioskując ... twoja chęć przekazu informacji... pozwolenie na ten "mostek " wydało RZGW Nowy Targ bądź Kraków i tam należy szukać i pytać o projekty konstrukcji, POZWOLENIE Wodno Prawne na wybudowanie / zgłoszenia chęci budowy / Dokumentacji Projektowej / Kto go wybudował/Z jakich materiałów/ I oczywiście poinformowania właściciela gruntu o pracach na jego Działce Co jest oczywiste w literze prawa obowiązkiem RZGW bądź WODY POLSKIE . A przede wszystkim PROTOKÓŁ ODBIOROWY PRAC WYKONANYCH z pozwoleniem na UŻYTKOWANIE.

Emerit Mam nadzieje że rozwiałem twoje wątpliwości.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
Gooral z NT08.02.2019, 12:41
@ Gustaf
Pokaż mi działkę w NT po 74zł/ m2 kupię od Ciebie w każdej powierzchni...

Cena 230/250 Zł/ m2 jest wyceniona przez 3 niezależnych Rzeczoznawców z poza NT . To nie jest tak mam działkę i tyle za nią chce ...
Ludzie kupują działki po takich cenach bo tyle są warte , chcą postawić DOM i Żyć w spokoju , aby nikt nie naruszał ich MIRU i OGNISKA DOMOWEGO.

Jeżeli miasto ma 9 mln zł na taką inwestycję to niech ma też pieniądze na wypłacenie ludziom RZECZYWISTEJ WARTOŚCI DZIAŁKI czyli 230/250zł m2. Które miasto im zabiera pod tak zwane DOBRO PUBLICZNE wbrew ich woli ( ŚPEC USTAWĄ ).
Ludzie powinni się odwoływać od tych zadośćuczynień i brać Rzeczoznawców na własny koszt .

W dzisiejszych czasach gdzie 100zł wydajesz na śniadanie w sklepie i prawie nic nie masz w siatce to są śmieszne pieniądze.

Gustaf Mam nadzieje że rozwiałem twoje wątpliwości .

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
eremit08.02.2019, 12:10
Własność gruntu nad potokiem reguluje prawo wodne.
...............................................................
Obecna ustawa, w art. 27 pkt 1, wprowadziła zakaz grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych, w odległości mniejszej niż 1,5 mod linii brzegu, co ma umożliwić dostęp do tych wód niezbędny do korzystania z prawa powszechnego korzystania z wód.
Goooral z NT08.02.2019, 11:38
Otóż Uchwalony Plan Przestrzenny dla tego Terenu Dokładnie pokazuje iż teren pod ta inwestycję prowadzi przez Mostek ( o ile to można tak nazwać ) przeprawy nad potokiem Klikuszówka lewo skręt w ulice Starokrakowską i po tamtej stronie potoczka prowadzi w stronę Niwy.
Właścicielem tych gruntów jest Gmina miasto Nowy Targ.
Uchwalony Plan przestrzenny do ogólnego wglądu na stronie Urzędu Miasta dla zainteresowanych .

Projektant Miał za nic tą " świętość " o której piszesz i poprowadził drogę w zarysie obecnej drogi dojazdowej dla mieszkańców ul Klikuszówka .
Całkowicie WYCHODZĄC poza PLAN PRZESTRZENNY , ale jak zapewniał WSZYSTKO JEST ZGODNE Z PLANEM PRZESTRZENNYM.
Dzięki temu Miasto Nowy Targ przy tej inwestycji ponosi dużo większe koszty i pozostaje z gruntami nie wykorzystanymi po drugiej stronie potoku Klikuszówka oraz niepotrzebnie ingeruje w kilka następnych działek.

@KNT : Tak samo jak piszesz o szkole tak samo jest z planem przestrzennym . Najpierw wybudujemy Szkołę potem do niej drogę. Tu znowu najpierw wybudujemy drogę potem Zmienimy plan przestrzenny jak nam będzie odpowiadać bo Nam wolno a Tobie nie.

Wracając do tej przeprawy przez potok Klikuszówka w ul. Starokrakowską. Jest to SAMOWOLA BUDOWLANA wybudowana przez jednego z mieszkańców ulicy Starokrakowskiej bez żadnych planów / pozwoleń / norm bezpieczeństwa ( brak barierek , plyty żelbetonowe rozsuwające się tak że człowiek dorosły może wpaść po szyje.
I co najlepsze nawet ZGODY WŁAŚCICIELA DZIAŁKI na którym się znajduje.
Aż się Dziwie że właściciel tej działki nie zgłosił tego na Nadzoru Budowlanego o ROZBIÓRKE z RYGOREM NATYCHMIASTOWEJ WYKONALNOŚCI.
Nadzór BUDOWLANY powinien się tym już dawno Zająć Tym bardziej że przez ten "mostek" przy każdych większych opadach zalewa całą ulice KLIKUSZÓWKA . Z powodu wybudowania go wbrew Sztuce BUDOWLANEJ
Najwyraźniej musi się stać jakaś tragedia żeby coś zacząć robić .

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
Gustaf08.02.2019, 07:39
Jeśli prawdą jest, jak napisał Goooral z NT, że miasto płacić 74zł/m2 to może rzeczywiście taka jest wartość tej ziemi (w końcu tą cenę ustala Rzeczoznawca) a jeśli właściciele chcą 250 zł/m2 to nie kupujcie od nich i niech sobie trawa rośnie. Spójrzcie na ceny nieruchomości w NT, za mieszkania ludzie chcą więcej niż Krakowie, za ziemie niemal jak w miejscowościach turystycznych (NT taką nie jest), za "domy" - ruiny do remontu jak za rezydencje. Oby jak najszybciej wprowadzono podatek katastralny - wtedy wszystko się wyjaśni - albo kogoś stać na nieruchomości albo nie.
Gooorol z NT07.02.2019, 23:56
@Goooral z NT
Znasz plan przestrzenny tego terenu??
Otóż droga w planie zagospodarowania przestrzennego przebiega odrazu w lewą stronę, w obecny lewoskręt w ulice Starokrakowska. Przez mostek Nie spełniający żadnych wymog?w prawa budowlanego będący SAMOWOLĄ BUDOWLANĄ bez żadnych pozwoleń . Wybudowanym Przez jedego z mieszkańców ul. Starokrakowskiej bez zgody właściciela gruntów na którym się znajduje ,kt?ry powinien być już dawno temu rozebrany (nigdy Nie powinien tam powstać) . Brak barierek .Za niska Konstrukcja powodująca zalewanie całej ulicy Klikuszówka. Potwornie hałasujący wykonana z elementów tymczasowych z plyt betonowych.
Aż się dziwie że właściciel tej działki Tyle lat Nie zgłosił tej SAMOWOLI do nadzoru budowlanego o rozbiórke, z natychmiastowym rygorem wykonalności. PLAN PRZESTRZENY tego terenu PROJEKTANT tej DROGI miał głęboko gdzieś I poprowadził DROGĘ poza jego obszarem . Dla tego Projektanta to nic... Co to jest plan przestrzenny ?? Świętość?? Zmieni się dziś Tu jutro TAM .... Tylko cała przeprawa Przez potok Klikuszówka znajduje się poza OBOWIOZUJĄCYM PLANEM przestrzennym dla tego terenu Dla ciekawskich dostępny na stronie Uzędu miasta.
Pozdrawiam Gooral z NT Hejjj syćkim
@Goooral z NT07.02.2019, 21:56
Te tereny mają już od paru ładnych lat zatwierdzone plany przestrzenne. W czym więc problem ? Na co komukolwiek plany , które nic nie znaczą? Albo projektant faktycznie spie...ił plan inwestycji, albo ktoś mąci po czasie , tylko po co ? . Zatwierdzony plan przestrzenny jest poniekąd "święty " - to on jest wyznacznikiem tego co w danym miejscu powstanie - czyż nie tak ? Goooral z NT deklarował odpowiedzieć na zadane pytania . Wytłumacz więc o co chodzi ...
Goooral z NT07.02.2019, 19:55
Do : Gazda z Grela
To nie jest potrzeba mieszkańców tylko wymysł radnych ,a że jedyny możliwy sposób żeby zrobić tą inwestycje to ŚPEC USTAWA która została stworzona na potrzeby budowania AUTOSTRAD w POLSCE (naszym pięknym kraju) a Nie BEZPIECZNYCH DRÓG DOJAZDOWYCH do SZKOŁY gdzieś na uboczach miasta.
(Chętnie bym poznał tego ŚPECA co ją napisał, że tak nim straszą RYGOR NATYCHMIASTOWEJ WYKONALNOŚCI)

Urzędasy z Krakowa i Warszawy po to własnie są , żeby sprawdzać poczynania małych miast i i ich KOMPETENTNOŚĆ, i to własnie Oni Słuchają Wyborców i Chwała im za to. Bo Mieszkaniec Nowego Targu Tak samo Głosuje na tych którzy Rządzą w POLSCE.

Co do starego sposobu rządzenia tu trafiasz w Punkt na jakim bazuje się ta inwestycja czyli budowa Drogi Grel/Niwa .
Mieszkaniec Nowego Targu kupuje działkę w terenie inwestycji za 230/250 zł m2 , a miasto Proponuje mu za nią 74zł m2 CZYSTY ZYSK . Oddałbyś ?? Oczywiście że TAK bo tak nakazuje ŚPEC USTAWA i nie masz nic do gadania.

Każdy jest mądry jak SPRAWA nie dotyczy jego OSOBY i Jego Własności .

Mam nadzieje że pomogłem rozwiać WSZELKIE NIEPEWNOŚCI Gazda Z Grela.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
kierowca z Nowego Targu07.02.2019, 18:20
Ciekawe czy podobnie nie będzie z Ludżmierską ponad Dunajec.
Goooral z NT07.02.2019, 18:03
Do Obserwator:
Dla ciekawskich winny temu nie jest nikt inny jak projektant drogi (Pełnomocnik Pana Burmistrza) Pan Piotr K. od samego początku projektowania tej drogi popełnił tyle karygodnych błędów projektowych Nowicjusza. Nie jednokrotnie miał to pisemnie udowodnione w Urzędzie Miasta i Starostwie a teraz to potwierdził nie umiejąc złożyć poprawnie wniosku.
Dla ciekawości to nie jest droga do szkoły tylko sposób na odkorkowanie Zakopianki o czym szybko dowiedzą się mieszkańcy Grela Klikuszówki oraz samej Niwy o czym pisze autor : ok. i szybko będą tego żałować .

Do: KNT
Z drogami jest tak że wszyscy chcą po nich jeździć, byle nie była na jego działce.
Do informacji: Do szkoły na Niwę możesz dojechać bez korków w pięknym krajobrazie lasu przez ulicę partyzantów na rozwidleniu Lasek Niwa skręć w prawo .
Bądź alternatywa na skróty przejedź Ul. Klikuszówką koło starej szkoły 10 za ostrym skrętem prawo , skręcasz w lewo w Nowe i Vuooola wyjeżdżasz na wprost wjazdu do szkoły na Niwie . Bardzo Proste .
Dlatego dziwi mnie że podane jest że to jedyna droga do szkoły jeżdżę tamtędy cały czas, w dzisiejszych czasach GPS doprowadzi wszędzie i za darmo.

Panie Grzegorzu Luberda podpisy były składane pod zabezpieczenie Zakopianki po tragedii jaka się wydarzyła na Niwie. Zrobienie Chodnika , bezpiecznych przejść przez drogę i fotoradaru . A nie utworzenia drogi gabarytowo większej i szerszej niż zakopianka 6m jezdni 2m chodnik z 2 stron i pas zieleni 50 cm w najwęższym miejscu .
Jeżeli ma to być bezpieczna droga proszę wprowadzić do niej jeszcze ograniczenie do 20 km/h i co 30 m śpiącego policjanta wtedy będzie bezpieczna dla dzieci jadących samochodami z rodzicami do szkoły.

Pytanie do Pani radnej Grela Danuty Szokalskiej i Niwy Grzegorza Luberdy skoro tak chcecie tej drogi dlaczego ani razu od 3 lat nie rozmawialiście z Mieszkańcami Nowego Targu. Właścicielami gruntów przez które ma ona przebiegać 1/3 właścicieli tych działek jest przeciwko nie DRODZE tylko AUTOSTRADZIE KTÓRĄ CHCECIE ZBUDOWAĆ Miało być spotkanie w Urzędzie miasta przed inwestycją / Nie było.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania bądź wątpliwości chętnie odpowiem na wszystkie w Portalu Podhale24 bo jest Rzetelny.

Pozdrawiam Goooral z NT Hejjjjj Syćkim
gazda z grela07.02.2019, 16:45
Kto się przejmuje tym czego potrzeba mieszkańcom? Nie i nie . Urzędasy w Krakowie wiedzą lepiej czego potrzeba mieszkańcom Nowego Targu? Wracają już do starego sposobu rządzenia - nikt nie słucha wyborców. A no zobaczymy po kolejnych wyborach czy im zmięknie rura ? Zobaczymy .
ok07.02.2019, 15:53
Jak zrobią drogę to będzie trzeba po dzieci wyjeżdżać trzy godziny wcześniej. Turyści zakorkują wszystko.
Pro07.02.2019, 15:09
Jak za budowę drogo biorą się jak za budowę hali widowiskowej to krzyż na drogę. A do wyborów aż 4 lata...
@KNT07.02.2019, 14:11
,,Ciekawe kto blokuje wygodę dla mieszkańców '' - a może by tak zadać inne pytanie ? To jak to jest ? Wybudowano taką szkołę w szczerych polach , a dopiero teraz będą robić drogi dojazdowe do niej ??? To chyba nie ta kolejność !
KNT07.02.2019, 11:11
Jakaś paranoja... Czasem ciężko dojechać po dzieci jak są korki nawet jak wyjedziesz godzinę wcześniej dojezdzasz na styk... Ciekawe kto blokuje wygodę dla. Mieszkancow
obserwator07.02.2019, 11:03
Jeśli uchylili to znaczy że ktoś popełnił błąd. Ukarać takiego asa przez którego znowu będą opóźnienia.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl