13.02.2019, 14:54 | czytano: 5462

Mieszkańcy Orawy odcięci od miasta. "Wyjazd busami do Nowego Targu to wyprawa na cały dzień"

Arch. Podhale24.pl
Radny powiatowy Tomasz Rajca apeluje w imieniu mieszkańców Bukowiny Osiedla, Harkabuza i Podsarnia, o pomoc w uruchomieniu komunikacji publicznej do Nowego Targu i Rabki-Zdroju. Mieszkańcy tych wsi mają bowiem od lat problem z dojazdem do obu miast oraz do gminy. Ale władze powiatu przekonują, że w tej sprawie nie mogą mieszkańcom dziś pomóc.
- Jeżeli chcą dotrzeć do tych ważnych dla nich ośrodków życia społecznego muszą korzystać niejednokrotnie z usług kilku przewoźników, narażeni są przez to na przesiadki, ponoszą dodatkowe koszty, a taka podróż w obie strony staje się dla nich prawdziwą wyprawą, zajmującą niejednokrotnie cały dzień - mówił radny na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego.
Zdaniem Tomasza Rajcy, wartym rozważenia rozwiązaniem byłoby uruchomienie linii z Jabłonki przez Podwilk, Podsarnie, Harkabuz, Bukowinę Osiedle do Raby Wyżnej i dalej do Rabki-Zdroju czy Nowego Targu.

- Myśmy podejmowali takie próby, spotykaliśmy się z przewoźnikami, w poprzednich latach przewoźnik uruchomił kurs, ale po dwóch miesiącach zrezygnował. Nie możemy nikogo zmusić do jazdy - mówił starosta. Krzysztof Faber przypomniał, że gdy uruchomiono możliwość dojazdu szkolnym gimbusem, to korzystała z niego tylko jedna osoba, mimo iż na zebraniach wiejskich mieszkańcy mocno się tego dopominali. - Na ten moment powiat nie ma możliwości organizacji komunikacji publicznej, my tylko zatwierdzamy rozkłady jazdy przewoźników - dodał.

Radny Rajca przypomniał staroście, że przepisy mówią wyraźnie, iż to on odpowiada za organizację publicznego transportu zbiorowego. - Można przecież na podstawie umowy zlecić przewoźnikowi obsługę konkretnej linii. Może to być nierentowne, ale ustawa daje możliwość płacenia rekompensat - przekonywał.

W odpowiedzi starosta stwierdził, że w 2017 roku miała wejść w życie ogólnopolska reforma systemu transportu drogowego. Reforma wymagała od powiatu przygotowania planu transportu zbiorowego, co też uczyniono, uwzględniając w nim m.in. linię do Raby Wyżnej czy Jabłonki. Ale plan nie wszedł w życie, bo rząd przesuwa termin wejścia w życie reformy. Aktualny termin to 2020 rok. Natomiast uruchomienie linii, jaką zaproponował radny, jest możliwe, ale cała procedura trwać będzie nawet 18 miesięcy. Zdaniem starosty, warto więc poczekać aż reforma transportowa wejdzie w życie, co stanie się być może z początkiem 2020 roku.

r/
zobacz także
komentarze
robert14.02.2019, 18:27
Bardzo dobrze, wreszcie ktoś pomyślał! Będzie bus, chętni zapewne będą. A dlaczego Wszyscy uważamy że Im się nic nie należy?
S14.02.2019, 12:38
To jest śmiech na sali co piszą komentatorzy.
Są osoby które pracują lub uczą się w Nowym Targu i nie mają czym wrocic np. Po godzinie 19 !
Trzeba jeździć wtedy do Rabki a z Rabki do podwilka. Z podwilka na nogach.
Mieszkając w np Bukowinie Osiedle trzeba iść bardzo dużo..
gratulacje !
A żeby dojechać z Rabki do Podsarnia jakimkolwiek busem trzeba się najpierw uporać z kierowcą który jest zmęczony. Chce do żony i dzieci wiec nie pojedzie na Orawe bo to dziura i nie ma ochoty.
Nie dostajemy biletów miesięcznych ani jednorazowych.
Dzieci przez to nie mają wyboru szkół bo żeby wybrać szkołę patrzą na to gdzie mają najlepszy dojazd. Czyli jedynie do jablonki. Bo gdzieś dalej to już jedna wielka męka.
Dodam że nie jednokrotnie ludzie stoją na przystanku i nie mają jak dojechać bo bus nie jedzie. Bez podania przyczyny. Firma odpowiada za kierowców A oni maja na to jedna wielka wy*bke.
Dodam, że z Podsarnia (Bo Harkabuz I Bukowina nie mają tego kursu bo są za daleko) bus rano do Rabki jest o godzinie 5.15 .A powrót od poniedziałku do piątku o godzinie 15.20 lub 19.
Bus z Rabki do Podsarnia kosztuje 8 zł.
Gdzie Spytkowice dostały podwyżkę jedynie o 50 groszy z 5.50 na 6 zl.
Bilet w obie strony kosztuje 16 zl. Za tą cenę można dojechać do Krakowa.
anna14.02.2019, 11:48
Panie Starosto jest tylko jeden bus z Harkabuza do Rabki o 5.30 i bilet w jedną stronę 8 zł, po południu powrotny z Rabki o 15 i wieczorem o 19 Dobrze że pan Rajca o nas myśli bo Starosta chociaz z naszej gminy to ma nas w nosie
Obiektywny13.02.2019, 21:32
Pan Rajca(coś m to nazwisko mówi) jeździ busami?
gość13.02.2019, 21:04
Dama - ma rację polecam się wybrać w te dni.
gość13.02.2019, 21:01
Napisali wszyscy Ci co to mają dużo do gadania i g*** wiedzą jak jest naprawdę, albo to nie jeżdżą busami bo maja te 2,3 samochody w garażu i mają wy*** na tych co ich nie mają a muszą jechać coś załatwić, bo np akurat zepsuł im się samochód, albo go wcale nie mają. Może i są busy, ale dla kogoś kto jedzie od 7 do 16. Dla tych co pracują dłużej to wycieczka na około czyli przez (Nowy Targ do Rabki- Zdrój, Raby Wyżnej, Spytkowic lub Podwilka do wyboru zależy co kto woli i musi ktoś wyjechać, bo przecież sobie nie przefrunie. Co do busów z Rabki-Zdrój to dają dużo do myślenia, wiedzą to wszyscy Ci którzy wracają nim po godz 19, zależy na jakiego Pana kierowce się trafi, inaczej komentuje od samej Rabki że z 1 osobą nie pojedzie i że muszą coś z tym zrobić. Niestety, ale drodzy komentatorzy co to tak dużo wiecie i znacie sytuacje, to z Rabki-Zdrój wraca trochę więcej osób niż tutaj piszecie, zdarza się ze i trzeba w busie stać bo nie ma miejsc. Nie ma tez biletu miesięcznego, a tych jednorazowych też nikt nie drukuje bo po co, więc skąd maja potem wiedzieć ile pasażerów jedzie. Można by tak jeszcze długo pisać i opisywać sytuacje.....
chlew na kółkach13.02.2019, 20:33
@Kierowcabusa
Jak bym miał jechać ***busem,wolałbym iść na butach.Wasze pojazdy to śmiech i paranoja.W cywilizowanych krajach nie mielibyście racji bytu.Bydło ma lepsze warunki do transportu!!!
autobus13.02.2019, 20:28
MZK studnia bez dna!!!
dama13.02.2019, 20:19
Do kierowcy busa
Spróbuj pan przejechać w Sobotę po południu albo w Niedzielę
poinformowany13.02.2019, 18:09
Pan Radny to chyba wczoraj się urodził. Przecież z Podsarnia i Harkabuza są bezpośrednie połączenie do Nowego Targu. Gdyby istniało zapotrzebowanie to przewoźnik też zwiekszyłby ilość kursów po to żeby nie prowokować do powstania nowej konkurencji. Ale ludzie nie jeżdzą busami. Może zdarzy się że pojedzie z 5 osób dorosłych plus jakaś tam młodzież nie mająca prawa jazdy. Teraz prawie w każdym domu są po 2 lub 3 samochody. Może Pan Radny niech sam założy firmę przewozową i zobaczy jak to wszystko funkcjonuje.
Podsarnianin,13.02.2019, 17:02
Starosta to chyba jest z innej planety jawi się nam z ofertą jak kosmita.
Kierowcabusa13.02.2019, 15:51
Bzdura jest co Pan Rajca opowiada. Osoby z Harkabuza i Podsarnia maja codziennie 10 kursów z i do Nowego Targu przez Jabłonke. Z dostaniem się do Rabki też nie ma problemu(z przesiadka w Podwilk) . Na połowie kursów jeźdza po 2, 3 osoby z tych miejscowości. Jeślii powiat ma extra kilka milionów to bardzo prosze dopłacać. Plany transportowe to powrót czasów pksu - połowa lini nie rentowna i marnowanie publicznych pieniędzy. Pozdrawiam
bus13.02.2019, 15:24
Niech MZK Nowy Targ spróbuje.
PK13.02.2019, 15:23
Jak był PKS to czekali na busa bo parę groszy taniej.Teraz mają upragnione busy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl