19.02.2019, 17:50 | czytano: 8243

Na Podhalu musi powstać wysypisko i spalania odpadów, żeby mieszkańcy płacili mniej za śmieci

Fot. Starostwo Nowotarskie
To jeden z głównych wniosków ze spotkania wójtów i burmistrzów powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, którzy w Nowym Targu dyskutowali o tym, jak zapobiec rosnącym opłatom za odbiór odpadów.
Prawie każda gmina podniosła lub za już podnosi opłaty za odbiór śmieci od mieszkańców. Problem polega na tym, że nieuniknione są kolejne podwyżki, a samorządowcy z Podhala obawiają się, że dojdą do poziomu, w którym nie będą akceptowane przez mieszkańców.
- Problem będzie narastał, bo śmieci przybywa i będzie ich coraz więcej - mówi starosta nowotarski Krzysztof Faber. Starostwo Powiatowe w Nowym Targu był gospodarzem spotkania, na którym samorządowcy z obu powiatów dyskutowali o problemie odbioru śmieci. - Tymczasem firmy ponoszą coraz większe koszty odbioru, wywozu i utylizacji śmieci, co ma wpływ na ceny, jakie płacą mieszkańcy. Jedna gmina nic nie może z tym zrobić, nawet nie jest w stanie negocjować z firmą odbierającą śmieci, bo nie ma wyboru. Ale gdy gminy się zjednoczą, może się to zmienić.

W naszym regionie są tylko dwie firmy, które zajmują się odbiorem odpadów. Tylko one startują w przetargach, jakie ogłaszają gminy i dyktują ceny, nie mają bowiem żadnej konkurencji. - Mamy monopol na rynku śmieci - mówi otwarcie wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, który stanął na czele nieformalnej grupy wójtów i burmistrzów z Podhala, mającej zająć się szukaniem rozwiązań tego problemu.

- Nie mamy wyjścia, musimy zacząć już coś w tej sprawie robić, bo nie będzie lepiej tylko gorzej - mówi Szkaradziński. Na spotkaniu samorządowcy byli dość zgodni, że trzeba poważnie rozważyć budowę na Podhalu wysypiska śmieci, a potem spalani odpadów. To dość znacznie ograniczyłoby koszty odbioru odpadów i zapobiegło by kolejnym podwyżkom. - To oczywiście trudny temat, ale teraz już nie ma łatwych wyjść. Musimy się z nim zmierzyć - mówi Rafał Szkaradziński.

Zespół roboczy ma się zebrać na przełomie lutego i marca, po VIII Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2019, w którym wójt Szaflar planuje wziąć udział. - Musimy rozpoznać temat w całości, podpatrzeć, jak z podobnymi problemami radzą sobie inni i szukać rozwiązań dla nas najlepszych - dodaje.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Monopol jest zły!25.02.2019, 00:24
A ib monopol z kolegą daje rady a ty "Do tubylca celem wyjasnienia" mówisz że nie damy rady
Do tubylca celem wyjasnienia24.02.2019, 15:19
Możemy zaklinać rzeczywistość, że potrafimy wybudować i eksploatować małą spalarnię czy wysypisko śmieci.
Niestety nasi decydenci rzucając takie pomysły winni mieć wiedzę o realnych możliwościach technicznych i efektach ekonomicznych eksploatacji tak małych instalacji. Wtedy śmieci z Podhala spalane w "kociołku gminnym" w Szaflarach byłyby znacznie droższe niż teraz.

Najmniejsze realne do eksploatacji wysypisko musi dziennie przyjmować około 1 000 ton odpadów. Codzienna dawka śmieci musi być przesypana ziemią. Gdzie znajdziesz Tubylcze na Podhalu tyle materiału do przesypek?
Zobacz spalarnię w Krakowie - to jest optymalna wielkość takiej instalacji .
Tubylcze -pokaż gdzie na Podhalu masz tyle odpadów by eksploatować takie instalację.
Czy chcesz z Podhala zrobić teren usługowej utylizacji odpadów dla południowej Polski i północnej Słowacji tylko dlatego ,że potrafimy ? Zastanów się dobrze !!
Podatnik24.02.2019, 12:51
Za duzo urzedasów żyje za naszą krwawizne,tfu po trzykroć
pustak22.02.2019, 17:49
Dlaczego ci wszyscy wójtowie, zamiast wygadywać takie rzeczy jak ten tu pomysł ze spalarnią, nie powiedzą wyborcom wprost: nic od nas nie zależy.
wyborca22.02.2019, 13:34
Wiele w tych Gminach narosło problemów,z którymi za chwilę nie będzie można się uporać.Szkoły,drogi, przedszkola,kanalizacja,woda,,,,,,Jaki budżet to wytrzyma??????tego nie można w żaden logiczny sposób wytłumaczyć skąd Ci wartogłowi Wójtowie wezmą na te poronione pomysły pieniądze? Już pogrzebali Gminy ścieżkami rowerowymi na lata,to teraz chcą szukać pieniędzy w kieszeniach podatników,bo teraz do wyborów bardzo daleko.Spalarnia....to nowy hit roku 2019 cha,cha cha......
obywatel gminy Szaflary22.02.2019, 12:41
A co do Gminy Szaflary?
To okazuje się że Wójt przygotował uchwałe podnosząca ceny za smieci z 6 zł do 12 zł. Wiem że to jest i tak nie drogo, ale taki nagły skok? 100% !!!
Tak nie można traktować obwatela. Na szczęście ktoś jeszcze z radnych myśli i bedzie inna stawka.
Czyżby Pan Wójt chciał swoimi pomysłami przykryć kolejną podwyżke? ścieki też poszły do góry
zatroskany22.02.2019, 11:53
Z przerażeniem czytam Wasze komentarze bo już raz Wójtowie podjęli decyzję o utworzeniu molocha jakim jest PPK miało być taniej dla mieszkańców.Było 4,27 za kubik wtedy........... a obecnie jest już ponad 12 zł za kubik.Jeśli znowu Ci duzi chłopcy zaczną tworzyć spalarnie to Gminy pójdą z torbami,bo o mały włos Gmina Łapsze w tym roku by już popłynęła z prądem Dunajca bo RIO dało jej czerwoną kartkę.Myślę,że obecny Włodarz niczego się nie nauczył..... sądzę,że On nie chce się nauczyć.
plotkara22.02.2019, 07:27
Stawki już nie są akceptowalne. A rządzący to jak małe dzieci. Od lat widać było narastający monopol na odbiór śmieci i już dawno trzeba było o tym pomyśleć a nie teraz jak jest za późno o 5 lat. Po wsiach i w mieście słyszę nie zadowolenie i chyba was wyniosą z tych ciepłych pokoików.
tubylec21.02.2019, 20:31
@ Zwróćcie wynagrodzenie:
Jestem zasmucony Twoim tokiem rozumowania. Sprawiasz wrażenie jakbyś się już całkowicie pogodził z rolą Polski jako takiej cudzej własności, takiej trzecioświatowej kolonii, której można wszystko narzucić. Bo Wiedeń sobie może pozwolić, a Podhale to już nie.
My też możemy, i powinniśmy, mieć taką spalarnię na naszym terenie, po to żeby na Podhalu było czystsze powietrze i żeby mieszkańcy nie płacili tak strasznych rachunków za śmieci. I od razu wskazuję źródło finansowania budowy tej spalarni: przeznaczyć na ten cel wszystkie środki z dopłat do wymiany tych nieszczęsnych kotłów, oraz pieniądze na wszystkie nowe planowane w najbliższym czasie inwestycje w niepotrzebne remonty obiektów, które były już remontowane mniej niż pięć lat temu, i będziemy mieć sto razy lepszą spalarnię niż ma Wiedeń, bo wiesz? - my zasługujemy na to!
Karolina21.02.2019, 20:13
A odzyskane ciepło ze spalarni może wykorzystać :O!!!
Ekolog konsekwentny21.02.2019, 18:38
W Niemczech niejednokrotnie kaucja za butelkę przewyższa wartość napoju. Opakowania utylizuje się na koszt sklepu i wszędzie jest segregacja.
W całej Słowacji funkcjonuje system maszyn do odbioru opakowań wielorazowych.
Zamiast wpuszczać sobie do atmosfery kolejne g*** należy dotować opakowania z surowców wtórnych - papier, metal, szkło etc. - a wszystkie inne centralnie zbanować takim podatkiem od wprowadzenia w obrót, że nie będzie się kalkulowała produkcja.
Kapitalista ma na gębie ekologię tylko dlatego, że hasło jest nośne i sprzedaje się tak samo jak plastik.
Jeżeli władza jest nieudolna, to każdy obywatel musi sam banować śmieci z zawartością produktu.
olo21.02.2019, 15:53
Przecież te segregowane śmieci to gotowe surowce wtórne. Nie ma kto zająć się ich skupem? Metale, papier, szkło plastik - tony surowców wtórnych które jakoś w innych krajach da się zagospodarować. Mieszkaniec Nowego Targu płaci więcej za śmieci niż mieszkaniec Berlina i chyba coś tu nie gra.
Zwróćcie wynagrodzenie za czas poświęcony przez Wa21.02.2019, 10:33
Proponuje Panom od tego pomysłu by się poważnie zastanowili i spojrzeli w historię.

Wybudowanie wysypiska śmieci i spalarni jest nierealne dla ilości śmieci produkowanych na terenie Podhala .
Wskazujecie Państwo na Wiedeń i statki przewożące śmieci .
Spalarnia we Wiedniu obsługuje aglomerację 2 000 000 osób - taką spalarnię proponujecie dla Podhala - paranoja!

Jeżeli wójt Szaflar proponuje wysypisko , to jedynie na terenie swojej gminy. Wysypisko będzie prawidłowo i tanio funkcjonowało jeżeli dostarczymy odpowiednią ilość śmieci np 5 razy tyle co produkuje Podhale. Czy wójt na to się zgodzi!

Budowę wysypisk na Podhalu już przerabialiśmy tylko wójt wtedy zdawał maturę - teraz odgrzewa stare rozwiązane problemy.

Jedynym rozwiązaniem problemu jest; ograniczenie ilości odpadów , segregacja i ich wywóz do dużej aglomeracyjnej spalarni - tam tylko uzyskamy ciągły proces spalania w temp. 900 0c
z rentgen*-em pod ramię21.02.2019, 07:33
Wójt ze Saflor niech se lepiej dziury w drodze połoto i pobocza uzupełni, bo straśnie one odstają od tych piyrsyk w Polsce wiejskich świateł za 200 tysięcy, co zeby na nich przejechać to trza się wepchać na cyrwonym. Te dwie rzecy zgrywają ze sobą jak pieron. Tako to skrajność. i tak pewnie bedzie w Saflarach: zaroz obok geotermii z hotelami powstanie wysypisko śmieci, no bo przecie jest straśnie potrzebne. Haj.
pustak20.02.2019, 21:44
@ Baciok:
Ja również na poważnie: inceneratory to bardzo kosztowna rzecz. Zobowiązanie producentów do zamieszczania kodów do czytników na opakowaniach swoich towarów to musi zrobić rząd i Sejm RP, nie nasi lokalni szeryfowie. Zakup i instalacja podajników taśmowych zaopatrzonych w czujniki do wykrywania konkretnych materiałów z których wykonywane są odpady to też dużo kosztuje. Pancerna szyba termoodporna za którą pracownik mógłby monitorować pracę czujników selekcjonujących odpady też dużo kosztuje. Ale my pieniądze na tego typu potrzebne inwestycje mamy, ponieważ co roku polski rząd przesyła do Brukseli polską składkę, to są miliardy, tylko potem te pieniądze do Polski wracają żeby sfinansować osiemnaste zrywanie chodników i jedenastą renowację budynku urzędu jakiegoś. Dlaczego Unia Europejska nie oponuje, gdy nasi polscy politycy wydają tak niegospodarnie marnotrawią europejskie fundusze? Dlaczego Polacy nie oponują gdy widzą co rząd wyprawia, jak traktuje fundusze UE jak mannę z nieba albo prezent mikołajkowy?
Nie myślę żeby w Krakowie mieli prawdziwe inceneratory, ponieważ to jest technologia którą nie wszystkie kraje mają. Mają je np. Szwedzi, ale oni wolą kupować od Polaków śmieci - od nich płyną do Polski lodówki Eriksson, meble Ikea, itp., natomiast z powrotem, dla zbalansowania obciążenia promu, zabierają od nas śmieci, których my nie umiemy spalić, ponieważ nie mamy technologii aby spalić je w temp. 900 stopni.
jest miejsce20.02.2019, 19:46
wójt Jabłonki ma 42 ha ... prawie pod wysypisko
wicek20.02.2019, 18:51
żeby było mało śmieci trzeba zacząć od góry ale cóż budzet spadnie 30% a to jest niedpuszczalne a winny jest szary obywatel.
mirosława pompke z domu gąbka20.02.2019, 18:40
Podobno ma być coraz więcej plastików wycofywane, a zamiast tego wprowadzane będą materiały biodegradowalne. Już za kilka lat w ogóle nie będzie plastikowych naczyń jednorazowych, sztućców jednorazowych, czy słomek do napojów. Właśnie niedawno podpisano w tej sprawie ustawę w parlamencie europejskim. Te jednorazowe plastiki, to oczywiscie ułamek wszystkiego, ale dobre na początek i to. Stopniowo pewnie technologia zacznie się rozwijać i część śmieci, z którymi teraz nie wiadomo, co zrobić, będzie produkowana z naturalnych surowców i będzie sie rozkladała na biomasę.
Producenci są też odpowiedzialni w znacznej części, jak ktoś tu poniżej napisał. Opakowania sa często robione na wyrost, a powinny być minimalistyczne. W USA na przykład często się widzi różne produkty w opakowaniach z papieru makulaturowego. Nie powlekają ich żadnymi foliami, tworzywami, farbami nie wiadomo jakimi. Nie są więc tak kolorowe i błyszczące, jak u nas, ale za to ekologiczne, proste do zrecyklingowania.
Ja uważam, że jak producent chce używać trudnych do ponownej przeróbki materiałów, to powinien płacić z wlasnej kieszeni za późniejsze składowanie tych materiałów na wysypiskach. Powinien odpowiadać za swój produkt, od poczatku jego powstania, aż do jego końca na wysypisku. Może jakiś podatek od nieekologicznych materiałów skłoniłby producentów do szerszego myślenia i większej odpowiedzialności?
qx5620.02.2019, 17:35
Do chcącego niema nic trudnego musi być co najmniej taka jak w nowej hucie i obsługiwać 3 powiaty bo inaczej będzie ekonomicznie nie oplacalna 7 lat temu to policzono
Świadomy20.02.2019, 16:04
Więcej opakowań, niż produktu! To producentów trzeba centralnie uregulować, to oni produkują śmieci z zawartością produktu.
A debile, którzy kupują te śmieci bo coś tam jest w środku, ponoszą współodpowiedzialność!
Proponuję, żeby każdy obywatel, choć raz w życiu, zeżarł swoje codzienne śmieci, żeby zwiększyć świadomość w zakresie materialnych i środowiskowych konsekwencji swojej egzystencji. Jakże dumnej, choć próżnej.
rentgen*20.02.2019, 14:38
Czy rzeczywiście na Podhalu jest tak że czego dotknie p Wójt Szaflar to zamienia się w złoto??? Czy ten Pan wszędzie musi być na pierwszym planie? Ciekawe gdzie interes społeczny a gdzie prywatny? pożyjemy zobaczymy
janek20.02.2019, 14:05
Po co robić spalarnie śmieci ,przecież każdy w domu ma kocioł i śmieci może spalić sam i skończą się problemy z wywożeniem śmieci.
DżejDżejOkocza20.02.2019, 13:25
Proponuję tym co tak wychwalają Austrię, żeby tam zostali i nie przyjeżdżali na weekendy, bo tam mają tylko dobrobyt, euro im nie śmierdzi. Co do tematu to nie łatwiej i szybciej było by wymyślić a później montować na kominach domów, zakładów etc. specjalne filtry, które rozbijają szkodliwe cząsteczki ? każdy musiałby taki kupić i zamontować również za dopłatą, można by było palić czym się chce. Przecież tak właśnie pracują spalarnie.
Dla chcącego nic trudnego20.02.2019, 13:23
Gotowa recepta na utylizację odpadów, pozyskanie ciepła i likwidację smogu.
1. Selekcja (segregacja) odpadów u źródła to podstawa:
? szkło, plastik, metal to przede wszystkim surowce do RECYKLINGU, z zebrania których każda gmina powinna mieć zysk!!! Na całym świecie na tym się robi biznes, tylko nie u nas? U nas się płaci nieswoimi pieniędzmi i to coraz więcej. Logistyka się kłania. Od tego należałoby zacząć.
? papier i cała reszta, wzbogacona mieszankami wysokokalorycznymi tylko i wyłącznie do niewielkiej spalarni osiedlowej (gminnej, wiejskiej, lokalnej) usytuowanej w najbliższej możliwej lokalizacji osiedli mieszkaniowych i terenów usługowych, dla których będzie pierwotnym źródłem ciepła do ogrzewania w sezonie grzewczym i podgrzewania ciepłej wody cały rok ;
2. Niewielka nowoczesna spalarnia to rozwiązanie dwa w jednym: utylizacja odpadów + ciepło. Warunkiem jest jej lokalizacja nie na ?odludziu?, ale właśnie w miejscu produkcji odpadów i zapotrzebowania na ciepło. Odpadają kolosalne koszty transportu. Budowa molocha na skalę kilku powiatów ? niepotrzebny koszt inwestycyjny z ogromnie długim okresem amortyzacji i wielkimi kosztami eksploatacji, nie mówiąc już o trudnościach z lokalizacją (znaczne rozproszenie zabudowy na naszym terenie + różne formy ochrony przyrody itp.) i kosztami transportu surowca i brakiem efektywnego wykorzystania energii pochodzącej ze spalania.
3. Budowa niewielkich rozmiarów sieci ciepłowniczych obejmujących osiedle, gęsto zabudowaną wieś czy niewielką gminę to opłacalny koszt skutecznego sukcesywnego wyeliminowania zanieczyszczeń pochodzących z indywidualnych palenisk. Każdy nowy teren przeznaczony w planie miejscowym pod zabudowę powinien przewidywać takie rozwiązania. Dla budynków już istniejących należałoby przewidzieć uzasadniony technicznie termin podłączenia ich do sieci na preferencyjnych warunkach.
4. Składowisko odpadów surowych ? wykluczone!!! Tylko i wyłącznie składowisko do czasowego przetrzymywania żużlu i popiołu ze spalania, który wg najnowszych badań można wykorzystywać np. do budowy dróg.
Uprzedzając jakiekolwiek dyskusje? problemem nie są sprawy techniczne, które da się rozwiązać, włącznie ze spełnieniem wszystkich wymogów ochrony środowiska, ale czynnik ludzki. I nie mam tutaj na myśli indywidualnego producenta odpadów, który spalając je we własnym kotle produkuje w ten sposób ciepło na ogrzanie domu. Logikę takiego postępowania nawet dzieci rozumieją. Mam raczej na myśli tych, którzy są odpowiedzialni za gospodarkę odpadami, zapewnieniem dostaw ciepła i dbaniem o czyste powietrze z racji pełnionych względem społeczeństwa funkcji. Należy tę domową logikę przełożyć na skalę gminy, która jest domem wszystkich jej mieszkańców. Czystym domem, w pięknym przyjaznym środowisku, do którego każdy będzie chciał przybyć w odwiedziny.
turbacz20.02.2019, 12:48
Jestem tez za spalarnią tylko taką jak w Wiedniu czy Danii.Prąd wytworzony ze spalania smieci moze oswietlic miasto
A z dachu spalarni zjezdzają latem po igielicie narciarze.
turbacz20.02.2019, 12:45
Na wysypisku w Nowym Targu pojawiają sięauta z Częstochowy,aglomeracji śląskiej więc jak ma się ono nie zapełniać
mieszkanka20.02.2019, 12:24
W gminie Łapsze Niżne śmieci są tak drogie że masakra!!!! Taka duża gmina a ceny ciągle rosną.
jądrek20.02.2019, 12:24
Bioły Dunajec. Woda bez przerwy skażona.
Panie Wójcie Nowaku my chcemy tu wysypisko.
Przechodząc obok wysypiska na spacer z dziećmi....20.02.2019, 09:46
I będą tylko ludzie chorować, lepiej wydać na opłatę za śmieci niż na codzienne leki na astmę, wyjdzie dużoooo droższej............
xxxxx20.02.2019, 09:04
w takiej Austrii gospodarka odpadami opiera się prawie całkowicie na spalarniach śmieci...są praktycznie nieszkodliwe dla otoczenia
Przemo20.02.2019, 08:40
Wójt z Łapsz chciał kolejne PPK robić......to byśmy popłyneli, jak z ściekami!!
Nie wiedział?20.02.2019, 08:37
A cóż to. Nie udało się Wójtowi Szaflar pobudzić konkurencji na rynku śmieciowym. Przecież to jego zapowiedzi przedwyborcze przed poprzednią kadencją. To już piąty rok idzie to jego pobudzanie i co????? Teraz sie dowiedział że jest monopol???? Że gminy są na przegranej jak na razie pozycji???? Pseudo-Menager jest kiwany przez zwykłe firmy śmieciowe???? No pięknie. Demagogia i tyle.
Bulcyk20.02.2019, 08:35
Mom nojlepsze miejsce na ten wynalazek, na jakiejsik górze, bo i smród do góry pójdzie I na dole Nima nic, to może Gubałówka ? abo z drugiej strony, dojazd w miarę dobry, piekne rizwiazania drogowe, nawet przemycić z Niemiec czy z innego rozwientej krainy bedzie łatwiejsze , nawet nie bedzie takiego tłoku ceprów, bo owi to ino ***zostawiaja a tego just na pile nie wywiezies, bo momy pestycydy , prendzyj rosnie ,
Do Szaflar najlepiej20.02.2019, 08:31
Sądząc po wypowiedzi Szkaradzinskiego składowisko smieci na pewno będzie w Szaflarach. Najlepiej niech sobie je urządzi na wykupionych przez siebie i swoją rodzinę gruntach. No ale grunt niech przekaże za darmo - dla dobra sprawy, a nie za miliony.
baciok@20.02.2019, 08:23
Tak sobie piję poranną kawę ,czytam i wpadłem na pomysła.
Niech Panie i Panowie Włodarze wytypują Gminę najbardziej zaniedbaną ekologicznie( gdzie woda skażona i powietrze od rana siekiera) i tam proponuje umieszczenie składowiska i spalarni.
Rozpoczynam dyskusję na tym forum która to Gmina lub miasto by mogło być. Ja na poważnie.
miscon20.02.2019, 08:06
nasza lokalna władza ,żałosna!!! kilka lat w temu pewien pan z miasta Nowy Targ miał plan zbudowania spalarni smieci na wzór wiedeńskiej i co burmistrz MF nie wyraził zgody !!!
Ekolog ze Św. Anny20.02.2019, 08:04
Na Św. Anny ludzie w domach mają prywatne spalarnie śmieci już od lat. Przodują w sprawach ekologii. To jest dobrobyt, a nie jakaś Skandynawia czy tam publiczna (łe) spalarnia w Wiedniu.
A tak na serio ludziom spalarnia śmieci kojarzy się właśnie z tym co dzieje się na Św. Anny, a to ze spalaniem dziadostwa w kotłach nie ma nic wspólnego.
Jasiek20.02.2019, 07:58
Jak znam wójta Szaflar, to chłop już ma nawet odpowiednią działeczkę przygotowaną na tą pikną inwestycję. Kolejny biznes, tyle że nie dla gminy.
Śmieciarz19.02.2019, 23:57
Opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Tym samym z początkiem 2018 r. wzrosną opłaty za składowanie odpadów komunalnych.

Nowe przepisy mówią, że opłaty za składowanie odpadów komunalnych będą stopniowo wzrastać. W 2020 r. za składowanie jednej tony trzeba będzie zapłacić 270 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż kosztuje to obecnie.

Teraz każdy niech policzy; 270złx20ton=5400zł - to mniej więcej kwota jaką trzeba zapłacić za wywóz na składowisko za jedno auto śmieci.
Niech takich transportów będzie 10 dziennie to daje 54 tys. zł, razy średnio 20 dni w miesiącu, to daje ponad MILION zł miesięcznie. Doliczcie koszty paliwa śmieciarek odbierających odpady z gospodarstw domowych, koszty pracy(wypłaty, ZUS itp;), utrzymanie taboru i wiele, wiele innych czynników to przestaniecie się dziwić że cena za odbiór śmieci jest taka a nie inna. Gminom życzę powodzenia bo spalarnia i składowisko odpadów na pewno obniży koszty odbioru śmieci w odróżnieniu od pomysłu, który kiedyś się pojawił, mianowicie powołanie własnego przedsiębiorstwa odbierającego odpady bo odbiór to tylko początek drogi jaką pokonują odpady do ich całkowitej utylizacji.
pustak19.02.2019, 22:54
Sorry, ale nasi włodarze tym razem pojechali za daleko, wybiegli przed szereg. To musi być poważna polityka proekologiczna państwa, tych spraw oddolnie się nie da ruszyć. To rząd RP musi wydać odpowiednie ustawy i rozporządzenia, odgórne nakazy umieszczania na opakowaniach kodów pod czytniki żeby ludzie wiedzieli do jakiego kontenera jakiego śmiecia wrzucić. i z tym trzeba ruszyć w jednym dniu tak jak przy zmianie z ruchu lewostronnego na prawostronny, a nie tak że plastiki po Pepsi już mają kody, a po danone jeszcze nie, albo że Szczawnica ma punkt odbioru śmieci wyposażony w czytniki, a Jabłonka jeszcze nie.Tak od razu wszystko co popadnie do jednego wora i do spalenia to te rzeczy tak nie działają, drodzy wójtowie i burmistrzowie.
jasiek77319.02.2019, 22:06
Spalarnia to kilkaset milionów złotych kosztuje buahahahaha
Ale zamiast durnej kolejki na Kasprowy, to by już mogło być.
Ale macie narodową kolejkę, to se nią jeździjcie, a śmieci po drodze do kolejki wyrzućcie w lesie.

A składowiska istniały, to komuś zależało by je zamknąć. Zakopane na tym grubo popłynęło.
Za ekologią19.02.2019, 22:04
Jak najszybciej spalarnia śmieci!
???19.02.2019, 21:27
W końcu jakies zbiorcze myslenie. Może będzie tego efekt. nie nalezy sie tego tematu bać. trzeba odwaznie o nim rozmawiac
kera19.02.2019, 21:24
"wójt Szaflar planuje wziąć udział. - Musimy rozpoznać temat w całości, podpatrzeć, jak z podobnymi problemami radzą sobie inni"
Nie no super,nawet sami nie potraficie nic zrobić!
Taka mała podpowiedź: Dlaczego jako samorządowcy nie zorganizujecie jednego wspólnego przetargu na wywóz śmieci? przecież może jakaś inna firma z Polski wystartuje i podejmie sie zadania znacznie taniej!
oby tak nie było19.02.2019, 21:24
Rafał Szkaradzinski następny nawiedzony i wszechwiedzący
jak zaczną się problemy to pierwszy opuści okręt
venti76719.02.2019, 21:23
A dla czego nie weźmiemy przykładu z innych Państw , a choćby z Austrii , Wiedeń ma w samym centrum miasta spalarnie śmieci , powietrze czyste tak ze naprawdę można dychnac cala i pełną piersią!!
Tylu naszych Gorali pracuje w Wiedniu i co nik nie wie gdzie jest spalarnia smieci???
wzorem Skandynawia19.02.2019, 21:22
baciok - w Wiedniu jest spalarnia w samym centrum miasta !
wyjedź spoza NTarg i popatrz na piękny świat
nie ten w TVP1 .. ale ten piękny
baciok@19.02.2019, 20:46
Do nick Mistrz riposta
Ja nawet za 10 zł na osobe nie produkuje.
Oj dyskusja rozpaliła wyobraźnię niektórych dyskutantów.
miescan19.02.2019, 20:38
Taka spalarnia już dawno powinna być na Podhalu a właścicielem powinny być gminy z Podhala i nią zarządzać. W ten sposób pieniądze by zostawały na Podhalu a nie szły do prywatnych kieszeni. A jakbyście troszkę pooglądali telewizję to w krajach Skandynawskich taka nowoczesna spalarnia wydala mniej CO2 niż niejeden piec z naszych Podhalańskich domów.
baciok@19.02.2019, 20:00
Do nick com
Proponuję żeby postawili koło twojego domu. Podaj lokalizację

Do nick stan
Ty masz natomiast dużą wiedzę
Jak takiś mądry to podziel sie swoją wiedzą . Poczytam z ciekawością.
Brama Gorce19.02.2019, 19:52
Lepiej postawić wieże widokową na Długiej
Mistrz riposta19.02.2019, 19:51
Baciok ty to jesteś as, produkujesz śmieci w brud i myślisz że za 10 zł ktoś będzie po tobie sprzatał. Jak Ci nie wstyd. Piszesz takie bzdury bo cię obserwuję że głowa mała, każdy twój pomysł jest poroniony refleksji trochę chłopie.
stan19.02.2019, 19:44
Do baciok. Człowieku Ty nie masz nawet podstawowej wiedzy na temat gospodarki odpadami. Nie wystarczy tylko umieć pisać.
Wiesiek19.02.2019, 19:36
Obecnie spalarnia odpadów jest w każdym domu...
nt19.02.2019, 19:30
wiadomo że najlepiej w NT - bo przynajmniej wtedy zwalimy wine za smog na spalarnie..
wyborca19.02.2019, 18:55
Nasi Włodarze to zawsze budzą się z ręką w nocniku. Trzeba myśleć przed czasem a nie po fakcie jak kolejny rok będziemy słono płacić za śmieci.
DO baciok@: to jest proste która gmina się zgodzi na wysypisko i spalarnie na swoim terenie ta której mieszkańcy nie będą płacić za odbiór odpadów tak powinno być to zorganizowane to bardzo proste.
:/19.02.2019, 18:45
zaoszczedzimy na smieciach ale na zdrowiu to juz nie..
com19.02.2019, 18:40
Baciok poczytaj chocby o spalarni smieci w Krakowie. Nawet obok domu jakby ci taką postawili to byś nic nie poczuł (chyba jedynie ze smieciarek dowożących surowiec).
baciok@19.02.2019, 18:01
Szanowni Panowie rządzący naszymi Gminami i Miastami.
Moich kilka uwag:
1. Pretensje do POPSL - ustawa śmieciowa od lipca 2013
2. Pretensje do dobrej zmiany PiSu- od 2015 roku nic nie robią aby zlikwidować mafie śmieciowe
3. Cena akceptowalna to 10 zł za osobę na miesiąc, powyżej złodziejstwo.
4. A gdzie to wysypisko chcecie zlokalizować, na to trzeba kilkaset hektarów, gdzie to znajdziecie?
5. Spalarnia śmieci . A w której Gminie?
Mieszkańcy każdej Gminy to zablokują. I tego nie przeskoczycie.
6. Wyda się naszą kasę na jakieś studia i wizualizacje,
Ktoś na tym zarobi? Przypominam jak kiedyś miała powstawać oczyszczalnia ścieków w Szaflarach.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl