20.03.2019, 18:36 | czytano: 7511

Kardynał Stanisław Dziwisza broni Jana Pawła II przed zarzutami

Pochodzący z Raby Wyżnej, wieloletni najbliższy sekretarz papieża Jana Pawła II, wydał oświadczenie, w którym za krzywdzące i przeczące faktom uznaje opinie, że polski papież był opieszały w kierowaniu odpowiedzią Kościoła na wykorzystywanie seksualne małoletnich przez niektórych duchownych.
„Jan Paweł II jako papież nie zastępował biskupów w poszczególnych krajach w ich odpowiedzialności. Obserwując życie lokalnych Kościołów widział, jak sobie radzą z pojawiającymi się problemami. Gdy to było konieczne, przychodził im z pomocą, często z własnej inicjatywy. Robił to również na prośbę lokalnych episkopatów” - podkreśla kardynał.
Były Metropolita Krakowski przypomina, że właśnie w taki sposób reagował na kryzys dotyczący wykorzystywania seksualnego małoletnich. „Gdy w latach 80-tych ubiegłego wieku kryzys ten zaczął fermentować w Kościele w Stanach Zjednoczonych, Papież najpierw obserwował poczynania episkopatu USA, a gdy doszedł do wniosku, że potrzebne mu są nowe narzędzia do walki z tymi przestępstwami, wyposażył przełożonych kościelnych w nowe uprawnienia. Były one dla biskupów jednoznacznym wskazaniem kierunku, w jakim powinna zmierzać ich walka. Wystarczy przypomnieć, że w 1994 roku Jan Paweł II wydał indult dla Stanów Zjednoczonych, a dwa lata później – dla Kościoła w Irlandii, zatwierdzając politykę znaną pod nazwą „zero tolerancji”. Papież był wstrząśnięty. Nie zamierzał tolerować przestępstw pedofilii w Kościele i wydał im walkę” - czytamy w wydanym oświadczeniu.

I dalej: „Gdy okazało się, że lokalne episkopaty i przełożeni zakonni wciąż nie radzą sobie z problemem, a kryzys się rozlewa na inne kraje, uznał, że nie dotyczy on tylko świata anglosaskiego, ale ma charakter globalny.

Wiemy, że w 2002 roku doszło w Stanach Zjednoczonych do fali ujawnień, jakie wywołały publikacje znane wszystkim pod nazwą „Spotlight”. Nie wszyscy jednak pamiętają, że na rok przed tymi wydarzeniami, w maju 2001 roku, z inicjatywy Ojca Świętego został ogłoszony dokument „Sacramentorum sanctitatis tutela” (O ochronie świętości sakramentów). Wtedy również Papież promulgował normy „O najcięższych przestępstwach”. Znamy przełomowe znaczenie tego aktu prawnego. Jan Paweł II zarezerwował wszystkie przestępstwa seksualne na małoletnich przed 18. rokiem życia, popełnione przez duchownych, jurysdykcji trybunału apostolskiego Kongregacji Nauki Wiary. Zobowiązał też każdego biskupa i wyższego przełożonego zakonnego do zgłaszania do tej Kongregacji wszystkich takich przestępstw, których prawdopodobieństwo zostało potwierdzone w dochodzeniu wstępnym, przewidzianym przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Dalsze postępowanie toczyło się odtąd pod kontrolą trybunału apostolskiego.

Analizę kryzysu Jan Paweł II przedstawił w kwietniu 2002 roku kardynałom amerykańskim, którzy zostali wezwani do Watykanu po publikacji „Spotlight”. Dzięki jasnym zasadom, które wskazał Papież, skala nadużyć w Stanach zmniejszyła się. Do dziś ta analiza jest punktem odniesienia dla wszystkich, którzy wydali walkę przestępstwom wykorzystywania seksualnego małoletnich, popełnianym przez duchownych.. Pomaga zdiagnozować kryzys i wskazać kierunek wyjścia z niego. Świadczy o tym watykański szczyt, zwołany przez papieża Franciszka, który w walce z tym problemem zdecydowanie kontynuuje drogę swoich poprzedników.
Na koniec muszę się odnieść do sprawy Maciela Delgollado. Janowi Pawłowi II przypisywane jest krycie jego przestępczej działalności. Fakty przemawiają zdecydowanie inaczej. Przypomnę tylko, że Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła dochodzenie w sprawie oskarżeń jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II, a konkretnie w grudniu 2004 roku. Wówczas to wysłano ówczesnego promotora sprawiedliwości, a dziś arcybiskupa, Charlesa Sciclunę z drugim prawnikiem do Meksyku i Stanów Zjednoczonych, by przeprowadzili konieczne w tej sprawie czynności. Tylko za wiedzą i aprobatą Jana Pawła II mogła zostać podjęta decyzja o wszczęciu tego dochodzenia. Nie zostało one przerwane nawet na czas sede vacante po śmierci Jana Pawła II i dlatego mogło zostać zakończone wyrokiem na początku pontyfikatu Benedykta XVI”.

Stanisław kard. Dziwisz
Kraków, 20 marca 2019 r.
komentarze
do brawo WY22.03.2019, 17:48
Po co? Wszyscy wiedza kto kogo wykorzystuje i kto na tym klepie politykę . Począwszy od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem . Co do dzieci ,to jedno jest pewne . 29 państw europejskich wprowadziło kartę LBGT w tym Czechy ,Słowacja,Austria itd. A u nas jak zawsze ciemnota,zabobon i straszenie z ambon i mównic partyjnych PIS-u. Brawo WY.
Brawo WY22.03.2019, 01:37
Teraz PO bierze się za wykorzystywanie dzieci
Głęboko wierzący21.03.2019, 21:57
Piekło będzie księżmi wybrukowane.
Tak jest napisane.
A największe zepsucie i najwięksi grzesznicy są w Watykanie.
Taka jest niestety prawda.
Jan Paweł II nie mógł im dać rady, Benedykt XVI też i Franciszek nic nie poradzi.
Lobby homoseksualne i nie wyobrażalne pieniądze tam rządzą i będą rządzić.
A film demon w Watykanie jest wstrząsający.
major b21.03.2019, 20:38
Prawdziwym problemem jest to, żeby służby traktowały jednakowo, podkreślam: jednakowo!, wszystkich obywateli. Również tych w sutannach. Dlaczego im sie pozwala na tak wiele...? Np. przejmowanie za bezcen gruntów, niepłacenie podatków, albo właśnie rozmaite przestępstwa? To, że ksiądz księdza kryje, to naturalne, ale policja jest od przestrzegania prawa i egzekwowania go, bez patrzenia czy ktos ma spodnie, czy sukienke.
X21.03.2019, 17:30
Jak mnie pamięć nie myli to arcy biskup Wesołowski też był bardzo blisko JP ||
Historia21.03.2019, 17:26
Żeby to wszystko jak najszybciej zrozumieć trzeba wbić sobie tytułu
Najokrutniejsi papieże w historii i wszystko robi się jasne
@ koza do woza21.03.2019, 17:13
Co by nie było z Jankowskim, to teraz się po śmierci wszyscy opamiętali....??? Pachnie prowokacja i nakręcaniem społeczeństwa właśnie teraz.
A te akcje #meee koza too, po 40 latach sobie kozy przypominają, że u woza stały i nie jęczały ??? Beeee.... Propaganda i nagonka....
bs21.03.2019, 16:33
W XXI wieku kościół ma tyle wspólnego z Bogiem co panny do towarzystwa z cnotą
kochający kościół21.03.2019, 12:57
Dwóch Papieży. Wasza świątobliwość, który ważniejszy?
koza21.03.2019, 12:32
A to ci niespodzianka. Wojtyła i walka z pedofilią w kościele? Żart? Bo fakty mówią o czymś zupełnie innym. Po wydarzeniach w Gdańsku dotyczących Jankowskiego strach zajrzał głębiej w oczy głębiej i co niektórzy trzęsą kiecka.
Kruk21.03.2019, 12:08
Za czasów Jana Pawła została wykupiona polisa na odszkodowania dla ofiar pedofili w kościele. Przypadek? Nie sądze
Pieklo na ziemi21.03.2019, 10:57
Kościół katolicki nie ma nic wspólnego z p.Bogiem.Kulty maryjne bałwochwalstwo,przykazania zmienione pod siebie,straszenie ciemny lud piekłem,a ciemnogród we wszystko wierzy,a wystarczy przeczytać Pismo Święte co Bóg nakazuje a nie wierzyć czarnej mafii.Tylko kasa kasa kasa!Świety Paweł napisał że narodzi się pośród siedmiu wzgórz Babilon Wielki w szkarłacie i złocie, miała w swojej ręce puchar złoty pełen brudu swego nierządu.Zapraszam do oglądnięcia na yuo tub ;Wielka Nierządnica Babilońska.A Papież prosił Dziwisza aby spalił jego notatki,a ten je opublikował PORAŻKA
Chwała Panu21.03.2019, 10:40
Pan Jezus mówiąc o nieprzemijaniu i zwycięstwie ostatecznym zwycięstwie Kościoła mówił o Kościele żywym, nas wiernych, gdzie wszyscy jesteśmy sobie równymi bliźnimi, kochamy i szanujemy się. Przecież Jezus cały czas wędruje po tym świecie, zobaczcie jak co chwilę wybuchają nowe ogniska wiary w Afryce, Azji, Ameryce Południowej. Tam giną codziennie za wiarę prawdziwi Męczennicy. Natomiast tu nie chodzi o kościół instytucjonalny jaki widzimy, tj. hierarchiczna struktura, majątki, stroje, obrzędy. Ten może przeminąć.
k21.03.2019, 10:14
A co ma robić ? Atakować? Podobnie jak Hoser który sie do niedawna chwalił jak to znakomicie KK radzi sobie z pedofolią. Miodzio ,po prostu. Jakoś nikt nie wspomina ze do 2001 obowiązywała ich tajna instrukcja Criman Sollicitatio jak postępować z księżmi pedofilami i ogólnie zbokami bo bo mowa w niej o namawianiu do grzechu nieczystości. W tych kwestiach obowiązywało milczenie pod groźbą ekskomuniki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas procesów w Irlandii. Wytyczne KK w tym temacie z2015 też są palcem po wodzie pisane. Czytamy w nich że to sprawy wewnętrzne,KK tak naprawdę KK nic nie musi ale za to może. Może złożyć zawiadomienie do prokuratury albo latami milczeć w sprawie podejmując tzw. wewnętrzne dochodzenia. Po latach ofiara dowiaduje się ze zostały umorzone. No chyba że sprawa nabierze rozgłosu i pozamiatać pod dywan się jej nie uda, to wtedy adwokat kościelny proponuje kasę /jak w wypadku Pawła Kani/ 40 tyś zł. Skoro KK jest taki czuły na krzywdy swoich owieczek to dlaczego JP II nie wprowadził bezwzględnego nakazu informowania w tego typu przestępstwach Prokuratury?!!!!! Dla mnie nie wyobrażalne. Szanuje obecnego Papierza Franciszka bo nie unika tematu ,który prze lata Watykan omijał szerokim łukiem.
zeb21.03.2019, 10:03
Tylko winny się tłumaczy.
BENREDYKT 1721.03.2019, 09:31
LUDZIE czy wyście powariowali - LICZĄ się fakty a ONE są bezlitosne dla Kościoła jako instytucji. Ta "Św" instytucja wymyśliła sobie iż nie będzie podlegać pod przepisy prawa cywilnego i KAŻDY przypadek pedofilii będzie tylko i wyłącznie przez nich rozpatrywany. Po co to miało służyć ano po to aby Papież, Biskupi czy podrzędni księża nie mieli obowiązku informować o nich zarówno Policji jak i Prokuratury czy Sądów - SPRYTNIE CO? I nie jęczcie tu o lewactwie , masonerii i ataku cywilizacji pozaziemskich na kościół. Sami są sobie winni.
Ameryk-USrael-UE21.03.2019, 08:57
Masoneria nie śpi... Za nia idzie promocja przez TNV-Propaganda, Onet, Gazet e Wybiórczą, a nawet Tygodnik klakierski Powszechnie...nie wspominając o naszym Tygodniku. 100 lat temu Św Maksymilian Kolbe był świadkiem przemarszu masonerii przez Rzym i szyderstw z Kościoła - był wstrząśnięty zuchwalstwem Antykościoła i ateistów, którym prym wiodą - wszyscy wiemy kto... A wszystko po to aby zabić pasterza a owce sie rozpierzchną...Nie pomogła Golgota, i dziś bramy piekielne Go nie przemogą... Niedoczekanie wasze !
Pa21.03.2019, 07:37
Już dość błazenady przez kler i ich tłumaczeń że to wszystko wina dzieci. Jan Paweł II musiał wiedzieć o pedofili skoro za jego pontyfikatu wykupiono polisę na odszkodowania dla ofiar pedofili w kościele
Wystarczy przeczytać


najokrutniejsi papieże
przemyślenie21.03.2019, 07:36
Kochani. chciałem się z Wami podzielić pewnym przemyśleniem. Przeczytałem oniegdaj pewien wywiad, w którym padło stwierdzenie, że najlepszymi kapłanami są ci pochodzący z rodzin inteligenckich, zamożnych, gdzie było zainteresowanie kultura i sztuką. Oni pieniądz w rodzinie mieli na co dzień, ale nie przywiązywali do niego zbytniej uwagi. I to nie pieniądz ich zaprowadził do kapłaństwa, ale dar powołania. To są też często osoby wszechstronnie wykształcone, z talentami artystycznymi, nie patrzące na poklask, ukłony i pocałunki w pierścień, bo przecież Pan Jezus nie patrzył na poklask. Mówił tak jak jest i jak powinno być, nie zwracając uwagi czy się przypodoba innym np. faryzeuszom, władzom itd.. Podam Wam, oprócz naszego św. Jana Pawła II (tata był oficerem Wojska Polskiego, a sam Papież uwielbiał teatr, sztukę), przykład dwóch takich czynnych kapłanów. Jeden z nich skończył studia z fizyki i poczuł powołanie do kapłaństwa. Sprawowana przez tego ks. profesora Eucharystia głęboko zapada w serce a moment Przeistoczenia jest naprawdę głęboki. Kazania burzą twój dotychczasowy sposób myślenia na wiele rzeczy. Jest cenionym rekolekcjonistą. Drugi z kapłanów, duszpasterz akademicki w Zagłębiu, jest tenorem. Na jego Mszę Św. o 19 w Niedzielę zjeżdżały tłumy ludzi nie tylko z tego miasta, i nie tylko studenci. Kazania przepełnione Duchem Świętym, podejście z czułością i służbą do bliźniego. Jedna taka późnowieczorna Msza Święta utkwiła mi szczególnie w pamięci jak dawał ślub małżonkom i ochrzciił jednocześnie ich dziecko. Ci kapłani wierzę, że nie zwracają kompletnie żadnej uwagi na kolejne "stopnie kapłańskiego awansu zawodowego" czy też co sobie o nich myślą inni. a jak często jest obecnie - szczególnie w małych społecznościach: idź na księdza mówią rodzice bo to "prestiż", sąsiadom się pochwalimy, księdza bieda się nie tyka, itp.. I zaczynają się dramaty takich powołań. Wierzę głęboko we właściwe podejście św. Jana Pawła II do tych rzeczy, pamiętam też moment z pogrzebu jak strony Biblii obracały się na wietrze (a wiatr to przecież Duch Święty) i na końcu pogrzebu symbolicznie się ona zamknęła... Nie wiem tylko jak było z tym całym "kordonem administracyjnym" dostępu do Ojca Świętego, który być może "filtrował" pewne informacje (oby tak nie było).
Artur6521.03.2019, 06:08
Fakty przeczą ich narracji i ten cyniczny sługa JP2 bardzo dobrze o tym wie.
Ich wypowiedzi nie są przeznaczone dla nas czy ich ofiar, ale dla ich wiernych poddanych, przyjmujących ich wszystkie słowa bez krztyny krytyki.
yoshimitsu21.03.2019, 04:29
Nasz Papiez Jan Pawel II jest prawdziwie Swiety! Szatan poprostu bardzo Go znienawidzil za wszystko co uczynil. Mam na to inny ciekawy dowod niz te oszczerstwa. Pamieta ktos moze zbrodnie na Rakowiskach gdzie kilka lat temu mloda dziewczyna wraz z chlopakiem brutalnie morduje w nocy jego rodzicow w srodku nocy? Otoz ta dziewczyna miala profil na fb, na ktorym wypisywala takie rzeczy na Jana Pawla II, ze to sie w glowie nie miesci. Agresja byla skierowana tylko i wlacznie na Niego. Ktos kto byl w stanie dokonac takiego mordu i wypisuje podobne rzeczy - tylko i wlacznie prawdziwe opetanie. Nie zauwazylem, zeby gdzies o tym w mediach wspomniano. Dla mnie to namacalny dowod na to, ze Jan Pawel II jest WIELKIM SWIETYM.
Mason21.03.2019, 00:01
@wierny - nie dali rady, bo nie da się całkowicie wykorzenić głupoty, służalczości i potrzeby polegania na innych w każdej decyzji, każdym działaniu u wielu jednostek, ba, w Polsce u co najmniej połowy społeczeństwa, stąd religie i sekty mają się bardzo dobrze i z pewnością nie znikną.
kkkk20.03.2019, 23:47
i jesce promulgować kurde ale tympy cłowiek z cłowieka ze ani nie wie tego
troche głupi ale górol nie rozumiem tego20.03.2019, 23:43
lokalnych episkopatów, zaczął fermentować do tego indult spotlight
Jan Paweł II zarezerwował wszystkie przestępstwa seksualne na małoletnich przed 18. rokiem życia, a tak po nasymu się nie do napisać?
12320.03.2019, 23:16
Do Ja...Idiota jest ten kto staje po stronie oprawcow a nie ofiar. Ciekawe cobys zrobil czy zrobila gdyby to przytrafilo sie twoim dzieciom tez tak lagodnie okreslalabys ze to atak na kosciol i klamstwa ...od ksiezy wymaga sie wiecej i dlatego powinni byc karani surowiej.
pustak20.03.2019, 22:49
Jedynym usprawiedliwieniem Jana Pawła II jest zwalenie winy na kardynała Dziwisza że ten ostatni nie informował papieża o skandalach w Irlandii, USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej. Wewnątrz Kościoła źle się działo a Jan Paweł II nic nie reagował - to są fakty.
surd20.03.2019, 22:37
Kościół to my. Kler to co innego, wymaga się więcej niż od przeciętnego obywatela. Czy ksiądz pedofil, to wyższe standardy moralne? Precz od naszych dzieci.
Obu20.03.2019, 22:04
Dekanonizacja i tyle.
POP (Pełniący Obowiązki Polaka)20.03.2019, 21:15
Atak na Kościół jest odwetem starych ubeków i ich pogrobowców za to, że tak mocno wspierają PiS.UB doskonale wiedziała o tych brudach jakie były w kościele i dziwnie dopiero teraz je wyciąga na światło dzienne, vide ks. Jankowski.
Teddy Kaczynski20.03.2019, 20:38
Papież papieżem a księża jak pawie dumni chodzą i robią co chcą.Z całym szacunkiem dla wszystkich papieży ale księża faktycznie robią co chcą w imię kościoł, papieża i Boga.Papiez mówi swoje a oni swoje.Tak to widzę,nie wiem jak inni....
Aldik20.03.2019, 20:25
Dobrze że teraz się wreszcie społeczeństwo dowie o tym co wyprawiali księża. Kościół ukrywał latami ludzi którzy złamali prawo. Za to powinni odpowiedzieć wszyscy proboszczowie i biskupi bo zgodnie z prawem nie powiadamiali a wręcz ukrywali przestępstwo. W normalnym świecie za takie coś każdy z nas dostałby potężny wyrok. Oby wreszcie rozliczono winnych za te wieloletnie krzywdy.
Katolik20.03.2019, 19:32
To tylko ataki na Kościoł przeprowadzane przez sługusów szatana.
Pytający20.03.2019, 19:24
Czemu w Gdańsku usunięto pomnik księdza Jankowskiego z powodu artykułu w gazecie jak o Adamowiczu i jego złodziejstwie byly setki artykułów i nic mu nie robiono? Bo prawda nie ma znaczenia to tylko kłamstwa by atakować Kościół który broni Narodu Polskiego przed upadkiem.
Ja20.03.2019, 19:21
Ataki na Kościół to są kłamstwa. A dowód na to jest taki że te domniemane ofiary pedofilów to sobie po śmierci księży przypominają ze były gwałcone, molestowanie itd. Czemu nie zgłaszali sprawy na policje? Czemu dali księżom krzywdzić innych? Temu bo to kłamstwa. Nic takiego nie miało miejsca. Tylko idiota im wierzy.
Mądry20.03.2019, 19:17
A czemu nie pytają się co robila policja, prokuratura, FBI itd? Jan Paweł II to tylko mógł kogoś usunąć z Kościoła a nie wsadzić do więzienia.
Wierny20.03.2019, 19:15
To tylko ataki szatana na Święty Kościół. Neron, muzułmanie, rewolucja francuska, Hitler i Stalin nie dali rady zniszczyć Kościoła to i lewacy nie dadzą rady.
Jan20.03.2019, 19:10
A co Jan Paweł II miał zrobić? Śledzić i zamykać księży pedofilów? Chyba policja jest od tego. Lewacy to są dziwni. Raz krzyczą won z Kościołem i rozdział państwa od Kościoła a raz by to Kościół wręczał państwo w ścigania pedofilów.
Ewa20.03.2019, 19:08
Śmieszne są te oskarżenia. Jak np. o ks. Jankowskim. Jacyś ludzie sobie nagle przypomnieli ze 40 lat temu ksiądz ich dotykał ale ile razy, gdzie i kiedy to dokładnie nie pamiętają. Kpina.
qwrg20.03.2019, 19:07
Zarzuty wobec Jana Pawła II? Czy wyście ludzie powariowali? Jeszcze 20 lat od śmierci nie minęło 15 lat od śmieci papieża, którego tak wszyscy opłakiwali, a tu zarzuty???
Robert20.03.2019, 19:05
Nie ma co się przejmować atakami lewicowych fanatyków. To oczywiste że za ściganie pedofilów odpowiada policja i odpowiednie służby danego państwa a nie papież.
z Orawy Pan20.03.2019, 19:01
Ja tam nie wiem jak było w ameryce ale wiem ze w Polsce ks. Edward sie niczego nie bał i sie nie boi dotej pory .
Miejscowy20.03.2019, 18:53
Nie można Janowi Pawłowi nic zarzucić bo nie mógł wiedzieć o wszystkim i tu ks.kard.Stanisław Dziwisz ma rację,dziś nawet wśród polityków są ukryci geje czy pedofile i sprawa dopiero wyjdzie i kogo będziemy winić?W każdej grupie są odmieńcy i to jest problem z którym należy walczyć
Zobacz pełną wersję podhale24.pl