17.03.2019, 18:29 | czytano: 4255

Będą zmiany w budżecie obywatelskim

arch. Michała Adamowskiego
NOWY TARG. Radni debatują nad zmianami w regulaminie budżetu obywatelskiego. Projekt zakłada rezygnację z podziału na okręgi oraz zniesienie kryterium wieku osób, które mogą zgłaszać projekty. Do BO nie będzie można zgłaszać projektów dotyczących szkół podstawowych.
Podczas posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju omawiano nowy projekt regulaminu. Główne zmiany to brak podziału na okręgi, czyli projekty będą mieć charakter ogólnomiejski. Uznano, iż Nowy Targ niej jest podzielony na części - w postaci jednostek pomocniczych - więc środki gminne mogą być wydawane na całość gminy. Wprowadzony został zapis o ogólnodostępności zrealizowanych inwestycji oraz tzw. projektów miękkich.
Inna zmiana, to limit wydatków: 150 tysięcy na projekty infrastrukturalne i 15 tysięcy na projekty prospołeczne (tw. miękkie). Zgłaszać projekty będą mogli wszyscy, także osoby młodsze niż 16-latkowie.

W ramach nowych przepisów, regulamin budżetu będzie uchwalany uchwałą Rady Miasta (obecnie jest to zarządzenie burmistrza).

Nadal pulą przeznaczoną na rzecz BO będzie milion zł. Zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej Miasta, a przy zmianach tejże uchwały nie można będzie ich ani usuwać, ani znacząco zmieniać.

W pierwotnym projekcie regulaminu zapisano, iż dany projekt musi podpisać minimum 25 mieszkańców Nowego Targu. Radny Szymon Falta zaproponował, by było to 15 osób. Poprawka została przyjęta.

Z kolei radny Paweł Liszka zaproponował zapis w regulaminie, który pozwoli na realizacje inwestycji nie tylko na terenach należących do miasta-gminy, ale także na terenach spółdzielni mieszkaniowych.
Uprawnionymi do zgłaszania zadań i do głosowania będą wszyscy mieszkańcy Miasta. Każdy nowotarżanin może złożyć i poprzeć więcej, niż jeden projekt.

Podczas zbierania podpisów pod projektami oraz w trakcie głosowania - nie można zbierać numerów PESEL od mieszkańców. Jedyna metodą identyfikacji mieszkańca będzie jego imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Nad nowym regulaminem budżetu obywatelskiego debatować będą radni podczas kolejnej sesji Rady Miasta.

s/
zobacz także
komentarze
koza19.03.2019, 10:24
No to Liszka objawienie intelektu nam zaprezentował. Teraz tylko odpowiednie poparcie z ambon i już można witać się z gąską. Elektorat jak by nie było ma potencjał tylko nad aktywacja trzeba by było popracować. No to się pochylił nad tematem.
pustak18.03.2019, 18:08
@ Robert:
Z tym Internetem u starszych osób to jest trochę tak jak z pływaniem u kotka, który jak najbardziej umie pływać, ale nie chce wchodzić do wody żeby sobie futerka nie pomoczył. Starsze osoby i mają komputery i potrafią je obsługiwać w takim sensie żeby się zalogować i oddać głos. Nie korzystają z komputerów bo nie mają takiego nawyku, przywykli do innych środków komunikacji, ale to nie znaczy że tego nie będą w stanie zrobić (sporo z nich ma konta internetowe w bankach, karty kredytowe, dziś emeryci dają stałe dyspozycje przez Internet aby z ich konta pobierane były co miesiąc stałe opłaty za prąd, wodę, itp., na skype czy gadu-gadu rozmawiają przez Internet z dziećmi za granicą, już nie ma staruszków podpisujących się trzema krzyżykami).
Natomiast co do argumentu że młodzież się zmobilizuje na Facebooku i wybierze zły projekt to półtora wieku temu w Anglii bano się dać wszystkim prawo głosu w wyborach argumentując, że skoro biednych jest zdecydowana większość w społeczeństwie to że ta biedota wygra wybory i wprowadzi komunizm, no bo jest ich więcej a każdy ma taki sam głos.
Czy Ty wiesz że PO już 10 lat temu poprzez głosowanie wszystkich swoich członków przez Internet wybrała na kandydata w wyborach prezydenckich Komorowskiego, który wygrał online z Radkiem Sikorskim? Takie głosowania są już dawno technicznie możliwe.
milemari18.03.2019, 16:20
no pięknie Liszka wymyślił z tą spółdzielnią..Teraz będzie jak Karlak zbierać na siłę (głownie od starszych ludzi) podpisy przy kasie, jak tamten po mszy.. Działa w w radzie Spółdzielni więc już widać kogo reprezentuje..
Robert18.03.2019, 13:30
Do pustak.
To dość oczywiste że w głosowaniu tylko przez internet dla wszystkich bez względu na wiek wygra głupi projekt. Starsze osoby w większości nie mają internetu lub nie potrafią go obsługiwać. Młodzież się zmobilizuje przez Facebooka i wybierze głupi projekt.
pustak18.03.2019, 08:37
@ janko:
I właśnie tu narzuca się potrzeba stworzenia systemu głosowania online. Na co oni czekają? Już powinny zostać porozsyłane do mieszkańców pisma z adresem strony na Urzędzie Miasta zakładka "demokratyczne głosowania" z loginem i hasłem roboczym dla każdego mieszkańca (kto jak kto, ale urząd ma ewidencję mieszkańców i dobrze wie kto jest a kto nie jest mieszkańcem), mieszkańcy po zalogowaniu zmieniają sobie hasło na takie które tylko oni znają i gdy jest jakieś istotne głosowanie głosują. Następnie radny na sesji może głosować jak chce, ale nie może zupełnie zignorować głosu swojego suwerena jakim są mieszkańcy danych ulic które reprezentuje w radzie. Jeśli do czegoś świetnie nadaje się ten BO to właśnie do przetestowania głosowań online mieszkańców. I niech 'Robert' i 'Mieszkaniec' nawet nie żartują z tym, że w takim demokratycznym głosowaniu online przejdzie projekt w rodzaju "my chcemy słonia w czekoladzie" młodzieży. Tylko w urzędzie potrzebny jest prawdziwy informatyk żeby potrafił taką zakładkę z głosowaniami na stronie Miasta zrobić.
Obserwator18.03.2019, 07:44
głosowanie nieletnich? nie popieram ponieważ nie płaca podatku.
janko17.03.2019, 23:03
@mieszkaniec
15 zbyt mało bo co? Niech głosowanie mieszkańców decyduje a nie ile osób zgłosi pomysł!
pustak17.03.2019, 21:13
@ Robert:
No to co się takiego strasznego stanie? Zgłoszą głupi projekt, który zostanie odrzucony, a przynajmniej zaangażują się w proces demokratyczny, jakim jest zbieranie podpisów, składanie wniosku, etc.
mieszkaniec17.03.2019, 18:55
A propozycję radnego Liszki by inwestycje można też było realizować na terenie spółdzielni mieszkaniowych przyjęto? To mądra propozycja. W przeciwieństwie do propozycji Fatli- tylko 15 osób musi poprzeć projekty by go zgłosić to zbyt mało. Będzie dużo słabych propozycji.
Robert17.03.2019, 18:47
Pomysł by każdy bez względu na wiek mógł zgłosić projekt i że musi go podpisać tylko 15 osób nie jest zbyt rozsądny. Obawiam się że wiele młodzieży może dla zabawy zgłaszać głupie projekty.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl