28.02.2019, 21:30 | czytano: 5562

Szymon Fatla: "Chciałbym, by urzędnicy potrafili wyjść poza absolutne minimum"

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Podczas poniedziałkowej sesji, Rada Miasta podjąć ma decyzję o nadaniu nowemu rondu przy Al. Tysiąclecia nazwy "im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski". W tej sprawie wpłynęły do Urzędu Miasta cztery wnioski dotyczące tego właśnie patrona. Projekt uchwały stał się przyczynkiem do propozycji, by w przyszłości częściej zachęcać mieszkańców do angażowania się w sprawy miasta, bo jak zauważa Szymon Fatla - to dobry sposób na budowanie społeczeństwa obywatelskiego.
Mieszkańcy mało się angażują w sprawy ogólnomiejskie?
- Uważam, że angażują się całkiem sporo, jednak potencjał jest znacznie większy i można by go było wykorzystać.

Na przykład przy decyzjach o nadawaniu nazw miejskim obiektom, czy ulicom?

- Na przykład. To właśnie takie "błahe" sprawy jak nadanie imienia ulic, rond i innych obiektów infrastruktury miejskiej często mobilizują mieszkańców. Od tego typu tematów właśnie zaczyna się budowa społeczeństwa obywatelskiego, tworzy się poczucie możliwości oddziaływania na swoje najbliższe otoczenie.

Podczas posiedzenia komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju zwrócił Pan uwagę, że zabrakło szerokich konsultacji społecznych. Jak miałyby one wyglądać?

- Tak, uważam, że w sprawie ronda na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia i ulicy Sikorskiego zabrakło zdecydowanie takiego wyjścia do mieszkańców. Chciałbym, by urzędnicy potrafili wyjść poza absolutne minimum, do którego są zobligowani i zrobili czasami coś "ponad", czyli w tym wypadku wyszli do ludzi z pytaniem jakiej nazwy ronda chcą. Takie pytania nie padły, a opinie z portali społecznościowych zostały zignorowane. (Na jednym z portali społecznościowych zorganizowana została sonda, w której wzięło udział blisko 200 osób podając propozycje nazwy dla nowego ronda. Najpopularniejszą nazwą było rondo Olimpijczyków - przyp. red.)
- Świat się bardzo szybko zmienia i daje nam znakomite możliwości, by w Internecie zadać mieszkańcom takie pytania. Wiele miast w Polsce wdraża lub zastanawia się nad wprowadzeniem takich systemów, dzięki którym można by bardzo szybko współdecydować lub podpowiadać decydentom głosując za pomocą specjalnych aplikacji czy stron internetowych. Równorzędnie mogłyby funkcjonować klasyczne, papierowe ankiety dostępne do wypełnienia w Urzędzie. Odnosząc się do samej, proponowanej nazwy ronda to nie jestem jej przeciwny - sam kończyłem Gimnazjum nr 2 im. kard Stefana Wyszyńskiego i bardzo dobrze, że taka propozycja padła. Jednak bardzo nie podoba mi się sposób w jaki ma zostać ona uchwalona.

Zgłosi Pan propozycję Radzie, by w przyszłości częściej sięgać po opinie mieszkańców?

- Tak, muszę się jednak zastanowić jak zrobić to od formalnej strony. Nic jednak w tym względzie nie zmienią nawet najlepsze procedury i pomysły, jeśli zabraknie dobrej woli i chęci. Obywatel musi być traktowany przez władzę i urzędników nie jako intruz, ale jako pracodawca, który swoją ciężką pracą i odprowadzanymi od niej podatkami opłaca funkcjonowanie tych instytucji.

Rozmawiała Sabina Palka
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pustak04.03.2019, 22:23
@ Do Magda:
To wszystko zależy od tego po której stronie muru się stoi. Ty stoisz po przeciwnej, ok, Twoja sprawa. My go chcemy zburzyć żeby stworzyć prawdziwą demokrację, a urzędnicy chcą go jeszcze bardziej wzmocnić i uzbroić, żeby ludzi dzielił. Chyba jednak to my jesteśmy na dziejowej wygranej ponieważ stale rośnie świadomość społeczeństwa, z każdym rokiem przybywa cyfrowych tubylców, ale mogę się mylić.
W obronie pana Fatli. Trzeba mieć tę świadomość że gdy się jest odważnym prekursorem idei, to niekoniecznie wszystko tak ładnie i składnie wychodzi jak by się tego chciało. Liczy się jednak że ktoś wreszcie odważył się zakwestionować zmurszałe, urzędnicze status quo i głośno powiedział non serviam, zmieńmy to.
Do Magda04.03.2019, 13:20
Ty nic nie rozumiesz. Jaki mur ? Mur to tworzą tacy jak radny Fatla.
Magda04.03.2019, 10:31
Pan Szymon jak zwykle po stronie Nowotarżan, trzymam kciuki dalej, niech Pan przebija ten mur urzędników będący w radzie miasta, nie rozumiejących, że oni są dla nas, Nowotarżan, a nie dla siebie samych.
pustak02.03.2019, 21:26
@ Dziadek:
Nie głosowali na budżet obywatelski dlatego, że jest to kpina i pic na wodę. Ludzie z daleka czują że coś z tym budżetem obywatelskim jest nie tak, więc nie głosują.
Pamiętaj że wypowiadając się przeciwko referendom online opowiadasz się za tym żeby radni kupczyli Twoim głosem, żeby oportunistycznie lansowali się naszym kosztem, żeby kwitły lobbing i łapówkarstwo, żebyś nie miał nic do powiedzenia w sprawach które bezpośrednio i pośrednio dotyczą Ciebie, żebyś często nawet w ogóle nie wiedział jak Twój radny głosuje w żywotnej dla Ciebie sprawie.
Ps. wyobraź sobie że większość mieszkańców w Twoim okręgu wyborczym opowiedziała się online przeciwko danej nazwie ulicy czy ronda i popatrz jak by to ułatwiło życie również i Twojemu radnemu, który nie obawiałby się o ataki nieformalnych grup interesu za to że nie głosował tak jak ta grupa chciała, bo wystarczy że pokaże lobbystom zrzut z ekranu z głosowania że zdecydowana większość wyborców była przeciwna rozwiązaniu lansowanemu przez lobbystów - pomyśl o tym.
Aby to zrobić to wystarczy żeby urząd posłał każdemu dorosłemu mieszkańcowi login i hasło do strony gdzie można głosować. Byłaby to jednorazowa operacja, dalej wyborcy sami by już sobie zmieniali hasła. Twój argument że starsi sobie nie poradzą jest równie sensowny jak ten że skoro nie umiem czytać to muszę być przeciwny słowu pisanemu.
Dziadek01.03.2019, 21:09
@pustak, wystarczy sprawdzić jak niewiele osób głosuje online na budżet obywatelski, żeby stwierdzić, że takie referendum nie ma sensu. Znam co najmniej 100 osób, które nie posiadają komputera i dostępu do sieci, a przecież mają prawo głosować. I co? Wyobrażasz sobie, że idą do UM i czekają w kolejce aż im jeden urzędnik pomoże? Bo wiadomo, że takich osób jest więcej. I nie pisz mi, że może wnuki albo ktoś młodszy im pomoże, bo to jest gdybanie. Może przyjdą jak będą wiedzieli, że organizowane jest referendum (tu dodatkowe koszty na informację). Nie wyobrażam sobie również, że pracownicy UM będą np. z laptopem chodzić po domach, żeby dotrzeć do takich osób, bo wtedy na wyniki będzie trzeba czekać kilka miesięcy. Takie pomysły może podobają się młodym, ale Miasto to też osoby starsze, ale mające takie samo prawo do decydowania.
g2301.03.2019, 19:48
Panie Fatla daj sobie Pan już spokój
orb01.03.2019, 18:10
Fatality...wins
pustak01.03.2019, 17:06
Każdy urząd ma obecnie zatrudnionego na etacie co najmniej jednego informatyka, więc firma informatyczna nie będzie potrzebna. W czasie głosowania można oddelegować pracownika urzędu, który by w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu pomagał potrzebującym tego ludziom w oddaniu głosu przez internet. Dlaczego boisz się o możliwość ataków hakerskich w przypadku referendum online, a jakoś nie boisz się o taki atak na Twoje konto w banku - banki też korzystają z internetu. W ogóle pasowałoby uzupełnić Konstytucję Kwaśniewskiego o rozdział np. Internet, oczywiście przy okazji wprowadzania do niej zapisu o wiążącej mocy referendum.
do pustak01.03.2019, 16:03
Jak nie widzisz kosztów to jesteś co najmniej mało inteligentny. Opłacanie firmyinformatyków którzy stworzą stronę do głosowania i ją zabezpieczą a to kosztuje bardzo dużo- zwłaszcza ochrona przed atakami hakerskimi. Po drugie dlaczego chcesz wykluczyć z demokracji ludzi bez internetu i komputera? Albo musisz im zapewnić możliwość głosowania albo zorganizować głosowanie tradycyjne- ogromne koszty.
pustak01.03.2019, 15:35
@ kalafjord:
To byłyby jednorazowe koszty: urząd stanu cywilnego sporządza listę pełnoletnich mieszkańców wraz z adresami. Do mieszkańców wysyłane są loginy do strony na której odbywać się będą wszystkie referenda wraz z pierwotnym hasłem (może nim być pesel). Mieszkańcy wchodzą na tę stronę, na zakładkę referenda i otwierają pytanie, po czym oddają swój głos, termin głosowania do np. 23.00 wieczór. Następnego dnia urzędnicy przychodzą do pracy i już wiedzą jaka jest decyzja suwerena, czyli nas, mieszkańców. Gdzie Ty tu widzisz jakieś koszta, bo ja ich w ogóle nie widzę, poza pierwszym razem, żeby to wszystko zorganizować, potem możemy przeprowadzać po kilka referendów dziennie praktycznie za darmo, a władza, która jest naszymi służącymi, jedynie karnie wykonuje wolę większości. Wiesz jak się takie rozwiązanie nazywa? - Demokracja!
kalafjord01.03.2019, 14:49
Chciałbym aby radny którego podstawowym obowiazkiem jest podejmowanie decyzji w moim imieniu potrafił brać na siebie odpowiedzialność za decyzje a nie odbijał piłeczkę przy kazdej okazji szukając pretekstu do kosztow organizacji referendum. No chyba ze w kwestii zasadnosci i wysokosci diet radnych.
bacus201.03.2019, 13:56
żeby zmieniać to trzeba sie jeszcze cokolwiek na czymkolwiek znać
wk.....y01.03.2019, 12:26
Co za ohydny hejt. Panie Szymku, proszę się nie zrażać, bo to piszą same urzędasy, którzy nienawidzą, jak im się na ręce patrzy. Ma Pan poparcie normalnych ludzi. Pan i wszyscy Pana młodzi koledzy, którzy chcą coś w tym grajdole zmienić. Materia, z którą przyszło Panu walczyć jest wyjątkowo zatęchła i zdemoralizowana. Powodzenia!
Bunia01.03.2019, 12:26
Panie Fatla chciałabym żeby Pan Radny potrafił ,,wyjść poza absolutne minimum"
Sejmowy01.03.2019, 12:22
Radny Fatla jest kompletnie ale to kompletnie nie poważnym człowiekiem. Więcej z działalności tego człowieka szkód, które trzeba będzie naprawić przez lata. Jak Ci nasi miejscowi głosują ? Szkoda gadać. Miasto zamiast sie rozwijać przez takiego gościa się zwija - choćby wspomniana już tutaj straż miejska.
A@01.03.2019, 10:45
W tym zaściankowym mieście tylko święte ulice. Warto pytać mieszkańców w takich sprawach. Jesteśmy też gospodarzami tego miasta.
smok01.03.2019, 10:44
Pan Szymon jako radny jest przedstawicielem mieszkańców. Powinien więc w ich imieniu wystąpić z oficjalnym pismem ( złożyć odpowiedni wniosek) o nadanie nazwy dla ronda. Zapomniał, nie wiedział, nie zna się. Teraz "labiedzi" i opowiada brednie o referendach. Pana podstawowym zadaniem jest reprezentowanie mieszkańców. Mieszkańcy podobno chcieli innej nazwy dla ronda. Pan o tym wiedział i nie reagował ?. To znaczy, że nie potrafi Pan udźwignąć funkcji, którą Pana wyborcy obarczyli. Za ciężkie dla Pana to jarzmo. Można tego ciężaru się pozbyć rezygnując z funkcji radnego. Ale ... czegoś szkoda ???
Anna01.03.2019, 10:36
Jeszcze jedno - może inni radni też coś zaproponują, to wtedy i o nich może poczytamy. Weszło do rady kilka młodych osób i co do tej pory zrobiły prócz żenującego dziękowania burmistrzowi za akcję zima?
Gość01.03.2019, 10:35
Pan Fatla zlikwidował Straż Miejską, a teraz chce w urzędzie tworzyć nowe etaty, do analizy ankiet, wniosków itp. Od tych dwustu osób zapewne wpłynęło żadne pismo o nadanie takiej czy innej nazwy ronda. Jako radny powinien z taką propozycją sam wystąpić, a nie tyko narzekać.
Anna01.03.2019, 10:34
Ale kogoś zabolało, że jeden radny chce coś zrobić. Ma chłopak rację i oby się nie zrażał zazdrosnymi koleżankami i kolegami a rady miasta.
ha ha01.03.2019, 10:29
Rondowicz - nie chcesz żeby decydowało 196 osób? No to zdecydowało 11. Masz swoja demokrację.
Ja pytam01.03.2019, 10:05
Jeśli jest Pan przeciwny tej uchwale i nie podoba się Panu sposób w jaki ma zostać uchwalona, to ja pytam: jako Radny jaką Pan zgłosił propozycję. Mógł Pan zgłosić nie cztery ale więcej propozycji. Gdzieś Pan był? To również do Radnych, w imieniu nas mieszkańców, należy zgłaszanie propozycji. I co, i w internecie Pan klika zamiast podejść merytorycznie do sprawy.
Normalny01.03.2019, 09:57
Fatla: "Chciałbym-- i niech tak zostanie na tyle tylko stac tego Pana
avivat01.03.2019, 09:25
do ntr
Trochę zdziwiły mnie słowa "jest już za późno". Radny Fatla o istnieniu ronda i dyskusji na FB wiedział. Mógł więc od razu zadziałać, od tego jest radnym. Przykre, ale prawdziwe.
bacus01.03.2019, 09:18
ja chciałbym zeby pan radny wyszedł poz absolutne minimum i zaczął cos konkretnego robic a nie opowiadać takie sobie dyrdymały, bierze diete powinien pracować i byc skuteczny
zbych01.03.2019, 09:15
Panie Fatla - niech Pan coś zlikwiduje! To umiesz robić najlepiej, a politykę zostaw komu innemu
AM01.03.2019, 09:10
Urzędnicy to ludzie i zawsze miło i z szacunkiem jestem obsługiwana w urzędzie. A Pana pouczenia i wywody są już nudne
rondowicz01.03.2019, 08:07
Nie chcę żeby 198 osób decydowało o nazwie ronda, w mieście gdzie jest ponad 30 tys ludzi. Radny jest także jest na naszym garnuszku! Poza tym jakby nie spał złożyłby propozycje nazwy w odpowiednim momencie.
rondowicz01.03.2019, 07:58
Zgadzam się! Ja chcę ronda im. Radnego Fatla:)
triwialne błahe sprawy, trele morele
pustak01.03.2019, 07:28
Ludzie, gdyby naprawdę mieli w tym wypadku prawo głosu, z praktycznego powodu znaleźliby inną nazwę. Kolejna rzecz imieniem Wyszyńskiego po prostu zaczyna dezorientować, nie wiadomo czy chodzi o rondo, czy o szkołę, czy o ulicę, itd. Podobnie jest z Janem Pawłem drugim. Powstaje chaos, gdy co druga ulica jest Jana Pawła. Kiedyś diabeł karczmę nazwał Rzym i wiemy co z tego potem wyszło u Mickiewicza, notabene poprzednia władza przesadzała z Mickiewiczem w nazwach.
Andrzej01.03.2019, 07:23
za dłuuuuuuuuuuuuuga nazwa
ewa01.03.2019, 06:35
Ludzi trzeba pytać bo potem mają pretensje, że nie wiedzieli.
Baciok01.03.2019, 06:34
Diety radnych przekazac na cele spoleczne najwyzszy czas Panie Burmistrzu oni nic nie robia tylko zamet ...
ntr28.02.2019, 23:32
'Do ntr' - rzeczywiście, nie rozumiesz.
Czytelnik28.02.2019, 23:05
Jak powiedział Hamlet: ?słowa, słowa, słowa?.
Do ntr28.02.2019, 23:04
Nie rozumiem. Chcieliście zdecydować o nazwie ronda ale nie skorzystaliście z takiej możliwości bo jak rozumiem nie zdążyliście złożyć wniosku i teraz krytykujecie innych ze ludzie nie mają wpływu na to co się dzieje w mieście i Fatla stara się to wykorzystać nie mówiąc w tym wywiadzie całej prawdy?
B28.02.2019, 23:04
Niech się pan nie poddaje Szymonie powodzenia
Anka28.02.2019, 22:47
Panie Fatla glosowalam na Pana i widze ze to był błąd, bo nawet w prostej sprawie nie potrafi Pan zadecydować tylko potrzebuje pan konsultacji. Może konsultacje czy Radni powinni dostawac diety ?? bo za to co Pan robi to nawet dieta się nie nalezy
ntr28.02.2019, 22:43
Nie wiecie a komentujecie. Szymek Fatla obiecał nam - swoim wyborcom, że wstawi się za grupą 198 osób, które skrzyknęły się, żeby zdecydować o nazwie ronda. Jest już za późno na nasze propozycje, ale może o nazwie kolejnego rodna, ulicy, skweru to my zdecydujemy a nie radni.
Niektórzy chcą czuć że to także ich miasto, a nie tylko urzędników.
Tym co piszą że to bzdura i mała sprawa powiem że tak mała, ale fajna i chcemy to robić. Wy się zajmijcie wielkimi albo oddajcie wszystkie decyzje w ręce burmistrza i urzędników i radnych. My nie chcemy być bierni.
***28.02.2019, 22:40
Ostatnie zdanie wywiadu- święta prawda! Brawo za te słowa!
Obiektywny28.02.2019, 22:33
Niestety to jest zwykle odwracanie uwagi. Propozycję nazwy ronda złożyły cztery osoby niech radni wybiorą nazwę i tyle. Po co drążyć ten temat jeśli zaproponowane nazwy nie są kontrowersyjne? Takie szerokie dyskusje powinny być ma ważne tematy np. wydatki miasta, czy budować muzeum lub lodowisko itd. A nie na takie pierdoły.
Do Ewa28.02.2019, 22:20
Bez urazy ale gdzie ten potencjał. Kilka ogólnych słów że politycy mają słuchać obywateli i obietnica pytania się o nazwę ronda lub innych obiektów? Takie coś każdy umie. Nie brzmi to poważnie. Na chwilę obecną Pan Fatla nic nie pokazał i ten wywiad nic nie zmienia.
ament28.02.2019, 22:18
Panie radny za ile pokropek bo nazwa jest już ustalona
Wyborca28.02.2019, 22:14
Przypominam o starych obietnica- referenda obywatelskie i lepsze informowanie mieszkańców o budżecie miasta. Czuy zostały spełnione? Nie. Wiarygodność Fatli jest bardzo mała.
Historyk28.02.2019, 22:12
Nie chce obrażać Pana Fatli ale to zwykła kpina. Ludzie mają dyskutować o nazwie ronda? A nie lepiej pytać ich na co wydawać pieniądze- najpierw na remont drogi czy może na walkę ze smogiem. Motloch ma dyskutować o nazwie drogi a szlachta zajmie się reszta. Już tacy w historii byli i marnie skończyli.
Wyborca28.02.2019, 22:07
Mamy tracić pieniądze i czas na dyskusje o nazwie ronda- odrobiny asfaltu? Fatla nie ma nic ciekawszego do roboty?
pustak28.02.2019, 22:07
Oh yeah, w przyszłości, za lat sto lub dwieście, ok, zastanowimy się.
Robert28.02.2019, 22:05
Ten Pan obiecywał złożyć uchwałę w sprawie organizowania regularnych referendów i co zrobił? Niech najpierw wypełni stare obietnice a nie składa nowe
Ewa28.02.2019, 21:45
Szymon ... jestem za. Widać w Tobie potencjał.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl