17.02.2019, 10:42 | czytano: 2882

Miasto realizuje program opieki nad zwierzętami

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Magistrat podpisał umowę na całodobową opiekę weterynaryjną dla zwierząt, które ucierpiały w wypadkach drogowych na terenie Miasta. W tym roku opiekę taką zapewniają zamiennie trzej weterynarze: Andrzej Gołąb, Jacek Stopka-Studencki i Janusz Stanek.
Zgodnie umową, lekarze podejmują interwencje na podstawie zlecenia funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, bądź upoważnionego pracownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta i na miejskiej stronie internetowej zostało opublikowane ogłoszenie o możliwości i zasadach skorzystania przez właścicieli i opiekunów zwierząt z dofinansowania do zabiegu kastracji lub sterylizacji psów lub kotów.

Przewiduje się dofinansowanie do 50 % poniesionych kosztów standardowego zabiegu, ale nie więcej niż 100 zł brutto na jedno zwierzę.

Pozostałe koszty związane z wykonaniem zabiegu musi ponieść właściciel lub opiekun zwierzęcia. W ciągu roku kalendarzowego właściciel lub opiekun zwierząt może ubiegać się o przyznanie dofinansowania zabiegu maksymalnie dla dwóch zwierząt. Umowy na wykonanie tych zabiegów zostały zawarte z lek. wet. Bożeną Ścirką i lek. wet. Romanem Bachulskim.

Przypomnijmy, na gminy nałożony został kilka lat temu obowiązek realizacji programu opieki nad zwierzętami, który zapewni m. in. opiekę wolno-żyjącym kotom, sterylizację zwierząt w schroniskach, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, wskazanie gospodarstwa rolnego, które zapewni opiekę zwierzętom gospodarskim oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom, które ucierpiały w wypadkach drogowych.

s/
komentarze
Xx19.02.2019, 11:27
Do Mieszkaniec.Co za głupoty piszesz źe zwierzęta moźna uśpić one są lepsze od niektórych ludzi wierne przyjaciele. Widać źe jesteś złym człowiekiem nie lubisz zwierząt .Ludzie sobie poradzą sami a biedne zwierzątka są zdane na łaskę ludzi. A ty tylko myślisz o siebie. Więc nie pisz głupot .
uo18.02.2019, 13:45
@e2, nie generalizuj, bo są osoby, które sprzątaja i to wcale nie jest ich tak mało. Ale wystarczy, ze nawet dwie, trzy osoby na ulicy nie sprzątają, to policz sobie, np. taki styczeń = 31 dni, razy trzy psy, razy dwie kupy (licząc, ze każdy pójdzie np. rano i wieczorem i za każdtym razem cos tam zrobi) - i masz całą ulicę zafajdaną. Uwierz, jakby rzeczywiscie każdy nie sprzątał, to miasto by toneło w kupie 5 razy gorzej. Ja w każdym razie sprzatam za moimi, a widuję też osoby sprzatajace, wiec nie rzucaj oszczerstw na każdego, co ma psy. Jakkolwiek ci, co nie sprzataja, powinni sie wziąć do roboty. Poza tym ktos tu słusznie podniósl kwestię koszy na śmieci, bo nieraz jest problem z tym, a ciężko jest iść po mrozie, w ręku trzymając worek z kupą, a w drugiej dużego, silnego psa, którego nie jest tak łatwo utrzymać. W rękę zimno, tu pies sie szarpie, a ty idź kilkometr i szukaj kosza. Żeby było śmieszniej, są miejsca, gdzie na przestrzeni 20 metrów nastawiano 3 kosze. Nie wiem gdzie rozum urzędników, którzy to planowali, ale chyba nie za bardzo go widac, niestety.
do Brobisław Bul18.02.2019, 12:53
Tzw. Człowieczeństwo różni nas od zwierząt. W twoim wypadku wyjątek zdaje się potwierdzać regułę. Żal mi ciebie.
cc18.02.2019, 11:50
zierzaki najwierniejsi przyjacielr czlowieka
BRONISŁAW BUL18.02.2019, 11:41
Na ratowanie ludzi brak kasy a na kundle miliony ???
do mieszkaniec18.02.2019, 10:37
Jak Kowalski z Nowakiem postarali sie o liczną rodzinę to teraz trzeba zakasać rękawy a nie patrzą na boki kogo by tu wyskubać żeby dzieci miały na smartfona. A zwierząt nie godzi się usypiać.
teresa18.02.2019, 01:08
No i wreszcie dobre i co.Warto jednak zastanowić się nad obowiązkowym
czipowaniem psów przy szczepieniu na wściekliznę ,które jest obowiązkowe.
Ja mieszkam w pobliżu lasu gdzie ciągle wyrzucane są psy i koty bez względu na porę roku.Tej zimy wyrzucone psy zabezpieczyłam i poprosiłam
Straż Gminną o pomoc ,która oczywiście przyjechała i jeszcze mi się dostała
bura,że jak będę dokarmiać to zawsze będą psy a tak by poszły sobie dalej
Jak zapytałam gdzie,to stwierdzili że Gmina płaci już dużo na schronisko
czyli rozumiem -dalej- to do innej gminy i nie ma problemu
Też tak myślę17.02.2019, 23:02
@FAM
@kocham zwierzęta
Dobrze, że są tacy, co widzą i czują. Szkoda, że nasi włodarze i ich nadworni weterynarze--nie.
Do @ss17.02.2019, 22:34
Głupota i prostactwo ci z butów wyłazi
baciok@17.02.2019, 20:23
A ja jak nigdy popieram działania władz. Ja bym jeszcze więcej dał na sterylizację.
Niektórzy wypowiadający niech się popukają w to puste miejsce gdzie miał być rozum.
jaga217.02.2019, 18:07
Do Robert. A kto powiedzial że nie ma pieniędzy na walkę ze smogiem? Burmistrz cały czas przypomina o wymianie piecow , tylko nikogo nie zmusisz . A bardzo dobrze że pomoc dla tych przemarzniętych , glodnych i przeganianych zwierząt się znalazła. Trochę empatii
kocham zwierzeta17.02.2019, 17:24
@e2. Podatek od zwierząt nieczego nie zmieni, a pogorszy jeszcze sytuację bezdomniaków. Co myslisz, że jak ktos zaplaci podatek, to będzie sprzatał po swoim psie, jak nie robił tego do tej pory, albo, żę miasto będzie sprzatać? Przeciez sniegu do tej pory nie wywieźli a ludzie placa podatki . Sprzatanie po swoim psie wymaga osobistej kultury. Ja mam psa i koty i nigdy nie zdazyło mi się , żeby pies nawalił tam, gdzie nie wolno. Zawsze też mam przy sobie specjalną lopatkę podbierak na ktory zaklada sie woreczki, ale gdyby tak sie zdarzyło, że muszę posprzatać, to potem niestety trzeba to nosic ze sobą, bo nie ma koszy. Jak każa płacic ludziom podatek, to ludzie nie będą przygarniali porzuconych zwierząt, bo ich utrzymanie i opieka weterynaryjna sporo kosztuje.Schronisko dla psów peka w szwach i warunki tam sa fatale. Zgadzam się , żeby zwierzęta obowiazkowo chipować . Misto m,powinno robic wszystko0, żeby opieka nad zwierzetami była lepsza, bo to co jest to jest minimum, w porównaniu do innch miast, gdzie sa azyle dla kotow, ktore ułatwiają ich adopcje a tu obywatel zostaje sam z problemem i szuka im domow na wlasną ręke ponosząc nie małe koszty
e217.02.2019, 16:05
Podatek od posiadania psa powinien powrócić, bo niestety nikt z właścicieli nie sprząta, a cały Nowy Targ DOSŁOWNIE "TONIE" w psich odchodach zwłaszcza między blokami. Spacer to horror, przy takiej pogodzie wszystko się rozpływa - widok obrzydliwy, ale niech ktoś grzecznie zwróci uwagę, aby właściciel posprzątał; to jesteś zbluzgany niewybrednymi słowami. Ot! psia kultura!Gdyby każdy właściciel zadbał o swojego pupila , nie było by tyle bezdomnych zwierząt. Masz psa, kota; płać za niego podatek, zaczipuj go, jak trzeba to poddaj go sterylizacji, sprzątaj po nim, a przede wszystkim dbaj o swojego pupila bo tonie zabawka to jest odpowiedzialność! I biorąc do domu psa, kota pamiętaj,że to żywe stworzenie!
avivat17.02.2019, 15:27
do mieszkaniec
/.../ Program realizowany przez władze Nowego Targu - to najmniejsze minimum z minimum. Nie ma żadnej opieki nad bezpańskimi zwierzętami. Psy trafiają do "schroniska", jeżeli najlepiej sam złapiesz zwierzę i je odwieziesz. Koty? A kto się martwi bezpańskimi kotami i ich sterylizacją? NIKT! Słownie - NIKT!
FAM17.02.2019, 14:26
Mieszkaniec i Tobie podobni - jestescie obrzydliwi... O Waszym poziomie czlowieczenstwa swiadczy Wasz stosunek do zwierzat. Znow zostali wybrani najgorsi weterynarze, bo najtansi oczywiscie i potem pomoc wyglada tak jak Pan to opisal w komentarzu. Chyba kazdy, kto zglaszal jakas interwencje, wypadek lub chore zwierze wie o czym mowie, wielka laske robia, zeby przyjechac, a nawet porozmawiac przez telefon. Takie historie nadaja sie do prasy i w innym miescie bylyby naglasniane, ale nie w Nowym Targu. Tutaj niestety nie ma dziennikarzy. Artykul az mnie razi swoim tytulem, poniewaz Miasto Nowy Targ nie realuzuje tej ustawy, nigdy nie ma miejsca w schronisku, policja lekcewazy zgloszenia nawet jesli psy biegaja po ulicy, a mieszkancy juz przywykli do tej znieczulicy.
***17.02.2019, 13:21
@miłośnik zwierząt
Nie zostawiaj tej sprawy, dopytuj w UM, mają obowiązek udzielić Ci wyjaśnień.
Burok17.02.2019, 13:09
Do : Mieszkaniec .
Posiadanie dzieci nie wiąże się przedewszystkim z pobieraniem 500 + żeby bylo na gorzałe . Wypadało by te dzieci jeszcze żywić , a nie obciążać tym budżet miasta
ss17.02.2019, 12:52
Ja myślę, że do zwierzątek powinna jeździć karetka z wetyryniarze i ratownikiem medycznym - oczywiście obowiązkowo wyposażona w respirator. Ha ha ha!!!!
00817.02.2019, 12:33
Zwierzęta nie powodują smogu, nie one wrzucają tony śmieci rocznie do pieców...
Niestety mieszkańcom Nowego Targu jeszcze żaden nie dogodził.
miłosnik zwierząt17.02.2019, 12:20
W zeszłym tygodniu samochód potrącił w Nowym Targu kotka bezdomnego, który zachodził do mnie do ogrodu na miseczkę. Poprosiłem sąsiadow o pomoc, bo nie wiedziałem, co robić, były wczesne godzinny ranne. Zadzwonili na policję, a ta powiadomiła miejskiego weterynarza. Istotniwe przyjechał. Zabrał kotka, ale jakie było moje zdziwienie, bo próbowalem dowiedzieć sie o jego dalszy los, żę kotka opatrzono i wypuszczono w Czarnym Dunajcu, a nie w miejscu skąd został zabrany.Jeżeli tak zrobiono, to skazano go byc może na gorszy los. Koty przywiązuja się do miejsca i często giną w obcym środowisku.Poza tym weterynarz, który przyjechał, wrzucił rannego kotka do bagażnika, jak jaki prostacki hycel.Uważam, żę powinni mieć klatke kenelową i traktować zwierzeta humanitarnie, a nie wrzucać godo bagażnika, jak jaki przedmiot. Był ranny i przerażony, nie mniej przerażony niz ja.Kotek sie rzucał, więc władowało mu zastrzyk. Być możę ostatni, nie wiem, ale jakos nie wierzę w te bajki. Myslę, żę został.... Sumienie nie pozwala mi zostawic tak tej sprawy. Będę drążył. Lekarze nie chcą udzielac, żadnej informacji, bo od mo momentu przejęcia zwierzęcia, jest on wlasnościa UM, jak powiedzieli. Skoro jest wlasnościa Urzędu Miasta, to nasuwa się proste pytanie, dlaczego ( skoro go wyleczono) wyrzucono go na terenie gminy Czarny Dunajec? Gdzie jest ten kotek?
Megi17.02.2019, 12:05
Najlepiej uśpić zwierzęta, wyciąć drzewa a potem skremować ludzi- i po bólu. Ciemnota ludzka nie zna granic. Jeszcze nikt nikomu nie dogodził choćby nie wiem co robił.
Obserwator17.02.2019, 11:57
Nareszcie, bardzo dobry pomysł.
Robert17.02.2019, 11:56
Czyli pieniądze na zwierzęta są a ludzie mogą dalej dusić się smogiem i czekać w kolejkach do lekarzy. Super.
ol17.02.2019, 11:45
....mieszkaniec...a po co uśpić,można ich wysterylizować aby się nie rozmnażały .Pełno psów i kotów wałęsających się.
Mieszkaniec17.02.2019, 11:32
A nie lepiej pieniądze wydać na posiłki dla dzieci albo walkę ze smogiem? Zwierzęta można uśpić
Eska17.02.2019, 11:00
No i bardzo dobrze!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl