24.02.2019, 20:53 | czytano: 5535

Radni ponawiają próbę przejęcia przez samorząd Prewentorium (zdjęcia)

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Radni kolejny raz poproszą wojewodę o możliwość wykorzystania budynków dawnego Prewentorium Kolejowego na Kowańcu. By Miasto mogło zrealizować plany związane z utworzeniem w tym miejscu m. in. ośrodka dla osób starszych oraz rekonwalescentów - nieruchomość musi być przekazana Nowemu Targowi.
Radni przygotowują apel radnych do Marszałka Województwa Małopolskeigo Witolda Kozłowskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Rafała Bochenka w sprawie przekazania nieruchomości dawnego Prewentorium Kolejowego na Kowańcu na rzecz Gminy Miasta Nowy Targ.
W tym miejscu przez pewien czas działał też Małopolski Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy. Ale od blisko dekady obiekt stoi zamknięty, a budynki ulegają zniszczeniu.

"Dozorowanie opuszczonego kompleksu budynków generuje wciąż niepotrzebne i wcale nie małe koszty dla budżetu Samorządu Województwa Małopolskiego" - tłumaczą radni miejscy.

To kolejna próba dotarcia do wojewody. Sześć lat temu, w maju 2013 roku - Rada miasta wysłała już podobny apel. Odpowiedzi się nie doczekano.

W kolejnym apelu radni piszą: "Informujemy, że Gmina miasto Nowy Targ jest w dalszym ciągu zainteresowana przejęciem od Samorządu WM nieruchomości dawnego Prewentorium Kolejowego na Kowańcu, by na bazie tej nieruchomości spowodować powstanie tętniącego życiem ośrodka zapewniającego opiekę i pomoc osobom starszym oraz rekonwalescencję i powrót do pełnego zdrowia tego potrzebującym. Nie bez znaczenia jest również wygenerowanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Miasta i regionu. Mamy wielka nadzieję, że nowe władze Samorządu Województwa Małopolskiego przychylą się do naszego apelu i skutecznie rozwiążą problem, który od tylu lat nie został w żaden sposób załatwiony."
Apel podpisało na razie kilku radnych - pozostali mają złożyć swoje podpisy w ciągu najbliższych dni.

s/
zobacz także
komentarze
Miastowy25.02.2019, 18:04
@Do Miastowy

Mocno mnie ubawiłeś :). Widzę, że bardzo łatwo Cię oburzyć. Następnym razem polecam wziąć dwa oddechy zanim coś napiszesz, zastanowić się, wziąć jeszcze jeden oddech i dopiero wtedy pisać. Tak nic nie znacząca pomyłka nie jest chyba powodem, by używać tak mocnych słów jak "kompromitacja", "skandal" czy nazywać człowieka od urodzenia związanego z Nowym Targiem "niby Miastowym".

Chodziło mi dokładnie o kompleks leżący przy Kotlinie - opuszczony, niszczejący, nie wiem czemu, ale wydawało mi się że należał on ongi do Cechu. Jeśli jeszcze kogoś swą pomyłką wyprowadziłem z równowagi, to przepraszam, liczę jednak, że została wśród innych przyjęta z większym spokojem i zrozumieniem.

Kontynuując temat starych, niszczejących, choć mogących po rewitalizacji cieszyć oko budynków, wspomnę jeszcze ten przy torach na Ludźmierskiej. Pamiętam, że jeszcze z piętnaście lat temu mieściła się w nim hurtownia papieru, teraz coraz bardziej straszy. A szkoda, bo gdyby tchnąć w niego życie, mógłby naprawdę cieszyć oko.
//25.02.2019, 15:58
trzeba podpuścić władze że ma tam być pokoik dla PREZESA..jak pójdzie na zasłużoną emeryture..to sie zabiorą za robote..
patrze na tą ruine codziennie25.02.2019, 15:52
jak znowu nic z tego nie wyjdzie to będzie przykład kolejnego miętolenia jak w 2013 i powiedzonko czy władza peowska czy sieka - każda *** jednaka..
pniok25.02.2019, 14:09
A moi zdaniem , za bezczynność w działaniu , i za rok rocznie pogarszający się stan tej nieruchomości powinien ktoś zdrowo beknąć ! No chyba że to celowe działania , może wpierw trzeba doprowadzić do ruiny , żeby póżniej ktoś mógł położyć na tym łape za pare groszy . W końcu , nie byłby to pierwszy taki przypadek .
koza25.02.2019, 13:16
Samorządy znów łapy wyciągnięte. Proszę bardzo. Ale z klauzurą że kościół tego nie dostanie od nich za co łaska,czyli powiedzmy 1 zł.
Paweł Jan Długi25.02.2019, 10:46
Zwracam się z prośbą do zainteresowanych. Poszukuję informacji na temat historii powstania tego kompleksu. Interesuje mnie czy istnieje jakaś wewnętrzna kronika lokalizacji, budowy i funkcjonowania Prewentorium. Uprzejmie proszę o każdą informację.
www25.02.2019, 10:45
Niech najpierw uregulują stan własności gruntów, które zostały ludziom zabrane pod budowę tego obiektu!!!
słoneczna Italia25.02.2019, 10:09
Jak to za komuny potrafiono budować bardziej z gustem i smakiem, niz teraz, gdy pieniądze prywatne są większe i zdawałoby sie powinno byc odwrotnie. To miejsce, to aż miło popatrzeć. Oby tylko nie zniszczało do stanu nieużywalności. Nie odpuszczajcie z nękaniem wojewody. Moim zdaniem to powinno sie też załatwiać osobiście, bo pismo, jak pismo - takich pism dostaje pewnie wojewoda codziennie na pęczki. Więc pismo jako jedna z dróg dotarcia, a poza tym są i telefony, i do Krakowa też daleko nie jest. Niech sie który pofatyguje, pokaże, że miastu na prawde zależy, niech sie ktos ruszy, zamiast kolejny dzień siedziec i pierdzieć w stołek, i udawać, że sie cos robi.
miasteczkowy25.02.2019, 10:04
Nie wiem czy jeszcze ktoś pamięta, że po prewentorium (w ramach prewentorium działała również szkoła) cześć obiektu została wyremontowana na potrzeby MORO (jest o tym w tekście), a następnie Powiat Nowotarski na czele z obecnym starostą Faberem oraz ówczesnym wicestarostą Jachymiakiem (nomen omen lekarzem) oddali ten ośrodek przenosząc przebywających tam pacjentów do szpitala. W jakich warunkach przebywają tam lepiej nie mówić. Przebywający tam pacjenci bardzo często są na wózkach, nie mogą nawet wyjść na zewnątrz bo utrudniają to schody.
Olaf25.02.2019, 09:19
To powinno być przeznaczone dla dzieci!!! Co za *** wymyślił tam ośrodek dla starszych ludzi? Szegolnie na wózkach. Na tym ostrym zboczu. Niezła paranoja. A tak przy okazji - kto sobie "hoduje" dom dziecka w Kotlinie? Kto jest jego właścicielem?
m25.02.2019, 09:06
Był i znikł... remont tego miejsca będzie kosztował kilka naście milionów złotych- i skąd weźmiecie radni kasę?? Śmieci podniesiecie czy kanalizacje a może jeszcze jakąś daninę się da podnieść!!??
spacerowicz25.02.2019, 08:52
do Miastowy

Czy chodzi o ten budynek, którego od kilku lat już nie ma? Gdzie "na Robowie"? On chyba był przy ul. Kowaniec, no ewentualnie przy zakręcie przed mostem do os. Robów i os. Zadział.
pytanie25.02.2019, 08:06
miasto otrzyma i przekaże ks. Paśce ?
Do Miastowy25.02.2019, 06:59
Miastowy nie kompromituj się Cech Rzemoisł nigdy nie miał budynku w Robowie. Ale jaki Miastowy taka wiedza-skandaliczny brak wiedzy niby Miastowego.
Miastowy24.02.2019, 22:33
W końcu coś dzieje się w tym temacie, mam nadzieję, że te starania przyniosą jakiś skutek. Szkoda, aby tak wspaniały kompleks dalej niszczał. Niech się ożywi i służy ludziom, trzymam za to mocno kciuki!

Przy okazji wspomnieć można budynek Cechu Rzemiosł na Robowie - mam nadzieję że i tutaj jest jakieś pole do działania.
000024.02.2019, 21:05
Synowie radni klęknijcie na kolana! Wybaczam wam wasze nieposłuszeństwo pod warunkiem ukorzenia się i odpuszczenia tematu!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl