03.03.2019, 16:14 | czytano: 5967

Mieszkańcy ul. Norwida nie chcą zmian, o które wnioskował radny

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Zgłoszona przed miesiącem przez radnego Lesława Mikołajskiego interpelacja w sprawie zmiany organizacji ruchu przy ul. Norwida spotkała się ze sprzeciwem... mieszkańców tej ulicy. Jak mówią - o pomyśle radnego dowiedzieli się z mediów.
Radny Lesław Mikołajski tłumaczył, że działa w imieniu mieszkańców i użytkowników drogi dojazdowej do szpitala. Zaproponował zainstalowanie znaku "zakaz zatrzymywania się i postoju" po lewej stronie od szpitala w kierunku ul. Św. Anny, począwszy od potoku Skotnica. Urząd Miasta w odpowiedzi obiecał wprowadzenie zmian "w najbliższym, możliwym terminie".
Pisaliśmy o tej interpelacji kilka tygodni temu w artykule "Będzie zmiana organizacji ruchu na ul. Norwida" - i pod publikacją pojawiły się głosy mieszkańców ulicy, Norwida, którzy ostro protestowali przeciwko temu pomysłowi. Zapowiedzieli interwencję u burmistrza - i tak też zrobili.

"Informujemy pana burmistrza, iż radny nie konsultował z mieszkańcami podpisanymi pod niniejszym pismem kwestii zmiany organizacji ruchu na naszej ulicy" - czytamy w piśmie do burmistrza i Rady Miasta. W liście podpisanym przez 16 osób, autorzy skarżą się, że o zaistniałej sytuacji dowiedzieli się "nie od pana radnego Mikołajskiego - a tak powinno być - lecz z lokalnych mediów".

"Nie zgadzamy się na propozycję radnego, aby zainstalować znak "zakaz zatrzymywania się i postoju" po lewej stronie od strony szpitala w kierunku ul. Św. Anny począwszy od potoku Skotnica. Stoimy na stanowisku, iż taki znaj jest potrzebny, ale z koniecznością adnotacji "nie dotyczy mieszkańców ul. Norwida". A to właśnie mieszkańcy lewej strony ulicy Cypriana Kamila Norwida po przebudowie drogi, gdzie w niektórych miejscach została ona podniesiona nawet do 80 cm przez co wyjazd z posesji został bardzo utrudniony, a w okresie zimowym wręcz niemożliwy - zmuszeni są pozostawiać samochody przed posesjami" - tłumaczą.

Temat pojawił się podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Obecni na spotkaniu mieszkańcy ul. Norwida mówili, że ich zdaniem autorem pomysłu jest jedna osoba.

Przewodniczący RM Grzegorz Luberda przedstawił pismo od dzielnicowego mł. asp. Bartłomieja Garbacza. Policjant w krótkiej notatce stwierdza, że w tej części miasta jest problem komunikacyjny, że samochody parkują na chodniku wzdłuż obiektów szpitala, a piesi zmuszeni są chodzić jezdnią.
Swój apel do władz Miasta, mieszkańcy kończą słowami: "Prosimy o merytoryczną dyskusję w przedstawionej sprawie tak, abyśmy mogli mieć wpływ na to, co się dzieje wokół nas. Reforma samorządowa została wprowadzono po to, aby każdy obywatel mógł brać czynny udział w życiu publicznym miasta, ulicy, dzielnicy itp./.../ "Jeszcze raz podkreślamy, iż pan radny Mikołajski nie konsultował z nami tak ważnej dla nas sprawy, dlatego prosimy pana burmistrza o interwencje i dialog w tejże sprawie. Nie zgadzamy się ponosić karę za brak miejsc parkingowych dla odwiedzających szpital i cmentarz".

Przewodniczący komisji Jacenty Rajski zaproponował radnym wizję lokalną, po której wrócą do tematu ewentualnej zmiany organizacji ruchu przy ul. Norwida.

s/
zobacz także
komentarze
pieszy ul. Norwida07.03.2019, 22:25
Naprawdę śmieszne te komentarze, zero logiki i inteligencji.
Pani pielęgniarka szacowna nie mogła chodzić po chodniku - bo nikt (prócz właścicieli aut parkujących na ulicy) nie odśnieżał chodnik!!!!
I tam gdzie stały auta, można było chodzić chodnikiem bez problemu bo auta były zaparkowane tak, żeby było przejście.
Pani Elu jak dziecko chodzi zimą ulicą to proszę poprosić sąsiadów o odśnieżanie chodnika - ani tam auta nie stały ani tym bardziej ludzka noga nie mogła.
Autobus przejeżdża przez chodnik parkując zapewne na swojej posesji - auta też jada po chodniku żeby zjechać do garażu i to duuuużo częściej niż ten autobus - wypadało by żeby i auta fruwały nad chodnikami.
Ja rozumiem, że jest problem, ale postawcie się na miejscu tych ludzi i sami nie parkujcie aut na chodnikach to tu to tam, przy rynku ciągle widzę auta zaparkowane na czyimś garażu, bo tylko na 5 min idzie, a matka z chorym dzieckiem do lekarza się spóźnia bo nie miała jak wyjechać. i co? Trudno taki mamy klimat.
Zróbcie tam jednokierunkową i dajcie ludziom żyć, tam niektórzy zimą naprawdę nie są w stanie zjechać a tym bardziej wyjechać z domu po przebudowie drogi.
Nie wierzysz, idź i zobacz każdy podjazd - potem oceniaj.
nowotarzanka06.03.2019, 09:53
Do pracownika - Ty tu glupot nie opowiadaj kto placi abonament to placi.Tak wszyscy ponoc placicie za parking a na parkingu szpitalnym tyle parkuje samochodow ze mozna je policzyc na palcach.Ha Ha.....
Ela05.03.2019, 12:53
@ faz . Nie . Nie można parkowac jak do tej pory, bo ludzie maja chodzic po chodnikach,a nie po jezdni. Dlaczego moije dziecko idąc do szkoły ma iśc drogą ???
faz05.03.2019, 09:48
nor wida zrobic jednokierunkowa karetka na sygnale przejedzie parkowac mozna jak do tej pory wilk syty i owca cala da sie da sie
pracownik05.03.2019, 08:31
do nowotarżanka- Pracownicy szpitala parkuja samochody na parkingu szpitalnym. Mają swoje karty abonamentowe, które wykupują. Na chodnikach samochody zostawiają Ci, którym szkoda płacic za wjazd.
wer2204.03.2019, 21:21
Panie Leszku- właśnie min. dlatego na pana głosowaliśmy i dlatego jest pan w radzie miasta, aby ukrócić proceder samowolki parkowania na Norwida. I cieszę się, że pan się tym zajmuje. Ma pan moje pełne poparcie. I proszę się nie przejmować kilkoma przeciwnikami - każdy by chciał parkować jak się chce ale czy o anarchie w mieście nam chodzi? Życzę wytrwałości!
qki04.03.2019, 14:17
Norwida powinno być droga jednokierunkową i tyle. Parkujące na chodnikach samochody mieszkańców tej ulicy stwarzają zagrożenie w ruchu karetek, samochodów i pieszych.
instructor7704.03.2019, 14:04
Zakaz tamowania chodników i jezdni a nawet samego tylko utrudniania ruchu drogowego obowiązuje nawet bez żadnych znaków! Nie potrzeba znaków aby policja drogowa miała podstawy do ukarania czy odholowania pojazdu.
Józek04.03.2019, 12:40
Jeżel mieszkańcy Norwida mają problem i chcą parkować na chodnikach to proponuję zebrać więcej podpisów złożyć wniosek w sejmie to może zostanie zmienione Polskie prawo w tym temacie. A może by tak na Norwida namalować linię ciągłą ?
nowotarżanin04.03.2019, 12:39
Czegoś tu nie rozumiem. Dlaczego są tu tacy, co bronią ludzi łamiących prawo i stwarzających niebezpieczeństwo dla innych? Przeczytajcie uważnie. Przeciez dzielnicowy wypowiedział sie w tej sprawie i poparł radnego Mikołajskiego oraz mieszkańców, którzy nie chca aby ich sasiedzi parkowali na chodnikach.
zenada04.03.2019, 09:44
caly mikolajski ! zero konsultacji z mieszkancami ale powoluje sie na wole
mieszkancow a w innych sprawach na KONSTYTUCJE !!! Dalej trzyma ten baner w oknie swojego domu taki to KODomota ! zenada kogos cie sobie wybrali !!
pigułka04.03.2019, 09:29
Do cypriana. Nie, nie mogę chodzic od Kowańca, bo mieszkam na Nowym. Mam 3 km drogi nadkładać tylko dlartego , żę kilku panom z Norwida nie chce się wjechać na podwórko i blokuja chodniki ? Ja chcę chodzic bezpiecznie i mam do tego prawo.a, na chodnikach nie można stawać, żeby tamować porzejście pieszym
a na dnie popiołu tylko popiół04.03.2019, 08:24
A może tak odwrócić sytuację i spojrzeć na to wszystko od drugiej strony? Może po sygnałach radnego Mikołajskiego, to własnie Urząd Miasta powinien się zainteresować problemem i poszukać najlepszego rozwiązania? Może to sam Burmistrz powinien uruchomić swoich urzędników, by Ci przygotowali odpowiednie rozwiązania, wcześniej przeprowadzając kompleksowe konsultacje wzdłuż ulicy Norwida? A może wspólnie ze służbami powiatowymi? Może to tak powinno wyglądać? Może już dość tych głupot urzędniczych ustawiających się w roli arbitrów i umiłowanej spychologii? Wiele pytań, ale jedno jest pewne, jak daleko ten urząd jest od swoich mieszkańców i niektórych radnych, którzy czegoś od władzy wymagają. To jakiś koszmar antysamorządowy! Ej władzo, władzo... chyba się zupełnie zagubiłaś.
wojtek04.03.2019, 05:00
To wszyscy co się podpisywali nie umieją czytać? A może nie rozumieją tego co przeczytali. To jest zachowanie Kalego Kali ukraść to dobrze, Kalemu ukraść to źle.
ffff04.03.2019, 04:48
Radny znów został "wprowadzony w błąd"? Co się odezwie pan Mikołajski to awantura. Albo się okazuje że ludzie nie chcą jego pomysłów, albo nie rusza spraw o które go proszą, abo oskarża ludzi kłamliwie i dopiero postraszony sądem przeprasza...................
zbych03.03.2019, 23:13
W pełni popieram Pana radnego. Tą ulicą nie da się przejść! Ludzie parkują tam po chodnikach jak chcą! I nie chodzi tu o rejon cmentarza, czy szpitala - najgorzej wygląda to w okolicy ulicy św. Anny! Niektórzy z chodnika zrobili sobie prywatny parking
Kot03.03.2019, 22:24
Brawa dla Pana Radnego. Jaden z nielicznych radnych, kt?ry coś robi. I mi jako mieszkańcowi ulicy Norwida przeszkadzają pakujące po chodnikach samochody! Czy niektórzy "sąsiedzi " nie widzą, że przez ich auta postawione na chodniku nie da się po nim przejść??? Dziecko sąsiada idąc do szkoły musi wychodzić na drogę żeby te auta ominąć! Nie daj Boże żeby do jakiegoś nieszczęścia doszło przez brak wyobraźni niektórych osób.
cyprian03.03.2019, 21:06
do PIGOLKI
ta zima byla wyjatkowo cięszka ,wszystkie chodniki był nie odgarniete ,nie tylko na Norwida,to mogła pani chodzić od strony kowanca ,nikt pani nie bronil tam od strony starego szpitala jest szeroki chodnik i na pewno byl odgarniety
Józek03.03.2019, 21:00
Coś mało tych podpisów, chyba to tylko ci co parkują na chodnikach przed domami utrudniajäc przejazd pozostałym mieszkańcom ulicy.
nowotarzanka03.03.2019, 20:38
Gdzie maja parkowac osoby ktore odwiedzaja cmentarz.Pracownicy szpitala zostawiaja samochody na parkingu przed cmentarzem i ida do pracy blokujac miejsca parkingowe .Powinien tam powstac parkometr i zaraz nie byloby problemu a szpital niech swoim pracownikom zapewni parking na samochody.
ech03.03.2019, 20:15
Na wszystkich ulicach miasta mieszkańcy jakoś mogą parkować pod swoimi domami tylko na ul.Norwida każdemu przeszkadza że mieszkańcy pozostawiają samochody koło drogi. Problem jest raczej nie z mieszkańcami parkującymi pod swoimi posesjami lecz raczej z pacjentami lub odwiedzającymi szpital, którzy faktycznie niejednokrotnie zajmują cały chodnik pozostawionymi samochodami. Ale z drugiej strony też co się im dziwić skoro parking pod samym szpitalem kosztuje krocie... Raczej szpital jest w głównej mierze odpowiedzialny za tą sytuację. Odnośnie Pana radnego to raczej reprezentuje jedną mieszkankę tejże ulicy a nie mieszkańców w roli ścisłości.
jo03.03.2019, 18:39
Droga tylko dla mieszkańców i samochodów uprzywilejowanych!
Górol03.03.2019, 18:19
To niech wszyscy mieszkańcy miasta parkują na chodnikach przed swoim domami. Dlaczego mieszkańcy Norwida maja być uprzywilejowani?? Tam jeden taki to nawet autobus parkuje. Wjeżdża na chodnik, nie stoi wprawdziwe na nim, ale ciężkim autem przejeżdżając niszczy go. Kostka sie łamie pod cięzarem
amntos03.03.2019, 18:13
alik nie odzywaj się jak nie wiesz o co chodzi
alik03.03.2019, 18:00
I radny wyszedł przed szereg. Mieszkańcy zrozumieli, że "kręcą na siebie bicz" . Parkowanie po lewej stronie od ul. Szpitalnej /chyba, że wjazdy na cmentarz/ są niemożliwe bez tamowania ruchu. I zabłysnął?
STAŚ03.03.2019, 17:58
Może należy zrobić parking, obok Zakładu Kamieniarskiego ?!!
Parking, to dobry pomysł. Ludzie muszą żyć, po swojemu, na swojej i obok posesji !!!
ale że co03.03.2019, 17:50
Nie rozumiem. Radny na siłę uszczęśliwia ludzi? Czyje interesy reprezentuje? Mówi, że chce tego w imieniu mieszkańców, a mieszkańcy mówią, że to nieprawda....
hokeista03.03.2019, 17:41
Nastepny duzy problem z parkowaniem jest od szkolyw Kowancu wstrone Kosciolapowinen byc znak zakaz parkowania ....
izi rajder03.03.2019, 17:34
bezdyskusyjnie zakaz zatrzymywania powinien zostać wprowadzony z tym, że po obydwu stronach drogi. Przecież tam - konkretnie na łuku drogi, koło zakładu kamieniarskiego nie da rady się przejechać ani przejść bo z jednej i drugiej stronie na chodnikach parkują samochody.
Dobra inicjatywa Panie Mikołajski
pigułka03.03.2019, 16:43
Macie ogrodzone posesje , duże podwórka to sobie wjeżdżajcie tam swoimi samochodami. Sęk w tym , że nie chce się tyłka ruszyć i otworzyć bramy, w zimie odgarnąć podjazdu itd. Droga ma służyc wszystkim, to nie jest wasz prywatny parking mieszkańcy Norwida . Całą zime nie można tam było bezpiecznie chodzic . Nie odgarnialiście cała zimwe wogóle chodników, a jeżeli juz to tylko pod swoje samochody .Niektórzy mają po dwa , trzy auta i wszystkie stoją przed domami na chodniku Pracuję w szpitalu i chodzę Norwida codziennie. Zmuszona byłam niejednokrotnie iść drogą , a jak były śniegi to uciekać w zaspy powyżej kolan. Tam jest niebezpiecznie i trzeba z tym zrobić porządek. Najwyzszy czas.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl