02.03.2019, 17:30 | czytano: 2924

Uchwała antysmogowa w Rabce-Zdroju?

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju zawarł umowę o współpracy z Fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, dotyczącą wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych w strefie A i B uzdrowiska.
Fundacja zapewnia pomoc prawną, niezbędną do przygotowania projektu lokalnej uchwały antysmogowej.
Wzorem dla tej uchwały mają być wchodzące w życie 1 września tego roku zakazy stosowania paliw stałych w Krakowie, stolicy Małopolski. Rabka-Zdrój, aby wyeliminować pojawiający się w sezonie grzewczym smog, zobowiązała się dążyć do wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych, a więc węgla i drewna, w uzdrowiskowych strefach A i B. Miasto zadba także o jakość powietrza na pozostałych obszarach gminy.

- Kilka lat temu zidentyfikowaliśmy problem, wskazując na skalę zanieczyszczeń powietrza w gminach uzdrowiskowych w Polsce. Mówiliśmy także, jakie wiążą się z tym ryzyka, łącznie z groźbą utraty statusu uzdrowiska. Aby tego uniknąć, w oparciu o istniejące narzędzia prawne szukaliśmy rozwiązań. Uzdrowiska powinny być traktowane specjalnie, ze względu na swój wyjątkowy charakter - podkreśla Kamila Drzewicka, radca prawny w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

- Rabka-Zdrój nie tylko zdecydowała się na partnerstwo, ale także wyznaczyła sobie ambitne cele, zmierzające do wyeliminowania z uzdrowiska głównych źródeł zanieczyszczeń w postaci kotłów grzewczych na paliwa stałe – dodała prawniczka.

Pierwsze rozmowy przedstawicieli Rabki-Zdrój i Fundacji ClientEarth na temat poprawy jakości powietrza w uzdrowisku odbyły się w ubiegłym roku na marginesie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. W styczniu burmistrz Rabki Leszek Świder zorganizował spotkanie, na którym omawiano możliwości, jakie dają w tym zakresie prawo i technologia.
- W pierwszej kolejności planujemy inwentaryzację źródeł niskiej emisji, a później wymianę kotłów opalanych węglem i drewnem na urządzenia bezemisyjne. Dla nas miarą sukcesu będzie odniesiony efekt ekologiczny. Może potem tą samą drogą pójdą inne uzdrowiska w Polsce?” – zauważa Stanisław Kiersztyn, ekodoradca Rabki-Zdrój i jeden z inicjatorów projektu.

„- problemem zanieczyszczenia powietrza nie chcemy się mierzyć – chcemy go rozwiązać. Już mamy deklaracje 130 mieszkańców, którzy chcą wymienić piece i zrezygnować z paliw stałych. Są też ludzie, których nie trzeba przekonywać – oni podejmą decyzję natychmiast. Rabka słynęła z wyjątkowego klimatu. Zrobimy wszystko, by wróciło tu czyste powietrze” – zaznacza burmistrz Rabki-Zdrój, Leszek Świder.

Źródło: Fundacja ClientEarth, oprac. r/
komentarze
Eryk04.03.2019, 17:07
Brawo Rabka! Oczywiście hejt jest na burmistrza, bo zakasał rękawy i wziął się do roboty, a przeciez w Polsce od lat wiadomo, że najgorszy ten, co robi! Ciekawe na czym Rabka zarobi, jak przestanie być Zdrój i nikt, nawet kuracjusz z NFZu nie przyjedzie. Pewnie będzie handlowała węglem i otworzy milion warsztatów wycinających DPFy.
KŁAMIĄ jak z nut04.03.2019, 10:12
Taaaak ,kolejny program po to żeby zamydlić oczy i upozorować działania na rzecz czystego powietrza. Bo jak to może być,że w uzdrowisku leczącym choroby płuc. SMOG jest tak ogromny że kuracjusz wdychając rabczańskie powietrze wypala ok. pół paczki papierosów. na spacerze ku pokrzepieniu zdrówka. HA ha ha ha. Nie wiem skąd Świder wziął te bzdury o 130 mieszkańcach chętnych wymienić piece. BO ja czekam drugi rok /wniosek o wymianę pieca złożony strefa uzdrowiska A/ Nr w kolejce UWAGA !!!! Panie Świder powyżej 500. I co? Zejdź pan na ziemię i poczochraj swojego pracownika to może ustalicie fronty ile osób naprawdę wyraża chęć wymiany kopciucha a wy oprócz NIE WIEM,NIE umiem Odpowiedzieć i nie ma pieniędzy ,nie wiem kiedy będą Nie udzielacie innej odpowiedzi. I tak wasze wsparcie.
małosolny03.03.2019, 18:52
Najlepiej zakazać i ...! A ludzie niech się bujają. Po najmniejszej linii oporu byle kasa we własnym portfelu się zgadzała. Kanalizacji nie ma, szambo drogami spływa i wali na całe osiedla. Drogi w takim stanie, że przejść nawet ciężko, o przejeździe nie mówiąc. Albo Panie Świder wykurzysz tych paradoradców i albo coś czuję, że Pan długo nie poburmistrzujesz.
q03.03.2019, 17:39
A dlaczego tylko strefa A i B , a jak nawieje ze strefy C? W Rdzawce też proszę spec ustawkę zrobić, nakaz palenia gazem! W Krakowie nic nie dało nie tą drogą
eka03.03.2019, 14:50
Wszystko fajnie ale jakmzmienić piec na gazowy skoro w Chabówce nie ma ini gazowej podejrewam ze w Rdawce i Ponicach też .kto za to zapłaci bo mieszkańcy biedni a i gaz drogi może pan Kiersztyn
klio03.03.2019, 12:23
Panie Burmistrzu,prosimy o pozyskanie środków z innych urzędów i z unii dla właścicieli domów aby mieli za co wymienić ogrzewanie.Co z gazem dla Rabki,może dotacje dla tych co chcą go przyłączyć.Rabczanie nie są bogaci i należy pomyśleć jak im pomóc.Zamiast płacić E.P. nienależną pensję 12 tys. to już 2 domy będą przyłączone do gazu.
mieszkaniec03.03.2019, 09:31
Panie Kiersztyn a co Pan oraz Urzad Gminy zrobiliscie dla poprawy srodowiska w Rabce. Juz 4 lata czekamy na kanalizacje i co ..... Podobno 2022 beda przymiarki do projektu. To pokazuje gdzie macie mieszkancow. Gdzie doplaty do solarow, fotowoltanki? Waszym tokiem myslenia to najlepiej wszystko zakazac i cale koszty zrzucic na mieszkancow, moze czas aby UG cos zrobil dla ludzi.
Andrzej03.03.2019, 09:22
Nareszcie dobre działanie!
A swoją drogą: nie wiedziałem, że tylu mieszkańców Rabki kocha węgiel jako paliwo. To wniosek z dotychczasowych wypowiedzi w dyskusji.
Jedyna szansa na poprawę powietrza to rezygnacja ze stałych paliw. Powszechna rezygnacja
Szaleństwo nabiera tępa03.03.2019, 09:13
Wahadło odbiło w drugą stronę. Już wyczuły interes dla siebie różne fundacje i inni pojedynczy cwaniacy. Jak w czasach kolektywizacji, teraz będą wprowadzać "kolektywne" ogrzewanie. Nawet przed zwykłym kominkiem nie podłączonym do centralnego ogrzewania nie będzie można nóg ogrzać? A może by tak zwyczajne referendum panie burmistrzu?
da się !!!03.03.2019, 08:26
"Ta" przez 12 lat nie mogła ruszyć tematu, by to zrealizować a teraz jeszcze pokątnie mruczy.
Tomba03.03.2019, 07:55
Czemu o tym nie było w kampanii wyborczej? Gdybyś wyskoczył z takim pomysłem to byś nawet 10 % głosów nie dostał. W Krakowie wprowadzili zakazy a powietrze nie poprawiło się, porostu to powietrze takie złośliwe ze np. ze Skawiny napływa. Ja tu widzę zmowe ze sprzedającym piece gazowe.
Gabor03.03.2019, 07:35
@Maciek: twierdzisz że zawsze się paliło - OK, ale ja jestem tej daty że pamietam jak się paliło. Mało kto miał dość pieniędzy żeby ogrzewać cały dom do temp. 20 stopni albo wyżej. Stały w każdym pomieszczeniu piece kaflowe i tam gdzie się żyło tam było palone. Tylko do takiego pieca nie wrzucało się jednorazowo 5 wiader węgla, ale pare jego kawałków. Ile domów od tego czasu się pobudowało i do ilu stopni się je ogrzewa? Ile w latach 70-tych jeździło po Rabce samochodów, ile jeździ dzisiaj? A ile z nich kopci bo ma wycięte DPF / ile ma eko-silniki? Dym z węgla, czy drewna jaki by ten surowiec nie był wcale stokrotkami nie pachnie. Dlatego nie zgadzam się z twoim wpisem. Władze coś robić muszą żebyśmy - nieświadomie, z głupoty, oszczędności, nieodpowiedzialności, itd. - na wzajem się nie wytruli, zresztą muszą zawalczyć o markę uzdrowiska. Jestem za.
TJ03.03.2019, 07:17
Brawo! Ja się pytam dlaczego w Nowym Targu burmistrz narzeka że dopłaty do wymiany pieców są ale nie da się zmusić ludzi żeby je brali?Może pan burmistrz nie wie że ma wraz z radą mandat do stanowienia przepisów lokalnych? Dziękujemy Krakowowi i Rabce że dają przykład, co pozwoli żeby pan Burmistrz zaczął wypełniać swój obowiązek zagwarantowania mieszkańcom bezpiecznego środowiska do życia. Przypominam że to nowy Targ jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a nie Rabka, jednak to w Rabce wykonuje się realne działania w celu zapewnienia czystego powietrza a w Nowym Targu wyłącznie niemoc....
Normalny człowiek03.03.2019, 06:28
Sądząc po komentarzach jak i codziennych rozmowach z ludźmi, to czeka nas jeszcze baaaardzo długa droga do poprawy (nie tylko powietrza) w naszym pięknym regionie. Na razie tylko zakazy, dotkliwe kary i wyrok od lekarza (rak płuc itd) może coś zmienić. Może kolejne pokolenie mentalnie ogarnie powagę problemu i że jest coś więcej niż własny grajdołek.
Zocha03.03.2019, 04:33
Panie Kiersztyn, jako ekodoradca powinien pan wiedzieć, ze inwentaryzacja była w Rabce zrobiona kilka lat temu - do domów chodził pewien pan i spisywał jaki jest w domu kocioł. Wystarczy posprawdzać w pana bałaganie. Co rusz ogłaszane były jakieś programy. Człowiek się zapisał i co dalej... nic. Potem się okazało, ze tamten program jest nieaktualny,bo już jest nowy, na który trzeba się było zapisać. I tak w koło Macieju, aż ludzie się zrazili. Działania ekodoradcy sprowadzały się do skierowania na stronę WFOŚ -"tam pani sobie poczyta". Kiepskie zainteresowanie programami wymiany pieców, to także wina niekompetencji pana Kiersztyna - jako ekodoradcy. Procesy wytaczane przez Przybyłową Fundacji ClientEarth i twierdzenie, ze w Rabce nie mamy problemu z zanieczyszczonym powietrzem, także utwierdziły wielu ludzi, ze rozmowa o smogu to "... na własne gniazdo", czyli niegodne prawdziwego rabczanina. I co robił wtedy pan ekodoradca - worki wydawał.
Ewa02.03.2019, 21:53
Gdyby tak... zrobic porządną drogę na Słone, az do samej przełęczy Jama tak by połaczyć sie z drogą na Jasionów ( lampy uliczne, sprawne, już stoja od lat w lesie) to przy okazji wycinki drzez pod drogę powstał by nam piekny korytarz powietrzny wietrzący miasto.
Rdz.02.03.2019, 21:19
Niech wprowadzi to w Rdzowce i Płonicach.
Maciek02.03.2019, 20:09
Rabka słynęła z wyjątkowego klimatu. Zrobimy wszystko, by wróciło tu czyste powietrze? ? zaznacza burmistrz Rabki-Zdrój, Leszek Świder.
Tylko że zawsze od paliło się drzewem i Polskim węglem a nie ruskim czy sporowadzonym nie wiadomo skad . Załuje ze głosowałem na tego burmistrza juz więcej tego błędu nie zrobie
rotan02.03.2019, 18:59
Pod rozwage!
.....................
W Krakowie wywalono setki mln zł na dopłaty do wymiany pieców , a poprawy jakości powietrza nie ma?
Zibi02.03.2019, 18:50
Każdy samorząd powinien pójść drogą po skuteczność do ochrony środowiska porzucając wszelkie pozorne działania. Bez czystego powietrza ani rusz szczególnie w uzdrowisku o unikalnym mikroklimacie.
piotrek02.03.2019, 17:40
chyba was porąbało , z pseudo eko doradcą na czele ...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl