12.03.2019, 13:20 | czytano: 4386

Nowy właściciel Polskich Kolei Linowych w Zakopanem: "Gruntowna modernizacja kolei na Goryczkowej jest już niemal pewna"

Arch. Podhale24.pl
Polski Fundusz Rozwoju, który w imieniu rządu odkupił z prywatnych rąk Polskie Koleje Linowe w Zakopanem, poinformował o planowanych inwestycjach w Tatrach. Pierwszą z nich będzie modernizacja kolei na Goryczkowej.
- Jesteśmy gotowi finansować inwestycje w kwocie kilkuset milionów złotych. Jedna z inwestycji, jakie są już niemal pewne, to gruntowna modernizacja kolei na Goryczkowej - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że PKL będzie walczyć również o zgodę na sztuczne dośnieżanie tras w Kotle Goryczkowym, podkreślając, że w tej sprawie "nie będziemy kierować się tylko czystym biznesem, kalkulacją zysków, ale głównie interesem narodowym".
Prezes przedstawił też dalsze plany inwestycyjne. - Uruchomienie Gubałówki, budowa platformy widokowej na Kasprowych Wierchu, a także budowa wieży widokowej i innych atrakcji na Butorowym Wierchu w Kościelisku. Do wszystkiego tego potrzebujemy jednak zgód gmin czy Tatrzańskiego Parku Narodowego, porozumienia z właścicielami gruntów oraz odpowiednich zapisów w Planach Zagospodarowania Przestrzennego - zaznaczył.

Polskie Koleje Linowe w Zakopanem zostały sprzedane we wrześniu 2014 roku spółce Polskie Koleje Górskie. Transakcję sfinansował fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, partner inwestycyjny spółki PKG, który stał się właścicielem polskich kolei górskich. Koszt zakupu wyniósł 215 milionów złotych. Prawo i Sprawiedliwość spełniło obietnicę wyborczą i odkupiły PKL. Transakcja została ogłoszona jesienią ub. roku przez premiera Mateusza Morawickiego. Na początku tego roku transakcja została sfinalizowana, a koleje, do których należą m.in. kolejki na Kasprowy Wierch czy Gubałówkę, z powrotem wróciły w państwowy zarząd.

r/, źródło: Dziennik Polski, PAP
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jasiek gąsienica z goryczkowej14.03.2019, 19:03
zdjęcie z Gąsienicowej hehehehe
pol13.03.2019, 11:46
I potem się dziwią,że braknie pieniędzy dla nauczycieli.Podwyżki dla nich mógł zrealizować rząd platfusów ,miał z czego ,jak wszystko posprzedawał.Do tej pory PIS nie umie tych złodzieji rozliczyć,albo się ich boi.
pustak12.03.2019, 22:53
Takie afery jedynie zniechęcają ludzi do głosowania podczas wyborów, a w tym roku są akurat i parlamentarne i europejskie. Znowu będą rekordy absencji na wyborach, bo ludzie już nie mogą tego manipulowania nimi wytrzymać.
narciarz12.03.2019, 19:37
zdjęcie chyba z Łomnicy ?????
Pepe12.03.2019, 19:04
A mendy lewackie sprzedały za pół darmo. Dla narodu polskiego oczywiście. I są jeszcze barany pytające po co..bo to Polaków, nie lewaków!
Minister.12.03.2019, 18:42
Ile więcej zapłacili to nie piszą, dlaczego nie rozliczyli tych co sprzedali.
Czy to PO czy PIS to ta sama Banda która Nas cały czas okrada .
A Polacy jak górskie barany lecą za trawą do głosowania na jednych czy drugich. Ta szopka trwa już prawie 29lat.
mario12.03.2019, 18:42
Mydlenie oczu. Interes narodowy= interes własny biznesmenów "patriotów"
mnie nikt nie pytał - tylko zabrał (a moze ukradł 12.03.2019, 18:02
Odkupiono za 515 milionów złotych polskich z podatków obywateli polskich w imię interesu narodu polskiego
Antypis12.03.2019, 16:55
A ciemny lud to kupuje jak to mawiał kurski co oni mają z tymi obietnicami to jakieś chore,gotowi są inwestować kilkaset milionów bredzenie dla wyborców pisu.
KLOC12.03.2019, 15:42
Zdjęcie gąsenicowej artykuł o goryczkowej:))))
Zaszczepiony przeciwko obietnicom bez pokrycia12.03.2019, 15:30
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że PKL będzie walczyć również o zgodę na sztuczne dośnieżanie tras w Kotle Goryczkowym, podkreślając, że w tej sprawie "nie będziemy kierować się tylko czystym biznesem, kalkulacją zysków, ale głównie interesem narodowym". Z przyjemnością przeczytam jaki to mityczny interes narodowy jest w sztucznym naśnieżaniu Goryczkowej. Może sztuczny śnieg podkreśli odwieczną polskość Goryczkowej i jej prasłowiańskość... Bredzenie nie ma barw partyjnych, bo w tej kategorii politycy wszelkiej konduity mają w Polsce niebywałe osiągnięcia, ale jednak ci związani z PISem to absolutnie ekstraklasa bredzenia...
pustak12.03.2019, 15:03
Jaka szkoda że ludzie mają pamięć i że pamiętają jak to jeszcze nie tak dawno rząd (ok, nie ten rząd) miał usta pełne frazesów o tym jak to państwowe to niczyje a prywatne to zawsze lepsze, tylko prywatny właściciel będzie dbał, tylko prywatny właściciel odremontuje jak należy, itd., więc koniecznie trzeba prywatyzować, prywatyzować, prywatyzować. Teraz tak jakby prywatyzacja się skończyła i jedziemy, proszę państwa, w przeciwną stronę (proszę się nie martwić, też na nasz koszt). Teraz nagle mamy "interes narodowy", a tak naprawdę to banki prawdopodobnie potrzebują państwa jako gwaranta spłaty gigantycznych długów z procentami za ten remont.
prowda i tys prowda12.03.2019, 14:30
No tak, teraz w PKL zrobi się stołki dla spadochroniarzy a naśnieżanie się załatwi - albo TPN i inne instytucje się zgodzą albo Jarek pozrzuca towarzystwo ze stanowisk wciskając niekompetentnych swoich kolegów. A że szkoda gromna dla natury to kto by się martwił. Ważne, że Janusz z Grażyną zadowoleni przed pudełkiem z kolorowymi obrazkami i logo TVP.
mieszkaniec12.03.2019, 14:11
za jaka cenę kupili nikt nie napisał
jo12.03.2019, 14:07
szkoda że to Pan Klapek nie kupił , było by fajnie :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl